Ortopedi ve Travmatoloji

Üşütmeye Bağlı Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Üşütmeye bağlı sırt ağrısı

Çoğu insan sıcaklığın ve havanın sağlığımız üzerinde ciddi bir etkisi olabileceğinin farkında değildir.

Aslında, pek çok insan yılın daha soğuk aylarında sırt ağrısı gibi sorunlar yaşıyor ve sorunlarını hiçbir zaman hava durumuyla ilişkilendirmiyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, soğuk hava aslında sırt ağrısı gibi sorunlara neden olabilir ve hatta daha da kötüleşebilir.

Peki üşütmeye bağlı sırt ağrısı nasıl olur? Daha spesifik olarak, hava sıcaklığı neden sırt ağrısını etkiler ve onu durdurmak için ne yapabiliriz? Gelin bu soruları beraber cevaplayalım.

Üşütmeye bağlı sırt ağrısı olur mu?

Kısacası; evet! Soğuk hava, kaslarımızın ve bağlarımızın gerilmesine neden olduğu için sırt ağrısına neden olabilir.

Bu, omurgamızın etrafındaki alanları etkileyebilir, sinir köklerini çekebilir ve hafif bir rahatsızlıktan zayıflatıcı bir duruma kadar değişebilen ağrıya neden olabilir. Hatta bazen ağrıyla beraber başka rahatsız edici semptomlar bile yaşayabilirsiniz.

Bilim topluluğu, dünyanın daha soğuk bölgelerinde testler yaparak bu iddiaları daha da güçlendirmiştir. 2012 yılında yapılan bir araştırma, günlerinin çoğunu soğukta çalışarak geçiren yaklaşık 135.000 inşaat işçisinden oluşan büyük bir grubu inceledi. Bu inşaat işçilerinin, günün büyük bir bölümünde iç mekanlarda çalışan işçilere kıyasla daha fazla boyun ve sırt ağrısı vakası bildirdikleri keşfedildi.

Sonuç olarak, soğuk mevsimlerdeki barometrik basınç şişlik ve ağrıya neden olurken, soğuk havanın kendisi omurganızın etrafındaki alanları sıkılaştırabilir. Ek olarak, soğuk hava vücudunuzda daha az kan akışına neden olarak vücudunuzun sertleşmesine ve vücudunuza ekstra yük binmesine neden olur.

Soğuk havanın neden olduğu bu sorunları bir araya getirdiğimizde soğuk havanın sırt ağrısına direkt etkisi olduğunu görebiliriz. Üşütme sadece sırt ağrısına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda dikkatli olmazsak daha da kötüleştirebilir.

Üşütmeye bağlı sırt ağrısı nasıl geçer?

Artık sırt ağrısının soğuk havadan etkilenebileceğini doğruladığımıza göre, sorunu nasıl çözebileceğimize ve ağrının oluşmasını nasıl önleyebileceğimize bir göz atalım.

  1. Mümkünse, kendinizi rahat hissedene kadar evinizdeki sıcaklığı artırın. Ayrıca ısıtmalı bir battaniye satın alabilir ve onu soğukta ağrıyan kasların etrafında tutabilirsiniz. Battaniyeyi fazladan katlar halinde sarmak da sırtınızın üşümesini önlemeye yardımcı olabilir.
  2. Egzersiz, özellikle soğukken önemli olan vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Günde 15 ila 30 dakika egzersiz yapmak, dolaşımınızı devam ettirmenin harika bir yoludur ve 5 dakikalık basit bir egzersiz bile vücudunuzu ısıtabilir ve kanınızı harekete geçirebilir.
  3. Son olarak, dışarı çıktığınızda sırtınızı koruduğunuzdan emin olun. Soğuk hava ceketinizin altından ve hatta boynunuzdan sızabilir. Bu nedenle soğuk havanın sırtınıza ulaşmasını önlemek için bir eşarp taktığınızdan ve ceketinizin veya paltonuzun fermuarını kapattığınızdan emin olun.

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu