Sağlıklı Yaşam

Badem Sütü Faydaları Nelerdir? Birbirinden Değerli 10 Faydası

Badem sütü faydaları

Badem sütü faydalarından herkes yararlanabilir; çünkü badem sütü, herkesin kolaylıkla üretebileceği bitki bazlı bir süttür. Badem sütü 0 kolesterol içerir ve laktozsuzdur, bu da laktoz intoleransı ve kolesterol sorunu olan bireylerin sorunsuz bir şekilde bu bitkisel sütü tüketmesini sağlar.

Ayrıca, ticari olarak satılan çoğu badem sütü çok sayıda vitaminle desteklenerek üretilir. Badem sütündeki sağlıklı maddelerin zenginleştirilmesi neredeyse her zaman üretiminin bir parçasıdır ve bu da badem sütüne ekstra yararlar katar.

Badem sütü faydalarından bazıları şunları içerir: [1]

1- Badem sütünün genel faydaları

Birçok kişi süt konusunda laktozla ilgili nedenlerden dolayı sorunlar yaşar ve inek sütü tüketemez. Badem sütü bir bitki sütüdür ve bu nedenle laktozdan tamamen arındırılmıştır. Laktozdan dolayı süt içemeyen herkes badem sütünü rahatlıkla içebilir.

Badem sütünün yardım edemediği tek insan türü, fındık alerjisi olanlardır. Çünkü fındık alerjiniz varsa muhtemelen badem sütüne de alerjiniz vardır. Badem sütü, genellikle genel durumlarını iyileştirdiği için şeker hastalığı olanlara da önerilir.

2- Badem sütünün kemik sağlığına faydaları

Tıpkı inek sütü gibi, badem sütü de iyi miktarda kalsiyum içerir ve kalsiyum, kemikleri sert ve sağlıklı tutmak için gereklidir. Badem sütü yalnızca %2 kalsiyum içerse de bu oran kemik sağlığı için fazlasıyla yeterlidir. Kemikle ilgili rahatsızlıklardan mustarip olanlar her zaman badem sütüne ve onun olumlu etkisine güvenebilirler.

Ayrıca, çeşitli yaralanmalar yaşamış sporcular da kemiklerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için günlük olarak badem sütü içebilir. Badem sütü tedavisi sonrasında kemikler hem daha sağlıklı hem de eskisinden daha güçlü olacaktır.

badem sütü faydaları

3- Badem sütünün antioksidan olarak faydaları

Oksijeni her soluduğumuzda, kan dolaşımımız içerisine serbest radikaller alır. Serbest radikaller, vücudumuzdaki antioksidanların tam tersidirler, erken yaşlanmaya neden olurlar ve genel hücre yok oluşunu da artırırlar. Bu, çok fazla serbest radikale ve çok az antioksidana sahip birinin kanser riski altında olduğu anlamına gelir.

Badem sütü harika bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle, vücudu hızlı ve sağlıklı bir şekilde optimal dengeye geri getirebilir. Vücutlarında çok az antioksidan bulunanlar, badem sütüne başladıktan bir haftadan daha kısa sürede bir badem sütünün harika etkisini hissedeceklerdir.

4- Badem sütünün kalp sağlığına faydaları

Badem sütünde kolesterol bulunmadığından, diğer bitki sütlerinin çoğundan farklı olarak, kalp rahatsızlığı olanlar da bunun tadını çıkarabilirler. Yüksek kolesterol, vücudun genel işlevi için çok kötüdür. Kolesterolü yüksek olanlar genellikle fast food ve diğer sağlıksız içeriklerden hoşlanırlar, ancak bu durumda vücut ağırlığı ve kolesterolü yüksek olan kişilerde felç geçirme riski çok daha fazladır.

Badem sütüyle çok sayıda kalp hastalığı daha az şiddetli hale getirilebilir veya yeterince iyileştirilebilir. İçerisinde kolesterol bulunmasa da bu şahane içecek kalp-damar sağlığına birçok fayda sağlar.

5- Badem sütünün kas gelişimine faydaları

Badem sütü, steroidlerden farklı olarak, antrenmanla birlikte doğal kas gelişimine katkıda bulunacaktır. Tabii ki, eğitim gereklidir çünkü çaba sarf etmeden hiçbir sonuç gelmez. Ancak bu sütle bir sporcunun hemen hemen aynı miktarda protein için çok daha az ödeme yapması gerekiyor.

Öte yandan, normal süte alerjisi olan sporcular veya hayvansal süt tüketmek istemeyen sporcular da bu sütün şahane faydalarından istifade edebilir. Kısacası, badem sütü sporculara ve kas geliştirmek isteyenlere birçok katkı sunacaktır.

6- Badem sütünün baş ağrısına faydaları

Ne zaman zihinsel veya fiziksel olarak stresli hissetsek, vücudumuzun bir dengesizlik yaşama ihtimali vardır. Stres, günümüzde en sık görülen şikâyetlerden biridir ve baş ağrısı en sık görülen stres semptomudur.

Badem sütü, içerdiği riboflavin ile vücudun sağlıklı işleyişini artırmaya yardımcı olur. Riboflavin, B2 vitamini olarak da bilinir. Ve bu badem sütünde bulunan bu vitamin, baş ağrısı gibi çeşitli stres semptomlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

badem sütü faydaları

7- Badem sütünün sindirim sağlığına faydaları

Sindirim sistemi, yediğimiz her şeyden besinleri ve proteinleri almamıza yardımcı olur ve ana vücut sistemlerinden biridir. Bu nedenle, sağlıklı olduğu asla kanıtlanmayan çeşitli modern fast food türleri ile sürekli etkileşim halindedir.

Tüm bu pek de faydalı olmayan yiyecekler sindirim sistemimize zarar verir ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Lifler, sağlıklı bir mideyi korumak için gereklidir ve badem sütü sağlıklı liflerle doludur. Bu nedenle düzenli olarak badem sütü içenler daha az mide ağrısı ve ishal yaşayacaktır.

8- Badem sütünün göz sağlığına faydaları

İnsan vücudunun her parçası belirli bir vitaminden yararlanır ve aynı şey gözler için de geçerlidir. İnsan gözü vücudun en hassas bölgelerinden biridir. Bu nedenle, gözler hemen hemen her şeyden zarar görebilir. Parlak ışıklar, herhangi bir ekran, güneş ışığı, toz, pislik ve rüzgâr çeşitli göz bozukluklarına neden olabilir.

Gözlerimizin odağını ve sağlığını iyileştirmek için kullandığımız vitamin A vitaminidir. Badem sütü A vitamininden önemli miktarda içerir, bu yüzden bazen badem sütü içen insanların görsel yeteneklerinin fazla olduğu söylenmektedir.

9- Badem sütünün kalori açısından faydaları

Kilo vermeye çalışan herkes inek sütünden uzak durmalıdır. Eğer bunu yaparlarsa belli bir süre sonra kilo verme sonuçlarında önemli bir artış fark edeceklerdir. Badem sütü bir bardakta yaklaşık 40 kalori içerirken, inek sütü bu miktarın üç katı fazlasını içerir.

Bu çarpıcı gerçek, inek sütünden badem sütüne geçmek için yeterli bir sebeptir. Aynı şey soya sütü için de geçerlidir; örneğin şekerli badem sütü bardak başına 59 kalori içerir, soya sütü ise 127 kalori içerir.

10- Badem sütünün diğer faydaları

İnek sütünün buzdolabından çıktıktan sonra bir süre beklenerek ısınması gerekir. Ancak badem sütü her yerde anında saklanabilir ve içilebilir. Bu etkileyici gerçeğin nedeni, inek sütünün aksine bademin bakterilere çok daha az eğilimli olmasıdır.

İnek sütü bir süre uygun olmayan bir sıcaklıkta kaldığında, bakteriler onu istila eder ve daha sonra ise süt bozulur. Ancak badem sütü, asitlerini ve aynı bakterileri doğal olarak öldüren diğer kimyasalları da içerir.

Badem sütü faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- 10 Health Benefits of Almond Milk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu