Kardiyoloji

Miyokardit Nedir? Kalp Kası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Miyokardit nedir?

Miyokardit, genellikle bir enfeksiyonun komplikasyonu olarak ortaya çıkan, ancak bazı antibiyotik ve hatta ilaç kullanımı sonrasında da gelişebilen kalp kası iltihabı‘dır. Bu durum, göğüs ağrısı, nefes darlığı veya baş dönmesi gibi semptomlara neden olur.

Miyokardit genellikle grip veya su çiçeği gibi bir virüs enfeksiyonu sırasında ortaya çıkar. Ancak bazen de bakteri veya mantar kaynaklı bir enfeksiyon sırasında da ortaya çıkabilir. Ayrıca bu durum, lupus (kelebek hastalığı) gibi otoimmün hastalıklara, bazı ilaçların kullanımına ve aşırı alkollü içecek tüketimine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Miyokardit tedavi edilebilir bir durumdur ve genellikle enfeksiyon tedaviden sonra tamamen kaybolur. Ancak kalp kası iltihabı çok şiddetli olduğunda veya geçmediğinde hastanede bir süre misafir olmanız ve orada doktor ve hemşire kontrolünde tedavi almanız gerekebilir.

Miyokardit belirtileri nelerdir?

Kalp kası iltihabı olarak da bilinen bu durumda, ilerledikçe aşağıdaki gibi belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Göğüs ağrısı
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Düzensiz kalp atışı
 • Nefes darlığı hissi
 • Dinlenirken bile nefes almada zorluk
 • Aşırı yorgunluk
 • Bacakların ve ayakların şişmesi
 • Baş dönmesi

Çocuklarda yüksek ateş, hızlı nefes alma ve bayılma gibi diğer belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda, sorunu değerlendirmek ve en uygun tedaviyi başlatmak için derhal bir çocuk doktoruna danışmanız gerekmektedir.

Not:

Kalp kası iltihabı bir enfeksiyon sırasında ortaya çıktığı için semptomların tanımlanması zor olabilir. Bu nedenle semptomlar 3 günden fazla sürdüğünde hastaneye gitmeniz önerilir.

kalp kası iltihabı

Miyokardit neden olur?

Miyokardit, aşağıdakiler gibi çeşitli durumların bir sonucu olarak ortaya çıkabilen kalp kasındaki iltihaplanmadan kaynaklanır:

Ek olarak, bu durum, doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmak, aşırı alkollü içecek tüketmek gibi şeylerden kaynaklanabileceği gibi, çeşitli kalp-damar hastalıkları nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Kalp kası iltihabı ve COVID-19

Kalp kası iltihabı olarak da bilinen bu durum, COVID-19‘un bir sonucu olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Çünkü bazı durumlarda virüsün varlığı, inflamatuar bağışıklık tepkisinin bir sonucu olarak kalbe zarar veriyor gibi görünmektedir. Bu nedenle, COVID-19’lu kişiler kalp kası iltihabı nedeniyle hızlı nefes alıp verme, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı ve çarpıntı gibi semptomlar yaşayabilir.

Miyokardit nasıl teşhis edilir?

Kalp kası iltihabını teşhis etmek için doktorunuz öncelikle şikayetlerinizi dinleyecek ve daha sonra fiziksel muayene yapacaktır. Doktorunuz daha sonra geçmişte yaşadığınız sağlık sorunlarını öğrenmek isteyecek ve gerek görürse aile sağlığı geçmişinizi de inceleyecektir.

Ek olarak doktorunuz, durumunuzu net olarak teşhis etmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka prosedürler de kullanacaktır:

Miyokardit nasıl tedavi edilir?

Kalp kası iltihabının tedavisi, nedene ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak aşağıdakileri içerebilir:

 1. Doktorunuz, nefes almaya, sıvı birikmesine, kalbinizin normal şekilde pompalanmasını sağlamaya ve kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edilebilir.
 2. Doktorunuz ne sıklıkla aktivite yapacağınızı ve ne sıklıkla dinlenmeniz gerektiği konusunda öneriler verebilir.
 3. Doktorunuz, gerek görürse oksijen desteği almanızı isteyebilir.
 4. İyileşirken alkol almaktan kaçınmanız gerekebilir. Çünkü miyokardit tedavisi alırken alkol almak kalbinize daha fazla zarar verebilir.
 5. Hafif miyokarditi olan kişilerin sadece dinlenmeye ve ilaca ihtiyacı olabilir, ancak buna doktor karar vermelidir.
 6. Şiddetli miyokarditiniz varsa, ameliyatı da içerebilecek daha yoğun bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Doktorunuz genellikle, başka sorun olmadığından emin olmak için iyileştikten sonra çeşitli aralıklarla kontrol muayenesi yaptırmanızı önerecektir.

Miyokardit: Video

Özet olarak

 1. Miyokarditin en yaygın nedeni viral enfeksiyonlardır. Ayrıca bakteri veya mantarlardan, bazı ilaçlardan veya otoimmün hastalıklardan da kaynaklanabilir.
 2. Kalp kası iltihabı çok şiddetliyse kalbinize ciddi derecede zarar verebilir.
 3. COVID-19 hastalığını atlatmış bazı insanlarda nadir de olsa kalp kası iltihabı gözlemlenmektedir.
 4. Kalp kası iltihabı tedavisi, nedene ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak değişecektir.
 5. Kalp kası iltihabı olan çoğu insan herhangi bir komplikasyon olmadan kısa iyileşir.

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu