reklam
Estetik ve Güzellik

Vajina Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Vajina estetiği nedir? Nasıl yapılır? Zorlu bir işlem midir? Kimler yaptırabilir? Vajina nasıl daraltılır? Dudaklar alınabilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Vajina estetiği nedir?

Vajina estetiği demek; düzensiz, sarkık veya kırışık olan vajina dudak kısımlarının kıvrıntılarının çıkarılması ve ardından iz bırakmayan estetik dikiş uygulamasının gerçekleştirilmesi demektir. Vajina estetiği, eğer bu bölgede lekelenme ve cilt yüzeyinde kararma varsa bu problemlerin de ortadan kalkmasını sağlayarak güzel bir görünüm kazandırır.

Vajina estetiği hangi genital bölgeler için yapılır?

Vajina estetiğinin yapıldığı genital alanlar şu şekilde sıralanır:

 • Genel olarak vajina bölgesi
 • Vajina dudaklarının üst bölümü-tepe bölgesi olan Mons pubis
 • Vajinanın küçük dudakları olan Labium minus
 • Vajinanın büyük dudakları olan Labium majus

Bu genital bölgelerde oluşan kötü görüntüleri gidermek amacı ile yapılan operasyonlar vajina estetiğidir.

Vajina estetiği çeşitleri nelerdir?

Vajina estetiği çeşitleri hakkında bilgiler şu şekildedir:

Labioplasti (labium estetiği)

Labium adı ile bilinen dudaklar dış genital yapıyı oluşturan daha kalın ve dolgun olan kısımlardır. Zaman içinde yaşlanmaya veya kişisel özelliklere bağlı olarak bu alanda sarkma ve uzamalar ortaya çıkabilir. Bu durum ile meydana gelen kötü görünümün giderildiği operasyon ise labioplasti, diğer adıyla Labium estetiğidir.

Özellikle bikini ve mayo giyildiği zaman genital alanın kabarık durma problemi de bu operasyon ile giderilir. Operasyon ile sarkık vajina dudağı görünümü kesin olarak ortadan kalkar. Labioplasti operasyonu ardından, doktorun belirlediği süre içinde bir süre cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir.

Doğum sonrası yırtılma onarımı

Bu estetik operasyonunda doğum esnasında bebeğin başının rahat çıkmamasının ardından gerçekleşen vajina yırtıkları giderilir. Kadınları ciddi bir anlamda mutsuz eden bu yırtıklar, skar dokulara lokal anestezi uygulanarak basit bir şekilde çıkarılırken, sağlıklı dokular bir araya getirilerek, aynı hizada estetik dikiş ile birleştirilirler.

Operasyon ardından sağlıklı ve estetik bir görünüm elde edilir. Bu operasyonun ardından, olası komplikasyonları önlemek için 6 hafta ilişkide bulunulmaması gerekir.

Vajina estetiğinde vajinoplasti nedir?

genital bölge estetiği

Vajinadaki estetik operasyonlarından biri olan vajinoplasti, klâsik cerrahi yöntemlerle veya lazer ile gerçekleştirilen vajina daraltma operasyonudur. Vajinoplasti, halk arasında en çok bilinen vajina estetiği türüdür. Zaman içinde yapısal olarak ya da doğumlara bağlı olarak vajina içi genişleme gerçekleşmesi durumlarında, bu estetik yaptırılabilir.

Bu gibi bir problem hem cinsel birliktelikte hem de yaşam standartlarında problemler ortaya çıkarır. Bu problemlerin önüne geçmek için ise cerrahi müdahale ile rahimde gevşeyen dokular ve fazlalıklar alınarak, daraltma işlemi uygulanır. Çevre dokuların gençleştirilmesi ile rahimde sağlıklı bir yapı elde edilir.

Son zamanlarda ise lazer yöntemi üzerinden anestezi olmadan vajina estetiği yapılır. En kısa ve rahat yöntem olan lazer ile radyofrekans dalgaları kullanılarak başarılı şekilde vajina daraltması yapılır.

Vajina estetiği kimlere yapılır?

Vajina estetiği yapılan kişiler şu şekilde sıralanır:

 • Vajinası daha büyük, kabarık ve sarkık olan kişiler
 • İç dudak sarkmasından şikayetçi olanlar
 • Vajinada iç dudak bölümü doğuştan sarkık olan ve uzun süredir konfor açısından sıkıntı çekenler
 • Pantolonun ve mayo üzerinden vajina kabarıklığı belli olanlar
 • Uzun süreli sarkmalara bağlı olarak vajina dudaklarında kararma bulunanlar
 • Rahim içinde doğum ardından standartların üstünde gevşeme olan kişiler

Bu bireylerin tümü vajina estetiği çeşitleri ile problemlerinden kurtularak sağlıklı bir hale gelebilir ve vajinada estetik bir görünüme kavuşabilirler.

Vajina iç dudak estetiği operasyonu ne kadar sürer?

Vajina iç dudak estetiği süresi, ortalama 30 dakika sürer. İç dudakları küçültme işlemi lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakikada tamamlanır. Tercih eden hastalarda genel anestezi ile de işlem gerçekleştirilebilir.

Küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra iç dudak ve dış dudakların arasına fazla sarkmayacak şekilde eşit bir ölçü alınarak küçültme işlemi yapılır. Operasyonun ardından ise estetik dikişler zamanla kendileri erirler. Bu şekilde sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandırılır.

Vajina estetiği ardından ne zaman normal yaşama dönülür?

Vajinadaki estetik operasyonundan sonra normale dönülen tarih, estetik operasyon ile aynı gündür. Lokal anestezi altında iç dudak ve dış dudak estetiği olan hastalar, operasyon ardından ortalama 2 saat dinlenirken izlenirler. Bu süre ardından ise hastalar taburcu edilir. Bölgenin nasıl temiz tutulacağı, evde kullanılması gereken antibiyotikler, ağrı kesici ilaç kullanımı hakkında bilgilerin tümü hastalara aktarılır.

İş hayatına ise operasyonun yaptırıldığı günün ertesi günü geri dönüş yapılır. Kişi işine gidebilir ve hijyen şartlarına dikkat ederek dışarıda vakit geçirebilir. Duş alma işlemi ise estetik operasyonundan 24 saat sonra gerçekleştirilir. Bir iki gün boyunca iç çamaşır kullanılırken ped kullanılması da hastaya konfor sağlar.

Vajina estetiği ardından dikişler ne zaman düşer?

Vajina estetiğinden sonra dikiş düşme zamanı, operasyondan 2 ila 3 hafta sonrasıdır. Vajinadaki estetik operasyonunun ardından 2. haftaya girilmesiyle birlikte dikiş alanında iyileşme gözle görülürken maksimum 3 hafta sonunda dikişler kendiliğinden erimeye başlar. Bunun sonrasında ise normal hayata en sağlıklı şekilde ve eski rutin ile dönmek mümkündür.

Vajina estetiğinde dolgu malzemesi kullanılır mı?

Vajina estetiğinde dolgu malzemesi kullanımı mümkündür. Bu işlem vajinadaki büyük dudak kısmında dolgu ile giderilebilecek kırışıklık ve sarkık görünümün olduğunda tercih edilir. Eğer dolgu uygulaması ile bikini görünümünde kabarıklık oluşmayacak ise, dış dudakların alınması yerine dolgu uygulaması yapılır.

Vajina estetiğinde dolgu uygulaması daha çok zayıf olan ve genetik sebepler ile dış dudak bölümde sarkması olan kişilere uygulanır. Özellikle 3 yaş ve sonrasında tercih edilen dolgu uygulamaları ile başarılı bir sonuç elde edilir. Operasyon süresi oldukça kısadır ve aynı gün tamamen normal hayata dönülebilir.

Diğer yandan çok zayıf olan ve vajina bölümünde tercih ettiği dolgunluk görünümüne kavuşamayan kişiler de dolgu yaptırabilirler. Bu şekilde istediği gibi güzel bir görünüme kavuşabilirler.

Vajina estetiği ile daraltma hangi durumlarda yapılmalı?

vajina daraltma

Vajinal estetik ile daraltma yapılan durumlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Yapısal olarak doğuştan vajinanın geniş olması halinde
 • Çok sayıda doğum yapılmasına bağlı olarak vajina genişlemesi halinde
 • İkiz ve üçüz doğumların ardından vajinada genişlemenin meydana gelmiş olması halinde
 • Doğum dikişlerinin mikrop kapması ve açılmaması halinde
 • İri bebek doğumları halinde
 • Yaş ilerlemesi ile meydana gelen elastikiyet kayıpları halinde

Vajina estetiği ardından oluşabilen olumsuz durumlar nelerdir?

Vajina estiği sonrası olumsuzluklar, ilişki yasağına uyulmaması halinde meydana gelen problemlerdir. Hijyen koşullarına dikkat edilmesi ve en az 6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmaması ile genital bölge estetiği olan kişi herhangi bir sorun yaşamaz.

Ancak kişi bu kurala uymazsa dikişlerde açılma, enfeksiyon gibi problemler ortaya çıkar. Ayrıca, komplikasyon oluşmasa dahi dokuya uygulanan basınç ile tekrar bir esneme gündeme gelir. Bu yüzden operasyonun ardından doktor tarafından iletilen şartlara uyum sağlanmalıdır.

Diğer yandan özellikle daraltma işlemleri ile elde edilen elastikiyetin aynen korunması için iyileşme süreci ardından hafif şekilde karın egzersizlerinin yapılması önerilir. Genel adı Kegel egzersizleri olan hareketlerden yararlanılarak kalıcılık desteklenir.

Vajina estetiği ardından dikişler kendiliğinden düşeceğinden kişinin sadece doktorun önerdiği ilaçları almaya ve bölgeyi temiz tutmaya özen göstermesi yeterlidir. Estetik cerrahının operasyon ardından davet ettiği kontrole katılım sağlanması ve sağlık durumunun yakından takip edilmesi gerekir.

Sağlıklı ve güzellik dolu günler!


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Vajina estetiğinin nasıl yapıldığına dair videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Şimal Kalkan

Şimal Kalkan 15 Temmuz 1990 doğumlu bir güzellik tutkunudur. Kendisi kadınların güzel ve sağlıklı olmasını, özgüven sahibi olmasını savunan bir insandır. Kendisiyle birlikte bu amacı taşıyan kadınlara, çeşitli araştırmalarla içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir