reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur?

Doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur? Kalıcı bir durum mudur? Doktora görünmek gerekir mi? Önlemek için ne yapmalı? Nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Doğumdan sonra saç dökülmesi olur mu?

Güzel bir bebek doğurduysanız ve aşırı saç dökülmesinden endişe duyuyorsanız, doğru yere geldiniz. Kadınların vücutları hamilelikten sonra asla aynı değildir. Doğumdan sonra sadece fazla kiloları değil, aynı zamanda başka şeyleri de kaybedebilirsiniz.

İlgili yazı: Kadınlarda saç dökülmesi hakkında her şey

Evet, hamilelik saçınızda değişikliklere de neden olabilir, doğumdan sonra saç dökülmesi yaşanabilir veya saçınız incelebilir. Ancak, hamilelik sonrası saç dökülmesi normal ve geçici olduğu için paniğe kapılmayın. Doğumdan sonra saç dökülmesi hakkında her şeyi ve bunun nasıl en aza indirileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Doğumdan sonra saç dökülmesi ne demektir?

Yeni anneler doğumdan sonraki birkaç ay içinde saç dökülmesi yaşarlar. Bazıları için dökülme doğumdan hemen sonra veya bir ay içinde başlayabilir. Bu duruma doğum sonrası saç dökülmesi, doğum sonrası effluvium veya doğum sonrası alopesi denir ve vücuttaki azalan östrojen seviyelerinden kaynaklanır.

Östrojen seviyeleri normale döndüğünde saç dökülmesi durduğu için bu gerçek saç dökülmesi değildir. Doğumdan sonra saç dökülmesi 6-24 hafta devam eder ve nadiren 15 aya kadar uzar. Bu duruma neyin sebep olduğunu merak ediyorsanız, sonraki bölümlerde öğrenebilirsiniz.
(Kaynak)

Doğumdan sonra saç dökülmesi normal midir?

Evet normaldir. 98 hastayı içeren bir çalışmada,%88,7’si doğumdan sonraki 8 ila 16 hafta içinde saç dökülmesi yaşamıştır. Saç dökülmesi 4-6 ay devam etti ve sonrasında saç uzaması normale döndü.

Hormonal değişiklikler esas olarak kafa derisinin ön bölgesini etkilese de, doğum sonrası saç dökülmesinde birincil etkilenen bölgenin burası olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Aynı çalışma ayrıca 98 hastadan %59.1’inin kafa derisinin arkasında, %20.4’ünün kafa derisinin tamamında saç dökülmesi yaşadığını ve sadece %11.2’sinin frontal saç dökülmesine sahip olduğunu buldu.
(Kaynak)

Doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur?

doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur

İşte madde madde doğum sonrası saç dökülmesi nedenleri:

 • Hormonal Değişiklikler

Dalgalanan hormon seviyeleri, hamilelik sonrası saç dökülmesine neden olabilir. Hamilelik sırasında progesteron seviyelerinde dokuz kat, östrojen seviyelerinde sekiz kat artış olur. Prolaktin seviyeleri de kademeli olarak normalden 20 kat daha yüksek bir seviyeye yükselir. Bu artan hormon seviyeleri doğumdan 2-4 gün sonra normale döner. Bu değişiklik saç dökülmesine neden olabilir.
(Kaynak)

 • Saç uzama değişiklikleri

Saç evrelerinde anajenden telojene geçiş de doğumdan sonra saç dökülmesine neden olabilir. Saç döngüsünün farklı aşamaları vardır: anajen (büyüme aşaması), katajen (gerileme), telojen (dinlenme aşaması) ve neojen (saç dökülmesi). Hamilelik sırasında saçlar daha uzun süre anajen fazda kalır. Doğumdan sonra geciken anajen fazı telojen faza kayarak saç dökülmesine neden olur.
(Kaynak)

 • Vitaminler ve mineral alımı

Besin eksiklikleri doğumdan sonra saç dökülmesine neden olabilir. Araştırmalar, çinko, biotin, demir ve folik asit eksikliklerinin hamilelikten sonra saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor.
(Kaynak)

 • Diğer nedenler

Stres, ameliyat sonrası stres ve bozuk uyku döngüsü de doğum sonrası saç dökülmesini tetikleyebilir.

Doğumdan sonra saç dökülmesi ne kadar sürer?

Çoğu durumda saç uzaması doğumdan sonraki birkaç ay içinde normalleşir. Ancak bazı durumlarda bu süre uzar ve hatta kalıcı hale gelebilir. Psikolojik stres ve diğer saç bozuklukları doğum sonrası saç dökülmesini etkileyebilir.

Doğumdan bir yıl sonra bile saç dökülmesi yaşıyorsanız veya altta yatan herhangi bir saç sorununuz varsa, daha iyi tedavi için bir doktorunuza danışmalısınız.

Doğumdan sonra saç dökülmesi nasıl geçer?

Doğumdan sonra saç dökülmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

 • İyi beslenerek ve doktorunuzun önerdiği doğum öncesi vitamin takviyenizi almaya devam ederek saçınızı sağlıklı tutun.
 • Hamilelikten sonra aşırı saç dökülmesini önlemek için dökülme zamanında ekstra nazik olun. Yalnızca gerektiğinde şampuanlayın ve saçınızın dolaşmasını en aza indirmek için iyi bir saç kremi ve geniş dişli bir tarak kullanın. Saçları bağlamak için lastik bantlar yerine saç tokası kullanın ve at kuyruğu yapmayın.
 • Mümkünse fön makineleri, kıvırma ve düzleştirme makinalarını kullanmayın ve saç dökülmesi durana kadar benzeri şeylerden de uzak durun.
 • Saç dökülmeniz aşırı ise doktorunuzla konuşun. Diğer semptomlar eşlik ettiğinde, hamilelikten sonra saç dökülmesi doğum sonrası tiroid hastalığının bir işareti olabilir.

Sonuç olarak

Şampuanlar, saç losyonları veya hamilelikten sonra saç dökülmesini durdurduğunu iddia eden saç kremleri gibi şeyleri denemeyin. Çünkü bunlar muhtemelen işe yaramayacaktır. Sabırlı olun. Kendinizi yeni bir saç kesimi ile şımartın ve bir anne olarak ilk yılınızın tadını çıkarın. Çünkü muhtemelen saçınız da diğer her şey gibi normal haline dönecektir.

Sık sorulan sorular

hamilelikten sonra saç dökülmesi

Hamilelikten sonra saç dökülmesi neden olur?

Hamilelik sonrası saç dökülmesi genellikle östrojen seviyesinin azalmasından kaynaklanır. Doğum yaptıktan sonra kadının vücudundaki bu hormonun seviyesi tekrar azalır. Bu durumda saç uzaması gecikir, böylece daha fazla saç dökülür. Bununla birlikte, hamilelik sırasında vitamin/mineral eksikliği, stres ve dengesiz beslenme de saç dökülmesine neden olabilir.

Hamilelikten sonra saç dökülmesi ne kadar sürer?

Hamilelikten sonra saç dökülmesi birkaç hafta veya ay sürerse problem değildir. Ancak aylarca sürerse ve bu süreçte çok fazla saç kaybederseniz, jinekoloğunuza danışmalısınız. Doktorunuz, hormon seviyenizi kontrol eder ve hangi vitamin ve minerallerin eksik olabileceğini test eder. Bu şekilde diğer nedenler de dışlanabilir.

Hamilelikten sonra saç dökülmesi nasıl geçer?

Hormonal saç dökülmesini durduramazsınız. 
Hormonal denge tekrar normale döner dönmez saç dökülmesi kendiliğinden geçecektir. Besin kaynaklı saç dökülmesi için ise, jinekoloğunuz sizin için uygun bir tedavi bulacaktır.

Emzirmek saç dökülmesine neden olur mu?

Hayır. Doğum sonrası saç dökülmesinin emzirme ile ilgisi yoktur. Emzirme döneminde saç dökülmesi ve uzamasında değişiklikler fark edilebilir, ancak emzirme ile saç dökülmesi arasında doğrudan bir bağlantı yoktur.

Emzirme döneminde saç dökülmesi nasıl önlenir?

Sağlıklı bir diyet uygulayarak saç dökülmesini en aza indirebilirsiniz. Çok fazla dinlenme, az stres ve sağlıklı bir yaşam tarzı da strese bağlı saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Ne yazık ki östrojen seviyesinin düşmesi nedeniyle doğumdan sonra saç dökülmesinin önüne geçemezsiniz. 
Zaten bu sadece birkaç ay sürer ve hormonlar normale döndüğünde kendiliğinden düzelir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://kellymom.com/
 2. https://www.todaysparent.com/
 3. https://www.whattoexpect.com/
 4. https://www.aad.org/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir