reklam
Sağlık Rehberi

Manyetik Rezonans Görüntüleme (Emar) Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme, insan vücudunun ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için bir tarama tekniğidir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Manyetik rezonans görüntüleme nedir ve nasıl çalışır?

Emar olarak da bilinen manyetik rezonans görüntüleme veya MRG, x-ışınlarına veya “iyonlaştırıcı” radyasyona ihtiyaç duymadan vücuttaki organların ve dokuların ayrıntılı görüntülerini elde etmenin bir yoludur. MRG bir yaralanma, hastalık süreci veya anormal bir durumun olup olmadığını gösteren görüntüler oluşturmak için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları, hızla değişen manyetik alanlar ve bir bilgisayar kullanır.

MRG incelemesi için, hasta emar sisteminin içine yerleştirilir. Emar sistemi tipik olarak her iki ucu da açık olan büyük halka şeklinde bir cihazdır. Güçlü manyetik alan, çoğu vücut dokusunda bulunan proton adı verilen atomik parçacıkları hizalar. Uygulanan radyo dalgaları daha sonra, tarayıcı içindeki bir alıcı tarafından alınan sinyalleri üretmek için bu protonlarla etkileşime girer. Sinyaller, hızla değişen manyetik alan kullanılarak özel olarak üretilir. Bilgisayar işleme yardımıyla, dokuların görüntüleri herhangi bir yönde görüntülenebilen “dilimler” olarak oluşturulur.

MRG incelemesi ağrıya neden olmaz ve elektromanyetik alanlar herhangi bir tür bilinen doku hasarı üretmez. Emar sistemi, prosedür sırasında zaman zaman yüksek vurma sesi veya başka sesler çıkarabilir. Bu gürültüyle ilgili olabilecek sorunları önlemek için kulak tıkaçları sağlanmıştır. Her zaman izlenecek ve bir interkom sistemi veya başka yollarla MRG teknisyeni veya emar tarayıcı operatörü ile iletişim kurabileceksinizdir.

Manyetik rezonans görüntüleme ne için kullanılır?

Manyetik rezonans görüntüleme, vücudun farklı bölümlerini etkileyebilecek çok sayıda potansiyel problemi veya anormal durumu teşhis etmek için tercih edilen prosedürdür. Genel olarak MRG, sağlıklı ve sağlıksız veya anormal dokular arasındaki farklılıkları gösterebilen resimler oluşturur. Doktorlar beyin, omurga, eklemler (örneğin; diz, omuz, kalça, bilek ve ayak bileği), karın, pelvik bölge, meme, kan damarları, kalp ve diğer vücut kısımlarını incelemek için MRG kullanır.

Manyetik rezonans görüntüleme riskleri nelerdir?

Manyetik rezonans görüntüleme sisteminin güçlü manyetik alanı, belirli metallerden yapılmış nesneleri çekebilir. Bunların aniden ve büyük bir kuvvetle hareket etmesine neden olabilir. Bu, hasta veya nesne için olası bir risk oluşturabilir. Bu nedenle emar sistemi alanına metallerin getirilmemesine büyük özen gösterilmektedir.

Harici işitme cihazları, saatler, mücevherler, cep telefonları ve metalik iplere sahip giysiler dahil olmak üzere tüm metal eşyalarınızı çıkarmanız önemlidir. Ek olarak, makyaj, oje veya metalik parçacıklar içerebilecek diğer kozmetik ürünler de çıkarılmalıdır.

Manyetik rezonans görüntüleme sisteminin güçlü manyetik alanı, vücutta tıbbi implant, anevrizma klipsleri veya ilaç pompaları gibi demir içeren herhangi bir nesneyi çekebilir. Her MRG tesisinin kapsamlı bir tarama prosedürü ve protokolleri vardır. Bunlara özen gösterildiğinde, bu adımlar MRG teknoloğu ve radyoloğun hastada herhangi bir metalik implant ve materyalin varlığından haberdar olmasını sağlar.

Genellikle özel önlemler alınabilir. Bazı olağan dışı durumlarda, kabul edilemez bir implant veya cihazın varlığı nedeniyle muayenenin iptal edilmesi gerekebilir. Örneğin, ferromanyetik anevrizma klipsi varsa, klipsin hareket etme ve hastaya ciddi zarar verme riski olduğundan emar incelemesi yapılmayacaktır.

Diğer riskler

Bazı durumlarda, bazı tıbbi implantlar, prosedür için kullanılan radyofrekans enerjisinin bir sonucu olarak manyetik rezonans görüntüleme incelemesi sırasında önemli ölçüde ısınabilir. Bu ısınma hastanın yaralanmasına neden olabilir. Bu nedenle, emar tarayıcı odasına girmeden önce herhangi bir implant veya diğer şeyler hakkında MRG teknisyenini bilgilendirmek çok önemlidir.

Emar sisteminin güçlü manyetik alanı harici bir işitme cihazına zarar verebilir. Kalp pili, elektrik stimülatörü veya nörostimülatörün arızalanmasına veya yaralanmaya neden olabilir. Vücudunuzda bir mermi veya başka bir metal parçası varsa, muhtemelen bunun bir yaralanmaya neden olma riski vardır.

Ek olarak, metalik bir implant veya başka bir nesne sinyal kaybına neden olabilir. Emar görüntülerini değiştirerek radyoloğun görüntüleri doğru şekilde görmesini zorlaştırabilir. Bazen bunlar çıkarılamayabilir, ancak radyolog bunu biliyorsa, emar görüntülerini alırken ve yorumlarken bunu dikkate alacaktır.

Bazı manyetik rezonans görüntüleme incelemeleri için, gadolinyum kontrast maddesi olarak bilinen bir kontrast madde, emar görüntülerindeki bilgileri iyileştirebilir. Bu kontrast maddesi yardımcı olmak için damara enjekte edilir. Röntgen muayenelerinde veya bilgisayarlı tomografi taramalarında kullanılan kontrast maddelerden farklı olarak gadolinyum kontrast maddesi iyot içermez. Bu nedenle nadiren alerjik reaksiyona veya başka bir soruna neden olur.

Böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği, böbrek nakli, karaciğer hastalığı veya benzer problemleriniz olabilir. Böyle bir durumda gadolinyum kontrast maddesi almadan önce emar teknisyenini veya radyoloğu bilgilendirmelisiniz. Bu koşulların varlığından emin değilseniz, lütfen bu konuları emar incelemesinden önce teknisyen veya radyolog ile görüşünüz.

Manyetik rezonans görüntüleme için nasıl hazırlanmalı?

Manyetik rezonans görüntüleme incelemeniz sırasında tipik olarak giymeniz için bir önlük alacaksınızdır. Emar sistem odasına girmeden önce, implantlarınız veya cihazlarınız olup olmadığı dahil olmak üzere çeşitli sorular (yani, özel bir tarama formu kullanarak) sorulacaktır.

Daha sonra, üzerinizdeki tüm metal nesneleri çıkarmanız istenecektir. Ek olarak, sizinle birlikte emar tarayıcı odasına gidecek olan herhangi bir kişinin, aynı formları doldurmak da dahil olmak üzere aynı talimatları ve prosedürleri izlemesi gerekecektir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bunları emar incelemesinden önce teknisyen veya radyolog ile görüşünüz.

Daha önce belirtildiği gibi, sağlık riski oluşturabilecek veya emar incelemesini engelleyebilecek herhangi bir şeyin olup olmadığına dair bir tarama formu doldurmanız istenecektir. MRG sırasında sağlık tehlikesi veya başka bir sorun oluşturabilecek maddeler şunları içerir:

 • Tıbbi implantlar
 • Vasküler klipsler
 • Bazı harici veya implante edilmiş ilaç pompaları
 • Bazı işitme cihazları
 • Belirli nörostimülasyon sistemleri
 • Metalik bileşenlere sahip kateterler
 • Mermi, şarapnel veya başka türde bir metal parça
 • Gözün içinde veya yakınında bulunan metalik bir yabancı cisim

Önemli notlar

Belirli kalp pilleri, nörostimülasyon sistemleri, koklear implantlar ve ilaç pompaları gibi bazı öğeler manyetik rezonans görüntüleme için kabul edilebilir. Bununla birlikte, emar teknoloğu ve radyolog, güvenliğinizi sağlamak için özel prosedürleri takip etmek için sahip olduğunuz türü tam olarak bilmelidir. Bu nedenle, emar öncesi tarama prosedürüne yardımcı olmak için, sahip olabileceğiniz herhangi bir implant hakkında bilgi sahibi olmanız ve bunu teknisyene bildirmeniz önemlidir.

Emar sistem odasına girmeden önce hastalar ve bireyler tarafından çıkarılması gereken öğeler şunları içerir:

 • Çanta, cüzdan, para klipsi, kredi kartları, manyetik şeritli kartlar
 • Sesli uyarı cihazları, cep telefonları, akıllı telefonlar ve tabletler gibi elektronik cihazlar
 • İşitme cihazları
 • Metalik takılar ve saatler
 • Kalemler, ataşlar, anahtarlar, madeni paralar
 • Saç tokası ve bazı saç merhemleri
 • Ayakkabılar, kemer tokaları, emniyet pimleri
 • Metalik elyaf veya iplik, metal fermuar, düğme, çıtçıt, veya kanca içeren herhangi bir giysi

Taranan alana yakınsa görüntü kalitesini bozabilecek nesneler şunları içerir:

 • Metalik omurga çubuğu
 • Bir kemiği veya eklemi onarmak için kullanılan plakalar, pimler, vidalar veya metal ağ
 • Eklem replasmanı veya protez
 • Vücut piercingi veya vücut modifikasyonu için kullanılanlar dahil metalik takılar
 • Bazı dövmeler veya dövmeli göz kalemi
 • Makyaj, oje veya metal içeren diğer kozmetik ürünler
 • Diş dolguları veya diş telleri

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.nibib.nih.gov/
 2. https://www.mayoclinic.org/
 3. https://www.livescience.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Emrah Gürkan

20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir