Deri ve Zührevi Hastalıklar

Yüze Limon Sürmek Sağlıklı mıdır? Limonun Cilde Zararları Var mıdır? (Önemli)

Hemen söylememiz gereken şeylerden birisi limonun bazen cilde zararları da olabileceğidir. Bu yüzden etkilerini, yan etkilerini ve nasıl güvenli şekilde kullanacağınızı aşağıdan öğrenmelisiniz.

Yüze limon sürmek: Önemli bilgiler

Yüze limon sürmek yararlı mıdır?” birçok insanın merak ettiği bir konudur. Yüze veya cilde limon sürmek, limona herhangi bir alerjiniz yoksa eğer oldukça sağlıklıdır ve bu şekilde limondan istifade etmeniz mümkündür. Bu şahane meyve aynı zamanda zengin bir C vitamini ve sitrik asit kaynağı olarak, özellikle de içme suyunuza birkaç taze kesilmiş limon parçası eklediğinizde detoksifiye edici etkileri ile bilinir. Cilde veya yüze limon sürmek konusunda aşağıda açıkladığımız bazı şeylere de dikkat etmeniz gerekiyor, aksi halde faydasından çok zararıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yüze limon sürmek: Faydalar

Cildinizde limon kullanmanın iddia edilen faydaları, bu narenciye meyvesinin doğal asit seviyesi ve C vitamini içeriği ile ilgilidir.

İşte madde madde limonun cilde ve yüze faydaları:

1- Akne (sivilce) tedavisinde etkilidir

Limon suyu asidik seviyesinden dolayı büzücü özelliklere sahiptir. Limon gibi yüksek bir pH seviyesine sahip maddeler, akne oluşumuna katkıda bulunabilecek iltihap ve yağı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, limonda bulunan bir tür alfa hidroksi asit olan sitrik asit, siyah nokta gibi iltihaplı olmayan akne formlarına yol açan ölü cilt hücrelerini parçalamaya yardımcı olabilir. Tüm bunların yanı sıra yüze limon sürmek, sivilceden şikayetçi insanlar için de oldukça etkilidir; çünkü cilde veya yüze limon sürmek, sivilce oluşumunun önüne geçebilir ve hatta mevcut sivilceleri tedavi edebilir.

2- Mikrop önleyici etkileri vardır

Limonlar, iltihaplı akneye yol açan Propionibacterium acnes bakterilerini zararsız hale getirmeye yardımcı olabilecek mikrop önleyici etkilere de sahiptir. Aynı zamanda limon ve limon suyu, bazen seboreik dermatit ile ortaya çıkan kafa derisi mantarının yanı sıra Candida döküntülerinin tedavisine yardımcı olabilecek antifungal etkilere de sahiptir.

3- Cilt veya saç rengini açar

Limon gibi narenciye meyveleri, yaşlanma lekeleri veya akne izlerinin yanı sıra cilt renginizin ve saç renginin açılmasına katkıda bulunabilir. Özellikle boya kullanmak istemeyen ve saç rengini doğal yolarla açmak isteyen insanlar sıklıkla saf doğal limon suyunu tercih etmektedirler. Limon ve limon suyu aynı zamanda ciltte doğal olmayan koyuluğun giderilmesine yardımcı olarak cilt renginizi açar.

4- Sedef hastalığı ve kepeği tedavi eder

Cilde ve yüze limon sürmek, limon sürdüğünüz bölgedeki ölü cilt hücrelerimi temizleyebilir. Limon suyu ölü cilt hücrelerini temizleyebileceğinden, limonun sedef hastalığı ve kepekten kaynaklanan cilt lekelerini de hafifletebileceği yönünde iddialar vardır. Limonun bu etkilerinin sebebi, leke giderici etkileri ile bilinen ve limonda yüksek miktarda bulunan doğal sitrik asit içermesidir.

5- Kollajen üretimini artırır

Limonun cilde faydaları hususunda bazı savunucular, bu narenciye meyvesinin yüzünüzdeki kolajeni arttırmanın doğal bir yöntemi olduğunu söylemektedir. Kollajenin kendisi, yaşla birlikte doğal olarak azalan/parçalanan ve daha sonra ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olabilecek bir proteindir. Bir antioksidan olarak, limonda bol miktarda bulunan C vitamini kollajene zarar verebilecek serbest radikalleri önlemeye yardımcı olabilir ve sizlere daha pürüzsüz bir cilt sağlayabilir.

Yüze limon sürmek: Dikkat edilmesi gerekenler

Limonun cilde ve yüze faydaları gördüğünüz gibi bir hayli fazladır, ancak bazı durumlarda cilde ve yüze limon sürmek faydadan daha çok zarar verebilir. Özellikle cildiniz hassassa ve kolayca alerjik reaksiyon yaşıyorsanız, limon sizin için iyi olmayabilir. Akılda tutulması gereken bir diğer nokta ise, cildinize veya yüzünüze limon sürdükten sonra asla güneşe çıkmamalısınız. Çünkü limonlu bir ciltle güneşe çıkmak cildinize yüksek miktarda zarar verebilir.

Yüze limon sürmek: Olası zararlar

1- Cilt tahrişi yapabilir

Cilt tahrişi, meyve asitlerinin ciltle temas etmesinin en yaygın yan etkisidir. Limon da son derece asidiktir ve nu yüzden cildinizi tahriş edebilir. Cilde veya yüze limon sürmek, cildinizde aşırı kuruluğa, kızarıklığa ve soyulmaya neden olabilir. Özellikle hassas bir cildiniz varsa bu etkiler daha da şiddetli olabilir. Hassas bir cildiniz varsa, cildinizde ve yüzünüzde limon kullanmaktan kaçınmalısınız. Yine de ısrarla kullanmak istiyorsanız, ilk başta küçük bir cilt bölgesinde test etmeyi düşünmelisiniz.

2- Fitofotodermatit’i tetikleyebilir

Fitofotodermatit, turunçgiller, maydanoz, kereviz ve havuç gibi bazı meyve ve sebzelerle ilgili bir cilt reaksiyonudur. Fitodermatit’te cildinize limon ve limon benzeri bir şey sürerseniz veya cildiniz UV ışınlarına maruz kalırsa, iltihaplı bir reaksiyon meydana gelir. Fitodermatit meydana geldiğinde, kızarıklık, şişme ve kabarma gibi semptomlar yaşayabilirsiniz.

3- Vitiligo hastalığına neden olabilir

Lökoderma olarak da bilinen vitiligo hastalığı, cildinizin doğal rengini oluşturmaktan sorumlu olan melaninin kaybı nedeniyle ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Bazı insanlar koyu lekeleri hafifletmek için cildine ve yüzüne limon sürebilir ve bundan fayda da görebilir. Ancak bazı insanlarda cilde veya yüze limon sürmek tam aksine neden olabilir; bu insanlarda cilde ve yüze limon sürmek, büyük beyaz lekeleri, vitiligo lekelerini tetikleyebilir.

4- Güneş yanığı riskini artırır

Cildinize bölgesel olarak uygulanabilen limon, güneş yanığı riskini de önemli ölçüde artırabilir. Bu yüzden cildinize veya yüzünüze limon sürdükten sonra güneşten kaçınmanız gerekir. Cildinize ve yüzünüze limon sürdükten sonra sadece güneşten kaçınmak yetmez, limon sürdüğünüz bölgelerin birkaç gün boyunca güneş ışığıyla temasından da kaçınmalısınız.

Her gün yüze limon sürmek

Limonun cilde faydalarından istifade etmek istiyorsanız ve taze limonu yüz bakımı olarak denemeye karar verdiyseniz, günde bir defa cildinize veya yüzünüze limon sürerek başlayabilirsiniz. Ancak cildinizde limonu uzun vadeli kullanmamalı, istediğiniz etkiyi gördükten sonra kullanmayı bırakmalısınız. Güneş ışığıyla temas edecekseniz de limon kullanmamalısınız, çünkü bunu yapmak güneş yanığı ve diğer yan etki riskini önemli ölçüde artırabilir.

Yüze limon sürmek: Güvenli olarak uygulamak

cilde ve yüze limon sürmek
Yüzünüze veya cildinize limon sürerken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır.

Limonu doğrudan yüzünüze uygularken oldukça dikkatli olmalısınız ve yan etkilerini hesaba katmalısınız. Bu konuda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 1. Öncelikle limonu dirseğinize sürerek birkaç gün bekleyin. Bu bekleme süresinden sonra herhangi bir yan etki olup olmadığını kontrol edin.
 2. Taze bir limondan az miktarda suyu bir parça pamuğun üzerine sıkın. Küçük bir basınç kullanarak bölgeye nazikçe uygulayın (ovalamayın).
 3. Limon suyu kuruduktan sonra, cilt bakım rutininizin geri kalanına devam edebilirsiniz.
 4. Bu işe günde bir kere olarak başlayın.
 5. Yan etkileriniz varsa kullanmayı bırakın.

Yüze limon sürmek: Önemli notlar

Yüzünüze limon uygulamakla ilgili riskler nedeniyle, cilde zarar vermeden yardımcı olduğu bilinen diğer şeyleri kullanmak daha iyi olabilir. Ancak ne kullanırsanız kullanın, her zaman en iyisi herhangi bir şey kullanmadan önce bir doktora danışmaktır.

Cilde faydaları olan diğer doğal şeylerden birkaçı şunları içerir:

 • Aloe vera jeli
 • Hindistancevizi yağı
 • Lavanta yağı
 • Limon yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Zerdeçal
 • Yoğurt

Yüze limon sürmek: Sonuç

Yüzünüzde doğal limon cezbedici olsa da limonu sadece ara sıra küçük miktarlarda kullanmanız önerilir. Yine de cildiniz ve yüzünüzün için limon kullanmak istiyorsanız, bunun yerine meyve özleri içeren ürünleri kullanmayı düşünebilirsiniz; böylece alfa hidroksi asitlerden ve C vitaminden faydalanabilirsiniz. Özellikle cilt sorunlarınızın için limon kullanmak istiyorsanız, bir dermatoloğa danışmanız gerekir, çünkü dermatologlar size daha etkili çözümler sunabilir ve nelerden kaçınmanız gerektiğini söyleyebilirler.

Cilde ve yüze limon sürmek: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Does Applying Lemon to Your Face Help or Hurt Your Skin?10 Uses For Lemons For Your Hair, Skin, Nails, And More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu