Sağlıklı Yaşam

Kakaonun Faydaları Nelerdir? Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?

Kakao nedir?

Kakao, kakao ağacının fermente edilmiş tohumları olan kavrulmuş ve kurutulmuş kakao çekirdeklerinden yapılan bir tozdur. Kakao ağacı yaklaşık 3-7 metre boyundadır ve tropikal iklimlerde doğal olarak yetişir. Meyveler veya kakao çekirdekleri, aslında yaklaşık 20-40 kakao çekirdeği kümesini saran tatlı hamurla dolu baklalardır. Kakao çekirdeklerinin Latince adı “Tanrıların Yemeği” anlamına gelen Theobroma cacao‘dur.

Kakaonun besin değeri

100 gramlık kakaonun besin değeri aşağıdaki gibidir:

BesinMiktar
Kalori228
Protein19.6 g
Karbonhidrat57.9 g
Lif37 g
Kalsiyum128 mg
Demir13.9 mg
Magnezyum499 mg
B6 vitamini0.118 mg
E vitamini0.1 mg
K vitamini2.5 mcg
Kaynak: FoodData Central

Kakao nasıl kullanılır?

Kakao, formuna bağlı olarak aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

 1. Kakao tozu:
  İki çeşit şekersiz kakao tozu elde edersiniz: Hollanda usulü işlenmiş ve doğal. Her iki çeşit de tatlılarda veya yemek pişirmede kullanılır. En bilinen kullanımı çikolata, kakaolu kek veya sıcak çikolata denilen bir içecek yapmaktır.
 2. Çikolata:
  Kakao çekirdekleri kavrulur, öğütülür ve istenilen ürüne bağlı olarak çikolata üretmek için tatlandırılır. Şekersiz çikolata, tatsız çikolata, yarı tatlı çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata dahil olmak üzere kakao çekirdeklerinden çeşitli çikolata türleri üretilebilir.
 3. Kakao yağı:
  Çikolata yapmak için kullanılır, gıdaların lezzetini ve aromasını arttırmak için bitki bazlı bir alternatiftir. Kakao yağı nemlendirici özelliğinden dolayı sabun ve kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.
 4. Kakao likörü:
  Diğer malzemelerle birlikte çikolata yapımında kullanılır.

Kakao çekirdeklerine ek olarak, kakao kabuğu; tereyağı ve çiçeklerin terapötik (tedavi edici) kullanımı, cilt rahatsızlıkları, bağırsak bozuklukları ve yaralar gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Kakaonun faydaları nelerdir?

1- Kakaonun ruh sağlığına faydaları

Ruh halinizi düzenlemekte zorlanıyorsanız veya sadece iyi hissetmeye ihtiyacınız varsa, biraz kakao almak size iyi gelecektir. Araştırmalar, kakaoyu mutluluk seviyenizi sağlıklı bir şekilde yükseltebilecek doğal bir antidepresan olarak tanımlamışlardır.

Çünkü kakao, ruh halini artıran bir kimyasal olan anandamid içerir. Bu kimyasal, insanlar için öforiktir, yani mutlu hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca kakao, sizi daha mutlu hissettiren dopamin, serotonin ve endorfinleri serbest bırakmak için beyninizle etkileşime girer.

2- Kakaonun cinsel sağlığa faydaları

Kakao ile yapılan her şeyin seksi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun nedeni, kakaonun bir afrodizyak olmasıdır. Birinin kalbine girmenin yolunu arıyorsanız, ona kakaonun zengin, derin, baştan çıkarıcı aromasıyla bir şeyler verebilirsiniz.

Kakaoda bulunan bir başka ruh hali iyileştirici kimyasal fenetilamin’dir. Bu kimyasal, âşık olduğunuzda salınan aynı endorfinleri serbest bırakır ve böylece cinsel yaşamınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

3- Kakaonun enerji artışına faydaları

Kakao sağlıklı miktarda kafein içerir ve bu, enerjiyi artırmaya ve yorgunlukla savaşmaya yardımcı olur. Kakao sadece iyi miktarda kafein içermekle kalmaz, aynı zamanda magnezyum da içerir. İki yemek kaşığı kakao tozu, vücudunuzun günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık %14’üne sahiptir.

Magnezyumun vücudunuza doğal olarak enerji verdiği de bilinmemektedir. Magnezyum ayrıca vücudunuzu yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kemik erimesi gibi diğer sorunlara karşı korur.

4- Kakaonun kalp sağlığına faydaları

Kakaodaki flavanoller gibi antioksidanlar kalbinize ve tüm kardiyovasküler (kalp-damar) sisteminize yardımcı olur, kan dolaşımınızı iyileştirebilir ve felç riskini azaltabilir.

Kakaoda bulunan polifenoller olarak adlandırılan bu antioksidanlar, LDL (kötü kolesterol) düzeylerini düşürmeye ve damar sertleşmesi olarak da bilinen aterosklerozu önlemeye yardımcı olur.

5- Kakaonun cilt sağlığına faydaları

Güzel, kusursuz bir cilt için günlük kakao porsiyonunuzu almanız yeterlidir. Çünkü kakaodaki polifenoller, hücrelerinizi erken oksidasyondan korumanıza yardımcı olur ve bu, cildinizin yaşlanmasını veya kırışmasını önleyecektir.

Ayrıca, kakao cilt dokunuzu iyileştirebilir ve parlak bir görünüm verebilir. Beslenme düzenimize biraz daha kakao ekleyerek daha genç ve parlak görünebilirsiniz.

6- Kakaonun beyin sağlığına faydaları

Kakao, bilişsel işlevinizi ve hafızanızı geliştirir, çünkü kakao beyne giden kan akışını artırır. Kakao muhtemelen yaşa bağlı bilişsel bozulmayı ve unutkanlığı da önleyebilir. Kakao tüketimi ayrıca Alzheimer hastalığı ve diğer nörolojik hastalıklarının önlenmesine de katkı sağlar.

Sadece biraz kakao, beyninizi daha uzun süre en iyi durumda tutmanıza ve hafızanızı korumanıza yardımcı olabilir.

7- Kakaonun sindirim sağlığına faydaları

Sindirim sağlığınız, kakao açısından zengin bir diyetle büyük ölçüde iyileştirilebilir. Çünkü kakaodaki flavanollerin sindirildiklerinde prebiyotik oldukları bulunmuştur. Prebiyotikler, sindirim sağlığını geliştirir ve kakao da sindirime yardımcı olmak için probiyotiklerle birlikte çalışır.

Kakao tüketimi bağırsaklarınızdaki bakterileri dengeler ve midenizdeki “iyi” bakterilerin gelişmesini sağlar. Bundan dolayı kakao, tüm sindirim sisteminizin sağlığına katkı sağlar.

8- Kakaonun ağız ve diş sağlığına faydaları

Araştırmalar, daha fazla kakaonun aslında diş çürümesini önleyebileceğini vurgulamaktadır. Çünkü kakao çekirdeği kabuğundaki bazı bileşiklerin antibakteriyel (bakteri önleyici) özellikleri vardır ve diş plaklarıyla savaşırlar.

Ayrıca, kakaoda bulunan çeşitli bileşikler diş minenizi sertleştirmeye yardımcı olur. Dişlerinizi olabildiğince güzel tutmak istiyorsanız, beslenme düzeninize biraz kakao eklemeyi düşünebilirsiniz.

9- Kakaonun kadınlar için faydaları

Kakaonun beyindeki hormon seviyelerini dengelediği zaten bilinmektedir ve bu özellikle serotonin seviyelerinin düşme eğiliminde olduğu adet öncesi sendromu sırasında faydalıdır. Kakao, adet öncesi sendromu gibi zamanlarda hormon seviyelerindeki değişiklikleri dengeleyebilir ve duygularınızı iyi hissedecek şekilde düzenleyebilir.

Kakao yağının faydaları nelerdir?

Kakao yağı, vücudunuza birçok yönden fayda sağlayan iyi bir E vitamini kaynağıdır. E Vitamini, beyninizi, cildinizi ve kanınızı sağlıklı olmaya teşvik eder. Ayrıca kakao yağı, birçok cilt kreminde kullanılan yüksek miktarda sağlıklı yağ asidi de içerir.

Kakaonun zararları nelerdir?

Kakao tüketimi çoğu insan için genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, kakao kafein ve ilgili kimyasalları içerdiğinden, çok miktarda kakao tüketmek sinirlilik, artan idrara çıkma, uykusuzluk ve hızlı kalp atışı gibi kafeinle ilgili yan etkilere neden olabilir.

Kakao bazı kişilerde alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilir ve migreni tetikleyebilir. Kakao ayrıca mide bulantısı, karın ağrısı, kabızlık ve gaz gibi yan etkilere neden olabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde güvenli kakao tüketimi

Kakao hamilelik ve emzirme döneminde güvenli olsa da ölçülü tüketmelisiniz. Bu nedenle, kakao alımınızı izlemek çok önemlidir. Kakao kafein içerdiğinden aşırı tüketimi zararlı olabilir. Bazı araştırmalar, yüksek kafein dozlarının erken doğum, düşük ve düşük doğum ağırlığına yol açabileceğini düşündürmektedir.

Uzmanlar hamilelik sırasında günde 200 mg kafein tavsiye ediyor. Ancak, kakao ürünlerinin porsiyon başına 2-35 mg kafein içerdiğini ve bir fincan sıcak çikolatanın yaklaşık 10 mg kafein sağladığını unutmamalısınız.

Kafein emzirme döneminde de bir sorun olabilir. Anne sütündeki kafein konsantrasyonu, anne kanındaki kafein seviyesinin yarısı kadardır. Bu nedenle, annelerin aşırı kakao tüketimi bebeklerde mide sorunlarına yol açabilir.

Özet olarak

Kakao inanılmaz derecede besleyici bir besindir. Birkaçını saymak gerekirse, kalbinizin, kemiklerinizin, sindiriminizin, derinizin ve saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca kakao tozunu organik, şekersiz formunda tükettiğinizde fiziksel ve zihinsel sağlığınızı artırır.

Kakaonun aşırı kullanımından kaynaklanan olumsuz sonuçlardan kaçınmak ve sağlığa faydalarından yararlanmak için, ölçülü olarak tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kakaonun faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu