Sağlıklı Yaşam

Sarı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Kantaron Yağı Nelere İyi Gelir?

Kantaron

Kantaron bitkisini neredeyse hepiniz duymuşsunuzdur, çünkü kantaronun bir türü olan sarı kantaron, birçok alanda kullanılan şifalı bir bitkidir. Sarı kantaron ağızdan çiğ olarak alınabilir, kapsül şeklinde yutulabilir, çay şeklinde içilebilir veya yağ olarak kullanılabilir. Sarı kantaronun bütün formlarının kendine özgü sağlık faydaları vardır ve tedavi edici özelliklerinden dolayı uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Sarı kantaron nedir?

Sarı kantaron; oval, uzun yaprakları olan sarı çiçek kümelerine sahip çalılık bir bitkidir. Bilim insanları bu bitkinin Avrupa, Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü olduğuna inanmaktadır. Sarı kantaronun hem çiçekleri hem de yaprakları birçok insan tarafından kullanılır. Ayrıca, sarı kantaron yağı da birçok potansiyel faydasından dolayı uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

Sarı kantaron ne işe yarar?

Sarı kantaron en yaygın olarak depresyon ve anksiyete (kaygı bozukluğu), yorgunluk, iştahsızlık ve uyku güçlüğü gibi bazen depresyona eşlik eden durumlar için kullanılır. Hafif ila orta derecede depresyon için etkili olduğuna dair bazı güçlü bilimsel kanıtlar vardır.

Sarı kantaronun diğer kullanımları arasında kalp çarpıntısı, huzursuzluk, menopoz semptomları, fiziksel semptomlar gösteren zihinsel bozukluklar, adet öncesi sendromu, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB), obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), sosyal fobi ve mevsimsel duygu durum bozukluğu bulunur.

Sarı kantaron; fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, ağızda yanma hissi, migren ve diğer baş ağrıları, kas ağrısı, sinir ağrısı ve vücuttaki sinir hasarı gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Sarı kantaron aynı zamanda kanser (beyin kanseri dahil), HIV/AIDS, hepatit C ve kilo vermek için de insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Sarı kantaron yağı nedir?

Kantaron yağı olarak da bilinen sarı kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinin çiçeklerinden ve yapraklarından elde edilen bitkisel bir yağdır. Sarı kantaronun sarı çiçeği ve yaprakları hypericum adı verilen yağ ile doludur ve sarı kantaron yağı da bu yağdan elde edilir.

Sarı kantaron yağı, içerdiği zengin besinlerden dolayı birçok sağlık sorununda işe yarayan, çok yönlü bir yağdır.

sarı kantaron

Sarı kantaron yağı nelere iyi gelir?

Sarı kantaron yağı genel olarak şunlara iyi gelir:

  • Hazımsızlık
  • Morluklar
  • Sıyrıklar
  • Kas ağrıları
  • Kas iltihapları
  • Sedef hastalığı
  • Diş ağrısı
  • Böcek ısırıkları
  • Sinir ağrıları

Sarı kantaron yağı ne işe yarar?

Sarı kantaron yağını bazı insanlar hazımsızlık için, oral olarak (ağızdan) alırlar. Bazı insanlar ise bu yağı, morluk ve sıyrıklar, iltihap ve kas ağrıları, cildin kaşınması ve pullanması (sedef hastalığı), birinci derece yanıklar ve yaralar için kullanırlar. Sarı kantaron yağı ayrıca, diş ağrısı, böcek ısırıkları, hemoroidler (basurlar), sinir ağrıları ve cilt hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Önemli not:

Sarı kantaron yağını doktor tavsiyesi olmadıkça doğrudan cilde uygulamak önerilmez, çünkü güneş ışığına karşı aşırı hassasiyete neden olabilir.

Sarı kantaron depresyona iyi gelir mi?

Sarı kantaron özlerinin alınması ruh halini iyileştirir ve depresyona bağlı kaygı ve uykusuzluğu azaltır. Depresyon tedavisinde sarı kantaron, birçok reçeteli ilaç kadar etkili görünüyor.

Bununla birlikte, sarı kantaron antidepresan ilaçlardan daha etkili ya da önemli ölçüde daha iyi tolere edilmediğinden ve sarı kantaron birçok ilaç etkileşimine neden olduğundan, özellikle başka bir ilaç kullanıyorsanız sarı kantaronu doktorunuza danışmadan almamalısınız.

Sarı kantaron nasıl bu kadar yararlı olabilir?

Araştırmacılar, uzun süre sarı kantaronda bulunan hiperisin adlı bir kimyasalın depresyona karşı etkilerinden sorumlu olduğunu düşündüler.

Daha yeni bilgiler, başka bir kimyasal olan hiperforin‘in yanı sıra adhyperforin ve diğer birkaç benzer kimyasalın depresyonda daha büyük bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Hiperforin ve adhyperforin, ruh halini düzenleyen kimyasal habercileri etkileyerek olumlu bir ruh hali sağlarlar.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
St. John's wortThe Chemical and Antibacterial Evaluation of St. John's Wort Oil Macerates Used in Kosovar Traditional Medicine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu