Sağlıklı Yaşam

Diyette Bitter Çikolata Yenir mi? Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Diyette bitter çikolata yenir mi? Zararları var mıdır? Diyette bitter çikolata yemenin faydaları nelerdir? Nelere dikkat etmek gerekir? Diyette ne kadar bitter çikolata yemeliyiz? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Diyette bitter çikolata yenir mi?

Diyette bitter çikolata yemeyi birçok insan merak etmektedir. Çikolatayı seven ve aşırı kiloyla mücadele etmek zorunda olan herkes, çikolata tüketerek kilo veremeyeceğini düşünür. Ancak çikolata seçimine ve miktarına önem verir ve kontrollü bir şekilde yerseniz, bu durum kilo vermenize engel oluşturmaz. Çikolatadan tamamen uzak durmak bir çözüm değildir. Çünkü çikolata için bastırılmış özlem, birçok şeyden daha baskın hale gelebilir.

Aşağıdaki ipuçlarımızla diyette bitter çikolatayı ölçülü olarak yiyebilir ve bu duruma rağmen yine de kilo verebilirsiniz!

Diyette bitter çikolata yemenin püf noktaları

Diyetinizde önemli sayılabilecek püf noktaları aşağıda başlıklar halinde sıraladık:

1- Yüksek kakao içerikli bitter çikolataları tercih edin

Bildiğiniz gibi, çikolata yemek insanı mutlu eder. Ancak bu mutluluğu çikolatanın kendisi değil, içerdiği kakao sağlar. Kakao, beynimizdeki antidepresanlar gibi çalışan bir madde olan salsolinol içermektedir. Salsolinol, mutluluk hormonu olan dopamin salınımını arttırır ve kendinizi daha mutlu hissetmenize neden olur.

2- Kakao içeriği ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir

Sütlü çikolatadaki kakao içeriği çok düşük olduğu için, özellikle diyette iken kakao içeriği en az yüzde 70 olan bitter çikolata tüketmeyi tercih etmelisiniz. Bitter çikolata yüksek kakao içeriğinden, yaratacağı mutluluk hissi kahverengi veya beyaz çikolatadan çok daha hızlı ve daha uzun ömürlü olacaktır. Sonuç olarak, önemli ölçüde daha az çikolata tüketerek ciddi miktarda verim alabilirsiniz.

3- Bitter çikolata yerken ağzınızda erimesini sağlayın

Daima küçük bir parça bitter çikolata dilimini ağzınızda yavaşça eritin ve bir parça yedikten sonra biraz ara verin. Vücudunuza, çikolatayı sindirmesi ve mutluluk hormonlarını salgılaması için zaman verin. Bu durum aynı zamanda önemli ölçüde daha az çikolata yemenize yardımcı olacaktır.

4- Diyette iken sadece bitter çikolata mı yemeli?

Bitter çikolatayı beğenmiyorsanız, hayatınızdan çıkarmadan önce bitter çikolatanın farklı türlerini denemelisiniz. Bazı bitter çikolatalarda önemli ölçüde farklılıklar vardır. Eğer bu çikolatayı yemeyi seviyorsanız, farklı çikolata türleri de deneyebilirsiniz. Ancak diğer çikolatalardaki içerik farklı ve kalorileri daha yüksek olduğundan, özellikle diyet yaparken dikkat etmelisiniz.

5- Diyetteyken bitter çikolata yemenin zamanı önemlidir

Akşamları televizyonun önünde zaman geçirirken, kahveyle birlikte çikolata yemek çok çekici görünebilir. Ancak böyle bir şey pek faydalı değildir. Çikolatanın fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya kısa bir süre sonra tüketilmesi daha iyidir.

Çikolata vücuda çok fazla enerji verir. Vücut bu enerjiyi doğrudan fiziksel aktiviteyle kullanmazsa, enerji olarak depolamaya (glikojen depoları) başlar. Ancak vücut çok fazla enerji ile dolduğunda, fazla enerjiyi yağa dönüştürür ve bu şekilde vücutta kalmasını sağlar. Bu durum da diyette başarısızlığa uğramanıza ve kilo almanıza neden olabilir.

Fiziksel güç harcadıktan sonra, vücudun enerji depoları boşalır. Dahası, vücut bir süre enerji yakmaya devam eder. Bu yüzden böyle zamanlardan sonra tereddüt etmeden az miktarda bitter çikolata yiyebilirsiniz. Sabahları veya uyandıktan kısa süre sonra da çikolata tüketmek için iyi bir zamandır.

6- Alışverişe çıkmadan önce bitter çikolata yiyebilirsiniz

Temel olarak, boş bir mideyle alışverişe çıkmamalıyız, çünkü aç hissetmeniz gereksiz alımlarla alışveriş yapmanızı kolaylaştırmaktadır. Buna bağlı olarak, marketteki bazı yiyecekleri gördüğünüzde dayanamayıp, daha fazla alabilirsiniz.

Alışveriş öncesinde bitter çikolata tüketmek, bu gibi durumlara düşmeyeceğiniz ve ürünlere istek duymayarak daha az şey satın alacağınızın anlamına gelir. Ek olarak, alışverişin kendisi de bir tür fiziksel aktivite sayılacağından, öncesinde çikolata yemek, kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Diyette bitter çikolata ile zayıflama

diyette bitter çikolata

Diyette bitter çikolata yemek konusunda birçok kişi çekinmektedir. Ancak normal çikolata kadar lezzetli olan, kalorisi azaltılmış bir sürü çikolata vardır. Mesela diyabetik kişiler için üretilen çikolatalarda şeker; ksilitol, maltitol veya laktitol gibi şeker ikameleri ile değiştirilir. Yağ içeriği normaldir ancak çok daha az karbonhidrat içerirler. Bununla birlikte kalorisi azaltılmış, yüksek oranda kakao içeren çikolata barları da diyette iken çikolata özleminizi azaltabilir.

Bitter çikolatanın diğer faydaları nelerdir?

Diyette bitter çikolata yemenin haricinde, bitter çikolatanın birçok faydası daha vardır. Bunlar arasında:

1- Bitter çikolata depresyonun önlenmesine yardımcı olabilir

Bitter çikolatada bulunan bileşenlerden biri teobromindir. Teobromin yapısal olarak kardeşi olan kafeine oldukça benzemektedir. Teobromin kan basıncını düzenleyebilir ve vücuda enerji verebilir. Çikolatada bulunan bir başka kimyasal anandamiddir.

Anandamid yapısal olarak THC’ye (tetrahidrokannabinol-hint kenevirinin etkin maddesi) benzer, ancak onun gibi zararlı değildir. Anandamid, pozitif ruh hali ve enerji artışı sağlayabilir. Çikolatada iyi ruh halini artıran bir başka kimyasal olan fenetilamin, vücudunuzda serotoninle metabolize olmaktadır. Bütün bu maddeler, vücuttaki bir dizi kimyasal reaksiyonları tetiklediğinden depresyonun neden olduğu karamsar ruh halini önleyebilir.

2- Bitter çikolata kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir

Küçük ölçekli çalışmalar, düzenli kakao alımının kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir. 2006 yılında yapılan kakaonun kardiyovasküler faydaları üzerine daha yakın tarihli bir çalışma, bunu 470 erkekten oluşan daha geniş bir çalışma grubu arasında kanıtlamıştır. Katılımcıların hepsi farklı günlük kakao dozlarını tüketirken gözlemlenmiş ve test edilmiştir. Elde edilen veriler, kakaonun gerçekten kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığı yönündedir.

3- Bitter çikolata diyabete karşı yardımcı olabilir

Çikolatanın, vücudun endotel fonksiyonunu ve insülin direncini arttırdığı gözlemlenmiştir. Endotel fonksiyon, damar ve organ sağlığının korunmasında son derece önemlidir. İnsülin direnci ise, diyabet gibi gelecekteki hastalıkların gelişip gelişmeyeceğini belirlemek için en sık kontrol edilen değeridir. Kakao ve flavonoidleri, vücut sistemlerinin pozitif anlamda çalışmasına yardımcı olur. Açıkçası diyabetiniz var ve çikolata yemek istiyorsanız, şeker ilavesiz bitter çikolatayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

4- Bitter çikolata inmeyi önlemek yardımcı olabilir

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bitter çikolatanın inme olasılığı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, sık sık çikolata tüketen ve bu konuda tamamen çekimser kalanlarla karşılaştırılmıştır. Araştırma, 20.951 yetişkini içeren büyük ölçekli bir araştırma grubuyla yapılmıştır. Çalışmanın başında çikolata alımını ölçen araştırmacılar, insanların kardiyovasküler istatistiklerini izleyerek bu sonuca ulaşmışlardır.

Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Can Dark Chocolate Help You Lose Weight?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu