Sağlıklı Yaşam

Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir? 20 Şahane Faydası

Maydanoz suyu ne işe yarar?

Maydanoz suyu hastalıklarla mücadele özellikleriyle bilinir ve yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Maydanoz suyu faydaları olarak bilinen başlıca şeyler böbrek temizliği, kanserden korunma, vücut kokusunun azalması, sindirim desteğidir.

Maydanozu tek başına yemekten zarar gelmezken, maydanozun suyunu sıkmak daha fazla besinin kilidini açarak onları daha konsantre ve vücut hücreleri için kullanılabilir hale getirir.

Maydanoz suyu nasıl yapılır?

Maydanoz suyunu aşağıdaki iki şekilde hazırlayabilirsiniz:

 1. 1 demet maydanozu iyice yıkadıktan sonra blendera atın ve üzerine bir buçuk bardak su ekleyin. Bu karışıma damak zevkinize göre limon veya zencefil ekleyebilirsiniz. Daha sonra bunları blenderda çekin ve hepsini aynı gün afiyetle için.
 2. Bir demet maydanozu yeteri kadar suyun içinde kısık ateşte kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra ocağı kapatın ve çayın 10 dk demlenmesine izin verin. Daha sonra ise afiyetle için.

Maydanoz suyunun faydaları nelerdir?

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Maydanoz suyu faydaları olarak ilk bilmeniz gereken bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Maydanozun içinde bulunan apigenin, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, otoimmün ve kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

Maydanozdaki yüksek flavonoid içeriği de bağışıklık sistemine iyi gelmesinin yanı sıra kanser gelişimini baskılar. Ayrıca, bir fincan taze maydanoz, günlük önerilen C vitamini dozunun %133’ünü karşılar. C vitamini, bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile bilinen güçlü bir antioksidandır.

2. Ağız ve nefes kokusunu giderir

Maydanoz suyunun faydaları ağız kokusunu da giderir. Yüksek klorofil seviyeleri nedeniyle maydanoz, doğal bir koku gidericidir. Klorofil, kötü nefesi nötralize etmeye yardımcı olur ve vücutta kötü koku oluşmasını engelleyebilir.

Bilimsel çalışmalar, maydanozun huzurevlerinde yaşayan yaşlı yetişkinlerde vücut kokusunun azalmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. Özellikle sabahları veya yemeklerden sonra maydanoz yemek veya maydanoz suyu içmek, ağızda oluşabilecek kötü kokuları engelleyerek ağız sağlığına katkıda bulunur.

3. Doğal bir idrar söktürücüdür

Maydanoz harika bir doğal idrar söktürücüdür. Maydanozun bu özelliği aynı zamanda kan basıncını düşürür ve vücuttaki fazla toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü etkileri, vücuttaki fazla sodyumun atılmasına yardımcı olur ve bu da vücudun fazla su ağırlığından kurtulması demektir.

Maydanoz, böbreklerin sodyum ve diğer kirletici atıkları atmasına yardımcı olarak genel sağlığı büyük ölçüde iyileştirilebilir.

4. Antienflamatuar etkileri vardır

Maydanoz suyunun faydaları arasındaki bir diğer şey ise iltihap önleyici özellikleridir. Maydanozda yüksek miktarda bulunan C vitamini, güçlü bir antienflamatuar ajandır, yani iltihap önleyicidir. Maydanoz, özellikle osteoartrit (kireçlenme) ve romatoid artrit sorunu olan insanlarda müthiş bir rahatlama sağlar.

C vitamini gibi, maydanozda yüksek miktarlarda bulunan başka bir bileşik olan beta-karoten de astım, osteoartrit ve romatoid artritin şiddetini azaltmada yardımcı olabilir.

5. Kanın temizlenmesine yardımcı olur

Maydanozun yüksek klorofil içeriği vücudu alkalize etmeye, yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmaya ve kanı temizlemeye yardımcı olur. Maydanozda bulunan bir bileşik olan poliasetilen, kardiyovasküler hastalık ve inmeyi önlemeye yardımcı olan anti-trombosit toplayıcı özellikler içerir.

Maydanoz ayrıca vücuda zararlı olan serbest radikalleri nötralize eden ve kalbi güçlendiren bir dizi faydalı flavonoid içerir.

6. Gaz ve kabızlık şikayetini azaltır

Maydanoz suyunun faydaları gaz ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına da iyi gelir. Maydanoz, kolik, hazımsızlık, kabızlık ve bağırsakta gaz sıkışması için yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Maydanoz ve maydanoz suyu aynı zamanda idrar söktürücü görevi görerek su tutulmasının neden olan şişkinliği (ödem) azaltmaya da yardımcı olur.

7. Kemikleri güçlendirir

Maydanozdaki yüksek K vitamini içeriği, kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar. K vitamini eksikliği, daha yüksek kemik kırılması ve osteoporoz (kemik erimesi) riski ile ilişkilendirilmiştir. Bunun nedeni, K vitamininin osteoklast üretimini düzenlemek için D Vitamini ile birlikte çalışması ve kemik döngüsünü düzenlemeye yardımcı olmasıdır.

8. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler

Maydanoz suyu, doğal bir idrar söktürücü görevi görerek idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) neden olabilecek idrar yolundaki kötü bakterileri temizlemeye yardımcı olur. Maydanozun kendisi de aynı zamanda etkili bir anti-bakteriyel bitki olup, mesane ve idrar yollarındaki bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmak için harika bir bitkidir.

9. Böbrek sağlığını iyileştirir

Maydanoz suyu doğal bir idrar söktürücü görevi görür, bu nedenle böbrek sağlığını iyileştirmek için en iyi bitki sularından biridir. Özellikle maydanoz yağında bulunan apiol ve miristisin adında iki bileşen, bitkinin idrar söktürücü özelliklerinden sorumlu olabilir. Maydanoz yağı yapraklarda bulunur, ancak tohumda daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

10. Sindirime yardımcı olur

Maydanoz suyunun faydaları sindirime de yardımcı olur. Maydanoz iştahı uyarır ve sindirim sürecini iyileştirir. Sindirim sırasında gıdaların parçalanmasına yardımcı olan bir dizi farklı enzimin yanı sıra yediğimiz diğer gıdaların emilmesine ve kullanılmasına yardımcı olan vitaminler, mineraller ve diğer bitkisel besinler içerir.

11. Hazımsızlığı yatıştırır

Maydanoz suyu, yüksek C vitamini ve folik asit içeriği sayesinde mide rahatsızlığını ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olabilir. Yukarıda da söylediğimiz gibi, maydanozdaki enzimler mide asidini artırır. Mide asidinin artması gıda parçacıklarını sindirmekte sorun yaşayan insanlar için müthiş bir rahatlama sağlar.

12. Anemiyi (kansızlık) önler

Maydanoz, ıspanakta bulunan demir miktarının iki katını içerir. Demir, kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıyan bir bileşendir ve demir eksikliği anemisini önlemeye yardımcı olur.

Araştırmalar, maydanoz yapraklarının kansızlık engelleyici özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Ek bir fayda olarak, maydanoz aynı zamanda vücutta demir emilimine yardımcı olan C vitamini bakımından da yüksektir.

13. Antikanser özellikleri vardır

Maydanoz suyunun en önemli faydalarından biri, kanserle olan mücadele yeteneğidir. Maydanoz, glutatyon redüktaz ve süperoksit dismutaz adı verilen iki enzimin seviyelerini artıran apigenin bileşiğine sahiptir. Kanser bağlamında maydanozun faydalarını inceleyen bir araştırmada, bu enzimlerin belirli meme kanseri tümörlerini küçülttüğü bulunmuştur.

14. Kan basıncını düzenler

Maydanoz, doğal bir idrar söktürücüdür, böbreklerin atması gereken sıvıları daha kolay ve daha hızlı atmasını sağlar. Maydanoz ve maydanoz suyu, idrarı yapmayı tetiklediği ve bu sayede fazla sodyumu attığı için kan basıncını düşürmektedir. Maydanoz ayrıca kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan nitratlar açısından da zengindir, bu sayede kan akışını iyileştirir ve yüksek tansiyonu düşürür.

15. Göz sağlığını iyileştirir

Maydanoz suyu faydalarından biri de göz sağlığına iyi gelmesidir. Maydanozun içindeki kerotenoidler, göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca, yaş ilerledikçe oluşan bir görme problemi olan makula dejenerasyonu riskini azaltmanıza da katkı sağlar. Maydanozdaki beta-kerotenin vücutta A vitaminine dönüşür ve bu da kornea ve konjonktivanın korunmasına yardımcı olur.

16. Yara iyileşmesini hızlandırır

Maydanozdaki vücutta A vitaminine dönüşen beta-karoten içeriği, cildin bakım ve onarımına yardımcı olur. Bu sayede maydanoz hem cilt elastikiyetini artırır hem de yara iyileşmesini hızlandırır. Maydanozun yara iyileşmesinde de rol oynayan harika bir C vitamini kaynağı olduğunu unutmayalım.

C vitamini kolajen oluşumu için gereklidir ve hatta kolajen gen ekspresyonunu destekler. Kolajen, bağ dokusu, kas ve deride yapısal destek sağlar. Cilt elastikiyeti için gereklidir ve kemik ve eklem sağlığında rol oynar.

17. Saç dökülmesini önler

Saç dökülmesi genellikle A, C, D ve E vitaminleri, çinko, B vitaminleri, demir, biotin, protein ve esansiyel yağ asitleri gibi temel besinlere olan yoksunluk tarafından tetiklenir. Bu besinlerden yoksun olan herkes daha yavaş saç uzaması veya daha da kötüsü saç dökülmesi yaşayabilir.

Maydanoz, sağlıklı saç uzamasını desteklemek için uygun besinler açısından zengin bir bitkidir. Maydanoz tüketmek veya maydanoz suyu içmek, saç dökülmesine veya saç kırılmasına yol açan bir dizi beslenme eksikliğini gidermeye yardımcı olur.

18. Antibakteriyel etkileri vardır

Maydanoz suyu faydaları bakterilerle ilgili sağlık sorunları için de iyidir. Çünkü maydanoz bitkisinin hem tohumlarında hem de yapraklarında bulunan esansiyel yağ, apiol, miristisin ve b-phellandrene gibi bileşikler içerir. Bu bileşikler, çeşitli bakterileri ve mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Eğer siz de doğal ve antibakteriyel bir şey arıyorsanız, gönül rahatlığı ile maydanoz suyu kullanabilirsiniz.

19. Adet döngüsünü düzenler

Maydanoz suyunun faydaları arasındaki bir diğer şey ise kadınlar içindir. Maydanoz, adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan ve adet kramplarını yatıştıran apiol adı verilen bir bileşik içerir.

Maydanoz ayrıca adet dönemi başlatmak için rahim kasılmalarını uyarabilir. Bu nedenle hamileyseniz veya emziriyorsanız maydanozu çok miktarda tüketmemelisiniz. Adet krampları için ise maydanoz suyuna biraz zencefil ekleyebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz.

20. K vitamini ile doludur

Maydanoz K vitamini ile yüklüdür. K vitamini kireçlenmeyle savaşır, kan pıhtılaşmasında rol oynar ve yararlı bir antioksidan olarak beyin fonksiyonlarını iyileştirir. K vitamini aynı zamanda kemiklerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum ile çalışan temel bir besin maddesidir.

K vitamini ve maydanozda bulunan diğer kemik dostu besinlerin (magnezyum, fosfor ve kalsiyum gibi) kombinasyonu, bu bitkiyi sağlıklı kemiklerin bakımı ve yapısı için gerekli kılar.

Maydanoz suyunun zararları var mıdır?

Maydanoz suyu genellikle güvenli olsa da aşağıdaki kategorilere giren bazı insanların maydanoz suyundan uzak durması önerilir:

 1. Hamile olanlar ve emzirenler:
  Maydanoz suyu ölçülü olarak tüketilirse güvenlidir, ancak günlük olarak birkaç fincan taze maydanozu sıkmayı planlıyorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız bundan kaçınmalısınız. Çünkü maydanoz, rahim kasılmalarını uyaran ve düşükle sonuçlanabilecek bazı bileşikler içerir.
 2. Böbrek taşı riski:
  Maydanoz az miktarda doğal olarak oluşan oksalat içerir, bu da böbrek veya safra kesesi işlevi bozuk olan insanlar için sorun teşkil edebilir. Gut hastalığınız varsa veya böbrek taşı probleminiz varsa, maydanoz suyu içmeden önce doktora görünmeniz önerilir.
 3. İlaç etkileşimleri:
  Maydanoz, yüksek K vitamini içeriği nedeniyle bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız, maydanoz suyunu almadan önce doktorunuza danışmalısınız, aksi hâlde istenmeyen yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Sonuç olarak

Maydanoz suyu A, K ve C vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri için de iyi bir kaynaktır. Bu lezzetli bitki, vücudu içten dışa temizlemeye yardımcı olur.

Maydanoz, daha sağlıklı saç, cilt ve tırnakları teşvik eder ve size daha genç bir ışıltı sağlar. Düz yapraklı veya kıvırcık yapraklı maydanoz suyunu tercih edebilirsiniz. Ancak düz yapraklı maydanoz size biraz daha yüksek bir beslenme oranı sağlayabilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
20 Incredible Health Benefits of Drinking Parsley Juice

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu