Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
5°C
İstanbul
5°C
Çok Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
9°C
Cumartesi Yağışlı
11°C
Pazar Parçalı Bulutlu
13°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
13°C

Kas Gerginliği

Kas gerginliği, vücut kaslarının uzun bir süre kasılı kaldığı durumu ifade eder. Kas gerginliği tipik olarak stresin fizyolojik etkilerinden kaynaklanır ve sırt ağrısı olaylarına yol açabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kas Gerginliği
09.12.2020
A+
A-

Kas gerginliği nedir?

Kas sertliği olarak da bilinen kas gerginliği, kas ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Kasların normal olarak gevşememesidir. Bu durum vücuttaki herhangi bir kası etkileyebilir ve hareket etmeyi zorlaştıran keskin bir ağrıya (sırt ağrısı gibi) neden olabilir.

Kas gerginliği neden olur?

Vücudunuzun her yerinde kaslar vardır. Vücudunuzun belirli bir bölümünü hareket ettirmeniz gerektiğinde, beyniniz o vücut bölümünde bulunan kaslara bir sinir sinyali gönderir. Bu, kasların kasılmasına veya hareket etmesine neden olur.

Beynin gönderdiği sinyalin türüne bağlı olarak kaslar biraz veya çok kasılır. Kasılmadan sonra, kaslar bir dahaki sefere kullanmanız gerekene kadar gevşer.

Kas sertliği veya gerginliği, bir kas veya bir grup kas uzun bir süre boyunca kasıldığında veya kısmen kasıldığında meydana gelir. Beyin, kas artık hareket için gerekli olmadığında bile kasılmasını söyleyen sinir sinyalleri göndermeye devam eder.

Bu bazen birkaç saat veya gün sürebilir. Kasınız ne kadar uzun süre kasılırsa, o kadar fazla ağrı hissedersiniz. Sırtımızdaki kaslar gerilirse nefes alıp verirken sırta vuran ağrı olarak da kendini gösterebilir.

İlgili yazı: Nefes alırken sırt ağrısı

Kas sertliği genellikle stres tarafından tetiklenir. Stres, vücudunuzun sinir sistemini – sinirleriniz dahil – ve nasıl işlediğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Sinir sisteminiz, kan damarlarına ek baskı uygulayarak strese yanıt verebilir, bu da kaslara kan akışının azalmasına neden olur. Bu, kas gerginliğine ve ağrıya neden olabilir.

Statinler gibi bazı ilaçlar da kas gerginliğine neden olabilir. Parkinson, ALS hastalığı, fibromiyalji, lupus hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar da buna katkıda bulunabilir.

Kas gerginliği için ne zaman doktora görünmeli?

Kas sertliğinizin küçük bir yaralanma, stres veya aşırı kullanımdan kaynaklandığını biliyorsanız, genellikle evde etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bununla birlikte, kas sertliğinizin ciddi bir yaralanma veya teşhis edilmemiş bir durumdan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, doktora görünmelisiniz.

Kas gerginliğiniz bir hafta içinde geçmezse veya aşağıdakilerden herhangi biri eşlik ederse doktorunuzla iletişime geçmelisiniz:

 • Kene ısırığından sonra başladıysa
 • Açıklanamayan bir kızarıklık varsa
 • Kaslar kırmızı ve şişmiş ise
 • İlaçlarınızın dozajında ​​bir artış veya ilaçta bir değişiklik varsa

Aşağıdaki semptomlardan herhangi biriyle birlikte kas sertliği yaşarsanız, 112’i arayın veya hemen acil servise gidin:

 • Nefes almada zorluk
 • Baş dönmesi
 • Şiddetli kas zayıflığı
 • Yüksek ateş
 • Boyun tutulması

Kas gerginliği nedeni nasıl teşhis edilir?

Kas gerginliğini teşhis etmek için doktorunuz önce tıbbi geçmişinizi isteyecek ve fizik muayene yapacaktır. Ayrıca kas hasarını araştırmak ve kas sertliğine neden olabilecek olası altta yatan koşulları dışlamak için laboratuvar testleri de yapabilirler.

Bu testler şunları içerebilir:

 • Doktorunuzun kas hasarını ve sertliğe neden olabilecek belirli otoimmün bozuklukların varlığını kontrol etmesine yardımcı olabilecek kan testleri
 • Sinir sıkışmasına neden olabilecek herhangi bir kemik anormalliğini ortaya çıkarabilen MRG (emar) ve BT taramaları
 • Doktorunuzun kasların ve sinirlerin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmesine yardımcı olabilecek elektromiyogram
 • Doktorunuzun kas liflerinde iltihap varsa bulmasına yardımcı olabilecek ultrason

Kas gerginliği nasıl tedavi edilir?

Tedavinin temel amacı kasları gevşemeye teşvik etmektir. Kas sertliği için kullanılan spesifik tedavi, nedene bağlı olarak değişebilir.

Tıbbi tedavi

Kas sertliğine neden olabilecek herhangi bir ciddi yaralanma veya altta yatan sağlık koşulları için tıbbi tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Tedavi önce durumu veya yaralanmayı ve ardından kas sertliğini ele alacaktır.

Kas sertliğinizin spesifik nedenine bağlı olarak, tıbbi tedavi ameliyat, ilaç tedavisi ve fizik tedaviyi içerebilir. Siz ve doktorunuz, sizin için en iyi tedavinin hangisi olduğunu tartışabilirsiniz.

Kas gerginliğine ne iyi gelir?

Ev ilaçları genellikle küçük yaralanmalar, stres veya aşırı kullanımın neden olduğu kas sertliği problemini tedavi etmede etkilidir. Aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Sıcak kompres veya ısıtma yastığı kullanarak kasları gevşetebilirsiniz.
 • Gevşemeye yardımcı olmak için sert kasınızı nazikçe gerebilirsiniz.
 • Kasın tekrar sertleşmesini tetikleyebilecek yorucu faaliyetlerden kaçınabilirsiniz.
 • Kasları masaj, yoga veya tai chi kullanarak gevşemeye teşvik edebilirsiniz.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/health/muscle-rigidity
 2. https://www.spine-health.com/glossary/muscle-tension

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

ETİKETLER: