Göğüs Hastalıkları

Sol Kaburga Altında Bastırınca Ağrı Neden Olur? 6 Önemli Neden

Sol kaburga altında bastırınca ağrı genellikle kalp, dalak, mide, pankreas, akciğer ve sol böbrek gibi vücudun sol tarafında yer alan bir organdaki enfeksiyon, iltihaplanma veya yara nedeniyle ortaya çıkar.

Bu organlar iltihaplandığında veya yaralandığında, kaburganın altında sol tarafta aniden başlayabilen ağrıya neden olabilir. Ağrıya ek olarak mide bulantısı, kusma, nefes almada zorluk veya nefes alırken sırt ağrısı veya göğüs ağrısı yaşayabilirsiniz.

Sol kaburga altında bastırınca ağrı hissedilmesinin yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

1- Kostokondrit

Kostokondrit, kaburgada ağrınızın bilinen bir nedeni olmadığı durumlarda, hissettiğinizin ağrının gizli bir nedeni olabilir. Kostokondrit, üst kaburgaları göğüs kemiğine bağlayan kıkırdakların iltihaplanması sonucu oluşur.

Bu iltihaplanma, enfeksiyon, fiziksel travma veya eklem iltihabı nedeniyle ortaya çıkabilir ve göğsün sol tarafında keskin bir ağrı, sol kaburganın altında baskı hissi, birden fazla yerde ağrı hissedilmesi gibi kalp krizine benzer semptomlara neden olabilir.

Yapılması gerekenler:

Dinlenmek ve bölgeye sıcak kompres uygulamak önemlidir. Ayrıca, ağır şeyler taşımak veya spor yapmak gibi ağrıyı kötüleştirebilecek hareketlerden bir süre kaçınmanız gerekir. Eğer aldığınız önlemlere rağmen ağrınız geçmiyorsa, doktorunuzun reçete edeceği ilaçlara ve vereceği tavsiyelere ihtiyacınız olabilir.

2- Perikardit

Perikardit, kalbi çevreleyen sıvı dolu bir zar olan perikardın iltihaplanmasıdır. Perikard iltihaplandığında, sol kaburga altında bastırınca ağrı hissedebilirsiniz ve bu ağrı yatarken daha şiddetli olabilir.

Perikarddaki bu iltihaplanma, örneğin zatürre, lupus ve romatoid artrit gibi hastalıklardan dolayı olabilir veya radyoterapi gibi çeşitli tedavilerin bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

Yapılması gerekenler:

Doktorunuz perikarditi teşhis ederse, iltihabı ve ağrıyı azaltmak için ibuprofen gibi antienflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Daha ciddi vakalarda farklı prosedürlere ve hatta ameliyata ihtiyacınız olabilir.

3- Pankreatit

Pankreatit, midenin arkasında bulunan ve insülin, glukagon ve somatostatin gibi sindirim enzimleri ve hormonları üretmekten sorumlu bir bez olan pankreasın iltihaplanmasıdır.

Pankreastaki bu iltihaplanma, mide bulantısı, kusma veya ateş gibi semptomlara ek olarak, sol kaburga altında ağrı hissedilmesine de neden olabilir.

Yapılması gerekenler:

Pankreatit şüphesi durumunda yapmanız gereken ilk şey doktora görünmek olmalıdır. Eğer doktorunuzun pankreasın iltihaplandığını tespit ederse, muhtemelen iltihap azaltmak için çeşitli ilaçlar reçete edecektir. Daha ileri durumlarda ise ameliyata ihtiyacınız olabilir.

4- Plörezi

Sol kaburga altında bastırınca ağrı olmasının bir diğer nedeni de plörezidir. Plörezi, akciğerleri kaplayan bir zar olan plevranın iltihaplandığı bir durumdur. Bu iltihaplanma sol akciğerde meydana geldiğinde sol kaburga altında ve sırtta ağrı yaşayabilirsiniz.

Plevradaki bu iltihaplanmaya bakteriler, virüsler, mantarlar veya akciğer hastalıkları gibi çeşitli durumlar neden olabilir.

Yapılması gerekenler:

Doktorunuz, ağrıyı azaltmak ve rahatsızlığı gidermek için ibuprofen veya naproksen gibi antienflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Doktorunuz ayrıca nefes almayı iyileştirmeye ve nefes darlığını azaltmaya yardımcı olması için sprey ilaç kullanımını da belirtebilir.

5- Böbrek taşı

Böbrek taşları, böbreklerdeki kalsiyum ve tuz birikintileridir. Böbrek taşlarını idrarın geçişini engelleyebilir ve bu da sırt veya kaburga bölgesinde ağrıya neden olabilir. Sol böbrekte bir taş varsa, bu durum sol böbrek ağrısına veya sol kaburga altında bastırınca ağrı olmasına neden olabilir.

Böbrek taşlarının diğer yaygın semptomları arasında idrar yaparken ağrı ve yanma, mide bulantısı, kusma, ateş veya idrardan kan gelmesi vardır.

Yapılması gerekenler:

Küçük böbrek taşları kısa süre içerisinde idrar yoluyla kendiliğinden düşme eğilimindedir. Bu süreçte bol miktarda su içmeniz önemlidir. Daha büyük böbrek taşlarının varlığında, doktorunuzun belirleyeceği çeşitli prosedürlere ihtiyacınız olabilir.

6- Gastrit

Gastrit, sol tarafta şiddetli ağrıya, midede yanma hissine, mide bulantısına, midede dolgunluk hissine ve sık geğirmeye neden olan bir mide iltihabıdır.

Bu iltihaba, Helicobacter pylori bakterisinin neden olduğu enfeksiyon, mide zarına saldıran iltihap önleyici ilaçların kullanımı veya aşırı alkol tüketimi neden olabilir.

Yapılması gerekenler:

Gastritiniz varsa öncelikle sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, hafif şeyler yemeyi tercih etmelisiniz. Kahve, çikolata, alkollü içecekler ve içerisinde katkı maddeleri bulunan gıdalar gibi mide astarını daha fazla tahriş edebilecek yiyecek ve içeceklerden de kaçınmanız gerekir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Dor do lado esquerdo abaixo da costela: o que pode ser e o que fazer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu