Göğüs Hastalıkları

Sol Göğsün Altında Bıçak Saplanır Gibi Ağrı Nasıl Geçer?

Sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nasıl geçer? Nedenleri nelerdir? Ne zaman ciddiye alınmalıdır? Hangi durumlarda doktor kontrolü gerekir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sol göğsün altında bıçak saplanır gibi

Sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı, kalp sorunlarının bir işareti olabilir ve bu nedenle birçok insanın böyle bir durumda kalp krizi düşünmesi normaldir. Ancak bu tür bir göğüs ağrısı her zaman kalp krizinin bir işareti değildir. Göğüs ağrısı, örneğin gaz sıkışması veya anksiyete atağı gibi geçici ve görece zararsız durumlardan da kaynaklanabilir.

Sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı çok şiddetliyse ve geçmiyorsa; nefes darlığı, uyuşma ve karıncalanma gibi başka semptomlarınız da varsa muhakkak doktora görünmeniz gerekir. Çünkü bu semptomlar ciddi bir tıbbi sorunun işareti olabilir. Özellikle yaşlıysanız, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığınız varsa da doktor kontrolünü aksatmamalısınız.

Sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı neden olur?

1. Anksiyete veya panik atak

Anksiyete bozukluğu veya panik atak durumları göğüs bölgesinde keskin bir ağrıya neden olabilir. Anksiyete veya panik ataktan kaynaklı ağrı, genellikle göğün tam ortasında hissedilir. Anksiyeteye bağlı bazen ise sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı olarak da hissedilebilir.

Ek olarak, anksiyete atağı veya panik atak yaşayan bir kişinin sadece göğüs bölgesinde değil, vücudunun birçok yerinde ağrı, uyuşma ve karıncalanma hissetmesi de yaygındır. Ayrıca, kalp krizi sebepsiz yere ortaya çıkarken, anksiyete ve panik atak büyük stres durumlarında ortaya çıkma eğilimindedir.

Anksiyete veya panik atak nasıl geçer?

Anksiyete krizinden veya panik ataktan şüpheleniyorsanız, ilk yapmanız gereken şey sakin bir yer bulmak ve rahatlamaya çalışmaktır. Rahatlamak için örneğin sakin bir müzik dinleyebilirsiniz veya papatya çayı içebilirsiniz.

Ağrınız 15 dakika sonra hâlâ geçmiyorsa veya daha da şiddetleniyorsa, doktora görünmeniz önerilir. Çünkü bu gibi durumlarda altta yatan neden daha ciddi bir şey olabilir.

2. Gaz sıkışması

Gaz sıkışması göğüs bölgesinde en sık görülen ağrı nedenlerinden biridir. Bu tür ağrılar kabızlık çeken kişilerde daha sık görülür ve genellikle birkaç dakika veya saat süren hafif bir rahatsızlık olarak kendini gösterir. Ancak gaz veya dışkı çıkışı olduğunda genellikle ağrı geçer.

Gaz sıkışmasından kaynaklı göğüs ağrılarına genellikle başka semptomlar eşlik etmez; sadece karın şişkinliği olabilir veya bağırsaktan tuhaf sesler gelebilir.

Gaz sıkışması nasıl geçer?

Sol göğsün altında bıçak sağlanır gibi ağrı gaz sıkışmasından kaynaklanıyorsa, gaz salınımını uyarmak için karın masajı yapabilirsiniz veya yaptırabilirsiniz. Ayrıca, sırt üstü yatmak ve bacaklarınızı yüksekte tutmak da gazı serbest bırakmak ve rahatlamak için işe yarayan diğer şeylerdir.

3. Reflü hastalığı

Sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı olmasının bir diğer yaygın nedeni gastroözofageal reflü olarak da bilinen reflü hastalığıdır. Reflü hastalığınız varsa, mide asitleri yemek borusuna doğru çıkar ve bu da mide ekşimesi ve mide yanması gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Reflü hastalığında göğüs bölgesinde ağrı hissedilmesinin yanı sıra mide ağrısı veya boğazda bir yumru varmış hissi gibi başka semptomlar da yaşayabilirsiniz.

Reflü hastalığı nasıl geçer?

Reflü ağrısını hafifletmenin iyi bir yolu, iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu için zencefil çayı içmektir. Ancak bu sadece geçici bir çözümdür. Kronik olarak bu sorundan şikâyet eden kişiler için doktor tedavisi veya beslenme danışmanlığı şarttır. Ne tür tedavi alacağınız, doktorunuzun tetkiklerine bağlı olarak değişeceğinden kendi başına ilaç almamanız önemlidir.

sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nasıl geçer

4. Anjina pektoris

Kısaca anjina olarak da bilinen anjina pektoris, kalp kasına giden kan akışı azaldığında ortaya çıkan ve 5 ila 10 dakika sürebilen bir durumdur. Bu tür bir süreç yaşandığında, sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı yaşamanız muhtemeldir.

Anjina pektoris en çok sigara içerenlerde, yüksek tansiyonu olanlarda veya yüksek kolesterolü olanlarda yaygın olarak görülmektedir.

Anjina pektoris nasıl geçer?

Öncelikle, anjina şüphesinde doktorunuz teşhisi doğrulamak için elektrokardiyogram gibi kardiyak testler önerecektir. Genel olarak anjina, yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı ilaçların kullanımı ile tedavi edilebilir. Anjina uygun şekilde tedavi edilmediğinde, kalp krizi, aritmi (anormal kalp ritimleri) ve hatta felç gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

5. Kalp kası iltihabı

Miyokardit olarak da bilinen kalp kası iltihabı, göğüs bölgesinde ağrı hissedilmesinin yaygın görülen bir nedenidir. Kalp kası iltihabı genellikle virüsler, mantarlar ve bakteriler nedeniyle veya tıbbi bir sorunun komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir ve sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı hissedilmesine neden olabilirler.

Kalbin bazı yapılarında iltihaplanma olduğunda ağrıya ek olarak düzensiz kalp atışı, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi başka belirtiler de sık görülür.

Kalp kası iltihabı nasıl geçer?

Kalp kası iltihabı da dahil olmak üzere herhangi bir kalp sorunundan şüphelendiğinizde yapmanız gereken ilk şey vakit kaybetmeden doktorunuza görünmektir. Çünkü herhangi bir kalp sorunu acil müdahale gerektirebilir ve acil müdahale edilmediği takdirde yaşamı tehdit edebilir.

6. Kalp krizi

Kalp krizi, yaşamı tehdit edebilecek ve erken müdahale edilmesi gereken acil bir durumdur. Bundan dolayı kalp krizi şüphesi durumunda tanıyı doğrulamak ve uygun tedaviye başlamak için acil olarak doktora görünmeniz gerekir.

Kalp krizi, diyabet hastası olup da kan şekerine dikkat etmeyen insanlarda, yüksek kolesterolü olanlarda, fazla kilolu olanlarda ve sağlıksız beslenenlerde daha sık görülmektedir.

Kalp krizinde ne yapmalı?

Kalp krizi durumunda derhal acil servis aranmalı ve acil müdahale ekibi gelene kadar kişi olabildiğince sakinleştirilmelidir.

Sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nasıl geçer?

Göğüs ağrısı tedavisi nedene bağlı olarak değişir. Örneğin, artrit veya kas gerginliğinin neden olduğu göğüs ağrıları, doktorunuzun reçete edebileceği veya eczacınızın önerebileceği çeşitli antienflamatuar ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Kalp kası iltihabı gibi bazı kalp enfeksiyonlarını ve zatürre için antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Eğer psikolojik bir göğüs ağrınız varsa, doktorunuzun yatıştırıcı ilaçlar reçete etmesi gerekebilir. Bazı ciddi durumlarda ise, daha farklı tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Sonuç olarak

Sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı, birçok neden dolayı ortaya çıkabilir. Potansiyel nedenlerden bazıları ciddi değilken, bazı nedenler ise daha ciddidir ve doktor kontrolüyle beraber tıbbi tedavi şarttır. Bu yüzden, bir süredir geçmeyen göğüs ağrısından şikayetçiyseniz veya ağrınız gittikçe daha da şiddetleniyorsa, kesinlikle doktorunuzu aksatmamanız gerekir. Çünkü erken tanı, erken müdahale ve erken tedavi her zaman hayat kurtarır.

Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
tuasaude.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu