Tıbbi Farmakoloji

Hirudoid Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Hirudoid nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kimler kullanmamalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Hirudoid nedir?

Hirudoid; mor lekeler, flebit (yüzeysel tromboflebit; vücuttaki görünür damarlarda veya varislerde pıhtı olması durumu), varisli damarlar veya mastitis (meme iltihabı) tedavisi için kullanılan bir jel veya krem şeklinde bir ilacın etkin maddesidir. Bileşiminde mukopolisakkarit polisülfat (kondroitin polisülfat) içerdiğinden, iltihap önleyici etkiyle birlikte cildin şişmesini veya kızarıklığını azaltır ve cildin hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olur.

Hirudoid jel eczanelerden reçetesiz satın alınabileceği gibi, bir doktor tarafından da reçete edilebilir. Ancak bu jeli tedavi edilecek bölgeye göre, bireysel olarak önerilecek miktar ve uygulama sıklığını belirten doktor talimatıyla kullanmak çok daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır.

Hirudoid ne için kullanılır?

Özellikle alt ekstremitelerde (vücudun kalça, uyluk, bacakları ve ayakları ifade eden terim) etkili olan ve aşağıda sıralanan özelliklere sahip olan bu jel;

 • Antienflamatuvar (iltihap önleyici)
 • Antieksüdatif (herhangi bir organ veya dokudan sıvı sızmasını önleyici etki)
 • Antikoagülan (kanın pıhtılaşmasını önleyici maddeler)
 • Antitrombotik (pıhtı oluşumunu engelleyen madde)
 • Fibrinolitik (pıhtı eritici) ve bağ dokusu yenileyici etkiye sahiptir.

Bu nedenle aşağıdaki durumların tedavisinde doktorunuz tarafından reçete edilebilir veya eczacınız tarafından kullanmanız için önerilebilir.

 • Travma, morluklar veya ameliyattan kaynaklanan mor lekeler
 • Kan testleri için damara enjeksiyon veya delinme sonrası yüzeysel damarlarda flebit veya tromboflebit oluşumu
 • Bacaklarda veya uyluklarda varisli damarların varlığı
 • Lenfatik damarların veya lenf düğümlerinin iltihabı
 • Çıban
 • Ağrı, şişme veya kızarıklık gibi semptomlara neden olan meme iltihabı olan mastitis

Hirudoid sıklıkla travma, morluk veya ameliyattan kaynaklanan morlukların tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte spordan kaynaklanan yaralanmalarda, ezilme ve burkulmalarda da etkili olabilir.

Bileşimi alkol içerdiğinden, kişinin açık yaraları olması durumunda jel formu tavsiye edilmez, bunun yerine merhem şeklinde olan formunun uygulanması tavsiye edilir.

Hirudoid nasıl kullanılır?

Hirudoid, etkilenen bölgedeki cilde günde yaklaşık 3 ila 4 kez hafifçe yayarak veya doktorunuzun size önerdiği şekilde uygulanmalıdır. Ciltte özellikle bacaklarda ve uyluklarda, ülser veya ağrılı iltihapların varlığında gazlı bez kompresleri ile kullanılabilir.

Fonoforez (topikal ilaçların ciltte daha hızlı emilimini sağlamak amacıyla, ultrason kullanılması) veya iyontoforez (Aşırı terlemenin tedavisinde yaygın olarak kullanılan bu yöntem, belirli bir su miktarı içerisinde kişinin el veya ayaklarına 15-25 miliamperlik elektrik akımının verilmesi işlemidir.) gibi fizyoterapist tarafından yapılan tedavilerde, Hirudoid jel, merhem formundan daha uygundur.

Genellikle cilt lezyonlarında bu jel ile tedavi süresi yaklaşık 10 gün sürmektedir. Ancak iltihaplı damarlar için tedavi 2 ila 3 hafta sürebilir. Her durumda, jel veya merhemin kullanımı doktorunuz tarafından yönlendirilmelidir.

Hirudoid’in yan etkileri nelerdir?

Nadir durumlarda ciltte kızarıklık veya dermatit gibi alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Bununla birlikte tedavi durdurulduktan sonra, bütün belirtiler kaybolur.

Hirudoid’i kimler kullanmamalıdır?

Hamile veya emziren kadınlar veya formülün herhangi bir bileşenine alerjisi olan kişiler, bu ilacı kullanmamalıdır. Ayrıca göz, burun, ağız veya anüs gibi mukoza zarlarına sahip olan organlarda kullanılmamalıdır. İlacın jel formu, bileşiminde alkol bulunduğundan açık yaralarda kullanılmamalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Hirudoid Cream

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu