Sağlıklı Yaşam

Diz Ağrısına Sirke Tedavisi İyi midir? Elma Sirkesi Diz Ağrısına İyi Gelir mi?

Diz ağrısı nedir, neden önemlidir?

Diz ağrısı, dize alınan darbe, fiziksel aktiviteler, fazla kilolu olmak, hareketsiz yaşam tarzı, tekrarlayan zorlanma ve eklem deformiteleri nedeniyle ortaya çıkabilir.

Diz, insan vücudundaki en büyük eklemdir ve anatomisi nedeniyle en hassas eklemlerden biri olduğu için vücut ağırlığımızın çoğunu destekler. Bu nedenle bölgedeki problemlerin bir an önce tespit edilerek uygun ve doğru tedaviye başlanması önemlidir.

Kıkırdak, eklemlerdeki iki veya daha fazla kemik arasındaki yumuşak dokudur. Aşınma ve yıpranma nedeniyle dizdeki kıkırdak kaybolmaya başladığında, hareket ettiğimizde kemikler birbirine sürtünerek ağrıya neden olur ve uzun vadede etkilenen bölgede şekil bozukluğuna bile neden olabilir.

Sorun şu ki, kıkırdağın kan damarlarının olmaması nedeniyle kıkırdağın rejenerasyon (kendisini iyileştirme) potansiyeli düşüktür. Bu nedenle diz ağrısını ciddiye almak gerekir.

Diz ağrısının en yaygın 2 nedeni

1- Osteoartrit (kireçlenme)

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen bu durum, komşu kemik yapılarında değişikliklerin eşlik ettiği kıkırdak yıpranması ile karakterize bir eklem hastalığıdır. Romatizmal hastalıkların en yaygın olanıdır: 40 yaş üstü kişilerin %80 ila %90’ı röntgen muayenesinde kireçlenmeyle ilgili bulgular göstermektedir.¹

Başlangıçta ağrı hareketle ortaya çıkar ve istirahatle kaybolur. Zamanla, ağrının yoğunluğu artar ve eklem hareketliliğinde azalma ve eklemde sertleşme meydana gelebilir. Sertlik, hareket ettikten saniyeler veya dakikalar sonra kaybolma eğilimindedir.

2- Kondromalazi patella

Kondromalazi patella veya patellofemoral ağrı sendromu, dizin önünde bulunan bir kemik olan patellanın (veya diz kapağının) eklem kıkırdağının aşınması ve yıpranması ile karakterizedir. Bu aşınma, bölgedeki travma, hareketsiz yaşam tarzı, fazla kilo, diz hizasızlığı, yüksek etkili fiziksel aktiviteler ve yaş gibi bir dizi faktörden dolayı oluşabilir.

Patellar kondromalazi dört sınıfa ayrılabilir:

 • Derece I:
  Patellar kıkırdağın en dış tabakasında bir miktar yumuşama vardır. Bu durumda ağrı ve şişlik olabilir.
 • Derece II:
  Çapı 1,3 cm’ye kadar olan kıkırdak lezyonları vardır. Lezyonlar hala küçük ve bölgeseldir.
 • Derece III:
  Lezyonların çapı 1,3 cm’den büyüktür.
 • Derece IV:
  Bu noktada kıkırdak o kadar aşınmıştır ki, bunu çıplak gözle görmek bile artık mümkündür.

Kondromalazili kişiler, merdivenlerden veya rampalardan inerken, spor yaparken ve sonrasında veya uzun süre oturduktan sonra daha kötü olan diz kapağı çevresinde veya altında hafif ağrı yaşayabilir. Ek olarak, bazı durumlarda şişme, hareket ederken ağrı, yanma ve sesler (“klik” gibi) olabilir.

Diz ağrısı nasıl teşhis edilir?

Diz ağrısı tanısı temel olarak hastanın semptomlarına, sağlık geçmişine ve şikâyetlerine bağlı olarak belirlenebilir. Diz bölgesinin röntgeni ve MR (emar) gibi görüntüleme testleri, sorunu doğru bir şekilde tanımlamak için önemlidir. Muayeneler ve rapordan sonra doktorunuz durumunuzu belirleyecek ve size en uygun tedaviyi başlatacaktır.

Diz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Buz, analjezikler ve antienflamatuvar ilaçlar (iltihap önleyici ve ağrı kesici), özellikle dizinizin şiştiği ve ağrı ve yanma hissettiğiniz akut dönemlerde her iki durumun semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir. Ancak herhangi bir ilaç almadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Patellar kondromalazi durumunda, dizlik (önde delik olmayan model) iyi bir müttefiktir. Diz kapağının femur üzerine uygun şekilde oturmasına yardımcı olur, daha iyi yük dağılımını destekler ve sonuç olarak ağrı ve aşınmayı azaltır.

Ayrıca, dizinizi uzun süre bükük tutmaktan kaçının, gün boyunca evde veya işte kısa yürüyüşler yapın ve mümkün olduğunca bacağınızı düz tutun. Bu bakımdan sonra fizik tedavi de alabilirsiniz. Fizik tedavi uzmanı, diz ağrısının arkasındaki sorunu iyileştirmeye yönelik egzersizler öğretecektir. Bazı durumlarda doktorunuz kilo vermeyi de önerebilir.

Aldığınız tüm önlemlere ve tedaviye rağmen ağrınız geçmiyorsa, doktorunuz daha ciddi tedaviler belirleyebilir veya ameliyat olmanız gerekebilir.

Diz ağrısına sirke iyi gelir mi?

Elma sirkesi evinizde bulunması çok yararlı bir besindir ve diz ağrınızı büyük ölçüde azaltabilecek birçok tedavi edici özelliği vardır. Diz ağrısı için sirke kullanımı mineral birikiminden kurtulmaya ve toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.

Diz ağrısından kurtulmak için elma sirkesinin kullanılabileceği yöntemler şu şekildedir:

 1. İki çay kaşığı elma sirkesi iki bardak su ile güzelce karıştırılır. Karışım, ağrı geçene kadar gün boyunca günlük olarak tüketilebilir.
 2. İki bardak elma sirkesi suyla dolu bir jakuziyle karıştırılır. Etkilenen diz 30 dakika boyunca jakuzide bırakılır. Bu, iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır.
 3. İki çay kaşığı elma sirkesi iki bardak suyla seyreltilir. Daha sonra bu karışımla bir bez ıslatılır ve ağrıyan dize uygulanır.²

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- O QUE PODE CAUSAR A DOR NO JOELHO?2- 5 Amazing Remedies to Relieve Knee Pain at Home

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu