Malign Hipertermi

Malign hipertermisi olan bir insan, belirli anestezi ilaçlarına karşı aşırı reaksiyon gösterir ve bu bazen ciddi ve tıbbi bir duruma dönüşebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Malign Hipertermi
13.03.2020

Malign hipertermi nedir?

Malign hipertermi, cerrahi ve diğer invaziv prosedürler sırasında sıklıkla kullanılan belirli ilaçlara şiddetli bir reaksiyondur. Spesifik olarak, bu reaksiyon, ağrı hissini engellemek için kullanılan bazı anesteziklere yanıt olarak ve bir cerrahi prosedür sırasında bir kişiyi geçici olarak felç etmek için kullanılan bir kas gevşetici ile oluşur. Bu ilaçlar verilirse, malign hipertermi riski altındaki kişiler kas sertliği, kas liflerinin bozulması, yüksek ateş, kan ve diğer dokularda artan asit seviyeleri (asidoz) ve hızlı bir kalp atış hızı yaşayabilirler. Acil tedavi olmadan, malign hiperterminin komplikasyonları hayatı tehdit edici olabilir.

Bu bozukluk için yüksek risk altında olan kişilerin malign hipertermi duyarlılığına sahip olduğu söylenir. Etkilenen bireyler, teste tabi tutulmadıkça veya cerrahi bir prosedür sırasında anesteziye şiddetli bir reaksiyon göstermedikçe durumlarının olduğunu asla bilemezler. Bu durum genellikle diğer ciddi tıbbi problemleri olmayan kişilerde ortaya çıksa da, bazı kalıtsal kas hastalıkları malign hipertermi< duyarlılığı ile ilişkilidir.

Görülme sıklığı nedir?

Malign hipertermi, anestezik verilen 5.000 ila 50.000 vakadan birinde görülür. Malign hipertermiye duyarlılık muhtemelen daha sıktır ancak bilinmemektedir, çünkü bu durum için riski artmış birçok insan asla reaksiyonu tetikleyen ilaçlara maruz kalmaz.

Malign hipertermi nedenleri

Malign hiperterminin, olağandışı proteinler içeren kas hücreleri olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bu, kas hücreleriniz tetiklendiğinde vücudunuzda anormal bir kalsiyum salınmasına neden olur. Tetikleyiciler bazı ilaçları, aşırı ısıyı veya yorucu fiziksel egzersizi içerir. Malign hipertermi, vücuttaki bu kalsiyum salınımı ile ortaya çıkabilir.

Sadece bazı ilaçlar malign hipertermiye neden olur. Semptomlara neden olabilen bir ilaç kategorisi, uçucu anestezik ajanlar olarak bilinir. Bunlar arasında aşağıdakiler vardır:

 • Haloten
 • İzofluran
 • Sevofluran
 • Desfluran
 • Enfluran
 • Metoksifluron

Süksinilkolin adı verilen bir kas gevşetici de semptomlara neden olabilir.

Kimler risk altındadır?

Malign hipertermi kalıtsal bir durumdur. Yatkın insanlar, hücrelerinde belirli ilaçlara maruz kaldıklarında reaksiyon gösterebilen değişmiş bir gene sahiptir.

Ailede ebeveyn veya kardeşte bu durum varsa diğerlerinde de görülme olasılığı yarı yarıyadır. Teyze veya amca gibi herhangi bir yakınında varsa ise bu %25’tir. Bir aile üyesinin ameliyat sırasında veya başka bir olay sırasında semptomları olmadıkça bu duruma sahip olduğunu veya sizin de olma ihtimalinizi bilemeyebilirsiniz.

Malign hipertermi belirtileri nelerdir?

Malign hipertermi, belirli anesteziklerin veya süksinilkolin tipi kas gevşeticilerin uygulanması sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Bu ilaçlarla, hastaneler, poliklinikler ve diş muayenehanesi gibi çeşitli tıbbi ortamlarda karşılaşabilirsiniz. Yatkın genleriniz varsa, vücudunuz bu ilaçlara maruz kaldığında bir reaksiyonu tetikleyecektir.

Malign hipertetmi durumunda vücudunuzun reaksiyon verme şekli aşağıdakiler gibi olabilir:

 • Kas sertliği, genellikle ilk olarak çenede görülür
 • 43.3 derece ve üzerine ulaşabilen yüksek ateş
 • Daha hızlı vücut metabolizması
 • Hızlı kalp atışı
 • Hızlı nefes alma
 • Kas spazmları
 • Kas liflerinin bozulması
 • Kanda ve vücudun başka yerlerinde asit seviyelerinin yükselmesi

Bu belirtileri ilaca ilk maruz kalmanızda yaşayabilirsiniz. Birden fazla ilaç kullanımından sonra reaksiyon yaşamak da mümkündür. Bazı durumlarda, malign hipertermili insanlar yoğun fiziksel aktivite veya aşırı sıcakta bu ciddi semptomları yaşamıştır.

Malign hipertermi teşhisi

Teşhis yöntemleri genetik testlerin yanı sıra kas biyopsilerini de içerir. Malign hipertermili bir aile üyeniz varsa test yaptırmalısınız. İlgili gene sahip olup olmadığınızı bilmek, gelecekteki cerrahi prosedürleri doktorunuzla yönetmenize yardımcı olacaktır.

Test ve teşhis, doktorunuzu ziyaret ederek başlar. Ailenizin geçmişini gözden geçirecek ve durumu teşhis etmek için en iyi eylem yolunu belirleyeceklerdir.

Testler şunları içerir:

 • Elektrokardiyografi
 • Kan testleri
 • İdrar testleri

Doktorunuz ayrıca kafein halotan kontraktür testini yapmak için bir kas biyopsisi isteyebilir. Bu test, halotan ve kafeine karşı kas tepkinizi ölçer.

Malign hipertermi tedavisi

Tıbbi bir olay sırasında bu durumu yaşıyorsanız, doktorunuzun semptomları kontrol etmek için hızlı bir şekilde çalışması gerekecektir. Doktorun yapabileceği bazı eylemler şunlardır:

 • Vücudu soğutmak için buz paketleri, soğutma battaniyeleri ve fanlar uygulamak
 • Vücut sıcaklığınızı azaltmak için intravenöz damla yoluyla soğuk izotonik salin kullanmak
 • Dantrolen verilmesi

Durumu tedavi etmenin en iyi yolu, buna neden olan tüm ilaçlara maruz kalmaktan kaçınmaktır ancak bu sadece maruz kalmadan önce teşhis konulursa yapılabilir.

Prognoz

Malign hipertermi ciddi tıbbi bir durumdur. Doktorunuz, tıbbi prosedürler sırasında bu durumu tetikleyebilecek ilaçlardan kaçınarak durumu yönetmenize yardımcı olabilir. Size teşhis konmuşsa, aile üyelerinize söylemeniz ve onların da test olması önemlidir. Bu, hastalığı sahip olma ihtimaline hazırlanmalarını sağlayacaktır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/malignant-hyperthermia/symptoms-causes/syc-20353750
 2. https://medlineplus.gov/genetics/condition/malignant-hyperthermia/
 3. https://emedicine.medscape.com/article/2231150-overview

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.