Üroloji

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neyi Gösterir?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı normal midir?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yaşıyorsanız, muhtemelen bunun ne olduğunu ve bununla nasıl başa çıkacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Açıkçası, herhangi bir karın ağrısı berbat olsa da özellikle de zevkli olması gereken bir şeyden sonra karın ağrısı ortaya çıktığında, bu oldukça rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir.

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı neden olur?

Kadın doğum uzmanlarının birçoğu, ilişki sonrası karın ağrısı olarak düşünebileceğiniz şeyin aslında “düşük pelvik ağrı” olduğunu açıklığa kavuşturmak için çalışmaktadır.

Bunun sebebi cinsel ilişkili ile ilgili ağrı karın bölgesinde değil, vajinaya yakın yerlerde olma eğilimindedir, ancak insanlar bunu karın veya karın boşluğu bölgesindeki ağrı olarak yorumluyor olabilir.

1. Pozisyon seçimi

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hakkında bir doktora gittiğinizde, doktorunuz muhtemelen ilk önce en çok hangi pozisyonda ilişkiye girdiğinizi soracaktır. Misyoner veya köpek pozisyonu sonrası daima ağrınız varsa, derin giriş çıkış nedeniyle karın ağrısı yaşıyor olabilirsiniz ve bu durumda pozisyon değiştirmeniz gerekebilir.

NE YAPILMALI?

Önce eczacınıza danışarak reçetesiz alınabilen ağrı kesici ilaçları deneyebilirsiniz. Doktorlar, “Cinsel ilişkiden bir saat önce bu ilaçlardan bir veya iki tane almak bazı kadınlar için çok faydalı olabilir” diyor. Ayrıca kovboy ya da yüz yüze gibi üstte olduğunuz bir pozisyonu deneyebilir ve neler olacağını tespit edebilirsiniz.

Kilit nokta, giriş çıkışın derinlik ve sıklığı üzerinde kontrol sahibi olacağınız bir pozisyon seçmektir. Bazı doktorlar ise pozisyon seçiminde daha klasik ve düz olmanızı tavsiye edecektir.

2. Endometriozis (çikolata kisti)

Bazı durumlarda ilişkiden sonra karın ağrısı yaşamanızın nedeni endometriozis (çikolata kisti) denilen şeydir. Bu durum, rahim astarı rahim dışına doğru büyüdüğünde meydana geliyor.

Çikolata kistini doktorlar, cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı veya kasık ağrısı durumunun en sık görülen belirtilerinden biri olduğunu söylüyor.

Şiddetli bir çikolata kisti formuna sahipseniz, bu durum cinsel ilişki sırasında derin penetrasyon (giriş-çıkış) varsa şiddetli ağrıya neden olabilir.

NE YAPILMALI?

Uygun tedavi için doktorunuza başvurmalısınız. Şikâyetiniz Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı olsa da doktorunuz size genel olarak vajinal ağrılarla olan geçmişinizi soracaktır. Daha sonra pelvisinizi incelemek için ultrason veya laparoskopi önerebilirler. Endometriozis varsa, doktorunuz tedavi için muhtemelen doğum kontrol hapları veya bazı ilaçlar yazacaktır.

3. Yumurtalık ya da pelvik kisti

Birçok kadın, hayatlarının bir noktasında yumurtalık kisti geliştirecektir. Bunların birçoğu zararsızdır ve yaklaşık bir ay sonra tedaviye gerek olmadan kaybolur. Ancak bazıları büyümeye başlar ve şiddetli ağrı yapabilir. Hatta bazı kadınlar karında hissedilen bu ağrıyı kıvrandıran karın ağrısı olarak bile tanımlayabilir.

Pelvik kistler ise diğer kistlere göre oldukça farklıdır. Bazı doktorlar, bir pelvik kistin önceki cerrahi operasyonlardan elde edilen adezyon ceplerinden veya büyük ihtimalle pelvik bölgede sıvının toplandığı bir enfeksiyondan kaynaklanabileceğini söylemektedir.

NE YAPILMALI?

Doktorunuz problemi tespit etmek için bir ultrason muayenesi yapacaktır. Sonrasında ise kistleri çıkarmak için laparoskopiye ihtiyacınız olabilir.

4. Geçmişte enfeksiyonla ilgili veya iltihaplı bir durum

Normalde vajinanızda bulunan veya bel soğukluğu, klamidya ve frengi, gibi cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktan kaynaklanan vajinal enfeksiyon, vajinanızdan yumurtalıklarınıza yayılabilir. Bu enfeksiyonlar o kadar ciddi olmasa da size acı verebilir. Bu acı oldukça sabittir ve cinsel ilişki bunu daha da şiddetli hale getirebilir.

NE YAPILMALI?

İlişkiye girdikten sonra karın ağrısının nedeni eğer sadece bir enfeksiyon ise, doktorunuz size antibiyotik ilaçlar reçete edebilir. Bunun haricinde doktorunuz uygun görürse size başka ilaçlar da yazacaktır.

5. Vajinal kuruluk

Doktorlar, bazı doğum kontrol ilaçlarının vajinada kuruluğa neden olabileceğini ve bu soruna daha yüksek östrojen hormonunun yardımcı olabileceğini söylüyor. Menopoza giriyorsanız eğer, ilişkiden sonra karın veya kasık ağrısının nedeni de tam olarak bu olabilir.

NE YAPILMALI?

Eczaneden size yardım etmesini söylerseniz, size uygun yağ ya da krem verecektir. Bu işe yaramazsa, doktorunuzla beraber farklı tedavi yöntemleri aramalısınız.

6. Rahminiz eğik olabilir

Eğer rahminiz eğikse, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Kadınların en az yüzde 30’unda geriye doğru eğilen bir rahim vardır, bu yüzden rahim eğriliği anormal bir durum değildir. Ama eğer, rahmi bu pozisyonda tutan yara izi varsa, o zaman acı verici olur.

Ama anormal değilse, o zaman neden eğik bir rahim ilişkiden sonra karın ağrısına neden olur? Bu durumu gerçekten doktorlar da bilmiyor. Ancak eğik bir rahmin ilişki sırasında diğer bölgelerle temasının acı verici olabileceğini düşünüyorlar.

NE YAPILMALI?

Doktorunuz rahminizin doğal olarak eğik olup olmadığını ve cinsel ilişkiden sonra karın ağrısının bunun bir sonucu olup olmadığını söyleyecektir. Yara izi yoksa, cinsel ilişkide daha yüzeysel giriş çıkışlar size yardımcı olabilir. Yara izi varsa, muhtemelen çikolata kisti nedeniyledir. Doktorunuz bunu uygun şekilde tedavi edecektir.

7. Miyomlarınız olabilir

Miyomlar rahmin iyi huylu (kanserli olmayan) tümörleri olsa da rahimdeki boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak cinsel ilişki sırasında veya ilişkiden sonra ağrı nedeni olabilirler. Ayrıca kas kramplarına neden olabilirler, bu da ilişki sonrası neden karın veya kasık ağrısı çektiğinizi açıklayabilir.

NE YAPILMALI?

Ultrason veya emar görüntüsü için doktorunuza danışmalı ve ardından tedavi seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

8. Gaz sıkışması

Gaz sıkışması cinsel ilişkiden sonra alt karın ağrısı ve şişkinlik yapabilir. Cinsel ilişki tipik olarak çok fazla hareket, giriş ve çıkış içerdiğinden, çok fazla hava vajinaya veya anüse itilir. İlişkinin neden olduğu sıkışmış hava, normalde vücudunuzun herhangi bir yerinde sıkışmış rüzgârın size vereceği aynı ağrı hissini verecektir.

Ancak neyse ki bu durum oldukça hızlı bir şekilde geçer. Tabii ki, ilişki sırasındaki hareketler de rüzgâr sıkışmasına neden olabilir (rüzgâra karşı ilişkiye girmek gibi). Gazdan kaynaklı cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı ve şişkinlik, gazı serbest bıraktıktan sonra geçecektir.

9. Orgazm esnasında kasılma

Bir kadın orgazm olduğunda, pelvik kasları kasılır. Rahim kası kasılmalarının adet dönemi kramplarına neden olduğu şekilde, orgazm kasılmaları alt karın ve pelviste ağrılı kramplara neden olabilir. Hamilelik, altta yatan tıbbi durumlar ve bazı doğum kontrol hapları gibi bazı faktörler de ağrı yaşamanızı daha olası hale getirebilir.

10. Duygusal ve fiziksel tepki

Duygusal ve fiziksel tepkilerimiz çoğu insanın düşündüğünden çok daha yakından acıyla bağlantılıdır ve beynimizle bağırsaklarımız arasındaki ilişki, ilişkinin en güçlü olanlarından biridir. Aynı nörotransmiterlerin çoğunu paylaşan sindirim sisteminin kendi sinir sistemi (enterik sinir sistemi denir) 100 milyondan fazla sinir ucuna sahiptir.

Bu nedenle, bağırsağınız beyninizde olan her şeye duyarlıdır ve cinsel ilişki çok fazla düşünce ve duygu uyandırabilir. Eğer cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yaşıyorsanız, kafanızda neler olup bittiğini düşünmek isteyebilirsiniz.

11. Derin giriş-çıkış

Derin giriş-çıkış da ilişkiden sonra karın ağrısının olası bir nedenidir. Özellikle ters ilişkide derin giriş-çıkış olduysa, bunun ters ilişkiden sonra karın ağrısı yapması yüksek ihtimaldir. Ters ilişki sonrası karın ağrısı genellikle kısa sürelidir ve pozisyon değişikliği yaptığınızda sorun ortadan kalkar.

Bazen ağrının geçmesi için vücudunuzun dinlenmesine de izin vermenizde fayda vardır. Ayrıca, eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa, partnerinize durumu anlatarak, derin giriş-çıkış yapmamasını söyleyebilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda saydıklarımızın dışındaki birçok sebepten dolayı da ilişkiden sonra karın ağrısı yaşayabilirsiniz. O yüzden doktora başvurmakta fayda vardır. Böylece sebebini öğrenirsiniz ve ona göre adımlar atarsınız ve cinsellikten daha fazla zevk alabilirsiniz.

Sık sorulan sorular

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Hamilelik hemen ilişkiden sonra gerçekleşecek bir şey değildir ancak emin olmak için yine de test olabilirsiniz.

İlişkiden sonra karın ağrısı ve şişkinlik neden olur?

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı bazı durumlarda karın ağrısıyla beraber şişkinlik hissi de olabilir.

İlişkiden sonra karında hareketlilik neden olur?

Bunun birçok nedeni olabilir. Sizi endişelendiriyorsa kesin nedenini öğrenmek için bir doktora görünmek isteyebilirsiniz.

İlişkiden sonra adet sancısı gibi ağrı normal midir?

Böyle bir ağrı kesinlikle normal değildir. En kısa zamanda doktora görünmenizde fayda vardır.

İlişkiden sonra mide bulantısı neden olur?

Bunun sebebi bazen duygusal durumunuz ve düşünceleriniz olabilir. Ancak yine de doktora görünmenizde fayda vardır.

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısıyla ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
123

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu