reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

El Bileği Ağrısı Neden Olur?

El bileği ağrısı ve bazen de şişmesi neden olur? Geçmezse hangi bölüme ve doktora gidilmesi gerekir? Nasıl geçer? El bileği ağrısına ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

El bileği ağrısı ne demektir?

El bileği ağrısı ve şişmesi genellikle burkulmalardan veya ani yaralanmalardan kaynaklanan kırıklardan kaynaklanır. Ancak bazı durumlarda el bileği ağrısı ve bazen de şişmesi tekrarlayan stres, artrit ve karpal tünel sendromu gibi uzun süreli problemlerden de kaynaklanabilir. Pek çok faktör el bileği ağrısına yol açabileceğinden, kesin nedeni teşhis etmek zor olabilir, ancak iyileşme için doğru bir teşhis ve ardından doğru bir tedavi gereklidir.

El bileği ağrısı neden olur?

El bileğinizin herhangi bir parçasının hasar görmesi ağrıya neden olabilir, bileğinizi ve elinizi kullanma yeteneğinizi etkileyebilir.

Yaralanmalar

 • Ani etkiler: Bilek yaralanmaları genellikle elinizin üzerine düştüğünüzde veya yattığınızda ortaya çıkar. Bu burkulmalara, suşlara ve hatta kırıklara neden olabilir. Bu durumdan kaynaklı bazı kırıklar yaralanmadan hemen sonra röntgende görünmeyebilir.
 • Tekrarlayan stres: Bir tenis topuna vurmaktan veya bir çelloyu çalmaktan kros sürmeye kadar tekrarlayan bilek hareketlerini içeren herhangi bir aktivite, özellikle mola vermeden yapılıyorsa, eklemler boyunca dokuları şişirebilir veya stres kırıklarına neden olabilir. Örneğin, De Quervain hastalığı, başparmağın tabanında ağrıya neden olan tekrarlayan bir stres hasarıdır.

Artrit

 • Kireçlenme: Bu tür artrit, kemiklerinizin uçlarını yastıklayan kıkırdak zamanla bozulduğunda ortaya çıkar. Bilekte osteoartrit nadirdir ve genellikle sadece bu bileği geçmişte yaralamış insanlarda görülür.
 • Romatizmal eklem iltihabı: Vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırdığı otoimmün bozukluk olan romatoid artrit genellikle el bileğini hedef alır. Bu durumdan bir bilek etkilenirse, diğeri de genellikle etkilenir.

Diğer hastalıklar ve durumlar

 • Karpal tünel sendromu: Karpal tünel sendromu, bileğinizin avuç içi tarafında bir geçiş yolu olan karpal tünelden geçerken median sinir üzerinde artan basınç olduğunda gelişir.
 • Ganglion kistleri: Bu yumuşak doku kistleri en çok bileğinizin avucunuzun karşısındaki kısmında görülür. Ganglion kistleri ağrılı olabilir ve ağrı aktivite ile kötüleşebilir veya düzelebilir.
 • Kienbock hastalığı: Bu bozukluk tipik olarak genç yetişkinleri etkiler ve bilekte küçük kemiklerden birinin aşamalı olarak çökmesini içerir. Kienbock hastalığı, bu kemiğe kan akışı tehlikeye girdiğinde ortaya çıkar.

Kimler risk altındadır?

el bileği ağrısı riski

El bileği ağrısı ve şişmesi herkesi etkileyebilir; çok hareketsiz olsanız bile etkilenebilirsiniz. Ancak riskiniz şu şekilde artabilir:

 • Spor katılımı: Bilek yaralanmaları, hem darbe içeren hem de bilekte tekrarlayan stres içeren birçok sporda yaygındır. Bunlar arasında futbol, bowling, golf, jimnastik, snowboard ve tenis sayılabilir.
 • Tekrarlayan çalışma: Ellerinizi ve bileklerinizi içeren neredeyse her aktivite – hatta saçları örmek ve kesmek bile – sık sık yapılırsa bilek ağrısının ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Bazı hastalıklar veya durumlar: Hamilelik, diyabet, obezite gibi durumlar romatoid artrit, gut hastalığı ve karpal tünel sendromu geliştirme riskinizi artırabilir.

El bileği ağrısına eşlik eden olası belirtiler

Bilek ağrısı nedene bağlı olarak değişebilir. Örneğin, osteoartrit ağrısı genellikle donuk bir diş ağrısına benzer olarak tanımlanırken, karpal tünel sendromu genellikle özellikle geceleri iğnelenme hissine veya karıncalanma hissine neden olur. Bilek ağrınızın kesin konumu, belirtilerinizin arkasında ne olduğuna dair ipuçları da sağlar.

Ne zaman doktora görünmeli?

Tüm bilek ağrıları tıbbi bakım gerektirmez. Küçük burkulmalar ve suşlar genellikle buz, dinlenme ve reçetesiz ağrı kesici ilaçlara yanıt verir. Ancak ağrı ve şişlik birkaç günden daha uzun sürerse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışmalısınız. Gecikmiş tanı ve tedavi iyileşme sorunlarına, azalmış hareket aralığına ve uzun süreli sakatlığa yol açabilir.

El bileği ağrısı için hangi bölüme gidilir?

El bileği ağrısı ve şişmesi için ilk muayene olmanız gereken doktor aile hekiminizdir. Eğer aile hekiminiz gerek görürse sizi bir ortopedi doktoruna yönlendirecektir. Eğer geçmeyen ve şiddetli ağrınız varsa, acil servise gitmenizde fayda vardır.

El bileği ağrısı nedeni nasıl teşhis edilir?

Fizik muayene sırasında doktorunuz şunları yapabilir:

 • Bileğinizi hassasiyet, şişme veya deformite açısından kontrol etme
 • Hareket aralığınızda bir azalma olup olmadığını kontrol etmek için bileğinizi hareket ettirmenizi isteme
 • Kavrama gücünüzü ve kol gücünüzü değerlendirme

Bazı durumlarda, doktorunuz görüntüleme testleri, artroskopi veya sinir testleri önerebilir.

Görüntüleme testleri

 • X-ışınları (röntgen): Röntgen bilek ağrısı için en sık kullanılan testtir. Az miktarda radyasyon kullanarak, X-ışınları kemik kırıkları veya osteoartrit belirtilerini ortaya çıkarabilir.
 • Bilgisayarlı tomografi: BT taraması bileğinizdeki kemiklerin daha ayrıntılı görüntüsünü sağlayabilir ve X-ışınlarında görünmeyen kırıkları tespit edebilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme: Manyetik rezonans görüntüleme, kemiklerinizin ve yumuşak dokularınızın ayrıntılı görüntülerini üretmek için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanır.
 • Ultrason: Bu basit, noninvaziv test tendonları, bağları ve kistleri görselleştirmeye yardımcı olabilir.

Artroskopi

Görüntüleme testi sonuçsuzsa, doktorunuz artroskopi denen bir kalem boyutlu cihazın cildinizdeki küçük bir kesi yoluyla bileğinize sokulduğu bir prosedür olan artroskopi yapabilir. Cihaz, görüntüleri bir monitöre yansıtan bir ışık ve küçük bir kamera içerir. Artroskopi, uzun süreli bilek ağrısını değerlendirmek için altın standart olarak kabul edilir. Bazı durumlarda, doktorunuz artroskop yoluyla bilek problemlerini onarabilir.

Sinir testleri

Karpal tünel sendromundan şüpheleniliyorsa doktorunuz bir elektromiyogram (EMG) isteyebilir. Bu test kaslarınızda üretilen küçük elektrik boşalımlarını ölçer. Kas içine iğneli bir elektrot yerleştirilir ve kas hareketsizken ve kasıldığında elektriksel aktivitesi kaydedilir. Sinir iletim çalışmaları, karpal tünel bölgesinde elektriksel uyarıların yavaşlayıp yavaşlamadığını değerlendirmek için bir EMG’nin parçası olarak da yapılır.

El bileği ağrısına ne iyi gelir?

el bileği ağrısına ne iyi gelir

Ağrı devam ediyorsa, evde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye ısı veya buz uygulamak, iltihabı azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve hareketi iyileştirmeye yardımcı olabilir.Reçetesiz satılan anti-enflamatuarlar veya ağrı kesiciler de gerekirse yardımcı olabilir. Ağrılı ellerinizi veya bileklerinizi dinlendirmek için aktivitelerinize ara vermenizi veya değiştirmeyi de unutmamalısınız.

El bileği ağrısı nasıl geçer?

El bileği ağrısı tedavisi yaralanma türüne, yerine ve şiddetine, ayrıca yaşınıza ve genel sağlığınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

İlaç tedavisi

İbuprofen ve asetaminofen gibi ağrı kesiciler bilek ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Daha güçlü ağrı kesiciler de reçete ile alınabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Fizyoterapi

Bir fizyoterapist bilek yaralanmaları ve tendon problemleri için özel tedaviler ve egzersizler yaptırabilir. Cerrahiye ihtiyacınız varsa, fizyoterapistiniz ameliyattan sonra rehabilitasyona da yardımcı olabilir. Bilek ağrısına katkıda bulunabilecek iş yeri faktörlerini ele alan ergonomik bir değerlendirmeden de yararlanabilirsiniz.

Bileğinizde kırık bir kemik varsa, kemiklerin düzgün bir şekilde iyileşmesi için parçaların hizalanması gerekir. Bir döküm veya atel, iyileşirken kemik parçalarının bir arada tutulmasına yardımcı olabilir.

Bileğinizi burktuysanız veya gerdiyseniz, yaralı tendonu veya ligamayı iyileşirken korumak için bir atel giymeniz gerekebilir. Splintler özellikle tekrarlayan hareketlerin neden olduğu aşırı kullanım yaralanmalarında yardımcı olur.

Ameliyat

Aşağıdaki gibi bazı durumlarda ameliyat gerekebilir:

 • Kemik kırıkları: Bazı durumlarda, iyileşmeye izin vermek ve kemik kırıklarını stabilize etmek için cerrahi gerekebilir. Bir cerrahın kemik parçalarını metal donanımla birleştirmesi gerekebilir.
 • Karpal tünel sendromu: Semptomlarınız şiddetli ise, sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için tünelin çatısını oluşturan bağın açık kesilmesi gerekebilir.
 • Tendon veya bağ onarımı: Bazen yırtılmış tendonları veya bağları onarmak için cerrahi gereklidir.

El bileği ağrısı ve şişme nasıl önlenir?

Genellikle bilek yaralanmalarına neden olan öngörülemeyen olayları önlemek imkansızdır. Ancak aşağıdaki temel ipuçları bazı korumalar sağlayabilir:

 • Kemiklerinizi güçlendirin: Yeterli miktarda kalsiyum almak – çoğu yetişkin için günde 1.000 miligram ve 50 yaşın üzerindeki kadınlar için günde en az 1.200 miligram – kırıkların önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Düşmeleri önleyin: Bir elin üzerine düşmek, çoğu bilek yaralanmasının ana nedenidir. Düşmeleri önlemek için mantıklı ayakkabılar giyin. Evdeki tehlikeleri giderin. Yaşam alanınızı aydınlatın ve banyonuza tutunma çubukları ve gerekirse merdivenlerinize korkuluklar takın.
 • Atletik aktiviteler için koruyucu giysiler kullanın: Futbol, snowboard ve paten gibi yüksek riskli etkinlikler için bilek koruyucuları takın.
 • Ergonomiye dikkat edin: Klavyede uzun süreler harcıyorsanız, düzenli molalar verin. Yazarken bileğinizi rahat ve nötr bir konumda tutun. Ergonomik bir klavye yardımcı olabilir.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. mayoclinic.org
 2. nhs.uk
 3. medicalnewstoday.com

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir