Sağlık Rehberi

Doppler Ultrason Nedir?

Doppler ultrason nedir?

Ultrason, vücut yapılarının ve organlarının görüntülerini üretmek için ağrısız ses dalgalarını kullanan bir tür görüntüleme muayenesidir. Doppler ultrason, özel bir ultrason türüdür. Kan damarlarınızdaki hareketi algılamak için ses gibi dalgaların belirli bir etkisi olan Doppler etkisini kullanır.

Doppler etkisi, nesneler veya gözlemciler hareket halindeyken duyduğunuz ses perdesindeki değişikliktir. Bir tren kornasının veya sirenin size yaklaşırken çıkardığı sesin sizi geçtikten sonraki sese göre farklı olmasının nedeni budur.

Bir Doppler ultrason, kan hücreleri kan damarlarınızda hareket ederken perdedeki farklılıkları tespit edebilir. Daha sonra bu ses verisini resim veya grafiğe dönüştürür. Bu, doktorların vücudunuzun arterlerinde ve damarlarında kanın nasıl aktığını görmesini sağlar. Ayrıca kanın belirli bir bölgede hareket edip etmediğini de gösterebilir.

Üç tip Doppler ultrason vardır:

 1. Renkli Doppler ultrason, kan akışının hızını ve yönünü renkli bir resim olarak gösterir.
 2. Power Doppler ultrason, kan akışı hakkında normal bir renkli Doppler ultrasondan daha ayrıntılı bilgi gösterebilir. Bu, kan akışının büyük ölçüde azaldığı bir alan için yararlı olabilir.
 3. Spektral Doppler ultrason, kan akışını grafiksel olarak gösterir.

Doppler testi neden yapılır?

Doktorunuz, kan akışını etkileyen durumların teşhis edilmesine yardımcı olması için bir Doppler testi önerebilir.

Doppler ultrason tanı testi şu durumlarda önemlidir:

 • Anevrizmalar
 • Kan pıhtıları ve tıkalı veya daralmış kan damarları
 • Periferik arter hastalığı ve ateroskleroz
 • Felç
 • Tümörler ve konjenital vasküler malformasyonlar
 • Varisli damarlar ve venöz yetmezlik gibi damar koşulları

Doktorlar ayrıca bu prosedürü şu amaçlarla da kullanabilir:

 • Nakledilen organlara kan akışını kontrol etmek
 • Hamilelik sırasında anne ile bebek arasındaki kan akışını değerlendirmek
 • Bebeğin organlarındaki kan akışını değerlendirmek
 • Damar ablasyonu gibi kılavuz tedaviler
 • Aşılama için harita damarları
 • Ameliyat sırasında kan akışını izlemek

Doppler ultrason testini kim yapar?

Bir sonografi uzmanı veya bir ultrason teknisyeni, Doppler ultrasonunuzu gerçekleştirecektir. Bir radyolog Doppler ultrason sonuçlarını okuyacak ve yorumlayacaktır. Radyologlar, ultrason, MR (emar) ve diğerleri dahil olmak üzere görüntüleme muayenelerini gerçekleştirir ve yorumlar.

Bazen, bir radyolog da Doppler ultrason yapacaktır. Ardından uzman ya Doppler test sonuçlarını sizinle birlikte inceleyecek ya da sizinle paylaşacak olan doktorunuza bir rapor gönderecektir.

Doppler ultrason nasıl yapılır?

Ultrasonlar genellikle loş ışıklı odalarda yapılır. Bu, prosedürü gerçekleştirecek olan uzmanın görüntü ekranını en iyi şekilde görmesini sağlar. Doppler ultrason prosedürünüzün özel detayları, muayeneye ihtiyaç duyma nedeninize ve boynunuz, karnınız veya bacaklarınız gibi vücut bölümlerine bağlı olacaktır.

Genel olarak, bol giysiler veya hasta önlüğü ve örtüsü giyersiniz. Muayene masasına uzanırsınız ve prosedürü gerçekleştirecek uzman doğru pozisyona gelmenize yardımcı oluyor. Bazı testler için sırt üstü uzanmanız gerekecektir. Diğerleri için yan tarafınızda veya karnınızın üzerinde olmanız gerekebilir.

Sonografi uzmanı, dönüştürücünün cildinizle temasını sürdürmesine yardımcı olmak için su bazlı bir jel uygulayacaktır. Muayene tamamlandığında jel kolayca silinir. Dönüştürücü, ses dalgalarını ileten bir el aletidir. Sonografi uzmanı, görüntüleme verilerini otomatik olarak bilgisayara gönderen dönüştürücüyü cildiniz üzerinde hareket ettirecektir. Bu işlem ağrısızdır ancak zaman zaman baskı hissedebilirsiniz.

Bir Doppler ultrason prosedürü tipik olarak 30 ila 60 dakika sürer.

Doppler ultrason için nasıl hazırlanırım?

Sigara veya nikotin ürünleri kullanıyorsanız, bu konuda doktorunuzla konuşmanız gerekir. Testten iki saat öncesine kadar nikotinden kaçınmanız gerekebilir. Nikotin, muayeneyi etkileyebilecek kan damarlarını daraltır. Randevunuza çok yakın nikotin kullanırsanız sonuçlarınız doğru olmayabilir.

Doppler ultrasondan sonra ne bekleyebilirim?

Doppler ultrasondan hemen sonra normal aktivitelerinize dönebilmelisiniz. Ultrason muayeneleri ağrısızdır, ancak prosedürü gerçekleştirecek uzmanın dönüştürücüyü cildinize bastırması gerekirse muayene sırasında bazı noktalarda baskı hissedebilirsiniz. Muayene sırasında ağrıya neden olan herhangi bir şey olursa, bu durumu prosedürü gerçekleştiren uzmana bildirmeniz gerekir.

Doppler ultrason sonuçlarını nasıl alabilirim?

Ultrason bir uzman tarafından yapılırsa, sonuçları muayeneden hemen sonra alabilirsiniz. Bazı durumlarda ise uzman sonuçları doktorunuza zaten gönderecektir. Doktorunuzun radyologdan nihai raporu alması birkaç gün sürebilir. Rapor geldiğinde, doktorunuz testin sonuçlarını sizinle paylaşacaktır. Sonuçlar, ek testler yaptırmak veya tedavi seçeneklerini keşfetmek gibi sonraki adımlarınıza rehberlik edecektir.

Doppler ultrasonun riskleri ve olası komplikasyonları nelerdir?

Doppler ultrason da dahil olmak üzere ultrasonun bilinen hiçbir riski yoktur. Çünkü bu prosedür röntgen gibi iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz. Bu nedenle gelişmekte olan bebekler ve radyasyona maruz kalmaktan kaçınması gereken diğerleri için güvenlidir.

Herhangi bir görüntüleme muayenesinde olduğu gibi, yanlış sonuçlar mümkündür ve bazı faktörler görüntülerin kalitesini etkileyebilir. Sonuçlar yardımcı olmazsa, doktorunuz testi tekrarlamanızı veya farklı bir görüntüleme testi kullanmanızı önerebilir.

Sonuçlarla ilgili sorunlara neden olabilecek faktörler şunları içerir:

 • Bölgede kan akış modellerini etkileyebilecek soğuk ekstremiteler ve açık yaralar
 • Prosedür sırasında aşırı hareket
 • Görüntülemeye müdahale edebilecek bağırsak gazı veya yakındaki kemikler
 • Kan akış modellerini etkileyebilen düzensiz kalp ritimleri
 • Şiddetli obezite

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Doppler Ultrasound

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu