Ortopedi ve Travmatoloji

Sırtın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur? Sırtın Sol Tarafında Batma Şeklinde Ağrı

Sırtın sol tarafında ağrı

Genellikle, sırtın sol tarafında ağrı, ağır nesneler taşımak, yanlış duruş sergilemek veya tekrarlayan hareketler yapmak gibi yaygın günlük rutinlerden kaynaklanır. Çünkü bu tarz beden hareketleri veya hareketsizlikleri kas yaralanmalarına ve hatta bazı sinirlerin sıkışmasına neden olarak sol sırt ağrısı olarak ortaya çıkabilir. Bu durumlar genellikle evde dinlenmek ve sıcak kompres uygulamak gibi biraz özenle kendiliğinden geçecektir.

Bununla birlikte, ağrınız şiddetliyse, bıçak saplanır gibi sol sırt ağrısı hissediyorsanız veya başka rahatsızlıklarınız varsa, doktorunuza görünmeniz gerekir. Ayrıca, sırtın sol tarafında batma şeklinde ağrı varsa ve bu ağrı geçmiyorsa yine doktora görünmeniz gerekir. Çünkü bunlar doktorunuzun tespit etmesi gereken bazı hastalık işaretleri olabilir.

Sırtın sol tarafında ağrı neden olur?

1- Kas yaralanmaları

Omurga vücudun destek temeli olduğu için çoğu sol sırt ağrısı aslında kas ağrısıyla yakından ilgilidir. Bu tür ağrılar genellikle fiziksel aktivitelerden sonra, ağır cisimleri kaldırmak ve taşımak gibi güç gerektiren aktivitelerin yanı sıra yanlış duruş sergilemek gibi şeylerden sonra da ortaya çıkar.

Hatta uzun süre ayakta durmak veya oturmak bile kas yaralanmasına neden olarak sırtın sol tarafında ağrı yapabilir. Kas yaralanmalarının bir diğer nedeni de ağrının hissedildiği bölgeye alınan darbelerdir. Böyle durumlarda genellikle kas gerilmesi yaşanır ve kas ağrısı hareketle kötüleşir, hatta günlük rutininizi sekteye uğratabilir.

Yapılması gerekenler:

Sırt kaslarındaki gerilimi ve buna bağlı olarak ağrıyı azaltmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri; bölgeye günde iki kez 15 dakika sıcak su torbası uygulamak ve eczacınıza danışarak uygun merhemler kullanmaktır. Ayrıca, yaralanmaya bağlı rahatsızlıkların hızlı iyileşmesi için, dinlenmeli ve çaba sarf etmekten kaçınmalısınız.

Kas yaralanmaları için yapılacak bir diğer şey ise akupunktur olabilir. Bazı çalışmalar akupunkturun birçok ağrıya iyi geldiğini iddia etmektedir. Ancak belki de tüm bunlardan önce yapmanız gereken şey, doğru duruş sergilemektir.

sırtın sol tarafında batma şeklinde ağrı

2- Sinir sıkışması

Sinir sıkışmasına bağlı sinir ağrısı, yoğun bir şekilde ağrı ve iğne batıyormuş gibi hissedilebilir. Böyle bir ağrıya örnek olarak bel fıtığını verebiliriz. Çünkü bel fıtığında belde hissedilen ağrı da bir tür sinir ağrısıdır. Böyle bir durumda ağrı genellikle sırtın ortasında hissedilse de bazen sağ veya sol sırt bölgesinde de hissedilebilir.

Sırt bölgesinde ağrıya neden olan başka sinir sorunu ise, siyatik sinirin sıkışması sorunudur. Siyatik sinir sıkıştığında iğne batıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Siyatik sinir ağrısı yaşlı insanlarda daha çok görmektedir.

Yapılması gerekenler:

Sinir sıkışmasından dolayı ağrıyan bölgeye sıcak su torbası ve benzeri ısı uygulamanız ve çok uzun süre aynı pozisyonda kalmamanız önerilir. Ağrınız devam ederse, geçmiyorsa veya gittikçe şiddetleniyorsa, doktora görünmenizin vakti geldi demektir.

Doktorunuz nedenin tespiti için fiziksel muayene yapacak, gerekirse röntgen gibi görüntüleme testleri kullanacaktır. Daha sonra ise tespit ettiği nedene göre belirli ilaçlar reçete edebilir veya fizik tedavi (fizyoterapi) almanızı önerebilir.

3- Böbrek taşları

Böbrek taşları, böbreklerde biriken ve sertleşerek kristalleşen topaklardır. Bazı böbrek taşları küçük olsa ve idrar yoluyla kendiliğinden geçse de bazıları daha büyük olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Sol taraftaki böbrek taşından kaynaklanan ağrı, sol böbrek ağrısı veya sırtın sol tarafında ağrı olarak hissedilebilir.

Hatta şiddetli vakalarda bıçak saplanır gibi sol sırt ağrısı yaşanması da muhtemeldir. Böbrek taşları şiddetli ağrıya neden oluyorsa, renal kolik yaşıyor olabilirsiniz ve böyle bir durumda yürümekte bile güçlük çekebilirsiniz.

Yapılması gerekenler:

Böbrek taşları doktorunuz tarafından (genellikle bir nefrolog) tedavi edilmelidir. Bu nedenle, ağrınız geçmiyorsa, gittikçe şiddetleniyorsa doktorunuz tarafından uygulanacak tedavilere ihtiyacınız var demektir. Eğer böbrek taşı tedavisi görüyorsanız ve ağrınız hafifse, dinlenmeli, yeteri derecede sıvı almalı, sağlıklı beslenmeli ve tedavinize devam etmelisiniz.

İlgili yazı: Böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı?

4- Çatlaklar veya kırıklar

Sırtın sol tarafında ağrı aniden başladıysa, uzun süredir devam ediyorsa ve günlük rutininizi engelliyorsa, belki de kırık veya çatlak bir kemiğiniz vardır. Çatlak ve kırıkların belirgin bir semptomu, nefes alırken sırt ağrısı ve batma hissetmenizdir.

Bu tür kırıklar ve çatlaklar en çok sporcularda görülse de darbelerden, aşınmadan ve hatta yıpranmadan dolayı da ortaya çıkabilir. Kırıkların bir diğer nedeni olabilecek hastalık ise kemik erimesidir, ancak bu genellikle ileri yaştaki insanlarda görülür.

Yapılması gerekenler:

Sırtınızda kırık veya çatlak şüphesi varsa yapmanız gereken ilk şey doktorunuza görünmek olmalıdır. Doktorunuz şüpheyi doğrulamak için röntgen gibi çeşitli prosedürler kullanabilir. Eğer kırık veya çatlak tedavisi görüyorsanız ve ağrınız varsa, bu durumda doktorunuz muhtemelen size çeşitli ağrı kesiciler reçete edecektir.

sırtın sol alt veya üst tarafında ağrı

5- Kalp krizi

Kalp krizi genelde sırtın sol tarafında ağrıyla, hatta bazen bıçak saplanır gibi sol sırt ağrısıyla ilişkilendirilir. Bu kısmen doğrudur; çünkü kalp krizi sağ göğüs ağrısı veya sağ sırt ağrısı gibi sağ taraftaki semptomlara da neden olabilir.

Ancak sol tarafınızdaki ağrıyı, özellikle çok şiddetli olduğu durumlarda ciddiye almalısınız; çünkü bu kalp krizinin bir belirtisi olabilir. Kalp krizi esas olarak yaşlıları veya yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi tedavi edilmemiş kronik rahatsızlıkları olan kişileri etkiler.

Yapılması gerekenler:

Herhangi bir nedenden dolayı kalp krizinden şüpheleniyorsanız yapmanız gereken ilk şey 112 acil servisi aramaktır. Gerekmediği sürece acil servise özel araçla gitmeniz önerilmez, çünkü bu şekilde hastaneye gidene kadar müdahaleden mahrum kalınacaktır. Acil serviste durumunuz değerlendirilecek ve ne gerekiyorsa yapılacaktır.

Sırtın sol tarafında ağrı: Diğer nedenler

Yukarıdaki yaygın 5 nedene ek olarak, tek taraflı sırt ağrısı bazen aşağıdaki durumlarla da bağlantılı olabilir:

  • Omurga eğriliği (skolyoz)
  • Kemik kanseri
  • Akciğeri kaplayan zarın iltihabı
  • Kemik erimesi (osteoporoz)

Sırtın sol tarafında ağrıya yol açabilecek çeşitli nedenler olduğundan, doktorunuzun tanıya ulaşmasına yardımcı olan bazı özelliklerin farkında olmak önemlidir. Muayene için doktorunuza gittiğinizde, aşağıdaki soruların cevapları tanı için önemlidir.

  • Ağrınız gün içinde ne kadar süre hissediliyor?
  • Ağrınız sık sık oluyor mu?
  • Ağrıyı kısa süreli mi yaşıyorsunuz yoksa uzun süreli mi?
  • Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
  • Günlük hayatta doğru duruş sergiliyor musunuz?
  • İdrar ve dışkı yapma alışkanlıklarınızda bir değişiklik var mı?

Sonuç olarak

Sırtın sol tarafında ağrı bazen hafif bir şekilde hissedilirken bazen de bıçak saplanır gibi sol sırt ağrısı hissedilebilir. Ağrınız aniden başlayabilir veya ara sıra gelip gidebilir. Ciddi nedenleri olmayan sırt ağrısı çoğu zaman kendi başına alacağınız önlemlerle geçecektir.

Ancak ağrınız geçmiyorsa, şiddetliyse ve aldığınız önlemler bir işe yaramıyorsa, doktorunuza görünmeniz gerekir. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra size en uygun tedaviye başlayacaktır.

Sol sırt ağrısıyla ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
tuasaude.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu