Ruhsal Gelişim

Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmanız İçin 10 Basit İpucu

Nasıl mutlu olunur? Mutluluğa ulaşmak için, düşündüklerimizin ve yaptıklarımızın duygu durumumuzu etkilediğini kabul etmemiz gerekir. Buradan şunu anlamalıyız: Kendi mutluluğumuza ters düşen davranış ve düşüncelerin farkında olmalıyız.

Bu nedenle, hayatınızı iyileştirmek için yararlı olabilecek, mutlu olmanız için bu 7 ipucunu sizinle buluşturuyoruz.

1- Sağlık beslenme alışkanlığı edinin

Gün boyunca enerji ve mutluluk sağlamak için, tüm yiyecek gruplarından çeşitli yiyecekler tüketin. Taze veya dondurulmuş meyve ve sebzeleri, özellikle besin açısından yoğun koyu renkli, yapraklı yeşillikleri ve brokoli, havuç ve tatlı patates gibi turuncu sebzeleri tercih edin.

Sağlıklı protein seçenekleri için birçok kuruyemiş ve bakliyat türü arasından seçim yapabilirsiniz. Günde 85 gram tam tahıllı tahıllar, ekmekler, pirinç veya makarna yemeyi hedefleyin.

2- Her gece yedi ila sekiz saat uyuyun

Uykuya öncelik vermek, kendinizi başarılı, enerji ve mutluluk dolu bir güne hazırlamak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Uyku yoksunluğu, ruh halinizi, motivasyonunuzu ve enerji seviyenizi olumsuz etkilemenin yanı sıra ciddi sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Kaliteli uyku almak, birçok insanın geliştirmesi gereken sağlıklı bir alışkanlıktır. Çoğu yetişkinin sağlıklı ve mutlu olması için her gece en az yedi ila sekiz saat uyumaya ihtiyacı vardır.

3- Pozitif insanlarla arkadaş olun

Etrafınızda olmasından keyif aldığınız insanlarla geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarın. Pozitif enerji yayan ve benzer ilgi alanlarına sahip başkalarıyla bağlantı kurmak sizi heyecanlandıracak ve enerji verecektir.

Öte yandan, ilişki kurmadığınız veya olumsuz bakış açısına sahip, sık sık şikâyet eden veya kötü seçimler yapan insanlar, içinizdeki enerjiyi ve mutluluğu boşaltmaktan başka bir işe yaramazlar. Sık sık şunu aklınızda bulundurmanızda fayda var: Muhtemelen en yakınınızdaki 5 kişinin ortalamasısınız.

4- Haberlere ayırdığınız zamanı azaltın

Haberleri izlemek veya okumak, dünyada olup bitenlerle bağlantıda kalmanın önemli bir yoludur. Eğitici, eğlenceli ve hatta canlandırıcı olabilir. Ancak ne yazık ki, haberler çok sık acı hikayelerle doludur.

Bu hikayeler dünyaya bakışınızı çarpıtabilir ve sizi çevreleyen iyi şeyleri fark etmek yerine en büyük korkularınıza odaklanmanıza neden olabilir. Bu hikayelerden tamamen kaçınamazsınız, ancak maruz kalmanızı en aza indirmek elinizdedir.

5- Düzenli olarak egzersiz yapın

Günün yarısında kendinizi uyuşuk hissediyor musunuz? Market alışverişi veya ev işleri gibi basit günlük işlerde hiç yoruldunuz mu? Birçok uzman, yetişkinlerin her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapmasını önermektedir.

Sanıldığının aksine bu, sizi yormayacak, daha dinç ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Egzersiz, stresi ve gerginliği azaltır, kasları güçlendirir ve fiziksel işler yaparken vücudunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

6- Her gün anlamlı bir şeyler yapın

Ne hakkında tutkulu hissediyorsunuz? Daha sık pratik yapmak veya başkalarıyla paylaşmak istediğiniz özel bir yeteneğiniz var mı? Sağlıklı bir yemek pişirmek veya en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek gibi basit bir eylem olsa bile, her gün keyif aldığınız bir şey yapmak mutluluğunuza inanılmaz derecede katkı sağlayacaktır.

Sizin için en önemli olan şeylere çaba sarf etmek, enerjinizi içinizdeki en iyiyi ortaya çıkaracak şekilde kullanmanıza ve saklamanıza yardımcı olacaktır.

7- Başkaları hakkında iyi şeyler düşünün

Şefkatli bir zihniyeti sürdürmek, enerjiyi korumanın başka bir yoludur. Bu düşünme biçimini uygulamanın bir örneği nazik dikkat olarak adlandırılır. Örneğin, bir yabancıyla göz teması kurmaya çalışın ve gülümseyerek kendinize onun iyi bir insan olduğunu söyleyin.

Bu olumlu davranış, sizi o kişiyi yargılamaktan ve o kişi hakkında kötü düşünmekten alıkoyacaktır. Başkalarını yargılamak, kendimizi yargılamamıza neden olabilir ve bu tür olumsuz iç diyaloglar yorucu olabilir.

Nasıl mutlu olunur? (Video)


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
7 tips to live a happier life

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu