reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Yüze Limon Sürmek Sağlıklı mıdır?

Hemen söylememiz gereken şeylerden birisi limonun bazen cilde zararları da olabileceğidir. Bu yüzden etkilerini, yan etkilerini ve nasıl güvenli şekilde kullanacağınızı aşağıdan öğrenmelisiniz.

Yüze limon sürmek

Limonun cilde faydaları ve yüze limon sürmek bir yana, bu şahane meyve aynı zamanda zengin bir C vitamini ve sitrik asit kaynağı olarak, özellikle de içme suyunuza birkaç taze kesilmiş parça eklediğinizde, detoksifiye edici etkileri ile bilinir. Limon yemenin sağlığa faydaları nedeniyle, limonları yaşlılık lekeleri ve akne gibi cilt hastalıkları için doğal bir tedavi olarak kullanmak için artan bir popülerlik vardır.

Bununla birlikte, yüze limon sürmek cildinize faydadan daha fazla zarar verebilir. Burada, limon suyunun cilt üzerindeki risklerini ve faydalarını araştırıyoruz.

Limonun cilde faydaları nelerdir?

Cildinizde limon kullanmanın iddia edilen faydaları, bu narenciye meyvesinin doğal asit seviyesi ve C vitamini içeriği ile ilgilidir. Limonlar bazen aşağıdakiler için kullanılır:

1- Akne (sivilce) tedavisi

Limon suyu asidik seviyesinden dolayı büzücü özelliklere sahiptir. Limon gibi yüksek bir pH seviyesine sahip maddeler, akne oluşumuna katkıda bulunabilecek iltihap ve yağı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, bir tür alfa hidroksi asit olan sitrik asit, siyah nokta gibi inflamatuar olmayan akne formlarına yol açan ölü cilt hücrelerini parçalamaya yardımcı olabilir. Yüze limon sürmek sivilce tedavisinde etkili olabilir.

2- Antimikrobiyal etkiler

Limonlar, inflamatuar akneye yol açan Propionibacterium acnes bakterilerini evcilleştirmeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal etkilere de sahiptir. Aynı zamanda, limon, bazen seboreik dermatit ile ortaya çıkan kafa derisi mantarının yanı sıra Candida döküntülerinin tedavisine yardımcı olabilecek antifungal etkilere de sahiptir.

3- Cilt veya saç rengi açma

Limon gibi narenciye meyveleri, yaşlanma lekeleri veya akne izlerinin yanı sıra yüzünüz ve yüzünüzdeki herhangi bir kılın renginin açılmasına ve belli olmamasına da neden olabilir.

4- Sedef hastalığı ve kepek tedavisi

Limon suyu ölü cilt hücrelerini temizleyebileceğinden, sedef hastalığına ve kepeklere atfedilen cilt lekelerini de hafifletebileceği yönünde iddialar vardır. Yavaşlatma etkileri, alfa hidroksi asitlerin cilt üzerinde eksfoliye edici etkileri olduğundan limonun doğal sitrik asit seviyelerine atfedilir.

5- Artan kollajen

Limonun cilde faydaları konusunun bazı savunucuları, narenciye meyvesinin yüzünüzdeki kolajeni arttırmanın doğal bir yöntemi olduğunu söylüyor. Kollajenin kendisi, yaşla birlikte doğal olarak azalan/parçalanan ve daha sonra ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olabilecek bir proteindir. Bir antioksidan olarak, C vitamini kollajene zarar verebilecek serbest radikalleri önlemeye yardımcı olabilir ve sizlere daha pürüzsüz bir cilt sağlayabilir.

Yüze limon sürmek ve dikkat edilmesi gerekenler

yüze limon sürmek sağlıklı mıdır

Limonun cilde faydaları elbette vardır ama yan etkileri aslında daha da fazla görünmektedir ve bu da bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Hassas cildiniz varsa veya limon uyguladıktan sonra yüzünüzü güneşe maruz bırakırsanız riskler de daha büyük olabilir.

Cilde ve yüze limon sürmek hakkında olası riskler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:

1- Cilt tahrişi

Cilt tahrişi, meyve asitlerinin kullanılmasının en yaygın yan etkisidir. Limon son derece asidiktir ve cildinizi tahriş edebilir. Cildinizde aşırı kuruluk, kızarıklık ve soyulma yaşayabilirsiniz. Hassas cildiniz varsa bu etkiler daha da kötü olabilir. Genel bir kural olarak, hassas cildi olan insanlar topikal limon uygulamalarından uzak durmalıdır.

2- Fitofotodermatit

Fitofotodermatit, turunçgiller, maydanoz, kereviz ve havuç gibi bazı meyve ve sebzelere verilen deri reaksiyonudur. Cildinize limon benzeri bir şey sürerseniz ve cildiniz UV ışınlarına maruz kalırsa, iltihaplı bir reaksiyon meydana gelebilir. Bu kızarıklık, şişme ve kabarma gibi semptomlara neden olabilir.

3- Lökoderma

Vitiligo olarak da bilinen lökoderma, cildinizin doğal cilt renginizi oluşturmaktan sorumlu olan melaninin kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Bazı insanlar koyu lekeleri hafifletmek için yüze limon sürmek gibi uygulamalar kullanırken, bunun yerine büyük, yaygın beyaz lökoderma lekeleri gelişebilir.

4- Güneş yanığı

Topikal olarak uygulanan narenciye ayrıca güneş yanığı riskinizi artırabilir. Doğrudan güneş ışığına çıkmadan önce asla limon uygulamamalısınız ve planlanan herhangi bir açık hava etkinliğinden önce birkaç gün boyunca da limon kullanmamalısınız.

Her gün yüze limon sürmek zararlı mıdır?

Limonun cilde faydaları olarak taze limonu yüz bakımı olarak denemeye karar verirseniz, günde bir kez uygulayarak başlayabilirsiniz ve ideal olarak, teninizde iyileşme gördüğünüzde limon kullanmayı bırakabilirsiniz. Güneşte dışarı çıkacağınızı biliyorsanız limon kullanmamalısınız, çünkü bunu yapmak güneş yanığı ve diğer yan etki riskini artırabilir.

Yüze limon sürmek nasıl güvenli olarak yapılır?

cildiniz ve limon

Limonu doğrudan yüzünüze uygularken oldukça dikkatli olmalısınız ve yan etkilerini hesaba katmalısınız. Etkisi ve potansiyel yan etkileri nedeniyle, limon sadece leke tedavisi olarak kullanılmalıdır. Bu konuda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 1. Öncelikle limonu dirseğinize sürerek birkaç gün bekleyin. Bu bekleme süresinden sonra herhangi bir yan etki olup olmadığını kontrol edin.
 2. Taze bir limondan az miktarda suyu bir parça pamuğun üzerine sıkın. Küçük basınç kullanarak cildin istenen bölgesine nazikçe uygulayın (ovalamayın).
 3. Limon suyu kuruduktan sonra, cilt bakım rutininizin geri kalanına devam edebilirsiniz.
 4. Bu işe günde bir kere olarak başlayın.
 5. Yan etkileriniz varsa kullanmayı bırakın.

Limonun haricinde cilde faydaları olan diğer şeyler nelerdir?

Yüzünüze limon uygulamakla ilgili riskler nedeniyle, cilde zarar vermeden yardımcı olduğu bilinen diğer şeyleri kullanmak daha iyidir. Bir dermatoloğa aşağıdakileri kullanmak hakkında danışabilirsiniz:

 • Aloe vera
 • Hindistancevizi yağı
 • Lavanta yağı
 • Esansiyel limon yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Zerdeçal
 • Yoğurt

Sonuç olarak

Yüzünüzde tamamen doğal limon kullanmanın cazibesi çekici olsa da, ara sıra leke tedavisi olarak sadece küçük miktarlar güvenlidir.

Hala limon kullanmak istiyorsanız, bunun yerine meyve özleri içeren ürünleri kullanmayı düşünün, böylece alfa hidroksi asitlerden ve C vitaminden faydalanabilirsiniz.

Herhangi bir spesifik cilt durumunu tedavi etmek için bir dermatolog da görebilirsiniz. Hangi tedavilerin cildiniz için güvenli olduğunu ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini size söyleyecektir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/
 2. https://www.womenshealthmag.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir