Deri ve Zührevi Hastalıklar

Vazelinin Cilde ve Yüze Faydaları ve Zararları Nelerdir? Vazelin Yüze Sürülür mü?

Vazelinin cilde ve yüze faydaları olduğu kadar, kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Örneğin, sivilceye eğilimli ciltler için uygun değildir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Vazelin nedir?

Vazelin, popüler bir petrol jölesi markasının adıdır. Kolayca yayılabilen mineral ve balmumu karışımıdır. Vazelinin cilde ve yüze faydaları olduğu için 140 yılı aşkın süredir yaralar, yanıklar ve tahriş olmuş ciltler için iyileştirici bir merhem ve krem olarak kullanılmaktadır.

Petrol, vazelinin ana maddesidir. Tıpkı diğer petrol ürünleri gibi, vazelin de kaygan ve ince bir kıvama sahiptir. Ancak diğer petrol türlerinin aksine vazelinin cildinizde, yüzünüzde ve ellerinizde kullanımı güvenlidir. Yüze vazelin sürmek ve nemlendirici olarak kullanmak güvenlidir, ancak bunu yapıyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Yüze ve cilde vazelin sürülür mü?

Birçok insan vazelinin cilde ve yüze faydaları haricinde “yüze vazelin sürülür mü?” diye de merak etmektedir. Vazelin tıkayıcı bir bileşendir. Bu, yüzünüze nem eklemediği anlamına gelir. Vazelinin yaptığı şey mevcut nemini cildinizden dışarıya sızdırmaz hale getirmektir ve vazelinin cilt ve yüz için faydaları da bundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca, uygulandığı yerde bir bariyer oluşturarak yaralanmış veya tahriş olmuş cildi korur.

Bu bariyer ile vazelin ciltten kaybedilen nem miktarını etkili bir şekilde azaltır. Bazı araştırmalara göre bir petrol jeli olan vazelin, zeytin ve mineral yağlara kıyasla bu konuda daha iyidir. Aslında çoğu zaman “vazelin yüze sürülür mü?” sorusunun cevabı, bir zararı olmayacağı yönündedir.

Vazelin cildinizin nem kaybetmesini engeller, bu nedenle bazı karışık vazelin ürünleri aslında nemlendirmede daha etkili olabilir. Başka bir petrol jeli ürünü olan Aquaphor, ürünü nemlendirici ve tıkayıcı hale getirmek için lanolin ve seresini karıştırır.

Vazelinin bariyer etkisinden en iyi şekilde yararlanmak için, araştırmalar her gece makyaj temizleyici olarak kullanmanızı ve fazla vazelini cildinizden ve yüzünüzden iyice silmenizi önerir. Bu, teorik olarak, uyurken cildinizdeki nemi hapsedecektir. Bu şekilde vazelinin cilt ve yüz faydalarından daha iyi yararlanabilirsiniz.

Bebek vazelini yüze sürülür mi?

Bebek vazelinin yüze sürülmesinde teorik olarak herhangi bir sorun görünmemektedir. Ancak hassas bir cildiniz varsa, bebek vazelinini kullanmadan önce bir cilt doktoruna (dermatolog) danışabilirsiniz.

Vazelinin cilde ve yüze faydaları nelerdir?

vazelinin yüze faydaları

İşte madde madde vazelinin cilde ve yüze faydaları:

1- Makyajı temizler

Vazelinin cilde ve yüze faydaları arasındaki ilk madde makyajı temizleme özelliğidir. Vazelin petrol bazlı olduğu için hemen hemen her türlü makyajı nazikçe ve basitçe çözer. Bazı makyaj temizleyicilerin aksine vazelinin göz çevrenizde kullanımı da güvenlidir. Su geçirmez maskarayı çıkarmada özellikle iyidir.

2- Nemi hapseder

Vazelin, cildinizi tahriş edebilecek başka bileşenler eklemeden yüzünüzdeki nemi hapseder. Uyumadan önce uygulanan bir vazelin tabakası yüzünüzün doğal nem ve yumuşaklık düzeyini geri kazanmasına yardımcı olabilir.

3- Küçük kesikleri ve sıyrıkları iyileştirir

Vazelinin cilde ve yüze faydalarının iyileştirme özelliği de vardır. Vazelin, uyguladığınız bölgeyi kapatan koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu koruyucu bariyer iyileşmeyi kolaylaştırır ve bakterilerin iyileşmeye çalışan bir yarayı işgal etmesini engeller.

4- Çatlamış dudakları korur

Soğuk rüzgâr veya sıcak güneş gibi çevresel faktörler dudaklarınızı hızla kurutabilir. Vazelin dudaklarınıza uygulandığında ağzınızın çevresindeki hassas cildi korur. Aynı zamanda tat ve parfüm içermez, bu nedenle çoğu insanın onu kullanırken alerji olma konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

5- Kaşları şekillendirir

Kaşlarınıza şekil vermek için vazelini yüzünüzde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İster yüksek bir kavis ister kaşlarınızla daha doğal, dolgun bir görünüm tercih edin, kılları yerine oturtmak ve yerinde kalmasını sağlamak için ince bir vazelin tabakası uygulayabilirsiniz.

Vazelin hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Vazelinin cilde ve yüze faydaları haricinde, bu olağanüstü petrol ürünü aşağıdaki gibi bazı rahatsızlıklara da iyi gelir:

1- Rozasea (gül hastalığı)

Vazelinin cilde ve yüze faydaları rozasea hastalığına da iyi gelir. Rozasea, yaygın olarak görülen iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Rozasea’nın tetikleyicileri ve semptomları vakadan vakaya ve duruma göre büyük ölçüde değişir. Ancak dermatologlar tarafından yapılan araştırmalar, vazelin gibi tıkayıcıların güvenli ve hatta rozasea hastaları için faydalı olduğunu göstermektedir. Vazelinin tıkayıcı özelliği, rozasea’dan kaynaklı kırmızı ve iltihaplı cildi korur ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

2- Sedef hastalığı

Cildiniz kuruysa eğer, bu durumda sedef hastalığına yakalanma riskiniz daha yüksek demek demektir. Sedef hastalığı semptomlarını sıklıkla gördüğünüz bölgelere vazelin uygulamak, muhtemelen cildinize iyi gelecekle sizi rahatlatacaktır. Günlük kullanım için önerilmese de vazelin kullanarak cildinizi tahriş etmeden nemi hapsedebilirsiniz.

3- Yaşlanma

Vazelinin cilde ve yüze faydalarının yaşlanma geciktirici etkisi de vardır. Araştırmacılar, vazelinin mikrobiyal aktivitesine baktıklarında, maddenin cildinizin yüzeyindeki peptitlerin düzenlenmesini artırdığını bulmuşlardır. Peptidler, daha popüler ve kanıtlanmış güzellik kremlerinin ve sıkılaştırıcı ürünlerin bazılarında popüler bir içeriktir. Vazelinin kendisi gözeneklerinizi küçültmez veya kırışıklıkları tedavi etmez, ancak cildinizi nemli tutmak, cildinizdeki yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak için önemli bir önleyici tedbirdir.

4- Güneş sonrası bakım için uygun değildir

Vazelin, yüzünüzdeki güneş yanığı veya güneş hasarını tedavi etmek için acil bir önlem olarak kullanmak güvenli ürün değildir. Vazelin yağ bazlıdır, yani ısıyı kapatabilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

5- Sivilce için uygun değildir

Vazeline uygun olmayan ciltler de vardır. Amerikan Dermatologlar Akademisi’ne göre, sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa vazelin bu salgınları tetikleyebilir. Bu sorunu aktif olarak yaşıyorsanız yüzünüze vazelin sürmemelisiniz.

Vazelin cilt kuruluğuna iyi gelir mi?

Evet, vazelin cilt kuruluğu problemine de iyi gelir. Bunun için vazelin güvenlidir ve hatta kuru ciltte kullanılması tavsiye edilir. Tıkayıcı özelliklerinden dolayı vazelin, yıpranmış ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Özellikle göz kapaklarınızdaki ince cilt için kullanışlıdır. Çoğu üründen farklı olarak vazelinin göz çevresinde kullanımı güvenlidir.

Vazelin yağlı ciltler için iyi midir?

Yağlı cildiniz olsa bile vazelinin kullanımı güvenlidir. Evet, vazelinin cilde ve yüze faydaları yağlı ciltler için de güvenlidir. Ancak ağır, yağlı vazelin hissi cilt bakımı rutininizde hedeflediğiniz şey olmayabilir, özellikle de yağlı veya aşırı yağlı bir cildiniz varsa geçerlidir bu. Ayrıca cildinize vazelin uyguladığınızda cildinizdeki yağları veya sebumları da kapatacaktır, bu yüzden bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Hassas ciltler için vazelin güvenli midir?

Vazelin üreticileri, ürünlerinin komedojenik olmadığını iddia ediyor, bu nedenle muhtemelen cildinizi kötüleştireceği konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Hassas cilde sahip çoğu insan, vazelini herhangi bir sorun olmadan yüzlerinde ve ciltlerinde kullanabilir.

Vazelinin cilde ve yüze zararları var mıdır?

vazelinin cilde zararları

Vazelinin cilde ve yüze faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya vazelinin zararları var mıdır?

İşte madde madde vazelinin olası zararları:

 1. Nadiren alerjik reaksiyonlar:
  Nadir durumlarda insanlar yüzlerinde vazelin kullandıklarında alerjik reaksiyon yaşayabilirler. Petrol ürünlerine duyarlıysanız veya alerjiniz varsa, vazelin kullanmaktan kaçınmalısınız.
 2. Kendi başına nemlendirici değildir:
  Diğer bir dezavantaj, vazelinin kendi başına cildinizi gerçekten nemlendirmemesidir. Sadece mevcut nemi hapseder. Vazelin cildin üzerinde her zaman bir tabaka olarak kalır.
 3. Yüzünüzü kaplar:
  Vazelinin yüzünüzdeki nemi ve hatta kiri kapattığını unutmayın. Temiz cilde uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Sonuç olarak

Yukarıda da gördüğünüz üzere, vazelinin faydaları bir hayli fazladır. Ayrıca, yüze vazelin sürmek de genellikle güvenlidir. Çoğu insan için vazelin, nemi cilde hapsetmenin güvenli ve uygun maliyetli bir yoludur. Rozasea veya sedef hastalığı gibi cilt sorunlarınız olsa bile, vazelin kullanmanız muhtemelen güvenlidir.

Vazelin makyajı da kolayca çıkarır, hassas cildi korur ve hatta küçük kesiklerin ve morlukların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Cildinizi kendi başına nemlendirmese de mevcut nemi hapsettiği için vazelin denemeye değerdir.

Vazelinin cilde ve yüze faydaları: Video


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/
 2. https://www.medicalnewstoday.com/

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu