Sağlıklı Yaşam

Sıvı Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Sıvı ağırlıklı yapılan diyete sıvı diyeti adı veriliyor. Bu diyette katı gıdalar dahi sıvı şekilde tüketilir. Bu süreçler uzman diyetisyenler eşliğinde yürütülmelidir. Son aylarda çok konuşulan sıvı diyeti nedir, nasıl yapılır sorusunu Dr. Hasan Erdem cevaplıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi sıvı diyet, kalorilerinizin tamamını veya en azından çoğunu sıvılardan aldığınız diyettir. Sıvı diyetin farklı türleri vardır.

Sıvı diyet doktorunuzun size kısa bir süre için önereceği bir diyettir. Genellikle tıbbi bir prosedürden önce veya bazı sindirim sorunlarınız varsa sıvı diyet yapmanız istenebilir. İhtiyacınız olan kalorileri ve besinleri sıvı diyetle almanız mümkün değildir. Bu nedenle uzun süre yapmaya devam edemezsiniz. Aynı zamanda mutlaka bir doktor gözetiminde yapmanız gereken bir diyet türüdür.

İnsanlar kilo kaybı için sıvı diyet türlerine devam etmeyi tercih ederler. Bu diyetler genellikle meyve veya sebze suları ile sınırlı kalır. Bu içecekler tüm öğünlerinizin veya sadece bir veya iki öğünün (genellikle kahvaltı ve öğle yemeği) yerini alabilir. Ayrıca bu diyetlerin bazılarında atıştırmalıklar da yiyebilirsiniz.

Sıvı diyetler aldığınız kalorileri azaltabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak bu diyetleri çok uzun süre devam ettiremezsiniz. Sıvı diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Lif ve protein gibi yeterince önemli besinleri almış olmanız başlamak için çok önemlidir.

Sıvı Diyet Kilo Kaybı Sağlar mı?

Sıvı diyetler, kullandığınızdan daha az kalori veren herhangi bir diyet türü gibi işe yarayabilir. Bu diyetler için kilo tahmini porsiyona göre değerlendirir. Yiyecekleri çiğnemekte zorlanıyorsanız sıvı diyeti doğru bir diyet olabilir.

Ancak sıvı diyette sonuçlar uzun sürmeyebilir. Kalorileri büyük ölçüde kestiğinizde enerji tasarrufu için metabolizmanız yavaşlar. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz sürece sıvı diyetten çıktıktan sonra kaybettiğiniz kiloları geri kazanmanız muhtemeldir.

Bazı sıvı diyetler uzun vadede diğerlerinden daha etkili olur. Hem katı gıda hem de sıvı içeren diyetler, aşırı kilolu insanların yedikleri kalori miktarını kontrol etmeleri için etkili bir yol olabilir. Sıvı diyetler ile belirli bir kilo kaybı olsa da sonrasında devam ettirmek önemlidir.

Sıvı Diyet Riskleri Nelerdir?

Öncelikle sıvı diyet içecekleri size gün boyunca ihtiyacınız olan besin dengesini sağlamalıdır. Ancak bu konuda her zaman yeterli olmayabilirler. Özellikle çok düşük kalorili diyetler (günde 400-800 kalori), ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral miktarını barındırmayabilir. Bu noktada sıvı diyet sadece tıbbi gözetim altında yapılabilir.

Temel besin maddelerinin eksik olan diyetlerde yorgunluk, baş dönmesi, saç dökülmesi, safra kesesi taşları ve kalp hasarı gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca yeterli lif almazsanız kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi lifli gıdalar yemediğiniz için kabız olabilirsiniz. Diyetinizde yeterli protein almazsanız kas kaybedebilirsiniz.

Sıvı Diyete Başlamadan Önce Doktorunuzla Konuşun

Doktorunuz size sıvı bir diyet önerirse hangi sıvıları tüketmeniz gerektiği ve ne kadar süre devam etmeniz gerektiği önemlidir. Talimatlarını uyguladığınızdan emin olun ve doktor önerilerine dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu