reklam
Üroloji

Erken Boşalma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Erken boşalma hakkında bilmeniz gereken ilk şey şudur: Erken boşaldığını düşünen birçok erkek aslında erken boşalmıyordur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Erken boşalma nedir?

Erken boşalma da dahil olmak üzere cinsellik söz konusu olduğunda birçok efsane ve abartılı beklentiler vardır. Bu, erkeklerin seks sırasında orgazma ulaşmalarının ne kadar sürdüğü sorusu için de geçerlidir. Bu birçok faktöre bağlıdır ve zaman zaman değişebilir.

Bir kronometre ile ölçüldüğünde, bir erkeğin orgazma ulaşması ve boşalması ortalama 5 ila 7 dakika sürer. Ancak bazı erkeklerde bu bir dakikadan yarım saate kadar da değişebilen bir durumdur.

Ayrıca nispeten erken bir orgazmın bir erkeği, ilişkisini ve cinsel memnuniyetini etkileyip etkilemediği ve ne kadar etkilediği konusunda birçok farklılık vardır. Çalışmalarda, erkekler boşalmaya kadar geçen süreyi gerçek zamanın dörtte birine kadar tahmin etme eğilimindedir. Bu nedenle, başkalarının iddia ettikleri şeylere bakmak iyi bir fikir değildir.

Erkeklerin yaklaşık %4’ünün boşalma sırasında neredeyse hiç kontrolü yoktur. Bazı durumlarda erkekler her zaman (veya neredeyse her zaman) çok erken gelirler – yani tam olarak ilişkiye girmeden hemen önce veya hemen sonra. Bu erken orgazmlar sıkıntılı hale gelirse, sorun tıbbi olarak erken boşalma olarak teşhis edilir. Bazen ilaç da dahil olmak üzere çeşitli tedaviler mümkündür. Seks terapisi de bazen bir seçenektir.

Erken boşalma neden olur?

erken boşalma nedenleri

Erken boşalmanın nedenleri hakkında neredeyse hiçbir araştırma yoktur. Şimdiye kadar sadece sınanmamış bazı hipotezler vardır. Bazı uzmanlar bunun aşırı duyarlı bir penis veya hormonların ve sinirlerin nasıl etkileştiği gibi değişiklikler gibi biyolojik faktörlerden kaynaklandığına inanıyor.

Diğerleri ise nedenin ilişki sorunları ya da başarısızlık korkusu gibi duygusal faktörlerde bulunacağını düşünüyor. Biyolojik ve psikolojik faktörler hem sorumlu olabilir hem de birbirlerini etkileyebilir.

Bazı erkekler seks yapmaya yeni başladıkları için erken boşalma konusunda sorun yaşıyorlar. Diğerleri bunu daha sonraki hayatta geliştirir, buna sonradan edinilmiş erken boşalma denebilir. Bazen ise bu durum, altta yatan farklı bir sorundan (erektil disfonksiyon gibi) kaynaklanmaktadır.

Erken boşalma ne kadar yaygındır?

Orgazma çok erken ulaşma hissi özneldir, yani herkes için farklıdır. Ayrıca, bu duygu bazen erken boşalma konusundaki reklam kampanyaları ile yoğunlaştırılabilir. Bunlar genellikle ilaç şirketleri tarafından finanse edilmektedir ve çoğu zaman tamamen ticari amaçlıdır.

Sorunun ne kadar yaygın olduğunu abartmak bu tür kampanyalar için tipiktir. Genellikle tüm erkeklerin %20 ila 30’unda erken boşalma olduğu iddia edilmektedir. Bu sadece boşalmanın ne kadar sürdüğüne dayanmaktadır. Bilimsel olarak kabul edilen tanı kriterleri kullanıldığında, tahminler en fazla %4 olur. Çünkü erken boşalmanın ne sıklıkta gerçekleştiğini ve ilgili kişinin bunu bir sorun olarak görüp görmediğini de dikkate alırlar.

Erken boşalma nasıl teşhis edilir?

erken boşalma sorunu

Siz de bu sorundan muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, bir ürolog veya aile doktorunuza görünebilirsiniz. Doktorlar, ortalama olarak ne kadar sürede boşaldığınız, ilişkinin ne kadar sürdüğü, sizi ne kadar rahatsız ettiği ve boşalmanın ertelenip geciktirilemeyeceği hakkında sorular soracaklardır. Daha fazla test sadece doktor tıbbi bir sorun olduğunu düşünüyorsa mantıklıdır.

Aşağıdaki durumlarda erken boşalma teşhisi koyulabilir:

 • Boşalma neredeyse her zaman ilişkiden en fazla bir dakika sonra gerçekleşiyorsa
 • Bu durum altı aydan uzun bir süredir gerçekleşiyorsa
 • Bu durum sizin için çok üzücüyse
 • Başka hiçbir tıbbi sorun neden olarak tanımlanamıyorsa

Aşağıdaki durumlarda erken boşalma bir sorun olarak görülmez:

 • Sadece ara sıra oluyorsa
 • Çok uzun süredir seks yapmıyorsanız
 • Boşalma elde etmek için gereken süre normal aralıktaysa

Boşalma zamanını etkileyebilecek diğer şeyler de doktor ziyaretleri sırasında araştırılacaktır. Örneğin, bir prostat iltihabı olası bir risk faktörüdür. Prostat iltihaplanırsa, önce buna neden olan şey tedavi edilmelidir. Bunun belirtileri sık sık ve ağrılı idrara çıkmayı içerir.

Erken boşalma bazen ereksiyon problemleri ile ilişkilidir. Örneğin, bir erkek ereksiyon kaybetme konusunda endişeleniyorsa bu durumu yaşayabilir. Bu durumda ana konu ve tedavi edilmesi gereken şey ereksiyon problemidir.

Erken boşalma nasıl tedavi edilir?

erken boşalma tedavisi

Erken boşalmanın tedavi edilip edilmeyeceğine veya nasıl tedavi edileceğine karar vermek çok kişisel bir konudur. Çeşitli tedavi seçenekleri aşağıda verilmiştir:

 • Spesifik teknikler, boşalmayı kasıtlı olarak geciktirerek kontrol etmeyi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bunu yapmanın bir yolu, orgazmdan hemen önce penisini tekrar tekrar uyarmak ve sonra durmaktır.
 • İlaçlar boşalma için gereken süreyi bir miktar artırabilir. Bunlar, yutulan ilacı ve penisin ucuna uygulanan uyuşturucuları içerir. Her ikisinin de yan etkileri olabilir.
 • Seks terapisi tedavileri erkeklere ve çiftlere daha fazla güven vermeyi ve cinsel yetersizlik korkusunun üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Diğer bir amaç ise boşalmaya daha az odaklanmak ve cinselliği daha farklı bir şekilde deneyimlemektir.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) tipik olarak ilaç olarak kullanılır. Avrupa’da şu anda onaylanan tek SSRI boşalma süresini sadece 1 ila 1.5 dakika arttırmaktadır. Diğer SSRI’lar çok daha ucuz ve daha etkilidir. Doktorlar bunları “etiket dışı” tedavi olarak reçete edebilir.

Bazı ülkelerde, erken boşalmayı tedavi etmek için ilaç masrafları, onaylanmış olup olmadıklarına bakılmaksızın yasal sağlık sigortaları tarafından karşılanmaz. Bunun nedeni, yasal olarak sigorta şirketlerinin ödemek zorunda olmadığı “yaşam tarzı” ilaçları olarak kabul edilmeleridir.

Erken boşalma ve gündelik yaşam

Erken boşalma da dahil cinsellik benlik saygınızı büyük ölçüde etkileyebilir ve seks söz konusu olduğunda, birkaç klişe ve çok fazla konuşma vardır. Ancak korkutmaya gerek yok: Erken boşalması olan insanlar diğer herkesten daha az “erkeksi” değildir.

Bu durum, sizi üzmeye ve cinsel yaşamınızı etkilemeye başladığında sorun haline gelir. Orgazma ulaşmak için gereken süreyi kontrol edememek genellikle çok sinir bozucudur.

Bazı erkekler yatakta “performans gösterememekten” ve eşlerini tatmin edememekten endişe duyarlar. Ancak seks ve boşalma için geçen zaman aşk hayatınızın odak noktası olmak zorunda değildir.

Cinselliği deneyimlemenin, orgazm olmanın ve samimi olmanın birçok yolu vardır. Birçok insan, aşk hayatı ve ilişkileriyle ilgili genel memnuniyetlerinin, cinsel ilişkinin ne kadar sürdüğünden daha önemli olduğunu söylüyor.

Odağı cinsel ilişkiden uzaklaştırmak yardımcı olabilir. Öpüşmek ve sevişmek, sevginizi ve tutkunuzu başka şekillerde göstermek de tatmin edici olabilir ve boşalmaya kadar geçen süreyi doldurmanıza yardımcı olabilir.

Erken boşalan erkek psikolojisi konusuna da değinmek gerekir. Bazı erkekler konuyu açıkça tartışmak yerine görmezden gelmeye çalışır, ancak bu durum sorunları daha da kötüleştirir. Duygularınız ve endişeleriniz hakkında dürüstçe konuşmak, sorunu birlikte çözmek için muhtemelen daha iyi bir yaklaşımdır.

Erken boşalma hakkında sıkça sorulan sorular

erken boşalma doğal tedavisi

Erken gelmeyi önlemek için ne yapmalıyım?

Bu durumda genel olarak önerilenler şu şekildedir:

-Cinsel ilişkiden birkaç saat önce mastürbasyon yapmak
-Penisteki hissi azaltmak için daha kalın prezervatif kullanmak
-Geciktirici etkili prezervatifler kullanmak
-Boşalacağınızı hissettiğiniz zaman ilişkiyi durdurmak ve birkaç dakika ara vermek
-Erken boşalmayı önlemek için ilişki esnasında derin nefes almak
-Cinsel sağlığa zararlı olan sigara ve alkol gibi şeyleri bırakmak

Erken boşalıyorum, tedavi için üroloji doktoruna mı gitmeliyim?

Erken boşalma problemi yaşıyorsanız öncelikle bir üroloji doktoruna görünmelisiniz. Doktor öncelikle buna neden olan başka bir probleminiz olup olmadığını araştıracak ve gerekirse size ilaç da reçete edebilir. Bazı durumlarda sizi bir terapiste veya psikiyatra yönlendirebilir.

Erken boşalıyorum, tedavisi nedir?

Tıbbi ürünler ve anestezik kremler erken boşalma tedavisi olarak kullanılabilir. Bu ilaçlar, boşalmayı zorlaştırarak cinsel ilişkinin uzamasına yardımcı olur. Erken boşalma stres, anksiyete, korku veya depresyon gibi psikolojik faktörlerden kaynaklanıyorsa, psikiyatrik veya danışmanlık müdahalesi, kök psikolojik nedenlerle başa çıkarak sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Yukarıdaki tedavi seçeneklerinden herhangi biri işe yaramazsa, bir üroloğa danışmak ve profesyonel tıbbi yardım almak en iyisidir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
 2. https://www.urologyhealth.org/
 3. https://www.mayoclinic.org/
 4. https://www.webmd.com/
 5. https://www.nhs.uk/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Melda Akbaş

Dr. Melda Akbaş 17 Kasım 2005 yılında tıp fakültesi eğitimini bitirmiştir. Daha sonra ise üroloji alanını tercih etmiş ve bu alanda uzman olmuştur. Şu anda özel bir hastanede çalışmaktadır ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili makaleler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir