Estetik ve Güzellik

Liposuction Nedir? Gıdı Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction nedir?

Liposuction (lipektomi veya lipoplasti olarak da adlandırılır), bazı insanların görünüşlerini iyileştirmek ve güzelleştirmek için düşündükleri estetik bir ameliyat türüdür. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Bu prosedür, belirli bölgelerdeki yağları alarak vücudun şeklini değiştirir.

En sık uyluk, kalça, karın, kollar, boyun ve çene altı; ayrıca sırt, diz, göğüs, yanak, baldırlar ve ayak bilekleri için kullanılır. Bazı kişilerde yüz germe, meme büyütme veya abdominoplasti (karın germe) gibi diğer estetik cerrahi prosedürlerle aynı anda yapılabilir.

Liposuction benim için uygun mudur?

İşlemle ilgili gerçekçi beklentileriniz varsa, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle vücut şeklinizi değiştirmeye çalıştıysanız ve işlem sırasında sağlık durumunuz iyiyse liposuction sizin için doğru olabilir. Ancak belirtmek gerekir ki, insanlar (özellikle kadınlar) genellikle belirli bir görünüme ve vücut şekline sahip olma konusunda baskı hissederken, bu çözüm olmayabilir.

Liposuction için en iyi adaylar, sıkı, elastik bir cilde sahip ancak belirli bölgelerde fazla yağı olan normal kilolu kişilerdir. Doktorunuz genel sağlığınızı yönetmenize yardımcı olmak için en iyi konumda olduğundan, bu işlemi yaptırmadan önce doktorunuza danışmanızda büyük fayda vardır.

Liposuction neden tercih edilebilir?

Liposuction, aşağıdaki gibi diyet ve egzersize yanıt vermeyen, vücut bölgelerindeki yağı çıkarmak için kullanılır:

 • Karın
 • Üst kollar
 • Kalçalar
 • Baldırlar ve ayak bilekleri
 • Göğüs ve sırt
 • Kalça ve uyluk
 • Çene ve boyun
 • Gıdı

Ayrıca liposuction bazen meme küçültme veya jinekomasti tedavisi için de kullanılabilir.

Kilo aldığınızda, yağ hücrelerinin boyutu ve hacmi artar. Buna karşılık liposuction, belirli bir bölgedeki yağ hücrelerinin sayısını azaltır. Alınan yağ miktarı, bölgenin görünümüne ve yağ hacmine bağlıdır. Ortaya çıkan kontur değişiklikleri, kilonuz sabit kaldığı sürece genellikle kalıcıdır.

Bu işlemden sonra cilt, tedavi edilen bölgelerin yeni konturlarına göre kendini şekillendirir. İyi cilt tonunuz ve elastikiyetiniz varsa, cildiniz muhtemelen pürüzsüz görünecektir. Cildiniz zayıf ve esneme payı yoksa, tedavi edilen bölgelerdeki cilt gevşek görünebilir.

Liposuction, selülit çukurlaşmasını veya diğer cilt yüzeyi düzensizliklerini iyileştirmez. Aynı şekilde çatlakları da yok etmez.

Not: Bu işlemi yaptırmak için kısıtlı kan akışı, koroner arter hastalığı, diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemi gibi ameliyatı zorlaştırabilecek sağlık koşullarının olmaması gerekir.

Liposuction riskleri nelerdir?

Liposuction bazen beklenmedik veya istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Makul derecede yaygın riskler şunları içerir:

 • Düzensiz görünümlü cilt
 • Gevşemiş cilt
 • Ciltte uyuşma veya his azalması
 • Yara izi
 • Ten renginde değişiklikler
 • Yavaş iyileşme

Daha az yaygın olan ciddi komplikasyonlar şunları içerir:

 • Bacaklarda akciğerlere gidebilen ve ciddi hastalığa neden olabilen kan pıhtıları
 • Şoka neden olabilen aşırı sıvı kaybı
 • Yağı sıvılaştırmak için kullanılan ultrason nedeniyle ciltte veya daha derin dokuda yanıklar
 • Yağ dokularında tedavisi zor olabilen enfeksiyon

Not: Bazı insanlar, yağ dokusu çıkarıldıktan sonra kalan gevşek deriyi çıkarmak veya sıkılaştırmak için daha fazla estetik cerrahi operasyona ihtiyaç duyabilir.

Liposuction öncesi sorulması gereken sorular nelerdir?

Herhangi bir estetik ameliyatı olmaya karar vermeden önce dikkate alınması gereken çok şey vardır. Doktorunuza genel olarak ameliyat hakkında merak ettiğiniz her şeyi sormalısınız.

Örnek sorular aşağıdakileri içerir:

 • Bana ne tür bir liposuction öneriyorsunuz ve neden?
 • Ne kadar morarma, şişlik veya ağrım olacak? Bu konuda ne yapmalıyım?
 • Ameliyattan ne kadar sonra normal aktivitelerime dönebilirim?
 • Dikişlerim, bandajlarım veya pansumanlarım olacak mı? Yerinde ne kadar kalacaklar? Dikişleri almam gerekecek mi?
 • Yaralarım olacak mı? Neye benzeyecekler?
 • Operasyonlarınızdan kaç tanesinde komplikasyon oldu? Böyle bir şey olursa benim için ne yapmak gerekecek?
 • İnsanların problemler nedeniyle ne sıklıkla yeniden liposuction yaptırması gerekir?
 • Komplikasyonlar nedeniyle daha fazla ameliyata ihtiyacım olursa veya sonuçtan memnun kalmazsam ekstra maliyet olacak mı?
 • Ameliyattan önce ilaçlarımda herhangi bir değişiklik yapmam gerekecek mi?

Liposuction öncesi nasıl hazırlanmalıyım?

Prosedüre hazırlanmak için, prosedür hakkında olabildiğince fazla bilgi sahibi olduğunuzdan ve gerçekçi olarak hangi sonuçları bekleyebileceğinizi bildiğinizden emin olmalısınız.

Ameliyattan sonra iyileşmek için en uygun kilonuza ulaşmalı ve olabildiğince sağlıklı ve formda olmalısınız.

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmalısınız. Ameliyattan önce ilaçlarınızda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğini ise doktorunuz size bildirecektir.

Liposuction işlemi sırasında neler olur?

Bazı liposuction prosedürleri yalnızca lokal veya bölgesel anestezi gerektirebilir, yani anestezi vücudunuzun belirli bir alanıyla sınırlıdır. Diğer prosedürler, geçici bir bilinçsizlik durumuna neden olan genel anestezi gerektirebilir. Sakin kalmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olmak için tipik olarak enjeksiyon yoluyla bir sakinleştirici verilebilir.

Cerrahi ekip prosedür boyunca kalp atış hızınızı, kan basıncınızı ve kan oksijen seviyenizi izleyecektir. Lokal anestezi verilirse ve işlem sırasında ağrı hissederseniz, bu durumu cerrahınıza söylemelisiniz. Çünkü bu gibi durumlarda ilaç veya diğer bazı şeylerin ayarlanması gerekebilir. İşlem, yağ alımının kapsamına bağlı olarak birkaç saate kadar sürebilir.

Genel anestezi aldıysanız, uyanma odasında uyanacaksınız demektir. Tıbbi personelin iyileşmenizi izleyebilmesi için genellikle hastanede veya klinikte en az birkaç saat kalmanız gerekecek. Hastanedeyseniz, susuz kalmadığınızdan veya sıvı kaybından dolayı şok yaşamadığınızdan emin olmak için bir gece kalmanız istenebilir.

Liposuction işlemi sonrası neler olur?

İşlemden sonra biraz ağrı, şişlik ve morarma olabilir. Cerrahınız, enfeksiyon riskini azaltmak için ağrıyı ve diğer şikayetleri kontrol etmeye yardımcı olacak antibiyotik ve bazı ilaçlar reçete edebilir. İşlemden sonra doktor, kesiklerinizi açık bırakabilir ve sıvı drenajını desteklemek için geçici drenler yerleştirebilir.

Genellikle birkaç hafta boyunca şişliği azaltmaya yardımcı olan sıkı kompresyon giysileri giymeniz gerekir. İşe dönmeden önce birkaç gün veya birkaç hafta egzersiz dahil normal aktivitelerinize ara vermeniz gerekebilir. Bu süre zarfında, kalan yağ yerine otururken bazı kontur düzensizlikleri yaşayabilirsiniz.

Gıdı liposuction

Liposuction fiyatı nedir?

Bu prosedür için fiyat belirlemede birçok faktör vardır. Hangi bölgeden ne kadar yağ alınacağı, hastanenin konumu ve itibarı, estetik cerrahların mesleki tecrübeleri gibi birçok faktör fiyat belirlemede önemli bir rol oynar. Ayrıca, belirtmek gerekir ki ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından estetik operasyon fiyatlarının internette verilmesi yasaktır.

Sonuç olarak

Liposuction sonrası şişlik olabilir ancak bu gibi şişlikler tipik olarak birkaç hafta içinde azalır. Birkaç ay içinde, tedavi edilen bölgenin daha zayıf bir görünüme kavuşması gerekir.

Ayrıca, yaşlanmayla cildin sıkılığını kaybetmesi doğaldır, ancak sonuçlar kilonuzu koruduğunuz sürece genellikle uzun vadeli olacaktır.

Eğer kilo alırsanız, yağ dağılımınız değişebilir. Örneğin, başlangıçta hangi alanların tedavi edildiğine bakılmaksızın karnınızın çevresinde yağ birikebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/
 2. https://www.healthdirect.gov.au/

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu