reklam
Üroloji

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı, birçok nedenden dolayı olabilir. Nedenler arasında pozisyon seçimi, yumurtalık kisti, enfeksiyon ve vajinal kuruluk sayılabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı normal midir?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yaşıyorsanız, muhtemelen bunun ne olduğunu ve bununla nasıl başa çıkacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Açıkçası, herhangi bir karın rahatsızlığı berbat olsa da, özellikle de zevkli olması gereken bir şeyden sonra acı ikiye katlandığında oldukça rahatsız edici bir durumdur ve bu yüzden bunun nedenini bulmak önemlidir.

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı nedenleri

Kadın doğum uzmanlarının bir çoğu, ilişki sonrası ağrı olarak düşünebileceğiniz şeyin aslında “düşük pelvik ağrı” olduğunu açıklığa kavuşturmak için çalışmaktadır. Bunun sebebi cinsel ilişkili ile ilgili ağrı karın bölgesinde değil, vajinaya yakın yerlerde olma eğilimindedir, ancak insanlar bunu karın boşluğu bölgesindeki acı olarak yorumlayabilir.

Öyleyse, bu durum neden oluyor? Bunun sebeplerini aşağıda sıraladık:

1- Pozisyon seçimi

pozisyon seçimi ve karın ağrısı

Hastalar cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hakkında yukarıda ismini söylediğimiz doktoru gördüklerinde, doktor ilk önce en çok hangi pozisyonda çalıştıklarını sorar. Misyoner veya köpek pozisyonu sonrası daima ağrınız varsa, derin penetrasyon nedeniyle olabilir.

NE YAPILMALI?
Önce reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları denemelisiniz. Doktor, “Cinsel ilişkiden bir saat önce bir veya iki tane almak bazı kadınlar için çok faydalı olabilir” diyor. Ayrıca kovboy ya da yüz yüze gibi üstte olduğunuz bir pozisyonu denemenizi ve neler olacağını tespit etmenizi önerir. Kilit nokta, penetrasyonun derinlik ve sıklığı üzerinde kontrol sahibi olacağınız bir pozisyon seçmektir. Bazı doktorlar ise pozisyon seçiminde daha klasik ve düz olmanızı tavsiye edecektir.

2- Endometriozis

Bazı durumlarda cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yaşamanızın nedeni endometriozis denilen şeydir. Bu durum, rahim astarı rahim dışına doğru büyüdüğünde meydana geliyor.

İlgili yazı: Endometriozis hakkında her şey

Bu durumu doktorlar, cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişkiden sonra karın veya kasık ağrısı durumunun en sık görülen belirtilerinden biri olduğunu söylüyor. Pelvisin şiddetli bir endometriozis formuna sahipseniz, pelvik bölgede yoğun yapışıklıklar olabilir.

Cinsel ilişki sırasında derin penetrasyon şiddetli ağrıya neden olabilir, çünkü tüm organlarınız birbirine yapışır. Ancak endometriozis iltihaptan ağrıya neden olduğundan, bu adezyonlar olmadan da acı çekebilirsiniz.

NE YAPILMALI?
Uygun tedavi için doktorunuza başvurmalısınız. Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı olsa da, doktorunuz size genel olarak vajinal ağrılarla olan geçmişinizi soracaktır. Adet dönemlerizde ağrınız var mı? Ağır kanıyor musunz? Cinsel işki sonrası ağrı durumu her zaman mı oluyor?

Daha sonra pelvisinizi incelemek için ultrason veya laparoskopi önerebilir. Doktorlar, endometriozisin kesin teşhis konmasının tek yolunun bu olduğunu söylüyor. Tedavi için, doktorunuz muhtemelen doğum kontrol hapları veya bazı endometriozis ilaçları yazacaktır.

3- Yumurtalık ya da pelvik kisti

Birçok kadın, bir kerede veya başka bir zamanda yumurtalık kistleri (yumurtalıkta veya yüzeyinde sıvıyla dolu keseler) vardır. Bunların birçoğu zararsızdır ve yaklaşık bir ay sonra tedaviye gerek olmadan kaybolur.

İlgili yazı: Yumurtalık kistleri hakkında her şey

Ancak bazıları büyümeye başlar ve acı ve cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı sebebi olabilir. Bu kistler diğer kistlere göre oldukça farklıdır.

Bazı doktorlar, bir pelvik kistin önceki cerrahi operasyonlardan elde edilen adezyon ceplerinden veya büyük ihtimalle pelvik bölgede sıvının toplandığı bir enfeksiyondan kaynaklanabileceğini söylemektedir.

Doktorlara göre bu durum da cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yapmaktadır.

NE YAPILMALI?
Doktorunuz problemi tespit etmek için bir ultrason muayenesi yapacaktır. Sonrasında ise kistleri çıkarmak için laparoskopiye ihtiyacınız olabilir.

4- Geçmişte enfeksiyonla ilgili veya iltihaplı bir durum

Normalde vajinanızda bulunan veya bel soğukluğu, klamidya ve frengi, gibi cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktan kaynaklanan vajinal enfeksiyon, vajinanızdan yumurtalıklarınıza yayılabilir.

Bu enfeksiyonlar o kadar ciddi olmasa da, size ağrı ve pelvis ağrısı verebilir. Bu acı oldukça sabittir ve ilişki bunu daha da şiddetli hale getirebilir.

NE YAPILMALI?
Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısının nedeni eğer sadece bir enfeksiyon ise, doktorunuz size antibiyotik reçete edebilir. Bunun haricinde doktorunuz uygun görürse, size başka ilaçlar da yazacaktır.

5- Vajinal kuruluk

cinsellik

Doktorlar, bazı doğum kontrol ilaçlarının kuruluğa neden olabileceğini ve daha yüksek östrojen hormonunun yardımcı olabileceğini söylüyor. Menopoza giriyorsanız eğer, muhtemelen bunun sebebi de budur.

NE YAPILMALI?
Eczaneden size yardım etmesini söylerseniz, size uygun yağ ya da krem verecektir. Bu işe yaramazsa, doktorunuzla beraber farklı tedavi yöntemleri aramalısınız.

6- Rahminiz eğik olabilir

Bu konuda endişelenmenize gerek yok. Kadınların en az yüzde 30’unda geriye doğru eğilen bir rahim var, bu yüzden anormal değil. Ama eğer, uterusu bu pozisyonda tutan yara izi varsa, o zaman acı verici olur.

Ama anormal değilse, o zaman neden eğik bir rahim ilişkiden sonra karın ağrısına neden olur? Bu durumu gerçekten doktorlar da bilmiyor. Ancak eğik bir rahmin ilişki sırasında diğer bölgelerle temasının acı verici olabileceğini düşünüyorlar.

Bğırsaklarınız skar dokusu ile uterusa bağlanırsa, ilişki sırasında itilebilir veya çekilebilirler ve bu oldukça acı vericidir, cinsel ilişkiden önce veya sonra karın ağrısı yapabilir.

NE YAPILMALI?
Doktorunuz uterusunuzun doğal olarak eğik olup olmadığını veya cinsel ilişkiden sonra karın ağrısının skarlaşmanın bir sonucu olup olmadığını söyleyecektir.

Yara izi yoksa, daha sığ penetrasyona sahip bir ilişki pozisyonu deneyebilirsiniz. Yara izi varsa, muhtemelen endometriozis nedeniyledir. Doktorunuz bunu nasıl tedavi edeceğini bilecektir.

7- Miyomlarınız olabilir

Miyomlar uterusun iyi huylu (kanserli olmayan) tümörleri olsa da, uterustaki boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak cinsel ilişki sırasında veya ilişkiden sonra ağrı nedeni olabilirler.

Ayrıca kas kramplarına neden olabilirler, bu da ilişki sonrası neden pelvik ağrı çektiğinizi açıklayabilir.

NE YAPILMALI?
Pelvisin ultrasonu veya MRG’si için doktorunuza danışmalı ve ardından tedavi seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

8- Gaz sıkışması

Gaz sıkışması da cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yapabilir. Cinsel ilişki tipik olarak çok fazla hareket, giriş ve çıkış içerdiğinden, çok fazla hava vajinaya veya anüse itilir.

İlişkinin neden olduğu sıkışmış hava, normalde vücudunuzun herhangi bir yerinde sıkışmış rüzgarın size vereceği aynı ağrı hissini verecektir. Ancak neyse ki bu durum oldukça hızlı bir şekilde geçer.

Tabii ki, ilişki sıradındaki hareketler de hapsolmuş rüzgara neden olabilir (rüzgara karşı ilişkiye girmek gibi). Yine de bu karın ağrısı, gazı serbest bıraktıktan sonra geçecektir.

9- Orgazm esnasında kasılma

Bir kadın orgazm olduğunda, pelvik kasları kasılır. Rahim kası kasılmalarının dönem kramplarına neden olduğu şekilde, orgazm kasılmaları alt karın ve pelviste ağrılı kramplara neden olabilir.

Hamilelik, altta yatan tıbbi durumlar ve bazı doğum kontrol hapları gibi bazı faktörler ağrı yaşamanızı daha olası hale getirebilir.

10- Duygusal ve fiziksel tepki

cinsel ilişki

Duygusal ve fiziksel tepkilerimiz çoğu insanın düşündüğünden çok daha yakından acıyla bağlantılıdır ve beynimizle bağırsaklarımız arasındaki ilişkinin en güçlü olanlarından biridir.

Aynı nörotransmitterlerin çoğunu paylaşan sindirim sisteminin kendi sinir sistemi (enterik sinir sistemi denir) 100 milyondan fazla sinir ucuna sahiptir.

Bu nedenle, bağırsağınız beyninizde olan her şeye duyarlıdır ve cinsel ilişki çok fazla düşünce ve duygu uyandırabilir.

İlişki sorunları veya soruları, performans kaygısı, utanç, aşk ve ilişki her şeye neden olabilir.

Eğer cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yaşıyorsanız, kafanızda neler olup bittiğini düşünmek isteyebilirsiniz.

11- Derin giriş-çıkış

İster ters (anal) ilişki yaşamış olun ister normal (vajinal), cinsel ilişki sırasında derin giriş-çıkış da cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı veya mide bölgesinde hissedilen ağrıyı tetikleyebilir. Bu tipteki ağrılar genellikle kısa sürelidir ve pozisyon değişikliği yaptığınızda sorun ortadan kalkar. Bazen ağrının geçmesi için vücudunuzun dinlenmesine de izin vermenizde fayda vardır. Ayrıca, eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa, partnerize durumu anlatarak, derin bir şekilde giriş-çıkış yapmamasını söyleyebilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda saydıklarımızın dışındaki birçok sebepten dolayı ilişkiden sonra karın ağrısı yaşayabilirsiniz. O yüzden vakit kaybetmeden doktora başvurmakta fayda vardır.

Böylece sebebini öğrenirsiniz ve ona göre adımlar atarsınız ve cinsellikten daha fazla zevk alabilirsiniz.

Sık sorulan sorular

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Hamilelik hemen ilişkiden sonra gerçekleşecek bir şey değildir ancak emin olmak için yine de test olabilirsiniz.

İlişkiden sonra karın ağrısı ve şişkinlik neden olur?

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı bazı durumlarda karın ağrısıyla beraber şişkinlik hissi de olabilir.

İlişkiden sonra karında hareketlilik neden olur?

Bunun birçok nedeni olabilir. Sizi endişelendiriyorsa kesin nedenini öğrenmek için bir doktora görünmek isteyebilirsiniz.

İlişkiden sonra adet sancısı gibi ağrı normal midir?

Böyle bir ağrı kesinlikle normal değildir. En kısa zamanda doktora görünmenizde fayda vardır.

İlişkiden sonra mide bulantısı neden olur?

Bunun sebebi bazen duygusal durumunuz ve düşünceleriniz olabilir. Ancak yine de doktora görünmekte fayda vardır.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/
  2. https://www.healthline.com/
  3. https://health24.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Melda Akbaş

Dr. Melda Akbaş 17 Kasım 2005 yılında tıp fakültesi eğitimini bitirmiştir. Daha sonra ise üroloji alanını tercih etmiş ve bu alanda uzman olmuştur. Şu anda özel bir hastanede çalışmaktadır ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili makaleler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir