Tıbbi Farmakoloji

Adet Geciktirici Hap, Adetinizi Geciktirmeye Yardımcı Olabilir

Adet geciktirici hap nedir?

Adet geciktirici hap, adetinizi geciktirmek için kullanabileceğiniz, eczaneden alabileceğiniz bir ilaçtır. Bu ilacın etkin maddesi noretisteron, ticari ismi ise Primolut-N’dir.

Adet geciktirici hap nasıl çalışır?

Adet geciktirici haplar, vücuttaki progesterona benzer yapay bir hormon içerir ve doğal bir adet döngüsünün gelmesini geciktirmeye yardımcı olur. Bu haplar sadece halihazırda kombine oral doğum kontrol hapı almayan kadınlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Adetlerin zamanlaması, her ay meydana gelen hormonal değişiklikler tarafından kontrol edilir. Basit bir ifadeyle, yumurtalıklar tarafından üretilen östrojen hormonu, her ayın ilk iki haftasında rahim duvarının kalınlaşmasına neden olur.

Kadın yumurtladıktan sonra, progesteron (başka bir hormon) döllenmiş bir yumurtanın gelişine hazırlanmak için önümüzdeki iki hafta boyunca rahim duvarını korur. Ancak hamilelik olmazsa, progesteron seviyeleri hızla düşer ve rahmin iç tabakasını atmasına ve kadının adet döneminin başlamasına neden olur.

Adet geciktirici hap, progesteronun yapay bir versiyonu olan noretisteron içerir. Bu ilaç, vücuttaki progesteron seviyelerini yapay olarak daha uzun süre yüksek tutarak çalışır ve sonuç olarak adet dönemini geciktirir.

Adet geciktirici hap, hamile kalmanızı engellemeyebilir

Adet geciktirici haplar adetinizi geçici olarak geciktirebilir, ancak bu bir doğum kontrol yöntemi değildir ve hamileliği önlemek için kullanılamaz. Doğum kontrolü kullanmayan veya hormonal olmayan doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınların, hamile kalmak istemiyorlarsa adet geciktirici tablet kullanırken hamileliği önlemek için önlemler almaya devam etmeleri gerekecektir.

Yalnızca progesteron içeren doğum kontrol yöntemleri (yalnızca progesteron içeren hap gibi) kullanan bir kadın, adet geciktirici tablet alırsa ne olacağı belirsizdir. Bu iki ilacı bir defaya mahsus olmak üzere birleştirmek muhtemelen zararlı olmayacaktır, ancak yine doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

Zaten doğum kontrol hapı kullanan kadınlar adet gecikmesi için Primolut-N ilacını kullanmamalıdır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar adetlerini geciktirmek isterlerse, doktorlarına danışarak ara vereceklerini zaman dilimini es geçerek kendi kullandıkları doğum kontrol hapını almaya devam edebilirler.

Adet geciktirici hap yan etkileri

Herhangi bir ilaç gibi, Primolut-N ilacının da bazı yan etkileri olabilir. En yaygın yan etkiler akne, adet lekesi (hafif kanama), düşük ruh hali, libido kaybı, meme ağrısı veya mide bulantısıdır. Ancak bu yan etkileri herkes yaşayacak diye bir kural yoktur.

Bununla birlikte, adet gecikmesi için Primolut-N kullanmaması gereken bazı kadınlar vardır. Bunlar hamile olan veya olabilecek kadınlar, yeni doğum yapmış kadınlar ve emziren kadınlardır. Ayrıca karaciğer tümörleri, meme kanseri ve diğer bazı tıbbi durumları olan kadınlar için de adet geciktirici hap uygun değildir.

Primolut-N ilacının vücutta metabolize edilme şekli kan pıhtılaşması olasılığını artırabilir. Bu nedenle daha önce kan pıhtılaşması olan veya pıhtılaşma riski daha yüksek olan kadınların adet geciktirici tablet kullanmaktan kaçınmaları gerekir.

Aynı nedenle, adet geciktirici tablet alan herhangi bir kadının, özellikle uzun uçak uçuşlarında, susuz kalmaması ve sık sık hareket etmesi önemlidir. Primolut-N ayrıca bazı reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir, düzenli olarak başka bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı doktor kontrolünde kullanmalısınız.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Period delay tablets can help you temporarily skip your period – here’s how they work

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu