Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sol Memede Ağrı Neden Olur?

Sol memede ağrı ciddi midir?

Sol memede ağrı, birçok potansiyel nedeni olan yaygın bir semptomdur. Sol meme ağrısı yaşamanızın bazı nedenleri memenin kendisiyle alâkalıdır, ancak bazıları da memenin kendisinden bağımsızdır.

Sol göğüs ağrısı ve meme ağrısıyla ilgili aklınıza gelebilecek ilk şey kalp krizi olabilir ancak çoğu zaman neden bu değildir. Yine de hangi belirtilerin neye işaret ettiğini öğrenmek, ağrınızın nedenini tahmin etmede size yardımcı olacaktır.

Sol memede ağrı olmasının kökeni nedir?

Sol memede ağrı ve sızı olması, memenin kendisinden kaynaklanabileceği gibi, memenin yakınındaki yapılardan da kaynaklanabilir. Bu yüzden ağrının nedenini belirlemek zor olabilir. Ayrıca, ağrının hissedildiği bölge sorun olan yerle aynı bölgede olmayabilir.

Örneğin, parmağınızın ucu ağrıyorsa, bu muhtemelen parmağınızın ucuyla ilgilidir; ancak bazı sinirler bu kadar özel değildir, genel bir alandan sorumludur. Bu yüzden dolayı, problemin ağrının olduğu yerle mi yoksa çevresiyle ilgili olduğunu belirlemek zor olabilir.

Sol memede ağrı olması kalp krizi işareti olabilir mi?

Sol memede ağrı genellikle kalp kriziyle ilgili değildir. Yine de sorulması gereken ilk soru böyle bir ağrının kalp krizi olup olmadığıdır. Özellikle kadınlarda sol meme ağrısıyla ilişkili kalp krizi, erkeklerden biraz daha farklıdır.

Kalp krizi durumunda erkeklerde hem sol hem de sağ göğüs ağrısı olurken, kadınlarda sol memede ağrı, sızlama ve yanma olabilir. Kalp krizi hem erkeklerde hem de kadınlarda sol memede ve sırtta ağrı da yapabilir. Kalp krizinin her iki cinsiyet için bir diğer işareti de sol memede ve sol kolda ağrı olmasıdır.

Aşağıdaki kalp krizi semptomlarına sahipseniz, kalp krizi şüphesi için doktora görünmeniz gerekir:

Sol memede ağrı olması meme kanseri işareti olabilir mi?

Meme kanseri, her zaman olmasa da erken evrelerde genellikle ağrısızdır. Ancak iltihaplı meme kanseriniz varsa erken evrelerde ağrı hissetmeniz mümkündür.

Bu tür bir meme kanserinde genellikle kitle hissetmezsiniz, tek semptom olarak sağ veya sol memede ağrı yaşayabilirsiniz. İki memeniz etkilenmişse ağrıyı her iki memenizde de hissetmeniz mümkündür.

İltihaplı meme kanserinde semptomlar ortaya çıktığında aşağıdakileri yaşamanız mümkündür:

 • Memede ağrı
 • Memede kızarıklık
 • Memede şişkinlik

Kadınların meme dokusunda ortaya çıkan diğer meme kanserleri sol tarafta biraz daha fazla görülür. Bu nedenle kadınsanız ve meme kanseriniz varsa sol memede ağrı ve sızı yaşamanız daha muhtemeldir. Eğer genel olarak göğüs bölgesinde ağrı hissediyorsanız, bunun nedeni çoğu zaman kanser değildir.

ÖZET:

Meme kanserinin erken evreleri, iltihaplı meme kanseri olmadığı sürece genellikle ağrısızdır. Tek memenizde ağrı (özellikle sol tarafta) olması bu tür bir meme kanserinin ilk işareti olabilir. Daha sonra ise ağrıyla beraber sol memede kızarıklık ve şişlik de fark edebilirsiniz.

Sol memede ağrı: Memeyle ilgili nedenler

1. Yaralanmalar

Memeleriniz sinirler, kan damarları, bağ dokuları ve süt üretmek için kanallarla kaplı bir yağıdır. Bu yapılardan herhangi birinin hafif de olsa yaralanması, sağ veya sol memede ağrı hissedilmesine neden olabilir. Bu tür yaralanmalar sol bölgeyi etkilemişse, sol memede batma şeklinde ağrı olması da muhtemeldir.

Bazen memede bir yaralanma skar dokusuna neden olabilir. Bu skar dokusu ağrıya, yağ nekrozuna ve memedeki yağ dokusunun bozulmasına neden olabilir. Tüm bunlar genellikle iyi huylu kistlerdir, kanserli değildir. Ancak yine de kanserden ayırt edilmesi için doktor kontrolü gereklidir.

2. Meme ameliyatı

Herhangi bir meme ameliyatı veya meme estetiğinden sonra, kesiler iyileştikçe memelerinizde ağrı hissedebilirsiniz. Bir yaralanmadan sonra ağrının bir süre sonra ortaya çıktığı gibi, ameliyattan sonra da ağrı hemen ortaya çıkmayabilir. Meme ameliyatından sonra hissedilen ağrı gelip gitme eğiliminde olabilir.

Ameliyat kaynaklı meme ağrısı haricinde, meme ameliyatının türüne bağlı olarak aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

 • Sağ veya sol memede ağrı, yanma ve sızlama
 • Sağ veya sol memede bıçak saplanır gibi ağrı
 • Sağ veya sol kolda iğne batması gibi ağrı
 • Sağ veya sol memede iğne batması gibi ağrı
 • Memede ve göğüs bölgesinde sıkışma hissi
 • Boyun ve göğüste ağrı ve/veya sıkışma hissi
 • Sağ, sol veya her ikisinde de koltuk altı ağrısı

3. Süt kanalı sorunları

Eğer anne adayıysanız veya yeni anne olduysanız, süt kanallarınızda oluşan enfeksiyon gibi çeşitli sorunlar geliştirebilirsiniz.
Süt kanalıyla ilgili sorunlar genel olarak aşağıdakileri içerir:

 • Meme bölgesindeki apse:
  Bir apse, meme ucunda veya göğüs bölgesinde ağrı, kızarıklık ve sıcaklık hissine neden olabilir.
 • Süt kanalı tıkanması:
  Örneğin, sol tarafta meme ağrınız varsa, sol memenin dokununca acıması muhtemeldir. Aynı şekilde tıkanıklık sağ tarafınızda da olabilir.
 • Mastisis:
  Mastisis, tıkalı bir süt kanalındaki enfeksiyondur. Böyle bir enfeksiyonunuz varsa ve sol taraftaysa, yine sol memenin dokununca acıması muhtemeldir. Enfeksiyon bölgesinde ağrıyla beraber sıcaklık hissedebilirsiniz. Enfeksiyon sol memede ise, sol memede ağrı ve kızarıklık da fark edebilirsiniz.
 • Duktal ektazi:
  Duktal ektazi, memeyle ilgili başka bir olası enfeksiyon türüdür. Bu soruna sahipseniz, süt kanallarınız normalin üzerinde genişlemiş demektir. Duktal ektazinin en belirgin semptomu, memeden gelen çeşitli renklerde akıntıdır.
 • Meme kistleri:
  Meme kistleri genellikle iyi huyludur, yani kanserli değildir. Meme kistleri birçok insanda ağrı ve sızı olarak hissedilir. Eğer sol memenizde bir kist varsa, sol memede sızı şeklinde ağrı yaşamanız muhtemeldir.

NOT:

Bir meme enfeksiyonu veya iltihabından şüpheleniyorsanız, doktora görünmeniz gerekir. Çünkü çeşitli ilaçlara ve antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

4. Hormonal nedenler

Hormon değişiklikleri de meme hassasiyetine neden olarak bir veya iki memenizde ağrı yapabilir. Bu, özellikle adet döngüsünde semptomlarınızın dalgalanması sırasında geçerlidir, çünkü bu zaman diliminde hormonlarınız normalden farklıdır.

Sol taraflı meme ağrısı yaşamanızın hormonla ilgili diğer nedenleri arasında aşağıdakiler vardır:

 • Doğum kontrol hapları
 • Çeşitli kısırlık tedavileri
 • Çeşitli hormon tedavileri

Bazı tiroid hastalıkları da çeşitli sorunlara yol açarak sağ veya sol memede sızlama olmasına neden olabilir. Meme ağrısı yapabilecek tiroid sorunları arasında hipotiroidi ve Graves hastalığı bulunur.

5. Meme topakları

Meme topakları, adet döngünüzün belirli aşamalarında ortaya çıkarak sol memede ağrı yapabilir Eğer adet dönemi haricinde memenizde topak fark ederseniz, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir.

Doktorunuz, topağın kanserden mi yoksa iyi huylu başka bir neden mi kaynaklandığını belirleyecektir. Bunu belirlemek için muhtemelen çeşitli görüntüleme prosedürleri ve biyopsi kullanacaktır.

ÖZET:

Sol tarafınızdaki ağrının memeyle ilgili nedenleri arasında yaralanmalar, ameliyatlar, süt kanallarıyla ilgili sorunlar, hormonal dalgalanmalar ve meme topakları bulunur.

Sol memede ağrı: Memeyle ilgili olmayan nedenler

1. Göğüs kafesi sorunları

Çeşitli nedenlerle göğüs kafesinizdeki ağrıyı da meme ağrısı olarak hissedebilirsiniz. Örneğin, endişeli ve stresli olduğunuzda spazm kaynaklı göğüs bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz. Endişe ve strese bağlı meme ağrısı, birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.

Göğüs kemiği ve kaburgalar arasındaki kıkırdak iltihaplandığında da memenizin çeşitli bölgelerinde hissedebilirsiniz. İltihaptan kaynaklı göğüs kafesi ağrısı, sağ veya sol memede bıçak saplanır gibi ağrı yapabilir. Ağrının her iki tarafta hissedilmesi de mümkündür.

Göğüs kafesinden kaynaklanan ağrıların şiddeti hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Sol tarafınız etkilenmişse, sol memenin dokununca acıması da mümkündür. Ağrı, midenize ve sırtınıza yayılabilir, bu yüzden karın ağrısı ve sırt ağrısı da yaşayabilirsiniz.

2. Yemek borusu sorunları

Yemek borusu, ağzınızı mideye başlayan hortum benzeri bir geçittir ve sol memenizin altından geçer. Bu nedenle, yemek borusuyla ilgili çeşitli sorunlar da sol memenizde çeşitli sorunlara neden olabilir. Yemek borusuyla ilgili meme ağrısı yapabilecek bir yaygın sorun asit reflü hastalığıdır.

Asit reflünüz varsa, midenizden ağzınıza gelen acı bir sıvı ve tat fark edersiniz, bu halk arasında mide yanması olarak bilinir. Ağzınıza gelen bu acı tat, mide asididir; bu nedenle asit reflü hastalığında sol memede ağrı ve yanma olabilir.

3. Akciğer sorunları

Akciğerler, her iki göğsümüzün arkasında bulunan ve nefes almamızı sağlayan hayati derecede önemli bir organdır. Akciğerle ilgili çeşitli sorunlarda göğüs ve meme bölgesinde ağrıya neden olabilir.
Meme ağrısı yapabilecek akciğer sorunları arasında şunlar vardır.

 • Zatürre:
  Hava keselerinde iltihaplanmaya neden olan ciddi bir hastalıktır. Zatürre belirtileri arasında yüksek ateş, balgam ve göğsün çeşitli bölgelerindeki ağrı vardır. Zatürre, doktorunuz tarafından tedavi edilebilir bir hastalıktır.
 • Pulmoner emboli:
  Pulmoner emboli, akciğerlere giden kan damarlarından birinde oluşan pıhtıdır ve ciddi bir hastalıktır. Pulmoner embolinin semptomları arasında nefes darlığı ve öksürük bulunur. Pulmoner emboli, vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

4. Cilt sorunları

Bazı durumlarda sol memede ağrı, memenin dış yüzeyindeymiş gibi hissedilir. Eğer sizde de böyle bir semptom varsa, zona hastalığından mustarip olabilirsiniz.

Zona, su çiçeğine neden olan aynı virüsün yıllar sonra tekrar aktive olmasıyla ortaya çıkar. Etkilenen bölgede ağrıyla beraber döküntü de gözlemlenir. Döküntü ağrıdan sonra görüldüğü için, erken dönemlerde zona olduğunuzu bilmeyebilirsiniz.

5. Fibromiyalji

Fibromiyalji, vücudunuzun herhangi bir yerinde kronik ağrıya neden olan bir durumdur. Fibromiyaljiniz varsa, meme ve göğüs bölgesinde ağrı yaşamanız muhtemeldir. Fibromiyalji ağrısının kökeni, bozulmuş bir sinir sistemidir.

Fibromiyaljiden kaynaklı hissedilen ağrı kasları, eklemleri ve bağ dokularını da etkileyebilir. Fibromiyalji sol tarafınızı etkilemişse, sol memenin dokununca acıması mümkündür. Etkilenenlerin bir kısmı ise sol memede bıçak saplanır gibi ağrı olduğunu söyleyebilir.

ÖZET:

Sağ veya sol taraftaki meme ağrısı sorunları, bazen o bölgedeki çeşitli yapısal sorunlardan kaynaklanırken, bazen de yemek borusu sorunları, fibromiyalji ve zonadan kaynaklanabilir. Göğüs veya meme ağrısıyla beraber nefes darlığı varsa, pulmoner emboliden mustarip olursunuz. Böyle bir durumda doktora görünmeniz gerekir.

Sol memede ağrı için ne zaman doktora görünmeli?

Sol memede ağrı olmasının birçok nedeni vardır ve bu nedenlerden bazıları diğerlerinden daha ciddidir. Ağrınızı neyin tetiklediğini öğrenmenin tek yolu doktor kontrolüdür.

Meme ağrısını, vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğine dair bir uyarı işareti olarak algılamalısınız. Ağrınızı görmezden gelmeyin ve her zaman zararsız olduğunu varsaymayın.

Aşağıdaki durumlarda da yine doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz:

 • Ağrı iki haftadan uzun sürüyorsa
 • Memenizin sadece bir noktasında varsa
 • Adet döneminden sonra meme ağrısıyla beraber şişlik varsa
 • Memeleriniz kırmızı ve şişse
 • Meme başından akıntı veya irin geliyorsa

Sol meme ağrısı: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
What's Causing My Left Breast Pain?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu