Sağlıklı Yaşam

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir? Çay ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Çay ağacı yağı faydaları da bir hayli fazladır; örneğin ciltte kullanıldığında, antibakteriyel (bakteri önleyici) olduğuna inanılmaktadır. Çay ağacı yağı genellikle akne (sivilce), ayak mantarı, bit, tırnak mantarı ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için de kullanılabilir. [1]

Çay ağacı yağı nedir?

Melaleuca yağı olarak da bilinen çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü çay ağacının yapraklarının buğulanmasından elde edilen esansiyel bir yağdır. Bu harika bitki özlü yağ, aşağıda da göreceğiniz insan sağlığına potansiyel olarak birçok yarar sağlar.

Çay ağacı yağı ne işe yarar?

Çay ağacı yağı insan sağlığı konusunda aşağıdakiler gibi birçok işe yarayan güçlü bitkisel bir üründür: [2]

 1. Yaraları temizlemek için kullanılabilir.
 2. Akne ve sivilceleri giderebilir.
 3. Tırnak mantarını tedavi edebilir.
 4. Kepek sorununa iyi gelebilir.
 5. Saç biti tedavisinde kullanılabilir.
 6. Ağız kokusunu önleyebilir.
 7. Genital enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.

Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?

Çay ağacı yağının faydaları genel olarak şu şekilde sıralanabilir: [3]

1- Çay ağacı yağının cilde faydaları

Çay ağacı yağı, sedef hastalığı, akne ve egzama gibi cilt koşullarının kontrolüne yardımcı olabilir. Sedef hastalığı inflamatuar bir hastalıktır ve araştırmalar çay ağacı yağının antienflamatuvar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Bir çalışmada, 12 hafta boyunca çay ağacı yağı kullanımı akne salgınlarında önemli bir iyileşme göstermiştir. 2011 yılında yapılan bir başka çalışmada, çay ağacı yağının topikal kullanımı, egzama kontrolünde diğer tedaviler kadar etkiliydi.

2- Çay ağacı yağının yaralara karşı faydaları

Yüzyıllar boyunca Avustralya yerlileri kesikleri, yanıkları ve ısırıkları iyileştirmek için çay ağacı yağı uyguladılar. Çalışmalar, antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde çay ağacı yağının topikal olarak uygulandığında yaraları iyileştirdiğini ve küçülttüğünü göstermektedir.

British Medical Journal‘da yaklaşık 100 yıllık bir araştırma, çay ağacı yağının cilde yakıcı olmadığını ve bakterileri öldürmek için karbolik asitten 11 kat daha etkili olduğunu kanıtlamıştır. Çay ağacı yağı, böcek ısırıklarını ve güneş yanıklarını da yatıştırmaya yardımcı olabilir.

3- Çay ağacı yağının enfeksiyonlara karşı faydaları

Bir çalışmada çay ağacı yağının, Staphylococcus aureus veya staph enfeksiyonu gibi kronik enfeksiyonlar için etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur.

Umut verici laboratuvar çalışmaları, çay ağacı yağındaki antimikrobiyal özelliklerin, strep boğaz ve idrar, kan ve sinüs enfeksiyonları gibi hastalıklara neden olan çeşitli bakterilerin büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir.

Çay ağacı yağı ayrıca zatürre ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilir.

4- Çay ağacı yağının dezenfektan olarak faydaları

Antiseptik özellikleri sayesinde çay ağacı yağı doğal bir dezenfektandır. Temizlenmesi ve sterilize edilmesi gereken her şeye çay ağacı yağı uygulayarak bakterilere maruz kalmayı azaltabilirsiniz. Çay ağacı aynı zamanda kapı kolları, mutfak tezgâhları ve anahtarlar gibi ev aletlerinin temizliğinde de etkilidir.

Çünkü çay ağacı yağı lekeleri, kiri ve hastalığa neden olan mikropları yok eder. Çay ağacı yağını ölçülü olarak el temizliği için de kullanabilirsiniz.

5- Çay ağacı yağının ağız ve diş sağlığına faydaları

Çay ağacı yağındaki terpenler ve sineol, iyileştirici ve temizleyici özellikler sergiler. Bu nedenle, çay ağacı yağı diş sorunları için alternatif bir tedavidir.

Araştırmalar, çay ağacı yağının dişleri destekleyen dokuları tahrip eden ve diş kaybına neden olabilen Porphyromonas gingivalis bakterilerinin dişlere yapışmasını engellediğini gösteriyor.

Çay ağacı yağı ayrıca, ağızda ve dişteki bakterileri ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilecek güçlü antiseptik özelliklere sahiptir.

6- Çay ağacı yağının mantar önleyici faydaları

Araştırmacılar çay ağacı yağının mantar önleyici özelliklerini incelediler. Bir 2013 çalışması, çay ağacı yağının tırnak mantarına ve sporcu ayağına neden olabilen Trichophyton rubrum bakterisini azalttığını göstermektedir.

Başka bir çalışmada, saf çay ağacı yağı, ayak tırnağı enfeksiyonlarının tedavisinde diğer ilaçlar kadar etkiliydi. Araştırmacılar ayrıca butenafin hidroklorür içeren tıbbi bir kreme çay ağacı yağı eklemeyi de denediler. Çay ağacı yağıyla geliştirilmiş bu krem, deneklerin yüzde 80’inde ayak tırnağı mantarını iyileştirdi.

7- Çay ağacı yağının koku giderici faydaları

Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, ağızda, koltuk altlarında ve ayaklarda bakteriler nedeniyle oluşan vücut kokusunu etkili bir şekilde kontrol altına alabilir.

Birçok kişisel bakım ürünü çay ağacı yağı içerir ve bazı insanlar birkaç damla çay ağacı yağını kabartma tozu, mısır nişastası ve hindistancevizi yağı ile karıştırarak kendi doğal deodorantını yaparlar.

8- Çay ağacı yağının cilt bakımı olarak faydaları

Çay ağacı yağı, doğal bir cilt nemlendiricisi ve temizleyicisidir. Çay ağacı yağındaki bileşikler makyajı çıkaran doğal çözücülerdir ve ayrıca cildinizi nemlendirir. Kendi temizleyici nemlendiricinizi yapmak için, normal nemlendiricinizden birazcık elinize sıkabilir ve bir veya iki damla çay ağacı yağını karıştırarak kullanabilirsiniz.

9- Çay ağacı yağının saça faydaları

Çay ağacı yağından hem saç hem de saç derisi yararlanabilir, çünkü çay ağacı yağı saç derisini rahatlatır ve kepeği giderir. Ayrıca, saçında bit yakalayan herkes bu uçucu yağı parazit böcekleri ve yumurtaları öldürmek için kullanabilir.

Bilimsel bir çalışma, beş gün boyunca kafa derisi üzerinde çay ağacı yağı kullanmanın bitleri etkili bir şekilde yok edebildiğini göstermektedir.

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Çay ağacı yağı aşağıdakiler gibi birçok farklı şekilde kullanılabilir: [4]

 1. Yara pansumanı:
  Bakterileri öldürmek ve iltihabı azaltmak için bir pamuğa birkaç damla çay ağacı damlatarak yarayı silebilirsiniz.
 2. Ağız gargarası:
  Bir bardak suya 2 damla çay ağacı yağı ekleyin ve gargara olarak kullanın. Çay ağacı yağı ağızdan alındığında zehirli olduğundan yutmayın.
 3. Kepek ilacı:
  Birkaç damla çay ağacı yağını normal şampuanla karıştırın ve saçınızı normal şekilde yıkayın.
 4. Akne tedavisi:
  Yarım bardak suya 4 damla çay ağacı yağı ekleyin. Yüzünüze günde bir kez pamuklu bir ped ile uygulayın.
 5. Ev temizleyicisi:
  20 damla çay ağacı yağını bir bardak su ve yarım bardak beyaz sirke ile karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine dökün ve çok amaçlı bir antimikrobiyal temizleyici olarak kullanın.

Çay ağacı yağı zararları nelerdir?

Çay ağacı yağı genellikle zararlı değildir ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Ancak nadir de olsa cilt tahrişi, alerjik reaksiyonlar, kaşıntı, yanma, ciltte kızarıklık ve kuruluk gibi yan etkiler görülebilir. Çay ağacı yağı yutulduğunda zehirlidir, kafa karışıklığına, kasları kontrol etmede ve hareketlerde zorlanmaya ve hatta bilinç azalmasına neden olabilir. [2]

Çay ağacı yağı faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu