Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir? 11 Önemli Belirti

Ağır depresyon nedir?

Ağır depresyon, tıbbi olarak major depresyon olarak da adlandırılan bir psikiyatrik durumdur. Depresyon, ruh halinin, düşünce süreçlerinin, bedensel işlevlerin ve genel işlevsellikteki bozulmaların önemli ve sürekli bir azalması ile karakterizedir. Ağır depresyon, diğer depresyon türlerinden daha şiddetli semptomlara sahip olan ve yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bir depresyon çeşididir.

Ağır depresyon belirtileri nelerdir?

1. Sizi heyecanlandıran şeyleri umursamamak

Tuttuğunuz takımın maçı, yapmaktan hoşlandığınız bir hobi veya 10 kez izlemiş olmanıza rağmen izlemekten bıkmadığınız bir film ya da dizi için herhangi bir tepki vermiyor ya da heyecanlanmıyorsanız bu bir uyarı işaretidir

Eskiden hevesli bir şekilde yemek yiyor, arkadaşlarınızla buluşuyor ve çeşitli sosyal faaliyetlere katılıyorken, şimdilerde sadece uzanmak ve hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, bu duygu durumu da ağır depresyonun belirtileri arasındadır.

2. Tamamen negatif bir insana dönüşmek

Herhangi bir soruya ilk tepkiniz hayır demekse, her durumda her şeyin ters gideceğine dair olumsuz düşünceleriniz sürekli aklınızı kurcalıyorsa bu durumda ağır depresyon belirtileri gösteriyorsunuz demektir. Araştırmalar, ağır depresif bozukluğu olan kişilerin genellikle geleceğe daha olumsuz bir bakış açısına sahip olduğunu gösteriyor.

3. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden kaçınmak

Kendinizi sosyal durumlardan kaçarken bulabilirsiniz. Çünkü bir konuşmanın sonunu getirmek için yeterli enerjiyi kendinizde bulamıyor, hatta gülümseyip iyi vakit geçiriyormuş gibi de yapabilirsiniz. Bütün bu davranışlar, ağır depresif bozukluğu olan kişilerin gösterdiği davranış kalıplarıdır.

Ağır depresyonu olan insanlar kendilerini sosyal olarak izole etme eğilimindedir. Araştırmalar depresyonun, fiziksel ve zihinsel sağlığa obeziteden iki kat daha fazla zarar verdiğini söylüyor.

4. Beslenme alışkanlıklarınızdaki değişiklik

Kendinizi, sürekli yemek yemenize rağmen oldukça aç mı hissediyorsunuz? Ya da az öğün yemenize rağmen tok mu hissediyor musunuz? Ağır depresyonu olan bazı insanlar rahatlamak için yiyeceklere yönelirken, diğerleri hissiz veya kayıtsız hissettikleri için iştahlarını kaybederler.

Ayrıca araştırmalar, aşırı yağın artan iltihaplanma ile bağlantılı olduğunu ve bunun da ilk etapta depresyona neden olmada rol oynayabileceğini bulmuştur.

5. Son derece kızgın veya sinirli hissetmek

Depresyonu olan insanları her zaman üzgün ve huysuz olarak hayal ederiz, ancak depresyonun başka bir yönü daha vardır. Bu duygu durumunda olan kişiler huysuz, keskin bir katılık ve ağır bir değersizlik hissi yaşarlar. Bu tür davranışlar, özellikle depresif çocuklarda sık görülür.

6. Ağrılar ve sızılar hakkında şikâyet etme

Ağır depresyon zihinsel bir hastalık olabilir, ancak araştırmalar bize fiziksel sağlığı da etkileyebileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, majör depresif bozukluk kriterlerini karşılayan kişilerin yaklaşık %70’inin; eklem ağrısı, şişkinlik ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar için doktorlarını ziyaret ettiğini ortaya koymuştur.

7. Her zaman kendini çok yorgun hissetmek

Uyku yoksunluğu, ağır depresyona neden olabilir. Uykusuzluk çeken kişilerin depresyon geçirme olasılığı, iyi ve yeterli uyku çeken kişilere göre 10 kat daha fazladır. Ayrıca depresyon iyi bir gece uykusu çekmeyi imkânsız hale getirebilir. Yapılan bir çalışmada, depresyonu olan kişilerin %90’ından fazlasının yorgun hissettiğini göstermiştir.

8. Cinsel isteğin anormal derecede azalması

Ağır depresyon belirtileri olan insanların, eskiden umursadıkları şeylere olan ilgilerini kaybetmesi, özel hayatlarına veya kişisel ilişkilerine de ciddi bir şekilde yansımaktadır. Cinsel isteğin azalması ağır depresyonun diğer bir göstergesidir.

Bir zamanlar zevkli olan flört ve ilişkiler, depresyon sürecinde çekicilikten uzak hale gelebilir. Çünkü depresyon hem enerji seviyelerini hem de kendine güveni azaltarak, kişide kayıtsızlık yaratmaktadır.

9. Artan içki veya uyuşturucu kullanımı

Depresyondaki insanlar üzgün, yalnız, endişeli bir ruh hali hissederek bunalıma girdiklerinde, çok fazla alkol ve uyuşturucu madde almaya eğilimli hale gelirler. Yaşadıkları ruh halinden ve depresyonun getirdiği olumsuz düşüncelerden kaçınmak isterler.

Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’nin yaptığı bir çalışmaya göre, anksiyete veya depresyon gibi bir duygu durum bozukluğu olan kişilerin %20’sinde alkol veya madde bağımlılığı sorunu saptanmıştır.

10. Dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu

Dikkatinizin dağıldığını hissetmek, işte veya evdeki görevlere odaklanamamak ve sürekli olarak düşüncelerinizde kaybolduğunuzu fark etmek, ağır depresyonun yaygın belirtileridir. Konsantrasyon ve hafıza sorunlarına sebep olan depresyonun, sosyal hayatı daha da kötüleştirebileceğini gösteren veriler de mevcuttur.

11. Tekrarlayan intihar düşünceleri

Nadir zamanlarda veya oldukça zor bir dönemden geçtiğiniz sıralarda intiharla ilgili hayal kuruyor olmanız endişe verici bir durum değildir. Ya da depresif bir halde iken her zamankinden daha fazla intihar hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Hatta bu konuda şaka bile yapabilirsiniz.

Ancak her zamanki mizah anlayışınız bu şekilde değilse, bu durum bir yardım çığlığı olabilir veya sadece kendinizi bu şekilde rahatlatma ihtiyacı da duyabilirsiniz. Bütün bunlara rağmen intihar fikrinin sürekli olarak aklınızdan geçmesi, ciddi bir sorun anlamına gelmektedir.

Bu durumda yapılacak en önemli şey, hemen uzman bir psikolog veya psikiyatristten tedavi almaktır. Doktorunuz; uygun olan psikoterapi yöntemini, ilaç tedavisini ve tıbbi desteği, belirtileriniz doğrultusunda ayrıca yapılacak testlerin sonucunda sizinle paylaşacaktır.

Sonuç olarak

Sizde veya yakını olduğunuz bir kişide ağır depresyon belirtileri mevcutsa, profesyonel bir psikolojik destek almak bu konuda yapılacak en önemli adımdır. Majör depresif bozukluk kendi başınıza çözümleyebileceğiniz bir durum değildir.

Yakın çevrenizde ağır depresyon semptomları gösteren kişiler varsa, profesyonel yardımın yanı sıra, kendi çevresinden göreceği manevi desteğin de önemi oldukça büyüktür. Ağır depresyon belirtileri insanlar, yalnız kalma isteklerinin sonrasında değersizlik ve intihar düşünceleriyle boğuşmak zorunda kalırlar.

Göstereceğiniz manevi destek, kendilerinin yalnız olmadığını hissettirecek ve olası intihar düşüncelerinin de önüne geçecektir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthcentral

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu