reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Büllöz Pemfigoid Nedir?

Büllöz pemfigoid, kaşıntı, kızarıklık ve kabarcıklara neden olan nadir bir cilt durumudur. Birkaç yıl sürebilir ve bazen ciddi sorunlara neden olur, ancak tedavi yardımcı olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Büllöz pemfigoid nedir?

Büllöz pemfigoid, büyük, sıvı dolu kabarcıklara neden olan nadir bir cilt hastalığıdır. Alt karın, üst uyluk veya koltuk altı gibi sıklıkla esneyen cilt bölgelerinde gelişir. Büllöz pemfigoid yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır.

Büllöz pemfigoid, bağışıklık sisteminiz dış deri tabakanızın altında ince bir doku tabakasına saldırdığında ortaya çıkar. Bu anormal bağışıklık tepkisinin nedeni bilinmemekle birlikte, bazen bazı ilaçlar alarak tetiklenebilir.

Büllöz pemfigoid genellikle birkaç ay içinde kendi kendine gider, ancak çözülmesi beş yıl kadar sürebilir. Tedavi genellikle kabarcıkların iyileşmesine ve kaşıntıların hafifletilmesine yardımcı olur. Tedavisi prednizon gibi kortikosteroid ilaçları ve bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçları içerebilir. Büllöz pemfigoid, özellikle halihazırda sağlıksız olan yaşlı insanlar için hayatı tehdit edici olabilir.

Büllöz pemfigoid nedenleri

Kabarcıklar bağışıklık sisteminizdeki bir arıza nedeniyle ortaya çıkar. Vücudunuzun bağışıklık sistemi normalde bakteri, virüs veya diğer zararlı olabilecek yabancı maddelerle savaşmak için antikorlar üretir. Net olmayan nedenlerden dolayı, sisteminiz vücudunuzdaki belirli bir dokuya karşı bir antikor geliştirebilir.

Büllöz pemfigoidde, bağışıklık sistemi cildin dış tabakasını (epidermis) ve bir sonraki cilt tabakasını (dermis) bağlayan liflere antikorlar üretir. Bu antikorlar, kabarcıklar ve kaşıntı üreten iltihabı tetikler.

Diğer faktörler

Bu durum genellikle hastalığın başlangıcına katkıda bulunan net bir faktör olmaksızın rastgele ortaya çıkar. Bazı durumlarda aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir:

 • İlaçlar: Büllöz pemfigoid’e neden olabilen reçeteli ilaçlar arasında etanersept, sülfasalazin, furosemid ve penisilin bulunur.
 • Işık ve radyasyon: Bazı cilt koşullarını tedavi etmek için ultraviyole ışık tedavisi, kanser tedavisi için radyasyon tedavisi gibi şeyler bu durumu tetikleyebilir.
 • Tıbbi durumlar: Bu durumu tetikleyebilecek bozukluklar arasında sedef hastalığı, liken planus, diyabet, romatoid artrit, ülseratif kolit ve multipl skleroz bulunur.

Kimler risk altındadır?

Bu durum en sık yaşlı erişkinlerde görülür ve risk yaşla birlikte artar.

Büllöz pemfigoid belirtileri

büllöz pemfigoid belirtileri

Büllöz pemfigoid belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Kabarcıkların oluşmasından haftalar veya aylar önce ciltte kaşıntı
 • Dokunduğunda, genellikle derideki kırışıklıklar veya kıvrımlar boyunca kolayca yırtılmayan büyük kabarcıklar
 • Kabarcıkların etrafındaki cildin kırmızımsı veya normalden daha koyu olması
 • Egzama veya kovan benzeri döküntü
 • Ağızda veya diğer mukoza zarlarında küçük kabarcıklar veya yaralar

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdakileri yaşamanız durumunda doktorunuza görünmekte fayda vardır:

 • Açıklanamayan kabarcıklar
 • Gözlerinizdeki kabarcıklar
 • Enfeksiyon belirtileri

Büllöz pemfigoid teşhisi

Teşhisi doğrulamak için doktorunuz kan testleri isteyebilir ve laboratuvar testi için etkilenen cildin küçük bir örneğini alarak cilt biyopsisi yapabilir. Doktorunuz sizi belirtilerinize ve laboratuvar testlerinizin sonuçlarına bağlı olarak cilt (dermatolog) veya gözler (göz doktoru) konusunda uzmanlaşmış bir doktora yönlendirebilir.

Büllöz pemfigoid tedavisi

büllöz pemfigoid tedavisi

Tedavi, ilaçların olumsuz yan etkilerini en aza indirirken cildi iyileştirmeye ve kaşıntıyı hafifletmeye odaklanır. Doktorunuz muhtemelen aşağıdaki bir veya birkaç ilaç kombinasyonu reçete edecektir:

 • Kortikosteroidler: En yaygın tedavi hap şeklinde alınan prednizondur. Ancak uzun süreli kullanım zayıf kemikler, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve enfeksiyon riskinizi artırabilir. Kortikosteroid merhem etkilenen cildinize sürülebilir ve daha az yan etkiye neden olur.
 • Steroid koruyucu ilaçlar: Bu ilaçlar vücudunuzun hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini engelleyerek bağışıklık sistemini etkiler. Örnekler arasında azatiyoprin ve mikofenolat mofetil bulunur. Belirtileriniz gözleri veya üst sindirim sistemini içeriyorsa, diğer yaklaşımlar yardımcı olmadıysa rituksimab kullanılabilir.
 • İnflamasyonla savaşan diğer ilaçlar: Bu ilaçlara bir örnek metotreksattır.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Büllöz pemfigoid varsa, aşağıdaki kişisel bakım stratejileriyle durumunuzun bakımına yardımcı olabilirsiniz:

 • Yara bakımı: Kabarcıkların günlük bakımı için doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
 • Gerekirse etkinlikleri sınırlayın: Ayak ve ellerde kabarcıklar yürümeyi veya günlük aktivitelere katılmayı zorlaştırabilir. Kabarcıklar kontrol altına alınana kadar rutininizi değiştirmeniz gerekebilir.
 • Güneşe maruz kalmaktan kaçının: Büllöz pemfigoidden etkilenen cildin herhangi bir bölgesinde uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçının.
 • Gevşek pamuklu kıyafetler giyin: Bu cildinizi korumaya yardımcı olur.
 • Ne yediğinize dikkat edin: Ağzınızda kabarcıklar varsa, cips, çiğ meyve ve sebze gibi sert ve gevrek yiyecekler yemekten kaçının, çünkü bu tür yiyecekler semptomları şiddetlendirebilir.

Prognoz

Büllöz pemfigoid genellikle 5 yıl içinde kaybolur ve genellikle tedaviye iyi yanıt verir. Bununla birlikte, yırtılan ve enfekte olan kabarcıklar sepsis adı verilen hayatı tehdit eden bir duruma yol açabilir. Bu nedenle, ilk belirtilerinizde tedavi aramak önemlidir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bullous-pemphigoid/symptoms-causes/syc-20350414
 2. https://dermnetnz.org/topics/bullous-pemphigoid/
 3. https://www.nhs.uk/conditions/bullous-pemphigoid/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir