Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Şeker hastalığı (diyabet), yediğiniz yiyeceğin enerjisini, vücuda uygun şekilde absorbe edilmesini önleyen bir hastalıktır. İki tür diyabet vardır; tip1 ve tip2 diyabet. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

08.02.2020
291
Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Şeker hastalığı nedir? Neden olur?

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, pankreas artık insülin üretemediğinde veya vücut ürettiği insülini iyi kullanamadığında ortaya çıkan kronik ve metabolik bir hastalıktır.

İnsülin, pankreas tarafından üretilen ve yediğimiz yiyeceklerden glikozun enerji üretmek için kan akışından vücuttaki hücrelere geçmesine izin vererek anahtar görevi gören bir hormondur. Tüm karbonhidratlı yiyecekler kandaki glikoza ayrılır. İnsülin, glikozun hücrelere girmesine yardımcı olur.

İnsülin üretememek veya etkili bir şekilde kullanmamak, kanda yüksek glikoz seviyelerine (hiperglisemi) yol açar. Uzun vadede yüksek glikoz seviyeleri vücuda zarar vermekle, çeşitli organ ve dokuların başarısızlığı ile ilişkilidir

Tip 1 diyabet ve nedenleri

Tip 1 diyabet otoimmün bir hastalıktır. İnsülin eksikliğine bağışıklık sisteminin hatalı bir reaksiyonu neden olur ve bu da pankreasın insülin üreten hücrelerinin tahrip olmasına neden olur.

Etkilenen kişi, vücudun insülin eksikliğinden muzdariptir. Bu, kan şekeri seviyesini arttırır, çünkü insülin hormonu vücut hücrelerindeki glikoz (şeker) emilimini düzenler ve hipoglisemik bir etkiye sahiptir.

Hastalık genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkar ve bu yaş grubundaki en yaygın metabolik bozukluktur. Etkilenen kişiler, akut metabolik bozuklukları ve olası ikincil hastalıkları önlemek için tüm yaşamları boyunca insülin enjekte etmek zorundadır.

Tip 2 diyabet ve nedenleri

Tip 2 diyabet geliştirmenin ana nedeni, vücut hücrelerinin insüline yanıt vermeyi bıraktığı insülin direncidir. Pankreas genellikle hastalığın başlangıcında hala yeterli insülin üretir. Kas, karaciğer ve yağ hücreleri buna karşı giderek daha duyarsız hale gelir. Pankreas daha sonra kan şekerini düşürmek için daha fazla insülin üretir. Bununla birlikte, bir noktada pankreas, insülin direncini artık telafi edemez.

Hastalık, yaşam tarzı değişiklikleri ve özel ilaçların yardımıyla yönetilebilir. Bazı durumlarda, tip 2 diyabetliler için insülin enjeksiyonları da gereklidir.

Gebelik diyabeti ve nedenleri

Diyabet hamilelik sırasında ortaya çıkabilir ve bu duruma gebelik diyabeti denir. Bu durumda, gestasyonel diyabetten bahsedilir.

Hamile kadınların yaklaşık %4-6’sında diyabet gelişir. Diyetin yüksek yağ içeriği, düşük egzersiz ve obezite rolü diyabetin nedeni olabilir. Çoğu zaman, doğumdan sonra hastalık kendiliğinden kaybolur.

Görülme sıklığı nedir?

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 340 milyondan fazla insanın şeker hastalığı (diyabet) hastalığından muzdarip olduğunu tahmin ediyor. Bunların yüzde 90 ila 95’i tip 2 diyabet (2012 itibariyle).

2008-2030 yılları arasında diyabet kaynaklı ölüm sayısının üçte iki oranında artacağı düşünülüyor. Nedeni, yanlış beslenme ve egzersiz eksikliği nedeniyle aşırı kilolu olan insanlardır, çünkü aşırı kilo insülin direncini arttırır.

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Diyabetin semptomları arasında, alışılmadık derecede dayanılmaz susuzluk, sık idrara çıkma isteği, kilo kaybı ve genel halsizlik sayılabilir. Vücut artan kan şekerini idrarla atarak düzenlemeye çalışır.

Etkilenen kişinin daha fazla idrara çıkması gerekir, bu da vücutta sıvı kaybına neden olur ve bu durum da susuzluk, dehidrasyon, kilo kaybı ve yorgunluğa yol açar.

Ek olarak, idrar yolu enfeksiyonları, görme bozuklukları veya diş eti enfeksiyonları gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Yaralar daha zor iyileşir ve vücudun savunmaları zayıflar.

Tip 1 diyabetin aksine, tip 2 diyabet daha yavaş gelişir ve her zaman anlaşılması kolay değildir. Başlangıçta pankreas, daha fazla insülin üreterek ve böylece kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutarak insülin direncini telafi edebilir. Semptomlar daha az belirgindir ve ilk belirtiler genellikle başka şekilde ortaya çıkar.

Bununla birlikte, bir süre sonra insülin üretimi tükenir, kan şekeri seviyeleri yükselir ve son olarak tip 2 diyabet gelişir. Tip 2 diyabetin sadece gözlere, böbreklere veya kalbe zarar verme gibi uzun vadeli sonuçlara dayanarak keşfedildiği durumlar vardır.

Şeker hastalığı nasıl teşhis edilir?

Diyabet tanısı, kan şekeri seviyesini belirlemek için basit bir kan testi ile yapılabilir. Sonuçlar normal değerlerin hemen üstünde veya altındaysa, ek bir glikoz tolerans testi (şekere maruz kalma testi olarak da adlandırılır) gerçekleştirilir.

İlgili kişiden biraz kan alınır ve daha sonra glikoz çözeltisi içer. Bir ila iki saat sonra tekrar kan alınır ve kan şekeri seviyesi belirlenir. Test sonuçlarının yardımıyla diyabet tanısı net bir şekilde yapılabilir.

HbA1c değeri, son iki ay içindeki ortalama kan şekeri seviyesinin belirlenebildiği uzun süreli kan şekeri değeridir. Glikoz ile ilişkili kırmızı kan pigmentinin (hemoglobin) yüzdesidir. HbA1c değeri yüzde olarak verilir.K ısa süreli kan şekeri tepe noktaları HbA1c değerine neredeyse hiç yansımaz. Sağlıklı insanlarda, değer yüzde dört ila altı civarındadır.

Bu kan testini yapmanın birkaç yolu vardır:

 • Doktorunuz kanınızı alacak ve labaratuvara gönderecektir. Bulgular gelir gelmez sonuçları sizinle tartışacaktır. Bazı durumlarda bir laboratuvar testi daha olmanız gerekebilir.
 • Gebe kadınlarda, kan şekeri düzeyleri, gestasyonel diyabet için önerilen anne-çocuk testlerinin bir parçası olarak belirlenir.
 • Eczanelerde kan şekeri ölçümleri her zaman yerinde yapılır, genellikle kısa bir iğne parmak ucuna batırılır ve bir test şeridindeki kan damlası hızlı bir sonuç verir.

Şeker hastalığı nasıl tedavi edilir?

Diyabet tedavisi, hastanın yaşam kalitesini korumaya ve kalbe, böbreklere, kan damarlarına, gözlere ve ayaklara zarar vermekten kaçınmaya odaklanır.

Tip 1 diyabetin tedavisi

Tip 1 diyabetliler kan şekerini kontrol etmek ve günde birkaç kez insülin enjekte etmek zorundadır. Bir eğitim kursunda, hastalar ilgili insülin dozunu gerektiği gibi ayarlamayı öğrenir.

İnsülini vücuda vermenin iki farklı yolu vardır:

 • Yoğunlaştırılmış konvansiyonel insülin tedavisi: Her öğünden önce, diyabetik insanlar mevcut kan şekeri seviyesini ölçer ve kan şekeri değerinden, istenen miktarda yiyecekten ve planlanan fiziksel aktiviteyi göz önüne alarak kendisi için en uygun insülin dozunu hesaplar. Sonra ise insülini kendisine enjekte eder.
 • İnsülin pompası tedavisi: Burada bir pompa, kısa etkili bir insülinin, bir iğne ve ince bir plastik tüp (kateter) yoluyla cildin altındaki yağ dokusuna sürekli olarak girmesini sağlar. Doktor, temel gereksinimleri karşılamak için gerekli olan insülin miktarlarını programlar. Diyabetik insan, her öğünden önce mevcut kan şekeri seviyesini ölçer ve kan şekeri değerinden, istenen miktarda yiyecekten ve planlanan fiziksel aktiviteden onun için en uygun insülin dozunu hesaplar. Ekstra insülin dozu bir düğmeye basılarak serbest bırakılır.

Tip 2 diyabetin tedavisi

Çoğu durumda, tip 2 diyabet yaşam tarzında bir değişiklikle tedavi edilebilir, çünkü temel olarak pankreasta yeterli insülin üretilmesi gerekmektedir. Sadece şekerin kandan vücut hücrelerine emilimi bozulur, bu da kan şekeri seviyesinde sürekli bir artışa neden olur.

Bu insülin direnci sağlıklı beslenme, kilo kaybı ve daha fazla egzersiz ile azaltılabilir. Bu önlemler düzeltmezse, tablet veya insülin kullanımı gereklidir. İlaç tedavisinde ayrı ayrı veya kombinasyon halinde kullanılabilen çeşitli aktif bileşenler vardır, örneğin:

 • Sülfonilüreler insülin salımını ve salımını uyarır.
 • Biguanid karaciğerde yeni glikoz oluşumunu engeller ve vücut hücrelerinin insüline duyarlılığını arttırır. Bunlar aynı zamanda insülin duyarlılaştırıcılar olarak da adlandırılır.
 • Alfa-glukosidaz inhibitörleri emilim geciktiricilerdir, bir yemekten sonra kan şekerinin yükselmesini önlemek için glikozun doğrudan bağırsaktaki kan içine geciktirilmiş emilimine neden olurlar.
 • Gliptinler modern bir aktif bileşen sınıfıdır. Beta hücrelerinden insülin sekresyonunu teşvik eder ve periferik insülin direncini azaltır. İyi tolere edilirler ve iyi etkinliği ile hipoglisemi ve kilo alımı riski çok düşüktür.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Şeker hastaları ilişkiye girebilir mi?

Şeker hastalığına sahip olmak, bir kişinin yediği şeylerden çok daha fazlasını etkiler. Cinsel sağlıkları dahil hayatlarının her yönünü etkileyebilir.

Bir kişi şeker hastası olduğunda, vücudu insülini doğru şekilde kullanamaz ve bu, yüksek kan şekeri seviyelerine yol açabilir. Zamanla bunlar sinir hasarı ve kardiyovasküler problemler gibi komplikasyonlara yol açabilir. Her ikisinin de cinsel sağlık için etkileri vardır.

Diyabet, kişinin ruh sağlığı ve öz saygısı üzerinde de etkili olabilir ve bu da cinsel sağlığı etkileyebilir.

Kadınlarda şeker hastalığı ve cinsellik

Yüksek kan şekeri seviyeleri vücutta sinir hasarına neden olabilir. Bu durum aşağıdaki gibi sorunlara yol açabilir ve bundan dolayı orgazm sorunlarına ve cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir:

 • Cinsel uyarılma yetersizliği
 • Vajinanın yeterince kaygan olmaması

Bu değişiklikler orgazm sorunlarına ve cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir.

Menopoz sırasında, diyabetli bir kadın kan şekeri seviyelerinde ani düşüşler yaşayabilir. Bu cinsel sağlığını etkileyebilir, çünkü ilişki sırasında düşük kan şekeri semptomları yaşayabilir. Bu, cinselliğin zevkten çok rahatsızlık verici görünmesine neden olabilir.

Ayrıca kadınların ilişkiye girmeden önce kan şekerini kontrol etmesi de gerekebilir.

Ek olarak, diyabetli kadınların pamukçuk, sistit ve idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bunların hepsi cinsel ilişkiye girme veya cinsel ilişkiden zevk alma yeteneğini etkileyebilir.

Erkeklerde şeker hastalığı ve cinsellik

Bazı çalışmalarda, diyabetli erkeklerin testosteron hormon seviyelerinin azaldığı görülmüştür ve bu horman cinsel istekle yakından ilgilidir. Bu nedenden dolayı diyabet hastası erkekler cinsel isteksizlik yaşayabilir. (Kaynak)

Bununla birlikte, diyabetli erkekleri etkileyen temel cinsel sağlık sorunu, erektil disfonksiyon ya da iktidarsızlık olarak bilinen bir ereksiyona ulaşamama veya bunu sürdürememe durumudur.

Bir erkeğin ereksiyona ulaşması için penise önemli miktarda kan akışı olması gerekir. Bununla birlikte, diyabet kan damarlarına zarar vererek penise giden kan akışını etkileyebilir. Diyabet ayrıca sinir hasarına yol açabilir ve ereksiyonu sürdürmesini zorlaştırabilir.

Tip 2 diyabet genellikle obezite veya aşırı kilo ile birlikte ortaya çıkar ve bu da erektil disfonksiyon riskini artırır.

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, erektil disfonksiyon vakalarının yüzde 10-20’si stres, depresyon, düşük benlik saygısı, cinsel başarısızlık korkusu ve diğer akıl sağlığı endişelerinden kaynaklanmaktadır. (Kaynak)


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.turkdiab.org/diyabet-hakkinda-hersey.asp?lang=TR&id=47
 2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes
 3. https://medlineplus.gov/diabetes.html
 4. https://www.medicinenet.com/diabetes_mellitus/article.htm
 5. https://www.webmd.com/diabetes/default.htm

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Dr. Emrah Gürkan
20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.