Tıbbi Farmakoloji

Mebendazol Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Mebendazol nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kimler kullanmamalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Mebendazol nedir?

Mebendazol; kıl kurdu, yuvarlak solucan, kamçı solucanı (trikuriyaz) veya teniyaz (şerit solucanlar) gibi bağırsağı istila eden solucan veya parazitlerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisi için reçete edilen antiparaziter bir ilacın etkin maddesidir. Bu ilaç solucanların parçalanmasına ve vücuttan dışkı yardımıyla atılmalarına neden olmaktadır. Bu etkin maddeyi içeren ilaçlar, yetişkinler veya 1 yaşından büyük çocuklar tarafından doktor tavsiyesiyle ve reçetesiyle birlikte kullanılmalıdır.

Mebendazol ne için kullanılır?

Bu ilacın tablet formu, yuvarlak solucanların neden olduğu enfeksiyonların tedavisi için reçete edilebilir:

  • Kıl kurtları (Enterobius vermicularis)
  • Kırbaç kurdu diğer adıyla kamçı solucanı (Trichuris trichiura)
  • Bağırsak solucanı (Ascaris lumbricoides)
  • Kancalı kurt (Ancylostoma duodenale veya Necator americanus)

Nematod solucanlarına ek olarak bu ilacın oral süspansiyon formu, domuz etinin yenilmesiyle bulaşan domuz tenyası (Taenia solium) veya sığır etinin yenilmesiyle bulaşan tenya (Taenia saginata) gibi sestod solucanlarının (şeritsi solucanlar) neden olduğu tenya tedavisinde de kullanılmaktadır.

Mebendazol nasıl kullanılır?

Mebendazol ağızdan alınmalıdır, hastaya verilecek dozlar tedavi edilecek soruna ve ilacın hastada oluşturduğu etki durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Mebendazol tabletleri

Kıl kurdu, trikuriyazis, yuvarlak kurt veya kancalı kurtların tedavisi için, yetişkinler veya 1 yaşından büyük çocuklar için önerilen doz, tıbbi tavsiyeye göre 100 ila 500 mg arasında değişiklik gösterebilir. Bu durum hastalığın şiddetine, kişinin diğer tıbbı durumlarına, yaş vb. faktörlere göre değişebilir.

Mebendazol oral süspansiyon

Oral süspansiyon olarak bulunan bu ilacın her 1 ml süspansiyonunun içinde 20 mg mebendazol bulunur. Oral süspansiyon, pakette verilen ölçü kabı kullanılarak ağızdan ve önerilen ölçeklerde alınmalıdır.

1 yaşından büyük yetişkinler veya çocuklar için normal olarak önerilen mebendazol oral süspansiyon dozları aşağıdaki gibidir:

  • Nematod enfeksiyonları için (kıl kurdu, trikuriyazis, yuvarlak solucanlar, kancalı kurtlar): Önerilen doz, vücut ağırlığı ve yaşı ne olursa olsun, art arda 3 gün boyunca, günde iki kez 5 ml mebendazol oral süspansiyon kullanımıdır.
  • Cestode enfeksiyonları için (tenya): Yetişkinler için önerilen doz, art arda 3 gün boyunca günde iki kez 10 ml mebendazol oral süspansiyondur. 1 yaşından büyük çocuklar için önerilen doz, art arda 3 gün boyunca günde 2 kez, 5 ml mebendazol oral süspansiyondur.

Bu ilaç, özellikle çocuklarda tıbbi tavsiye ve doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.

Mebendazol’un yan etkileri nelerdir?

Bu ilacın genellikle yaygın olarak görülen yan etkileri olmayıp, vücut tarafından kolaylıkla tolere edilir. Ancak nadir durumlarda, mide ağrısı ve kısa süreli ishal, baş dönmesi, kan, karaciğer ve böbrek sorunları gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Bu ilaç, acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle nefes almada zorluk, boğazda kapanma hissi, ağızda, dilde veya yüzde şişlik, vücutta kaşıntı veya kurdeşen (ürtiker) gibi alerji belirtileriniz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız.

Mebendazol’u kimler kullanmamalıdır?

Bu ilacı, hamile veya emziren kadınlar veya ilacın formülündeki herhangi bir bileşenine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca bu ilaç 1 yaşın altındaki çocuklar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Mebendazole

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu