Kadın Hastalıkları ve Doğum

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi (Doğum Sonrası Telogen Effluvium) Neden Olur?

Doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur? Kalıcı bir durum mudur? Doktora görünmek gerekir mi? Önlemek için ne yapmalı? Nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Doğumdan sonra saç dökülmesi olur mu?

Doğumdan sonra saç dökülmesinden endişe duyuyorsanız, doğru yere geldiniz. Kadınların vücutları hamilelikte ve hamilelikten sonra büyük bir değişime uğrar. Doğumdan sonra fazla kiloları kaybetmek sorun olmayabilir, ancak bu kayıp saçlarınızda ilgili söz konusu olduğunda sizin için endişe verici olabilir.

İlgili yazı: Kadınlarda saç dökülmesi

Hamilelik, saçınızda ve saç yapınızda incelmelere neden olarak değişikliklere sebebiyet verebilir ve doğumdan sonra saç dökülmesi yaşanabilirsiniz. Ancak, hamilelik sonrası saç dökülmesi normal ve geçici olduğu için paniğe kapılmayın. Doğumdan sonra saç dökülmesini nasıl en aza indirebileceğinizi ve saçlarınızı nasıl daha sağlıklı hale getirebileceğinizi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Doğumdan sonra saç dökülmesi ne demektir?

Yeni anneler, doğumdan sonraki birkaç ay içinde saç dökülmesi yaşarlar. Bazıları için dökülme, doğumdan hemen sonra veya bir ay içinde başlayabilir. Bu duruma; doğum sonrası telogen effluvium veya doğum sonrası alopesi de denilmektedir. Vücuttaki azalan östrojen seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Östrojen seviyeleri normale döndüğünde saç dökülmesi duracağı için bu gerçek saç dökülmesi değildir. Doğumdan sonra saç dökülmesi, 6-24 hafta devam edebilir ve nadiren de olsa 15 aya kadar uzamaktadır.

Doğumdan sonra saç dökülmesi normal midir?

Evet normaldir. 98 hastayı içeren bir çalışmada, %88,7’si doğumdan sonraki 8 ila 16 hafta içinde, saç dökülmesi yaşadığı ve saç dökülmesinin 4-6 ay kadar devam ettiği, sonrasında saç uzamasının normale döndüğü gözlemlenmiştir. Hormonal değişiklikler esas olarak kafa derisinin ön bölgesini etkilese de doğum sonrası saç dökülmesinde, birincil etkilenen bölgenin burası olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Aynı çalışma ayrıca 98 hastadan %59,1’inin kafa derisinin arkasında, %20,4’ünün kafa derisinin tamamında saç dökülmesi yaşadığını ve sadece %11,2’sinin frontal saç dökülmesine (erkek tipi saç dökülmesi) sahip olduğunu ifade etmiştir. (1)

Doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur?

Doğum sonrası saç dökülmesi nedenleri arasında aşağıdakiler bulunabilir:

  • Hormonal Değişiklikler

Dalgalanan hormon seviyeleri, hamilelik sonrası saç dökülmesine neden olabilir. Hamilelik sırasında progesteron seviyelerinde 9 kat, östrojen seviyelerinde 8 kat artış olur. Prolaktin seviyeleri (hipofiz bezinden salgılanan, kadınlarda meme bezlerinin gelişiminden ve süt üretiminden sorumlu hormon) kademeli olarak normalden 20 kat daha yüksek bir seviyeye yükselir. Bu artan hormon seviyeleri doğumdan 2-4 gün sonra normale döner. Bu değişiklik saç dökülmesine neden olabilir. (2)

  • Saç uzama değişiklikleri

Saç uzama evrelerinde, anajen fazdan telojen faza hızlı geçiş, doğumdan sonra saç dökülmesine neden olabilir. Saç döngüsünün farklı aşamaları vardır: anajen (büyüme aşaması), katajen (gerileme), telojen (dinlenme aşaması) ve neojen (saç dökülmesi). Hamilelik sırasında saçlar daha uzun süre anajen fazda kalır. Doğumdan sonra geciken anajen fazı, telojen faza hızla geçerek saç dökülmesine neden olur. (3)

  • Vitaminler ve mineral alımı

Besin eksiklikleri doğumdan sonra saç dökülmesine neden olabilir. Araştırmalar çinko, biotin (H vitamini), demir ve folik asit eksikliklerinin hamilelikten sonra saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir. (4)

  • Diğer nedenler

Stres, ameliyat sonrası stres ve uyku döngüsü bozukluğu da doğum sonrası saç dökülmesini tetikleyebilir.

Doğumdan sonra saç dökülmesi ne kadar sürer?

doğum sonrası saç dökülmesi
Doğum yaptıktan sonra saç dökülmesiyle ilgili görseldir.

Çoğu durumda saç uzaması doğumdan sonraki birkaç ay içinde normalleşir. Ancak bazı durumlarda bu süre uzar ve hatta kalıcı hale gelebilir. Psikolojik stres ve diğer saç bozuklukları, doğum sonrası saç dökülmesini etkileyebilir. Doğumdan bir yıl sonra hala saç dökülmesi yaşıyorsanız veya altta yatan herhangi bir saç sorununuz varsa, daha iyi tedavi seçenekleri için doktorunuza danışmalısınız.

Doğumdan sonra saç dökülmesi nasıl geçer?

Doğumdan sonra saç dökülmesi için yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunur. Bunlar:

  1. İyi beslenerek ve doktorunuzun önerdiği, doğum öncesi vitamin takviyenizi almaya devam ederek saçınızı sağlıklı tutabilirsiniz.
  2. Hamilelikten sonra aşırı saç dökülmesini önlemek için, yalnızca gerektiğinde şampuanlamalı ve saçınızın dolaşmasını en aza indirmek için iyi bir saç kremi ve geniş dişli bir tarak kullanmalısınız. Saçları bağlamak için lastik bantlar yerine saç tokası kullanın ve at kuyruğu yapmayın.
  3. Mümkünse yüksek ısı içeren fön makineleri, maşa ve düzleştirme makinalarını kullanmayın. Ayrıca saç dökülmeniz durana kadar bu gibi benzeri şeylerden de uzak durun.
  4. Saç dökülmeniz aşırı ise doktorunuzla konuşun. Diğer semptomlar eşlik ettiğinde, hamilelikten sonra saç dökülmesi, doğum sonrasında gelişen tiroid hastalığının bir işareti olabilir.

Sonuç olarak

Şampuanlar, saç losyonları veya hamilelikten sonra saç dökülmesini durdurduğunu iddia eden saç ürünlerini DENEMEYİN. Çünkü bu ürünler muhtemelen işe yaramayacak, paranızı ve zamanınızı boşa harcamış olacaksınız. Sabırlı olmaya çalışın ve bir anne olarak ilk yılınızın tadını çıkarın. Çünkü muhtemelen saçınız da diğer her şey gibi normal haline dönecektir.

Sık sorulan sorular

Hamilelikten sonra saç dökülmesi neden olur?

Hamilelik sonrası saç dökülmesi genellikle östrojen seviyesinin azalmasından kaynaklanır. Doğum yaptıktan sonra kadının vücudundaki bu hormonun seviyesi tekrar azalır. Bu durumda saç uzaması gecikir, böylece daha fazla saç dökülür. Bununla birlikte, hamilelik sırasında vitamin/mineral eksikliği, stres ve dengesiz beslenme de saç dökülmesine neden olabilir.

Hamilelikten sonra saç dökülmesi ne kadar sürer?

Hamilelikten sonra saç dökülmesi birkaç hafta veya ay sürerse problem değildir. Ancak aylarca sürüyorsa ve bu süreçte çok fazla saç kaybettiyseniz, doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz, hormon seviyenizi kontrol edecek, hangi vitamin ve minerallerin eksik olabileceğini test ederek görecektir. Bu şekilde diğer nedenler de elenebilir veya ortaya çıkabilir.

Hamilelikten sonra saç dökülmesi nasıl geçer?

Hormonal saç dökülmesini durduramazsınız. Hormonal denge tekrar normale döner dönmez saç dökülmesi kendiliğinden geçecektir. Besin kaynaklı saç dökülmesi içinse, doktorunuz size uygun bir tedaviyle durumunuzu gidermeye çalışacaktır.

Emzirmek saç dökülmesine neden olur mu?

Hayır. Doğum sonrası saç dökülmesinin emzirme ile ilgisi yoktur. Emzirme döneminde saç dökülmesi ve uzamasında değişiklikler fark edilebilir, ancak emzirme ile saç dökülmesi arasında doğrudan bir bağlantı yoktur.

Emzirme döneminde saç dökülmesi nasıl önlenir?

Sağlıklı bir diyet uygulayarak, saç dökülmesini en aza indirebilirsiniz. Çok fazla dinlenme, az stres ve sağlıklı bir yaşam tarzı da strese bağlı saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Ne yazık ki, östrojen seviyesinin düşmesi nedeniyle doğumdan sonra saç dökülmesinin önüne geçemezsiniz. 
Ancak bu durum, sadece birkaç ay sürer ve hormonlar normale döndüğünde kendiliğinden düzelir.

Doğumdan sonra saç dökülmesi: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Study of Postpartum Alopecia2- The Postpartum Telogen Effluvium Fallacy3- Effect of Pregnancy on the Human Hair Cycle4- Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu