Ortopedi ve Travmatoloji

TMJ Baş Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Bu yazıda, TMJ baş ağrısı hakkında kapsamlı bilgiler bulacaksınız ve geçmesi için ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

TMJ baş ağrısı nedir?

Eğer baş ağrısı yaşıyorsanız, bunun nedeninin çeneyle ilgili olabileceği aklınıza gelmeyebilir, ancak TMJ baş ağrısı tam olarak budur. TMJ olarak kısaltılan şey aslında temporomandibular eklem‘dir ve TMJ baş ağrısı da bu eklemle ilgili bir baş ağrısı türüdür.

Temporomandibular eklem veya kısaca TMJ, çenenizi kafatasınıza bağlayan menteşe tarzı bir eklemdir. Konuşmak, gülmek ve çiğnemek gibi şeyler yapmanızı ve çenenizin yukarı, aşağı, sağa ve sola hareket etmesini sağlar. Bu eklem vücudunuzdaki diğer eklemlere göre daha çok kullanılır ve bir hayli kompleks bir eklemdir.

Temporomandibular eklemin aşırı kullanılmasından ve kompleks olmasından dolayı, bu eklemde herhangi bir problem olduğunda, farklı semptomlar yaşayabilirsiniz. TMJ baş ağrısı da dahil olmak üzere bu eklemle ilgili bozuklukların tümüne temporomandibular bozukluklar denir.

TMJ baş ağrısı neden olur?

TMJ baş ağrısı nedeni tam olarak bilinmemektir, ancak bunun nedeni sürekli diş gıcırdatmak kadar basit bir şey bile olabilir. Baş ağrısı yaşayan birçok insanın aslında bu baş ağrısı türüne sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak normal baş ağrısı ile TMJ baş ağrısı ayrımının bazen zor yapılabileceğinden, bu konuda kesin konuşmak mümkün değildir.

Temporomandibular eklemin kasları çeneniz ve yanaklarınıza kadar uzanır ve bazen bu kaslarda ağrı meydana gelerek, baş ağrısını tetikleyebilir. Bu tür bir ağrıya, yansıyan ağrı denir; çünkü, var olan bir ağrı başka bir bölgede de ağrı hissedilmesine neden olur.

TMJ baş ağrısı ayrıca, temporomandibular eklemdeki kireçlenme, artmış hareket açıklığı ve kemik erimesi ile ilgili sorunlardan da kaynaklanabilir.

TMJ baş ağrısı belirtileri nelerdir?

Migren ve küme tipi baş ağrısı da dahil olmak üzere birçok farklı baş ağrısı türü vardır. Ancak TMJ baş ağrılarını diğer tüm baş ağrısı türlerinden ayıran farklı semptomlar vardır.
TMJ baş ağrısının tipik belirtileri aşağıdakileri içerir:

  • Sıkılaşmış çene ve yüz kasları
  • Çene bölgesinde ve yüzde ağrı
  • Çene bölgesinde tıklama sesi
  • Isırma zorlukları

Önemli bilgi:

TMJ baş ağrıları yüzün ve başın bir tarafında veya iki tarafında da meydana gelebilir ve bazen gerilim tipi baş ağrısı olarak da hissedilebilir.

TMJ baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

TMJ baş ağrıları da dahil olmak üzere temporomandibular eklemle ilgili birçok sorunda tanı koymak oldukça zordur. Bu nedenle, genellikle evde uygulayabileceğiniz tedaviler önerilir. Endişelenmenize gerek yok; çünkü birçok tedavi, oldukça kolay bir şekilde yapabileceğiniz şeylerdir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

TMJ baş ağrısını azaltmak için aşağıdakileri uygulamak rahatlama sağlayabilir:

  • Sert şeyler yemekten kaçınmak
  • Stresi azaltmak
  • Diş gıcırdatmanın önüne geçmek
  • Çeneyi yoracak hareketlerden kaçınmak (sakız çiğnemek gibi)

Temporomandibular eklemin neden olduğu ağrıyı yönetmek için, reçetesiz kullanılabilen bazı ilaçları eczacınıza danışarak kullanmak rahatlama sağlayabilir. Çenenize buz uygulamak ve çene egzersizleri yapmak da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tıbbi tedavi

Yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz kullanılabileceğiniz ilaçlar ağrınıza yardımcı olmuyorsa, doktorunuzdan yardım istemenin zamanı geldi demektir. Doktorunuz size daha güçlü ağrı kesiciler reçete edebilir veya çeneniz için stabilizasyon aleti ve benzeri bir şey önerebilir.

Sonuç olarak

TMJ baş ağrıları rahatsız edicidir, ancak çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu tür bir baş ağrısı yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, etkili olmasalar bile ağrıyı hafifletmek için denediğiniz şeylerin yanı sıra semptomlarınız hakkında doktorunuzla görüşmek önemlidir.

Çünkü ağrının nedeni başka bir şey de olabilir ve doktorunuz bunu tedavi ederek rahatsızlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
TMJ Headache: What You Should Know

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu