Nöroloji

Sol Şakak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sol şakak ağrısı nedir?

Sol şakak ağrısı, kafanın sol tarafında, göz ve kulak arasında kalan bölgede hissedilen ağrıdır. Bu ağrı, farklı karakteristik özelliklere sahip olabilir: zonklayıcı, sıkıştırıcı, keskin ya da donuk olabilir ve süresi değişkenlik gösterebilir.

Ağrı, yerel bir soruna işaret edebileceği gibi, başın diğer bölgelerinden kaynaklanan bir problemin de yansıması olabilir. Bazı insanlar bu ağrıyı hafif ve tolere edilebilir bulurken, bazıları için ağrı çok daha yoğun ve rahatsız edici olabilir.

Sol şakak ağrısının aniden veya zamanla gelişen kronik bir durumun parçası olarak ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Sol şakak ağrısı neden olur?

Sol şakak ağrısının ardında birçok potansiyel neden bulunabilir. Bunlardan biri migrendir; migren ağrısı genellikle başın bir tarafında yoğun olarak hissedilir ve zonklayıcı bir nitelik taşır. Diğer bir neden temporal arterittir, bu durum şakak bölgesindeki arterlerin iltihaplanmasıyla kendisini belli eder ve genellikle 50 yaş üstü bireylerde görülür.

Ayrıca, stres veya aşırı kas gerilmesine bağlı olarak gelişen gerilim tipi baş ağrıları da sol şakak ağrısına yol açabilir. Sinüzit veya çene eklemi problemleri gibi lokalize sağlık sorunları da aynı bölgede ağrıya neden olabilir. Göz yorgunluğu, uzun süreli ekran kullanımı veya uygun olmayan bir gözlük reçetesi de sol şakakta ağrı ve rahatsızlık oluşturabilir.

Sol şakak ağrısı nasıl geçer?

Sol şakak ağrısını hafifletmek için uygulanabilecek yöntemler ağrının nedenine ve şiddetine göre değişkenlik gösterir. Basit ve hafif şakak ağrıları için, dinlenmek ve stressiz bir ortam yaratmak faydalı olabilir. Ayrıca, eczacınıza danışarak alabileceğiniz ağrı kesiciler, ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Migren kökenli ağrılar için, doktorunuzun önerdiği migren ilaçları kullanılabilir ve karanlık, sessiz bir ortamda dinlenmek de faydalı olabilir. Temporal arterit gibi daha ciddi durumlar söz konusu olduğunda, mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır, bu gibi durumlarda doktorunuz kortikosteroid gibi ilaçlar reçete edebilir.

Sol şakak ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Sol şakak ağrısının ne zaman ciddiye alınması gerektiğini belirlemek önemlidir. Eğer ağrı hafif ve geçici ise ve bilinen bir nedeni varsa (örneğin, stres veya yorgunluk), belki de doktora gitmeye gerek yoktur. Ancak, ağrı şiddetli, sürekli ve dayanılmaz hale geldiyse, ilk fırsatta doktora gitmek gerekebilir.

Ayrıca, sol şakak ağrısına mide bulantısı, kusma, görme bozuklukları gibi belirtiler eşlik ediyorsa, bu da acil tıbbi yardım gerektiren bir durumu işaret edebilir.

Ağrı aniden ortaya çıkıyor ve “hayatımın en kötü baş ağrısı” şeklinde tanımlanıyorsa, bu bir beyin anevrizmasının yırtılmasına işaret edebileceği için acilen tıbbi yardım alınmalıdır.

Eğer şakak ağrısı, 50 yaş üzeri bir bireyde ve özellikle de baş ağrısı, çene ağrısı veya görme problemleri ile birlikteyse, temporal arterit riski nedeniyle doktora başvurulmalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu