Sağlıklı Yaşam

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları: Bıldırcın Yumurtasının 15 Faydası ve Olası Zararları

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Bıldırcın yumurtası cinsel isteği artırır mı? Kadınlara ve erkeklere ne gibi katkılar sağlar? Bıldırcın yumurtasının zararları var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasının faydaları var mıdır?

Bıldırcın yumurtasının faydaları bilimsel olarak birçok çalışmayla ortaya konulmuştur. Bu çalışmalarda ortaya konulan verilerden yararlanılarak, bıldırcın yumurtasının insan sağlığına olan olumlu etkilerini aşağıdaki yazımızda maddeler halinde hazırladık. Bununla birlikte, en iyi vitamin kaynaklarından biri olan bıldırcın yumurtası, küçük olmasına rağmen besin değerleri tavuk yumurtasından üç ila dört kat daha fazladır. Mineral kaynağı olan bu minik yumurta, diğer yumurtalara göre çok daha faydalıdır.

Yumurtanın faydaları nelerdir?

Bıldırcının yumurtasının faydaları nelerdir?

İşte madde madde bıldırcın yumurtasının faydaları:

1. Tavuk yumurtasından daha besleyicidir

Bıldırcın yumurtası, vitamin ve mineral gibi zengin besin değerleriyle doludur. Küçük boyutuna rağmen sahip olduğu besin değerleri tavuk da dahil olmak üzere, diğer yumurta türlerinden en az dört kat daha fazladır. Bıldırcın yumurtası %13 oranında protein içerir, ancak tavuk yumurtasında bu değer %11’dir. Bıldırcın yumurtasındaki B vitamini, %50 oranında B vitaminine sahip olan tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında %140’tır.

Ayrıca demir ve potasyum değeri, tavuk yumurtasından beş kat daha fazladır. Bıldırcın yumurtası ayrıca E vitamini, çinko, B2 Vitamini, demir ve diğer faydalı besin değerlerini de içerir. Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasından alacağınız besin değerlerini kolayca karşılar hatta fazlasını bile içinde barındırır. Dolayısıyla günlük tüketiminizde tavuk yumurtasının yerini kolayca bıldırcın yumurtası alabilir. Ayrıca bıldırcın yumurtası, kalp sağlığını destekleyen iyi kolesterol (HDL) açısından zengin olduğundan, tavuk yumurtasından çok daha fazla kalp dostu bir gıdadır.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasının aksine alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Hatta, ovomukoid proteini nedeniyle alerji belirtileriyle mücadeleye bile yardımcı olabilir.

2. Solunum sorunlarına iyi gelir

Bıldırcın yumurtası, ciğerlerin düzgün çalışmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca tüberküloz ve astım gibi sayısız solunum sorunuyla başa çıkabilir. Bu yumurtada bol miktarda bulunan, ovomukoid adı verilen bir protein, çoğu anti-alerjik reaksiyon ilacının ortak bileşenidir.

Bıldırcın yumurtası, doğal bir iltihap önleyici görevi gören antioksidanlar ve vücut için elzem olan yağ asitleri bakımından da zengin bir kaynaktır. Bıldırcın yumurtası, akciğer fonksiyonunu iyileştirebilen bir antioksidan kaynağı olarak, yüksek miktarda A vitamini ve selenyum içerir.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası tüketmek, en yaygın dış ve iç alerjenlerin neden olduğu alerjik semptomların hızlı ve etkili bir şekilde rahatlamasını sağlar. Ancak, hekiminizin reçete ettiği ilaçları öncelikli ve düzenli kullanmanız en önemli adımdır. Bu aşamada bıldırcın yumurtası alerjinizin tedavisinde, destekleyici ve sürecin hızlanmasını sağlayan bir rol oynayabilir.

3. Böbrek hastalıklarında etkilidir

Böbrekler, zararlı atık bileşiklerini kan dolaşımından uzaklaştıran dokulardan oluşur. Ayrıca insan vücudundaki normal kan basıncını, elektrolit dengesini ve kırmızı kan hücresi çoğalmasını düzenlemeye de yardımcı olurlar.

Böbrek yetmezliği, vücutta atık ürünlerin birikmesi ve aşırı sıvı birikimi ile karakterize bir rahatsızlıktır. Ayrıca yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, uyuşukluk, şişkinlik ve kafa karışıklığı gibi şiddetli semptomlara yol açar.

Böbrek yetmezliği nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Bıldırcın yumurtası; kanı toksinlerden ve ağır metallerden temizler, kanın saflığını artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Böbrek hastalığı olan hastalara düşük kaliteli protein yerine, yüksek kaliteli protein almaları tavsiye edilir ve bu bakımdan bıldırcın yumurtası zengin bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır.

Ancak böbrek hastası olan kişilerin çok fazla miktarda protein tüketmesi, böbreğin iş yükünü artırdığı ve böbreğe zarar verebileceği için zararlı olabilir.

ÖZET

Vücudumuzun çalışmasını ve enerjik kalmasını sağlamak için, belirli miktarda yüksek kaliteli proteine ihtiyacımız vardır. Bıldırcın yumurtası, böbrek hastası olan kişilere de uygun miktarda protein sağlayabilir, ancak bıldırcın yumurtası tüketmeden önce bunu doktorunuza danışmanız tedaviniz açısından oldukça önemlidir.

4. Hamile kadınlar için faydalıdır

Hamile kadınlar genelde ne yiyeceğine karar verme konusunda oldukça zorlanırlar. Bıldırcın çoğu ülkede yaygın olmadığından, hamile kadınlar için sağlıklı bir gıda olup olmadığını bilmek zor olabilir. Çoğunlukla, bıldırcın hamilelik döneminde besleyici ve fetüs için değerli besinler taşıyan güvenilir bir gıdadır. Hamilelik sırasında beslenme seçenekleri konusunda fikir almak için doktorunuza danışabilir ve bıldırcın yumurtasının faydaları ve tüketimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fosfor, B vitaminleri, mineraller, proteinler, antioksidanlar ve bıldırcın yumurtasının içinde bulunan besleyici elementler de gelişmekte ve büyümekte olan fetüse faydalıdır. Bıldırcın yumurtasının faydaları arasında, anne sütünün kalitesini artırması da bulunmaktadır.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası hamile kadınlar ve fetüs için birçok besinsel yarar sağlar. Diğer yumurtalar gibi, fetal beynin düzgün gelişimi için gerekli olan protein açısından zengindir. Ayrıca çok az doymamış yağ içermesi dolayısıyla kolesterol dostu bir yiyecektir.

5. Anemi hastalarına yardımcı olur

Bilmeden, anemi (kansızlık) kurbanı olan birçok kişiden biri olabilirsiniz. Anemi belirtileri hafif, orta ve şiddetli düzeye kadar değişkenlik gösterebilir. Örneğin, demir eksikliği anemisi vücudunuzdaki yetersiz demir mineralinin varlığından meydana gelir.

Demir eksikliği anemisi nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi nelerdir?

Birçok işlenmiş gıda ve böcek ilaçlarının yoğun kullanıldığı gıdaların tüketilmesi sonucu, vücuda zararlı birçok madde girebilir. Demir eksikliği, yüksek oranda antioksidan içerdiği için bıldırcın yumurtası ile tedavi edilebilir. Bıldırcın yumurtasının faydaları arasında, vücuda giren zararlı maddelerin atılmasını ve hücrelerin temizlemesini sağlaması da bulunmaktadır.

Bıldırcın yumurtasının iyi bir tadı olmasının yanında %100 doğal demir, A Vitamini ve B12 vitamini kaynağıdır. Toksinleri ve ağır metalleri ortadan kaldırırken, vücuttaki hemoglobin seviyesini artırarak, aneminin giderilmesine de yardımcı olur.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası tüketimi, ağır yan etkileri olan demir haplarının, kan nakli veya cerrahi gibi daha aşırı yöntemlerin kullanılmasını önlemektedir. Bıldırcın yumurtasının düzenli tüketimi, anemi semptomlarını hafifleterek bir önleyici tedavi görevi görmektedir.

6. Diyabet hastaları için etkilidir

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kan şekeri çok yüksek olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Şeker hastalığı tüm vücudu etkileyen ciddi ve kritik bir durumdur. Bu hastalığa sahip insanlar, kan şekerini dengeli tutmak ve kolesterol seviyelerini korumak zorundadır.

Şeker hastalığı nedir? Diyabet nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Bıldırcın yumurtası, kan şekeri ve kolesterolün güvenli bir seviyede tutulmasına yardımcı olur, düşük kalorili olduğu için tedaviye yardımcı bir gıdadır. Diyabet için uygulanan tıbbi tedavinizin yanında, diyetinize bıldırcın yumurtası ekleyerek, bıldırcın yumurtası faydalarından istifade edebilirsiniz.

Bıldırcın yumurtası, son zamanlarda diyabet hastalarının diyetine dahil edilir bir gıda olmuştur. Bazı araştırmalar, bıldırcın yumurtasının diyabetiklerde kan şekeri düzeylerini düşürebileceği de iddia etmektedir.

Şeker hastalığına iyi gelen meyveler nelerdir?

ÖZET

Bıldırcın yumurtası günlük diyete dahil edildiğinde vücudun şeker seviyesinin korunmasına yardım eder. Ayrıca, insülin enjeksiyon yoluyla yapılan diyabet tedavisinin ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

7. Cinsel sorunlar açısından faydalıdır

Yaş ve sosyal konumdan bağımsız olarak hemen hemen her erkek, ilerleyen yaşlarda veya belli bir dönemde cinsel güç kaybıyla karşı karşıya kalabilir. Bu tür bir durumu sıklıkla öfke veya saldırganlık duyguları izler. Bazı erkekler depresyon hastası bile olurlar. Erkeklerdeki cinsel güç kaybının nedenleri hem fiziksel hem de psikolojik olabilir.

Piyasada bulunan birçok ürün arasında bıldırcın yumurtası da yer almaktadır. Bıldırcın yumurtasının bu özel problem için faydaları uzun yıllar bilinmektedir. Bıldırcın yumurtası; vitaminler, makro ve mikro elementler, mineral, amino asitler ve biyolojik olarak aktif maddeler içeren bir gıdadır.

İçerdiği elementler sayesinde iktidarsızlığın ve hatta erektil kaslardaki işlev bozukluğunun tedavisine yardımcı olur. Bıldırcın yumurtası, bir erkeğin cinsel sağlığı için hayati olan prostat bezini uyarır ve işlevselliğini artırır. İçerdiği; fosfor, proteinler, B Vitamini, D vitamini ve E vitamininin yanında bu yumurta, cinsel performansı da arttırdığı kanıtlanmış vitamin ve proteinlere de sahiptir.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası diğer ilaçlar gibi zamana bağlı değildir, bu nedenle bu yumurtayı tüketmek için özel bir programa ihtiyacınız yoktur. Düzenli tüketimde, bıldırcın yumurtasının faydalarını görebilirsiniz.

8. Vücudunuzu arındırır

Bıldırcın yumurtası, vücutta bulunan bazı ağır metallerin ve cıva gibi toksinlerin vücuttan atmasına yardımcı olabilir. Bıldırcın yumurtasındaki amino asitler ve diğer yardımcı bileşenler, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylelikle bıldırcın yumurtasının faydaları arasında, kan temizleyici özelliği de bulunmaktadır.

Bu yumurta, insan vücudundaki kalsiyum dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bu durum böbrek taşlarının önlenmesi anlamına gelir. Ayrıca karaciğer ve mesanedeki taşları da önlemektedir. Bıldırcın yumurtası; magnezyum, B6 Vitamini ve potasyum açısından inanılmaz derecede zengindir dolayısıyla vücutta taş oluşumunu önlemek konusunda uzun süreli koruma sağlayabilir.

Potasyum sıklıkla böbrek taşlarına yol açan, idrar yoluyla dışarı atılan kalsiyum miktarını azaltır. Düşük miktarda C vitamini ile birleştirilen ayrıca yüksek miktarda B6 vitamini ve magnezyum içeren bir diyet planı, oksalat taşlarının (Böbrek taşlarının en yaygın formu olup, %60-75 civarında kalsiyum oksalat içerirler.) oluşumunu önleyebilir.

ÖZET

Çalışmalar, oksalat taşlarının neden olduğu yıkıcı böbrek ağrısında, düzenli tüketilen bıldırcın yumurtasının faydalarının etkili olabileceğini göstermektedir.

9. Mide ve karın ağrısını rahatlatır

Bıldırcın yumurtası; karın ağrısı, mide ağrısı, gastrit, mide ülseri ve duodenum ülseri gibi sindirim bozuklukları ile boğuşanlar için de yararlı bir gıdadır. Mide asidinin azalmasında etkili olduğu için, ülser ilaçlarının etkili ve doğal bir alternatifidir.

Karın ağrısı neden olur? Karın ağrısı nasıl geçer?

Günlük beslenme düzeninizde bıldırcın yumurtası tüketerek vücudunuzda, ülserlerin ve asitle ilişkili enfeksiyonların oluşumunun önlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasının yüksek alkalin ve güçlü antioksidan bileşikleri, ülseri tedavi etmek için doğal bir ilaç görevi görür. Selenyum ve A vitamini bakımından zengin bir gıda olarak bıldırcın yumurtası, antioksidan kategorisine girmektedir.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası alkalin barındırdığından, mide ülseri ve gastrit için doğal bir ilaç olabilir. Ayrıca sağlık için gerekli olan potasyum, magnezyum ve B6 vitamini gibi birçok mineral için iyi bir kaynaktır.

10. Kalp hastalıklarını azaltır

Bıldırcın yumurtası az miktarda karbonhidrat ve yüksek düzeyde protein içerir. Dolayısıyla kalbi tedavi edici bir özellik taşır. Ayrıca kalp sağlığı için gerekli olan iyi kolesterol (HDL) için tüketilmesi gereken bir gıdadır.

Bununla birlikte, bağışıklık sistemini güçlendiren ve zararlı hastalıkların tedavisinde hızlı iyileşme sağlayan elementlere ve temel bileşenlere sahiptir. Bıldırcın yumurtasının faydaları arasında; doyurucu bir besin olması, normal kan dolaşımını, besin emilimini düzenlemek için birçok işlev görmesi ve kalp hastalıklarını önleyici bir özelliğe sahip olması da bulunmaktadır.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası, kan basıncını kontrol ederek ve sağlıklı bir kalbi destekleyerek ömrünüzü uzatabilir. Ek olarak kalp hastalığından kaçınmak için, sağlıklı bir diyet arıyorsanız veya sağlıklı yiyecekler tüketmek istiyorsanız, bıldırcın yumurtasını tercih edebilirsiniz.

11. Kanseri iyileştirmeye yardım eder

Kanser, zayıf bir bağışıklık sisteminin en kötü sonucudur. Modern zamanın icatları, sınırsız kimyasal kullanımı ve çevresel kirlilikteki ciddi artış nedeniyle, serbest radikaller de dahil olmak üzere toksiklerle temas kaçınılmaz olarak yaşanmaktadır. Dolayısıyla bu durum kansere sebebiyet vermektedir.

Vücudunuzu hem A vitamini hem de selenyum açısından zengin gıdalar tarafından, serbest radikallerin oluşturacağı hasardan koruyabilirsiniz. Bu iki besin maddesi mükemmel antioksidanlardır ve serbest radikallerin hasarını önlemeye yardımcı olurlar. Bıldırcın yumurtası, yüksek miktarda A vitamini ve selenyum içerir, bu da onu doğal bir antioksidan kaynağı yapar.

İbrahim Saraçoğlu‘nun da ifade ettiği gibi, beslenmenize bıldırcın yumurtası eklemek vücudunuzu kanser riskine karşı koruyabilir.

ÖZET

Ağır tedavi koşullarıyla karşılaşan kanser hastaları, kanser büyümesini gidermek için ameliyat sonrası uygulanan kemoterapinin veya iyileşmenin diğer yan etkilerini oldukça iyi bilirler. Dolayısıyla bir kanser hastası; doğal, kolay uygulanabilir, sağlıklı ve vitamin açısından zengin bir çözüm arayışındaysa, bıldırcın yumurtası mükemmel bir seçenektir.

12. Yaşlanma karşıtıdır

Yaşlanma karşısında, insanın her zaman genç ve güzel görünme arzusu vardır. Bu amaçla farklı yöntemler uygulanmaktadır. Ancak en çok tavsiye edilen şey, yaşlanma karşıtı bir beslenme düzeninin uygulanmasıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek organların yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz. Bu da sizi daha genç gösterebilir. Yüksek düzeyde antioksidan içeren, yağ asitleri, selenyum, A, B ve E vitamini kaynağı olan bıldırcın yumurtası kusursuz bir yaşlanma karşıtı gıdadır. Bıldırcın yumurtasının faydaları arasında en önemli etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle birlikte yaşlanma etkisini yavaşlatması ve bağışıklık ömrünü uzatmasıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmak gerekir?

ÖZET

Bu yumurta metabolik rahatsızlıkları ortadan kaldırarak, obezite için faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Bıldırcın yumurtasının faydaları arasında cildin yumuşaklığını ve nemini arttırması da bulunur. Daha iyi sonuç için, bıldırcın yumurtasını doğrudan cilde uygulanabilen maske vb. tekniklerle alabilirsiniz.

13. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır

Vücudun en önemli sistemleri arasında yer alan sinir sistemi, insan vücudundaki tüm sinir hücrelerinin birleşiminden oluşur. Sinir sistemi, vücudumuzun kendi içindeki diğer sistemlerle ve dış dünyayla iletişim kurmamızı sağlar.

Bıldırcın yumurtası yüksek oranda vitamin, önemli miktarda fosfor, potasyum ve demir içerir. Bunlar beynin daha iyi çalışmasını destekler, hafızayı geliştirir ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Düzenli tüketimi kişiyi sakin ve dengeli hale getirir, böylece stresi azaltır. Düzenli bıldırcın yumurtası tüketimi stres hassasiyetini ortadan kaldırır. Migren hastaları üzerinde de iyi bir etkiye sahiptir.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası faydaları arasında; stres sorunlarının, hipertansiyonun, migrenin, depresyonun, panik ve anksiyete hastalıklarının hafiflemesine yardımcı olması da bulunmaktadır. Bıldırcın yumurtasının beyin fonksiyonlarını uyardığı bilinmektedir ve bu da hafıza gelişimine katkıda bulunur.

14. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bıldırcın yumurtası, antioksidanlar ve B vitamini açısından zengindir. Bu besinler, hücre büyümesi ve hücre düzenlenmesi gibi çeşitli hücresel süreçlerde yer aldıklarından metabolizmayı iyileştirebilir. Sağlam bir bağışıklık sisteminin sürdürülmesi için gerekli olan, lösin adlı amino asitte bıldırcın yumurtasında bulunur. Bıldırcın yumurtasının düzenli tüketimi, bağışıklık sistemimizi iyileştirecek ve birçok hastalığı ortadan kaldıracak faydalı maddelerin vücudunuza alınmasını sağlayacaktır.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası güçlü bir bağışıklık sisteminin ve gelişmiş metabolizmanın oluşumuna yardımcı olur. Çiğ yumurta tüketimi yerine, pişmiş bıldırcın yumurtasının yenilmesi bağışıklığın çok daha fazla gelişmesine yardımcı olabilir.

15. Travma sonrası iyileşmeye yardımcı olur

Fiziksel rahatsızlıkların meydana getirdiği ağrılarda veya ağır egzersiz sonrası oluşan travmalarda, bıldırcın yumurtası yutmak, vücudun kendisini iyileştirme kapasitesini artırmaktadır. Bıldırcın yumurtası vücudunuzun daha kısa sürede toparlanmasına yardımcı olabilir.

Birçok bakterinin oluşumunu engellemek için pişmiş tavuk yumurtasının tüketimi yerine, bıldırcın yumurtası çiğ olarak da tüketebilir ve vücudunuzda bakterilerin yayılmasını bu yolla engelleyebilirsiniz. Bıldırcın yumurtasında bulunan lizozim enzimi, bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası diğer yumurtalardan daha küçük olduğundan, daha fazla tüketebilirsiniz. Her gün 3 ila 5 bıldırcın yumurtası, bıldırcın yumurtasının faydalarını görebilmek için yeterli bir sayıdır.

Bıldırcın yumurtasının zararları var mıdır?

Çoğu bıldırcın yumurtası pastörize edilmemiştir, yani kabukta bulunabilecek zararlı bakterileri öldürmek için işlemlerden geçmemiştir. Bu nedenle, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, yemeden önce doktorlarına muhakkak danışmalıdır.

Ayrıca tavuk yumurtasına alerjiniz varsa bıldırcın yumurtasına da alerjiniz olabilir. Bıldırcın yumurtasına karşı toleransınızı test etmek istiyorsanız çok dikkatli olmalısınız ve bunu yalnızca bir doktorun gözetiminde yapmalısınız. Tavuk yumurtası alerjiniz olmasa bile, bıldırcın yumurtasına alerjiniz olabilir. Herhangi bir endişeniz varsa, bu durumu doktorunuzla görüşerek veya bir alerji testi yaptırarak giderebilirsiniz.

Sonuç olarak

Bıldırcın yumurtası sağlık için mükemmel bir besin kaynağıdır. Özellikle Asya ülkelerinde birçok insan, her gün bıldırcın yumurtası tüketmektedir. Küçük olmasına rağmen, besin değerleri tavuk yumurtasından üç ila dört kat daha fazladır. Ayrıca vitamin ve minerallerle doldurulur.

Bıldırcın yumurtası tüketimi birçok hastalığa karşı savaşmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur. Bu yumurtayı da diğer yumurtalar gibi pişirebilir ve hatta haşlayarak tüketebilirsiniz.

Doğal tedavi ile ilgilenen insanlar, bıldırcın yumurtasının yüksek tansiyon sorunlarına, sindirim bozukluğuna, mide ülserine, karaciğer sorunlarına, stres yönetimine, migrene, astıma, anemiye, çeşitli alerjik reaksiyonlara, egzamaya karşı olumlu ve önleyici etkileri olduğunu ifade etmişlerdir.

Yüksek tansiyon nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Büyümeyi teşvik etmek, cinsel gücü arttırmak, hafızayı geliştirmek ve genellikle vücut fonksiyonlarını artıran beyin becerilerini uyarmak için tüketilebilir.

Uzmanların görüşüne göre, bıldırcın yumurtası yiyen çocukların bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşüktür.YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
123

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu