Estetik ve Güzellik

Vajina Estetiği Nedir? Vajina Estetiği Nasıl Yapılır? (İnanılmaz!)

Vajina estetiği nedir? Nasıl yapılır? Zorlu bir işlem midir? Kimler yaptırabilir? Vajina nasıl daraltılır? Vajinadaki dudak fazlalıkları alınabilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Vajina estetiği nedir?

Vajina estetiği; düzensiz, sarkık veya kırışık olan vajinanın dudak kısımlarının kıvrıntılarının çıkarılması ve ardından iz bırakmayan estetik dikiş uygulamasının gerçekleştirilmesi işlemidir. Vajina estetiği, bölgede lekelenme ve cilt yüzeyinde kararma varsa bu problemlerin de ortadan kalkmasını sağlayarak güzel bir görünüm kazandırır.

Vajina estetiği hangi genital bölgeler için yapılır?

Vajina estetiğinin yapıldığı genital alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Genel olarak vajina bölgesi
 • Vajina dudaklarının üst bölümü-tepe bölgesi olan Mons pubis
 • Vajinanın küçük dudakları olan Labium minus
 • Vajinanın büyük dudakları olan Labium majus

Bu genital bölgelerde oluşan kötü görünümleri gidermek amacıyla yapılan operasyonlar vajina estetiği içerisinde yer alır.

Vajina estetiği çeşitleri nelerdir?

Vajina estetiği çeşitleri ve uygulanan bu prosedürler hakkındaki bilgiler aşağıda ifade edilmiştir:

1- Labioplasti (labium estetiği)

Labium olarak bilinen dudaklar, dış genital yapıyı oluşturan daha kalın ve dolgun olan kısımlardır. Yaşlanmayla birlikte veya kişisel özelliklere bağlı olarak bu alanda sarkma ve uzamalar ortaya çıkabilir. Bu durumla meydana gelen kötü görünümün giderildiği operasyon ise labioplasti, diğer adıyla Labium estetiği olarak adlandırılır.

Özellikle bikini ve mayo giyildiği zaman genital alanın kabarık durma problemi de bu operasyonla giderilmektedir. Operasyon ile sarkık vajina dudağı görünümü kesin olarak ortadan kalkar. Labioplasti operasyonu ardından, doktorun belirlediği belirli bir süre içinde cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir.

2- Doğum yırtığı (vajinal yırtık)

Bu estetik operasyonda, doğum esnasında bebeğin başının rahat çıkmamasından dolayı gerçekleşen vajina yırtıkların giderilmesi sağlanır. Kadınları ciddi bir anlamda mutsuz eden bu yırtıklar, skar (yaralı) dokulara lokal anestezi uygulanarak basit bir şekilde çıkarılırken, sağlıklı dokular bir araya getirilerek aynı hizada estetik dikiş ile birleştirilirler. Operasyon ardından sağlıklı ve estetik bir görünüm elde edilir. Bu operasyonun ardından, olası komplikasyonları önlemek için 6 hafta cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir.

Vajina estetiğinde vajinoplasti nedir?

Vajinadaki estetik operasyonlarından biri olan vajinoplasti, klâsik cerrahi yöntemlerle veya lazerle gerçekleştirilen vajina daraltma operasyonudur. Vajinoplasti, halk arasında en çok bilinen vajina estetiği türüdür. Zaman içinde yapısal olarak ya da doğumlara bağlı olarak vajina içi genişlemesinin gerçekleşmesi durumunda, bu estetik yaptırılabilir.

Bu gibi bir problem hem cinsel birliktelikte hem de yaşam standartlarında problemler ortaya çıkarır. Bu problemlerin önüne geçmek içinse cerrahi müdahale ile rahimde gevşeyen dokular ve fazlalıklar alınarak, daraltma işlemi uygulanır. Çevre dokuların gençleştirilmesi ile rahimde sağlıklı bir yapı elde edilir. Son zamanlarda ise lazer yöntemi üzerinden anestezi yapılmadan vajina estetiği işlemi gerçekleştirilmektedir. En kısa ve rahat yöntem olan lazerde, radyofrekans dalgaları kullanılarak başarılı şekilde vajina daraltması yapılmaktadır.

Vajina estetiği kimlere yapılır?

Vajina estetiği uygulayan kadınlardaki problemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vajinası daha büyük, kabarık ve sarkık olan kadınlar
 • İç dudak sarkmasından şikayetçi olanlar
 • Vajinada iç dudak bölümü doğuştan sarkık olan ve uzun süredir ilişki esnasında veya görünümünden dolayı sıkıntı çekenler
 • Pantolon ve mayo üzerinden vajina kabarıklığı belli olanlar
 • Uzun süreli sarkmalara bağlı olarak vajina dudaklarında kararma bulunanlar
 • Rahim içinde doğum ardından standartların üstünde gevşeme olan kadınlar

Bu problemlere sahip kadınlar vajina estetiği çeşitleriyle problemlerinden kurtularak, sağlıklı bir hale gelebilir veya vajinada estetik bir görünüme kavuşabilirler.

Vajina iç dudak estetiği ne kadar sürer?

Vajina iç dudak estetiği süresi, ortalama 30 dakikadır. İç dudakları küçültme işlemi lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakikada tamamlanır. Tercih eden hastalarda genel anesteziyle de işlem gerçekleştirilebilir. Küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra, iç dudak ve dış dudakların arasına fazla sarkmayacak şekilde eşit bir ölçü alınarak küçültme işlemi yapılır. Operasyonun ardından ise dikişler zamanla kendiliğinden erimektedir. Bu şekilde sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandırılır.

Vajina estetiğinin ardından ne zaman normal yaşama dönülür?

Vajinada gerçekleştirilen estetik operasyondan sonra, aynı gün içerisinde normal yaşama geri dönülebilir. Lokal anestezi altında iç dudak ve dış dudak estetiği olan hastalar, operasyon ardından ortalama 2 saat boyunca gözlem altında tutulurlar. Bu süre ardından ise hastalar taburcu edilir. Bölgenin nasıl temiz tutulacağı, evde kullanılması gereken antibiyotikler, ağrı kesici ilaç kullanımı hakkında bilgilerin tümü hastalara aktarılır.

İş hayatına ise operasyonun yaptırıldığı günün ertesi günü geri dönüş yapılır. Kişi işine gidebilir ve hijyen şartlarına dikkat etmek koşuluyla, dışarıda vakit geçirebilir. Duş alma ise, operasyondan 24 saat sonra gerçekleştirilebilir. Bir iki gün boyunca iç çamaşır kullanılırken ped kullanılması da hastaya konfor sağlayacaktır.

Vajina estetiği ardından dikişler ne zaman düşer?

Vajina estetiğinden sonra dikişlerin düşme zamanı, operasyondan 2 ila 3 hafta sonrasında gerçekleşir. Vajinadaki estetik operasyonunun ardından, 2. haftaya girilmesiyle birlikte dikiş alanında iyileşme gözle görülür hale gelirken, maksimum 3. haftanın sonunda dikişler kendiliğinden erimeye başlamaktadır. Bu sürecin sonrasında ise normal hayata sağlıklı bir şekilde dönmek mümkündür.

Vajina estetiğinde dolgu malzemesi kullanılır mı?

Vajina estetiğinde dolgu malzemesi kullanımı mümkündür. Bu işlem, vajinadaki büyük dudak kısmında dolguyla giderilebilecek kırışıklık ve sarkık görünüm olduğunda tercih edilir. Eğer dolguyla bikini görünümünde kabarıklık oluşmayacaksa, dış dudakların alınması yerine dolgu uygulaması yapılabilir.

Vajina estetiğinde dolgu uygulaması daha çok, zayıf olan ve genetik sebeplerle dış dudaklarda sarkma oluşan kadınlara uygulanır ve başarılı bir sonuç elde edilir. Operasyon süresi oldukça kısadır ve aynı gün içerisinde tamamen normal hayata dönülebilir. Diğer yandan, çok zayıf olan ve vajina bölümünde tercih ettiği dolgunluk görünümüne kavuşamayan kadınlar da dolgu yaptırabilirler. Bu şekilde istedikleri görünüme kavuşabilirler.

Vajina estetiği ile daraltma hangi durumlarda yapılmalı?

Vajinal estetikle daraltma yapılan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yapısal olarak doğuştan vajinanın geniş olması
 • Çok sayıda doğum yapılmasına bağlı olarak vajina genişlemesi
 • İkiz ve üçüz doğumların ardından vajinada genişlemenin meydana gelmiş olması
 • Doğum dikişlerinin mikrop kapması ve açılmaması
 • İri bebek doğumu sonrasında
 • Yaşlanmayla birlikte meydana gelen elastikiyet kayıpları

Vajina estetiği ardından oluşabilen olumsuz durumlar nelerdir?

Vajina estiği sonrasında oluşan olumsuzluklar, ilişki yasağına uyulmaması halinde meydana gelen problemlerdir. Hijyen koşullarına dikkat edilmesi ve en az 6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmamasıyla genital bölge estetiği olan kadınlar herhangi bir sorun yaşamaz.

Ancak bu kurala uyulmaması halinde, dikişlerde açılma, enfeksiyon gibi problemler ortaya çıkar. Ayrıca, komplikasyon oluşmasa dahi dokuya uygulanan basınçla tekrar bir esneme gündeme gelir. Bu yüzden operasyonun ardından doktor tarafından belirtilen şartlara kesinlikle uyulmalıdır. Diğer yandan özellikle daraltma işlemleriyle elde edilen elastikiyetin aynen korunması için, iyileşme süreci ardından hafif düzeyde karın egzersizlerinin yapılması önerilir. Genel adı Kegel egzersizleri olan hareketlerden yararlanılarak kalıcılık desteklenir.

Vajina estetiği ardından dikişler kendiliğinden düşeceğinden kişinin sadece doktorunun önerdiği ilaçları alması ve bölgeyi temiz tutmaya özen göstermesi yeterlidir. Estetik cerrahın operasyonun ardından belirtiği günde kontrole gidilmesi ve sağlık durumunun yakından takip edilmesi yeterli olacaktır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
What Are Vulvo-Vaginal Aesthetics?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu