Sağlıklı Yaşam

Çikolata Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Doğru Bilinen Yanlışlar

Çikolata diyetinin gerçekten işe yarar olduğunun ispatı, çikolata diyetiyle giydiği şeylerin boyutunu 2 bedene kadar düşürmüş olan meşhur sunucudur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Çikolata diyeti hakkında önemli bilgiler

Çikolata diyeti daha çok komik bir şakaya benziyor, çünkü çikolata ile nasıl kilo verebilirsiniz? Çikolata diyetinin gerçekten işe yaradığının en iyi kanıtı, bu diyetle elbisesinin boyutunu 2 sayıya kadar düşüren tanınmış sunucu Ruth Moschner‘dır. Bu diyet temelde, tipik yasaklara odaklanmayan diyetteki hafif bir değişiklikle ilgilidir. İddiaya göre, bu diyet popüler düşük karbonhidrat diyeti ve benzeri diyetlerden daha iyi olmalıdır.

Çikolata diyeti nedir?

Açıkçası, bu diyet sadece çikolata yemekten çok kilo vermekle ilgilidir. Tabii ki, hepsi sağlıklı olmasa da çikolata diyetinin farklı versiyonları da vardır. Örneğin kilo vermek isteyen birçok insan, birkaç gün boyunca sadece çikolata ile beslenir ve çikolataya odaklanan diyet nedeniyle kısa sürede bir ya da iki kilo vermiş olur. Ancak elbette bu uzun süreli bir başarı değildir ve önerilmemektedir. Ayrıca, besin eksikliği, kabızlık sorunları ve genel bir memnuniyetsizlik hissi gibi tehlikeli yoksunluk belirtilerine yol açar.

Çikolata diyeti nasıl yapılır?

Moschner‘ın çikolata diyeti koyu (bitter) çikolataya dayanmaktadır, çünkü koyu çikolatanın içindeki kakao fazladır ve daha az şeker içerir. Bu diyette her öğün için iki parça bitter çikolataya ve öğleden sonra küçük bir miktar atıştırmalıklara izin verilir.

Ancak, diyetten 3 gün önce şeker ve şekerli ürünlerden uzak durmalısınız. Bunun dışında katı bir beslenme planı yoktur. Çikolata diyetindeki yiyecekler, çoğunlukla içme suyuna önem veren, sağlıklı ve çeşitli düşük karbonhidratlı yiyeceklerden oluşur.

Çikolata ile yapılan diyete ek olarak, günde en az 20 dakika hareket etmeniz önerilir. Eğer ayrıntılı ve terli bir spor programı yapma havasında değilseniz dans, yürüyüş, koşu, yüzme veya yoga gibi pratikler de yapabilirsiniz. Normalden çok daha fazla hareket etmeniz önemlidir.

Çikolata diyetinde hangi yiyeceklere izin verilir?

Çikolata diyeti yaparken diğer tatlılarda, beyaz un ürünlerinde, yağlı et ve balıklarda ve ayrıca tereyağı veya krema gibi çok yağlı süt ürünlerinde oldukça sınırlayıcı olmalısınız. Makarna ve patatesler sadece ılımlı olarak yenilmelidir.

Önerilen yiyecekler arasında sebzeler, tam tahıllar, yağsız et ve balık, meyveler ve az yağlı süt ürünleri bulunur. Yağ kullanırken sağlıklı yağlar tercih edilmeli, Ayçiçek yağı yerine keten tohumu yağı ya da zeytin yağı tercih edilmelidir. Çünkü bunlar sağlıklı yağ kaynaklarıdır.

Çikolata en az %70 kakao içermelidir, çünkü çok daha az yağ ve şeker içerir. Bu kakao oranı genelde bitter çikolatada vardır (Ayrıca, diyette bitter çikolata isimli yazımızı da okuyabilirsiniz).

Herhangi bir katkı maddesi bulunan çikolatalar çikolata diyeti için uygun değildir. Lütfen krema, üzüm, fındık, yoğurt, alkol ve benzeri şeylerle çikolata yemeyin. Çikolatayı yemeklerden yarım saat önce yemeniz tavsiye edilir, çünkü açlık hissini azaltır.

Akşamları karbonhidratlar yasak olduğundan akşamları ağırlıklı olarak protein yönünden zengin yiyecekleri yemelisiniz.

Çikolata diyetinin faydaları nelerdir?

Çikolata sizi sadece mutlu etmiyor, aynı zamanda oldukça sağlıklıdır da. Tabii ki bu biraz da çikolata türüne bağlıdır. Maalesef birçok çikolata çeşidi, diğer katkı maddelerinin yanı sıra yüksek oranda şeker ve lezzet arttırıcı maddeler içermektedir.

En büyük miktarda şeker ve aynı zamanda en fazla kalori beyaz çikolatanın içinde bulunur. Ardından sütlü çikolata bulunur, bu yüzden sadece koyu (çoğunlukla bitter) çeşitler çikolata diyeti için uygundur.

Kakao, sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunan çok değerli antioksidanlar içerir. Aynı zamanda kolesterol seviyesi ve kan basıncını da olumlu yönde etkileyebilir.

Çikolatanın bir diğer faydası da sizi mutlu etmesidir. Çünkü çikolata beyninizdeki ödül merkezini çalıştırır ve bu da kendinizi muhteşem hissetmenizi sağlar.

Çikolatanın sağlığa etkisi

Çikolata diyeti yapmasanız bile, çikolatalar hafıza kaybı üzerinde önleyici bir etkiye sahiptir. Sinir hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve ayrıca hamilelikte, en az %70 kakao içerikli çikolata tavsiye edilir.

Her ne kadar bitter çikolata veya saf kakao sağlıksız olmasa da bunları yalnızca sınırlı miktarlarda tüketmelisiniz. Sebep sadece kalorilerden değil, aynı zamanda içerdiği kadmiyumdan, kimyasal bir elementten kaynaklanıyor. Bu kimyasal elementin büyük miktarı kemik ve böbrek hasarına neden olabilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Should you work chocolate into your diet?Chocolate Diet: Eat Chocolate, Lose WeightYou Googled, 'Can you Eat Chocolate on a Diet?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu