reklam
İç Hastalıkları

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Şeker hastalığı (diyabet), yediğiniz yiyeceğin enerjisini, vücuda uygun şekilde absorbe edilmesini önleyen bir hastalıktır. İki tür diyabet vardır; tip1 ve tip2 diyabet. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Şeker hastalığı nedir? Neden olur?

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, pankreas artık insülin üretemediğinde veya vücut ürettiği insülini iyi kullanamadığında ortaya çıkan kronik ve metabolik bir hastalıktır.

İnsülin, pankreas tarafından üretilen ve yediğimiz yiyeceklerden glikozun enerji üretmek için kan akışından vücuttaki hücrelere geçmesine izin vererek anahtar görevi gören bir hormondur. Tüm karbonhidratlı yiyecekler kandaki glikoza ayrılır. İnsülin, glikozun hücrelere girmesine yardımcı olur.

İnsülin üretememek veya etkili bir şekilde kullanmamak, kanda yüksek glikoz seviyelerine (hiperglisemi) yol açar. Uzun vadede yüksek glikoz seviyeleri vücuda zarar vermekle, çeşitli organ ve dokuların başarısızlığı ile ilişkilidir.

Tip 1 diyabet ve nedenleri

Tip 1 diyabet hastalığı otoimmün bir hastalıktır. İnsülin eksikliğine bağışıklık sisteminin hatalı bir reaksiyonu neden olur ve bu da pankreasın insülin üreten hücrelerinin tahrip olmasına neden olur.

Etkilenen kişi, vücudun insülin eksikliğinden muzdariptir. Bu, kan şekeri seviyesini arttırır, çünkü insülin hormonu vücut hücrelerindeki glikoz (şeker) emilimini düzenler ve hipoglisemik bir etkiye sahiptir.

Hastalık genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkar ve bu yaş grubundaki en yaygın metabolik bozukluktur. Etkilenen kişiler, akut metabolik bozuklukları ve olası ikincil hastalıkları önlemek için tüm yaşamları boyunca insülin enjekte etmek zorundadır.

Tip 2 diyabet ve nedenleri

Tip 2 diyabet geliştirmenin ana nedeni, vücut hücrelerinin insüline yanıt vermeyi bıraktığı insülin direncidir. Pankreas genellikle hastalığın başlangıcında hala yeterli insülin üretir. Kas, karaciğer ve yağ hücreleri buna karşı giderek daha duyarsız hale gelir. Pankreas daha sonra kan şekerini düşürmek için daha fazla insülin üretir. Bununla birlikte, bir noktada pankreas, insülin direncini artık telafi edemez.

Hastalık, yaşam tarzı değişiklikleri ve özel ilaçların yardımıyla yönetilebilir. Bazı durumlarda, tip 2 diyabetliler için insülin enjeksiyonları da gereklidir.

Gebelik diyabeti ve nedenleri

Diyabet hamilelik sırasında ortaya çıkabilir ve bu duruma gebelik diyabeti denir. Bu durumda, gestasyonel diyabet veya diğer adıyla gebelik diyabetinden bahsedilir.

Hamile kadınların yaklaşık %4-6’sında diyabet gelişir. Diyetin yüksek yağ içeriği, düşük egzersiz ve obezite rolü diyabetin nedeni olabilir. Çoğu zaman, doğumdan sonra hastalık kendiliğinden kaybolur.

Görülme sıklığı nedir?

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 340 milyondan fazla insanın şeker hastalığı (diyabet) hastalığından muzdarip olduğunu tahmin ediyor. Bunların yüzde 90 ila 95’i tip 2 diyabet (2012 itibariyle).

2008-2030 yılları arasında diyabet kaynaklı ölüm sayısının üçte iki oranında artacağı düşünülüyor. Nedeni, yanlış beslenme ve egzersiz eksikliği nedeniyle aşırı kilolu olan insanlardır, çünkü aşırı kilo insülin direncini arttırır.

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Diyabetin semptomları arasında, alışılmadık derecede dayanılmaz susuzluk, sık idrara çıkma isteği, kilo kaybı ve genel halsizlik sayılabilir. Vücut artan kan şekerini idrarla atarak düzenlemeye çalışır.

Etkilenen kişinin daha fazla idrara çıkması gerekir, bu da vücutta sıvı kaybına neden olur ve bu durum da susuzluk, dehidrasyon, kilo kaybı ve yorgunluğa yol açar.

Ek olarak, idrar yolu enfeksiyonları, görme bozuklukları veya diş eti enfeksiyonları gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Yaralar daha zor iyileşir ve vücudun savunmaları zayıflar.

Tip 1 diyabetin aksine, tip 2 diyabet daha yavaş gelişir ve her zaman anlaşılması kolay değildir. Başlangıçta pankreas, daha fazla insülin üreterek ve böylece kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutarak insülin direncini telafi edebilir. Semptomlar daha az belirgindir ve ilk belirtiler genellikle başka şekilde ortaya çıkar.

Bununla birlikte, bir süre sonra insülin üretimi tükenir, kan şekeri seviyeleri yükselir ve son olarak tip 2 diyabet gelişir. Tip 2 diyabetin sadece gözlere, böbreklere veya kalbe zarar verme gibi uzun vadeli sonuçlara dayanarak keşfedildiği durumlar vardır.

Şeker hastalığı nasıl teşhis edilir?

Diyabet tanısı, kan şekeri seviyesini belirlemek için basit bir kan testi ile yapılabilir. Sonuçlar normal değerlerin hemen üstünde veya altındaysa, ek bir glikoz tolerans testi (şekere maruz kalma testi olarak da adlandırılır) gerçekleştirilir.

İlgili kişiden biraz kan alınır ve daha sonra glikoz çözeltisi içer. Bir ila iki saat sonra tekrar kan alınır ve kan şekeri seviyesi belirlenir. Test sonuçlarının yardımıyla diyabet tanısı net bir şekilde yapılabilir.

HbA1c değeri, son iki ay içindeki ortalama kan şekeri seviyesinin belirlenebildiği uzun süreli kan şekeri değeridir. Glikoz ile ilişkili kırmızı kan pigmentinin (hemoglobin) yüzdesidir. HbA1c değeri yüzde olarak verilir.K ısa süreli kan şekeri tepe noktaları HbA1c değerine neredeyse hiç yansımaz. Sağlıklı insanlarda, değer yüzde dört ila altı civarındadır.

Bu kan testini yapmanın birkaç yolu vardır:

 • Doktorunuz kanınızı alacak ve labaratuvara gönderecektir. Bulgular gelir gelmez sonuçları sizinle tartışacaktır. Bazı durumlarda bir laboratuvar testi daha olmanız gerekebilir.
 • Gebe kadınlarda, kan şekeri düzeyleri, gestasyonel diyabet için önerilen anne-çocuk testlerinin bir parçası olarak belirlenir.
 • Eczanelerde kan şekeri ölçümleri her zaman yerinde yapılır, genellikle kısa bir iğne parmak ucuna batırılır ve bir test şeridindeki kan damlası hızlı bir sonuç verir.

Şeker hastalığı nasıl tedavi edilir?

Diyabet tedavisi, hastanın yaşam kalitesini korumaya ve kalbe, böbreklere, kan damarlarına, gözlere ve ayaklara zarar vermekten kaçınmaya odaklanır.

Tip 1 diyabetin tedavisi

Tip 1 diyabetliler kan şekerini kontrol etmek ve günde birkaç kez insülin enjekte etmek zorundadır. Bir eğitim kursunda, hastalar ilgili insülin dozunu gerektiği gibi ayarlamayı öğrenir.

İnsülini vücuda vermenin iki farklı yolu vardır:

 • Yoğunlaştırılmış konvansiyonel insülin tedavisi: Her öğünden önce, diyabetik insanlar mevcut kan şekeri seviyesini ölçer ve kan şekeri değerinden, istenen miktarda yiyecekten ve planlanan fiziksel aktiviteyi göz önüne alarak kendisi için en uygun insülin dozunu hesaplar. Sonra ise insülini kendisine enjekte eder.
 • İnsülin pompası tedavisi: Burada bir pompa, kısa etkili bir insülinin, bir iğne ve ince bir plastik tüp (kateter) yoluyla cildin altındaki yağ dokusuna sürekli olarak girmesini sağlar. Doktor, temel gereksinimleri karşılamak için gerekli olan insülin miktarlarını programlar. Diyabetik insan, her öğünden önce mevcut kan şekeri seviyesini ölçer ve kan şekeri değerinden, istenen miktarda yiyecekten ve planlanan fiziksel aktiviteden onun için en uygun insülin dozunu hesaplar. Ekstra insülin dozu bir düğmeye basılarak serbest bırakılır.

Tip 2 diyabetin tedavisi

Çoğu durumda, tip 2 diyabet yaşam tarzında bir değişiklikle tedavi edilebilir, çünkü temel olarak pankreasta yeterli insülin üretilmesi gerekmektedir. Sadece şekerin kandan vücut hücrelerine emilimi bozulur, bu da kan şekeri seviyesinde sürekli bir artışa neden olur.

Bu insülin direnci sağlıklı beslenme, kilo kaybı ve daha fazla egzersiz ile azaltılabilir. Bu önlemler düzeltmezse, tablet veya insülin kullanımı gereklidir. İlaç tedavisinde ayrı ayrı veya kombinasyon halinde kullanılabilen çeşitli aktif bileşenler vardır, örneğin:

 • Sülfonilüreler insülin salımını ve salımını uyarır.
 • Biguanid karaciğerde yeni glikoz oluşumunu engeller ve vücut hücrelerinin insüline duyarlılığını arttırır. Bunlar aynı zamanda insülin duyarlılaştırıcılar olarak da adlandırılır.
 • Alfa-glukosidaz inhibitörleri emilim geciktiricilerdir, bir yemekten sonra kan şekerinin yükselmesini önlemek için glikozun doğrudan bağırsaktaki kan içine geciktirilmiş emilimine neden olurlar.
 • Gliptinler modern bir aktif bileşen sınıfıdır. Beta hücrelerinden insülin sekresyonunu teşvik eder ve periferik insülin direncini azaltır. İyi tolere edilirler ve iyi etkinliği ile hipoglisemi ve kilo alımı riski çok düşüktür.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Şeker hastalığına ne iyi gelir?

İşte madde madde şeker hastalığına iyi gelen şeyler:

1- Tam tahıllar

Diyetimizde rafine tahılları tam tahıllarla değiştirdiğimizde, şeker hastalığı riskini azaltır. (Kaynak)

Kepekli tahıllar, rafine beyaz tahıllara kıyasla çok miktarda lif ve besin içerir. Lif sindirim sürecini yavaşlatır, böylece besinler vücut tarafından daha yavaş emilir ve kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeleri önler. Ayrıca, tam tahıllar daha düşük bir glisemik indekse sahiptir, bu nedenle kan şekeri seviyeleri üzerinde daha az etkiye sahiptir.

Esmer pirinç, bulgur, karabuğday, yulaf, darı, kinoa ve arpa şeker hastaları için faydalıdır.

Yulaf ve arpadaki beta-glukanlar, besin alımından sonra kan şekeri seviyelerinin yükselmesini engeller.

2- Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda besin içerir ve düşük kalorilidir. Ayrıca kan şekeri seviyemizi yükseltebilecek karbonhidratlar açısından da düşüktür. Diyet lifi, fitokimyasallar, vitaminler ve mineraller açısından zengindirler. Tüketimlerinin tip 2 diyabet riskini azalttığı bilinmektedir. (Kaynak)

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen 15 etkili bitki

Sebzelerin pişirilmesi bazı fitokimyasalları yok edebileceğinden şeker hastaları yemeklerin başında salata gibi çiğ sebzeleri yemelidir.

3- Kuruyemişler

Araştırmalar, kuruyemişlerin tip 2 diyabet için oldukça faydalı olduğunu göstermiştir. Kontrollü bir diyetle birlikte kuruyemiş tüketmek, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Örneğin bademin yemekten sonra kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. (Kaynak)

Çalışmalar, Antep fıstığının, glikoz seviyelerini düşüren ve böylece diyabet riskini azaltan glukagon benzeri peptid1 hormonu içerdiğini göstermiştir. (Kaynak)

Cevizin ayrıca kan şekeri seviyesini ve diyabet riskini düşürdüğü bilinmektedir.

4- Yoğurt

Yoğurt protein, kalsiyum, probiyotikler açısından zengindir ve karbonhidrat bakımından düşüktür. Aynı zamanda düşük bir glisemik indekse sahiptir. Şekersiz, az yağlı yoğurt kan şekeri seviyelerini düzenler ve tip 2 diyabet riskini önleyebilir. (Kaynak)

Şeker hastaları yemeklerle birlikte veya ana öğünler arasında atıştırmalık olarak yoğurt yiyebilirler.

5- Sarımsak

Sarımsak tüketimi glisemik durumu iyileştirir, ayrıca açlık ve yemek sonrası kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. (Kaynak)

Sarımsak ayrıca B6 vitamini ve C vitamini içerir. B6 vitamini karbonhidrat metabolizmasına yardımcı olur ve C vitamini kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Şeker hastalığı olanlar çiğ sarımsak tüketebilir, yiyeceklere ekleyebilir veya sarımsak takviyesi satın alabilirler.

6- Tarçın

Tarçın, diyabet ve buna bağlı komplikasyon riskini etkili bir şekilde azaltır. (Kaynak)

Tarçın, insülin salınımını ve insülin reseptörlerinin sinyalini artırır, böylece diyabetin yönetimine yardımcı olur. Aynı zamanda diyabetin gelişmesini engelleyen güçlü bir antioksidandır.

Tarçın ayrıca yemeklerden sonra şeker seviyesinin ani yükselmesini de engeller. (Kaynak)

7- Elma sirkesi

Elma sirkesi, elmadan elde edilen meyve suyunun fermantasyona tabi tutulmasıyla yapılır. Aynı zamanda C vitamini, B vitaminleri ve asetik asit içerir.

Elma sirkesi yemeklerden sonra kan şekerini etkili bir şekilde düşürür ve ayrıca insülin işlevini iyileştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır. (Kaynak)

İlgili yazı: Elma sirkesinin faydaları ve zararları nelerdir?

8- Fasulye

Fasulye besin değerleri, lif ve protein bakımından zengindirler, bizi daha uzun süre tok tutar ve karbonhidrat alımımızı azaltırlar.

Fasulye ayrıca düşük bir glisemik indekse sahiptir ve kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde düşürür. Soya fasulyesinin glisemik indeksi 15, barbunya fasulyesi 28 ve nohut 33’tür.

Fasulye şeker hastaları için son derece faydalıdır. (Kaynak)

9- Meyveler

Meyveler güçlü antioksidanlardır. Ayrıca C vitamini ve lif açısından da zengindirler. Meyvelerin ayrıca düşük bir glisemik indeks değeri vardır.

Yaban mersini, çilek gibi meyvelerin kan şekeri seviyelerini düzenlemede yararlı olduğu ve bu nedenle şeker hastaları için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. (Kaynak)

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen 25 etkili meyve

10- Yağlı balık

Somon, ringa, sardalya ve uskumru gibi yağlı balıklar zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Bu omega-3 yağ asitleri, şeker hastalarını nefropati, kardiyomiyopati, nöropati, retinopati vb. gibi diyabetle ilgili çeşitli komplikasyonlardan korur. (Kaynak)

Yağlı balıklar proteinlerle yüklüdür, bu da bizi uzun süre tok hissettirir ve karbonhidrat alımımızı azaltır.

Şeker hastaları ilişkiye girebilir mi?

Şeker hastalığına sahip olmak, bir kişinin yediği şeylerden çok daha fazlasını etkiler. Cinsel sağlıkları dahil hayatlarının her yönünü etkileyebilir.

Bir kişi şeker hastası olduğunda, vücudu insülini doğru şekilde kullanamaz ve bu, yüksek kan şekeri seviyelerine yol açabilir. Zamanla bunlar sinir hasarı ve kardiyovasküler problemler gibi komplikasyonlara yol açabilir. Her ikisinin de cinsel sağlık için etkileri vardır.

Diyabet, kişinin ruh sağlığı ve öz saygısı üzerinde de etkili olabilir ve bu da cinsel sağlığı etkileyebilir.

Kadınlarda şeker hastalığı ve cinsellik

Yüksek kan şekeri seviyeleri vücutta sinir hasarına neden olabilir. Bu durum aşağıdaki gibi sorunlara yol açabilir ve bundan dolayı orgazm sorunlarına ve cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir:

 • Cinsel uyarılma yetersizliği
 • Vajinanın yeterince kaygan olmaması

Bu değişiklikler orgazm sorunlarına ve cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir.

Menopoz sırasında, diyabetli bir kadın kan şekeri seviyelerinde ani düşüşler yaşayabilir. Bu cinsel sağlığını etkileyebilir, çünkü ilişki sırasında düşük kan şekeri semptomları yaşayabilir. Bu, cinselliğin zevkten çok rahatsızlık verici görünmesine neden olabilir.

Ayrıca kadınların ilişkiye girmeden önce kan şekerini kontrol etmesi de gerekebilir.

Ek olarak, diyabetli kadınların pamukçuk, sistit ve idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bunların hepsi cinsel ilişkiye girme veya cinsel ilişkiden zevk alma yeteneğini etkileyebilir.

Erkeklerde şeker hastalığı ve cinsellik

Bazı çalışmalarda, diyabetli erkeklerin testosteron hormon seviyelerinin azaldığı görülmüştür ve bu horman cinsel istekle yakından ilgilidir. Bu nedenden dolayı diyabet hastası erkekler cinsel isteksizlik yaşayabilir. (Kaynak)

Bununla birlikte, diyabetli erkekleri etkileyen temel cinsel sağlık sorunu, erektil disfonksiyon ya da iktidarsızlık olarak bilinen bir ereksiyona ulaşamama veya bunu sürdürememe durumudur.

Bir erkeğin ereksiyona ulaşması için penise önemli miktarda kan akışı olması gerekir. Bununla birlikte, diyabet kan damarlarına zarar vererek penise giden kan akışını etkileyebilir. Diyabet ayrıca sinir hasarına yol açabilir ve ereksiyonu sürdürmesini zorlaştırabilir.

Tip 2 diyabet genellikle obezite veya aşırı kilo ile birlikte ortaya çıkar ve bu da erektil disfonksiyon riskini artırır.

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, erektil disfonksiyon vakalarının yüzde 10-20’si stres, depresyon, düşük benlik saygısı, cinsel başarısızlık korkusu ve diğer akıl sağlığı endişelerinden kaynaklanmaktadır. (Kaynak)


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes
 2. https://medlineplus.gov/diabetes.html
 3. https://www.medicinenet.com/diabetes_mellitus/article.htm
 4. https://www.webmd.com/diabetes/default.htm

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir