Nöroloji

Başın Arka Kısmında Zonklama Neden Olur? Ne Yapılması Gerekir?

Başın arka kısmında zonklama neden olur? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Baş ağrısı ve zonklama

Başın arka kısmında zonklama şeklinde baş ağrısı da dahil olmak üzere, zonklama hissi, yaygın bir tıbbi durum olan baş ağrılarıyla sıklıkla ilişkili bir semptomdur. Çünkü başınız ağrıdığında, sorunu çözmek için kan başın etkilenen bölgesine hücum eder. Zonklama, artan kan akışından dolayı kan damarlarınızın genişlemesinden kaynaklanır. Zonklama genellikle nabız atar gibi hissedilir ve hızla gelip gidebilir. Kafanızdaki zonklama aynı zamanda bir titreşim gibi hissedilebilir veya kalp atışını taklit edebilir.

Başın arka kısmında ağrı neden olur?

Çoğu zaman, baş ağrısı ve zonklama sadece geçici bir sıkıntıdır ve evde tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazı baş ağrılarının altında inme, beyin tümörü veya menenjit gibi daha ciddi nedenler olabilir. Bu nedenlerden dolayı, geçmeyen veya gittikçe kötüleşen baş ağrılarınız varsa, doktorunuza danışmanız bir hayli önemlidir.

Başın tepesinde zonklama şeklinde ağrı

Migren, başın tepesinde zonklama şeklinde ağrı olmasının en yaygın nedenidir. Baş ağrısı ve zonklama hissinin yanı sıra mide bulantısı, kusma, ışığa veya sese karşı artan hassasiyete neden olabilir. Bazı migrenler bir süre sonra kendiliğinden geçerken, bazı şiddetli ataklarda ise doktorunuzun reçete ettiği ilaçları almanız gerekebilir.

Başın tepesinde yanma ve ağrı neden olur?

Alın bölgesinde zonklama şeklinde ağrı

Migrenler aynı zamanda alın bölgenizde de zonklama şeklinde bir ağrıya neden olabilir. Alın bölgesinde zonklama şeklinde ağrının bir diğer nedeni de temporal arterit olarak bilinen bir durumdur. Temporal arterit, temporal arterlerinizdeki iltihaplanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Başın sağ tarafında ağrı neden olur?

Başın sağ veya sol tarafında zonklama şeklinde ağrı

Migrenler başın birçok bölgesini etkilediği gibi, başınızın sadece bir tarafını, yani başınızın sağ veya sol tarafı etkileyebilir. Daha nadir durumlarda, başınızın tek tarafında zonklama şeklinde ağrı olmasının bir başka nedeni hemikrania kontinua olabilir. Hemikrania kontinua, bir tür şiddetli baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı türünün şiddeti genellikle sabittir.

Başın sağ tarafında bıçak saplanır gibi ağrı neden olur?

Göz arkasında zonklama şeklinde ağrı

Gözlerin arkasında zonklama şeklindeki bir baş ağrısı, küme baş ağrıları denilen bir baş ağrısı türünden kaynaklanabilir. Küme baş ağrıları genellikle yanma hissiyle beraber ortaya çıkar, ancak bir semptom olarak zonklama da olabilir. Küme baş ağrıları baş ve göz ağrısı yapabilir ve acı vericidir, genellikle aniden ortaya çıkar ve birkaç ay sürebilir.

Göz arkası ağrısı neden olur?

Ayaktayken zonklama şeklinde baş ağrısı

Ayaktayken zonklama ve baş ağrısı, düşük basınçlı baş ağrısı olarak bilinen nadir bir duruma bağlı olabilir. Bu durumun tıbbi ismi spontan intrakraniyal hipotansiyondur (düşük tansiyon). Bu tip bir baş ağrısı nadir olarak görülür ayağa kalktığınızda kötüleşirken uzandığınızda genellikle geçer.

Başın sol tarafında ağrı neden olur?

Başın arka kısmında zonklama şeklinde ağrı

Oksipital nevralji, başın arka kısmında zonklama şeklinde bir ağrı olmasının en yaygın nedir. Oksipital nevralji, omurilikten kafa derisine giden hasarlı sinirlerden kaynaklanan bir durumdur ve genellikle migren ile karıştırılır. Bu durum, başın tabanından başlayıp kafa derisine doğru ilerleyen keskin, ağrılı veya zonklayıcı bir ağrı ile sonuçlanır. Oksipital nevralji ayrıca gözlerin arkasında ağrıya da neden olabilir.

Zonklama şeklinde baş ağrısı tedavisi

başın arka kısmında zonklama tedavisi
Başın arka kısmında zonklama rahatsızlığını azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Zonklama şeklinde baş ağrısının nasıl tedavi edileceği, ağrınızın altında yatan nedene bağlıdır. Nedene bağlı olarak olası tedaviler şunları içerir:

 1. Oksipital nevralji:
  Bu duruma yönelik tedaviler arasında ısı tedavisi, masaj, ağrı kesici ilaçlar ve reçeteli kas gevşeticiler bulunur. Doktorunuz gerek görürse daha güçlü ilaçlar da reçete edebilir.
 2. Migren:
  Hafif migren için, reçetesiz alınabilen ağrı kesici ilaçlar sizin için işe yarayabilir. Migren için doktorunuz ergotaminler, triptanlar ve hatta opioidler de reçete edebilir.
 3. Küme baş ağrıları:
  Küme baş ağrısı yaşayanlar genellikle saf oksijen tedavisiyle rahatlama hissedebilirler. Triptan burun spreyi veya DHE enjeksiyonları da yardımcı olabilir. Topikal bir kapsaisin kremi de ağrılı bölgeye doğrudan uygulanabilir. Önleyici seçenekler arasında kortikosteroidler, kalsiyum kanal blokerleri, melatonin ve sinir blokerleri sayılabilir.
 4. Temporal arterit:
  Doku hasarına neden olan bu durum tam olarak iyileştirilemez, bu yüzden mevcut tedavi doku hasarını en aza indirmeye odaklanır. Bu durumda doktorunuz oral kortikosteroidler reçete edebilir.
 5. Hemokrania kontinua:
  Hemokrania kontinua için en yaygın ilaç indometasindir. Alternatif olarak doktorunuz selekoksib reçete edilebilir. Önleyici bir tedbir olarak, amitriptilin veya diğer trisiklik antidepresanlar gibi reçeteli bir antidepresan da reçete edebilir. Diğer tedavi yöntemleri başarılı olmazsa sinir blokları kullanılabilir.
 6. Düşük basınçlı baş ağrısı:
  Acil tıp dergisine göre, bu nadir durum yatak istirahati, kafein ve steroidlerle tedavi edilmiştir. Epidural kan yaması da bir tedavi seçeneği olabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Sık sık veya şiddetli baş ağrıları sizi etkiliyorsa, bir doktora görünme zamanı gelmiş demektir. Doktorunuz belirtileri yönetmenize yardımcı olabilecek ipuçları verebilir veya ilaçlar reçete edebilir. Zonklama şeklindeki baş ağrıları diğer tıbbi durumların bir belirtisi de olabilir. Tüm bunlardan dolayı baş ağrısının altında yatan nedenleri teşhis etmek önemlidir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla görüşmeniz gerekir:

 • Yeni bir tür baş ağrısı yaşıyorsanız ve 50 yaşında veya daha büyükseniz
 • Baş ağrılarınızın düzeninde büyük bir değişiklik varsa
 • Kanser hastasıysanız
 • Bağışıklık sisteminiz zayıfsa

Aşağıdaki durumlarda acil tıbbi yardım almanız gerekir:

 • Düşme veya yaralanma sonrası gelişen baş ağrınız varsa
 • Ağrınız tedaviye yanıt vermiyorsa
 • Ateş veya döküntüyle birlikte baş ağrınız varsa
 • Çift ​​görme gibi göz sorunlarınız varsa
 • Konuşma zorluğu yaşıyorsanız
 • Kafa karışıklığı veya hafıza kaybı varsa
 • Kişilik değişiklikleri yaşıyorsanız
 • Baş ağrısı hareket veya öksürük ile artıyorsa
 • Baş ağrısı giderek kötüleşiyorsa
 • Göz kızarıklığı veya kanlanması varsa
 • Baş ağrınız gözünüze vuruyorsa
 • Baş ağrınız aşırı derecede şiddetliyse

Sonuç olarak

Baş ağrısı, özellikle zonklama şeklindeki bir baş ağrısı acı verici ve sıkıntılı olabilir. Bazı durumlarda, yaşam kalitenizi bile etkileyebilir. Zonklama şeklindeki baş ağrısının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman, neden bulunduğunda baş ağrınızı tedavi etmek mümkündür. Bu nedenle, doğru tedaviyi alabilmeniz ve altta yatan nedeni belirlemeniz için doktorunuza muayene olmayı aksatmamalısınız.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu