Sağlık Rehberi

Mikrodalga Fırın Zararlı mı? (Tüm Bildiklerinizi Unutun!)

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre, yiyecekleri ısıtmak için mikrodalga fırınların kullanılması, hamilelik sırasında bile herhangi bir sağlık riski oluşturmaz, çünkü radyasyon, cihazın metalik malzemesi tarafından yansıtılır ve yayılmaz, içeride tutulur.

Ek olarak, ısıtma işlemi ışınların emilmesiyle değil, su parçacıklarının hareketi ile gerçekleştiğinden, radyasyon gıdaya yayılmaz. Bu nedenle mikrodalga fırında herhangi bir sağlık tehlikesi olmadan, patlamış mısır veya bebek maması gibi her türlü gıda hazırlanabilir.

Mikrodalga fırın zararlı mı yoksa sağlıklı mı?

Mikrodalgalar; radyo dalgalarından daha yüksek bir frekansa sahip olan ve çeşitli günlük cihazlarda kullanılan, televizyon ve radarın yanı sıra, çeşitli mevcut navigasyon sistemleri arasındaki iletişimin çalışmasına izin veren bir radyasyon türüdür. Aynı zamanda, sağlık için tamamen güvenli olduğundan emin olmak için birkaç yıldır üzerinde çalışılan bir frekans türüdür.

Ancak mikrodalga fırınlarının içerdiği ışınların güvenli olması için, çeşitli uluslararası standartlar tarafından belirlenen belirli seviyelerin altında tutulması ve bu nedenle mikrodalgada kullanılan her ekipmanın halka sunulmadan önce, test edilmesi gerekir.

Mikrodalga fırının radyasyonu yüksek seviyelerde salınırsa, insan vücudundaki dokuların bozulmasına neden olabilir ve hatta gözler veya testisler gibi daha hassas yerlerdeki kan dolaşımını zorlaştırabilir. Ancak bunun olması için, kişinin radyasyona uzun süre maruz kalması gerekir.

Mikrodalga fırın radyasyona karşı nasıl korur?

Mikrodalga fırının tasarımı, mikrodalgaları etkili bir şekilde yansıtan, onları cihazın içinde tutan ve dışarıya geçmelerini önleyen metalik malzeme ile yapıldığı için, radyasyonun dışarıya çıkmasını engeller. Ayrıca cam mikrodalgaların geçişine izin verdiği için, önüne koruyucu bir metal ağ da yerleştirilmiştir.

Mikrodalgalarda bazen bir miktar radyasyon sızdırabilen tek yer, kapının etrafındaki ince açıklıklardır. Ancak buna rağmen, yayılan radyasyon seviyeleri herhangi bir uluslararası standardın çok altındadır, bu da insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek bir durum değildir.

Mikrodalga fırın nasıl sağlıklı kullanılır?

Mikrodalgalar fabrikadan çıktıklarında, güvenli olsalar da zamanla koruyucu veya yalıtkan malzemeleri bozulabilir ve bir miktar radyasyonun geçmesine izin verebilirler. Bu nedenle, mikrodalganın sağlığa zararlı olmadığından emin olmak için aşağıdaki gibi bazı önlemlerin alınması önemlidir:

  1. Mikrodalga kapısının düzgün kapandığından emin olun.
  2. Kapının yapışkan ağının çatlak, pas veya diğer bozulma belirtileri ile hasar görmediğini kontrol edin.
  3. Mikrodalganın içindeki veya dışındaki herhangi bir hasarı üreticiye veya bir teknisyene bildirin.
  4. Mikrodalgayı özellikle kapağında veya içinde kuru yiyecek artıkları olmadan temiz tutun.
  5. Kullanıma uygun olduklarını gösteren semboller içeren mikrodalgaya uygun kaplar kullanın.

Mikrodalga hasarlıysa, yetkili bir teknisyen tarafından onarılana kadar sağlığınız açısından mikrodalgayı kullanmaktan kaçının.

İlgili yazı: Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız?


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Usar microondas faz mal para a saúde?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu