reklam
Beslenme ve Diyet

Diyette Bitter Çikolata Yenir mi?

Diyette birçok çikolata yemenin sağlığa ne gibi etkileri olduğunu, ne miktarda tüketmeniz gerektiğini, kilo yapıp yapmadığını ve başka birçok şeyi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Diyette bitter çikolata yenir mi?

Diyette bitter çikolata konusunu birçok insam merak ediyor. Çikolatayı seven ve aşırı kilo ile mücadele etmek zorunda olan herkes, çikolata tüketimi ile kilo veremeyeceğini düşünür. Ancak çikolata seçimine ve miktarına önem verirseniz, kontrollü bir şekilde yiyebilirsiniz. Çikolatadan tamamen uzak durmak bir çözüm değildir. Çünkü çikolata için bastırılmış özlem birçok şeyden baskın gelebilir.

Aşağıdaki ipuçlarımızla diyette bitter çikolatayı ılımlı olarak yiyebilir ve yine de kilo verebilirsiniz!

Diyette bitter çikolata yemenin püf noktaları

Püf noktaları aşağıda başlıklar halinde sıraladık:

1- Yüksek kakao içerikli bitter çikolataları tercih edin

Bildiğiniz gibi, çikolata sizi mutlu ediyor. Ama çikolatanın kendisi değil, içerdiği kakaodan dolayıdır bu. Kakao, beynimizdeki antidepresanlar gibi çalışan bir madde olan salsolinol içerir. Salsolinol, mutluluk hormonu dopamin salınımını arttırır ve kendinizi mutlu hissetmenize neden olur.

2- Kakao içeriği ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir

Sütlü çikolatadaki kakao içeriği çok düşük olduğu için, özellikle diyette iken kakao içeriği en az yüzde 70 olan bitter çikolata tüketmeyi tercih etmelisiniz. Mutluluk hissi, bitter çikolatadaki yüksek kakao içeriğinden, kahverengi veya beyaz çikolatadan çok daha hızlı ve daha uzun ömürlüdür. Sonuç olarak, önemli ölçüde daha az çikolata tüketerek ciddi miktarda verim alırsınız.

3- Diyette bitter çikokata yerken ağzınızda eritin

Daima küçük bir parça bitter çikolata dilimini ağzınızda yavaşça eritin ve bir parça yedikten sonra bir ara verin. Vücudunuza çikolatayı sindirmesi ve mutluluk hormonlarını serbest bırakması için zaman verin. Bu aynı zamanda önemli ölçüde daha az çikolata yemenize yardımcı olur.

4- Diyette sadece bitter çikolata mı yemeli?

Bitter çikolatayı beğenmediyseniz, hayatınızdan çıkarmadan önce, farklı bitter çikolata türleri denemelisiniz. Bazı bitter çikolatlarda önemli ölçüde farklılıklar vardır. Eğer bu çikolatayı yemeyi reddiyorsanız, farklı çikolata türleri de deneyebilirsiniz. Ancak diğer çikolatalardaki içerik daha ağır olduğundan, özellikle diyet yaparken dikkat etmelisiniz.

5- Diyet yaparken bitter çikolata yemenin zamanı önemlidir

Akşamları televizyonun önünde zaman geçirirken çikolata yemek çok çekicidir. Ancak böyle bir şeyi pek faydalı bulmuyoruz. Çikolatanın fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya kısa bir süre sonra tüketilmesi daha iyidir.

Çikolata vücuda çok fazla enerji verir. Vücut bu enerjiyi doğrudan fiziksel aktivite ile kullanmazsa, enerji depoları (glikojen depoları) dolar. Enerji depoları dolduğunda, vücut fazla enerjiyi yağ yastıklarında depolamaya başlar ve buda diyette başarısızlığa neden olabilir.

Fiziksel güç harcadıktan sonra, enerji depoları boştur. Dahası, vücut bir süre enerji yakmaya devam eder. Bu yüzden böyle zamanlardan sonra tereddüt etmeden diyette biraz bitter çikolata yiyebilirsiniz. Sabah veya kalktıktan sonra da çikolata tüketimi için iyi bir zamandır.

6- Diyette alışverişe çıkmadan önce bitter çikolata yiyebilirsiniz

Temel olarak, boş bir mideyle alışverişe çıkmamalıyız, çünkü gereksiz alımlarla alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor. Buna bağlı olarak, süpermarketteki bazı yiyecekleri gördüğümüzde dayanamıyoruz ve daha fazla alıyoruz.

Alışveriş öncesi bitter çikolata tüketimi, bu gibi şeylere istek duymayacağınız ve daha az şey satın alacağınız anlamına gelir. Ek olarak, alışverişin kendisi fiziksel aktivite ile de ilişkilidir. Bunun öncesinde çikolata yerseniz, kalori yakılabilir.

Diyette bitter çikolata ile zayıflama

Diyet yaparken çikolata yemek konusunda birçok diyetisyen çekinmektedir. Ama aslında normal çikolata kadar lezzetli olan kalorisi azaltılmış bir sürü çikolata vardır. Mesela diyabetik çikolatalarda şeker, ksilitol, maltitol veya laktitol gibi şeker ikameleri ile değiştirilir. Yağ içeriği normaldir ancak çok daha az karbonhidrat vardır.

Bitter çikolatanın diğer faydaları nelerdir?

Diyette bitter çikolata yemek haricinde, bitter çikolatanın birçok diğer faydaları da vardır. Bunlar arasından 4 inanılmaz faydasını sizler için aşağıda derledik:

1- Bitter çikolata depresyonun önlenmesine yardımcı olabilir

Bitter çikolatada bulunan bileşenlerden biri teobromin‘dir. Teobromin yapısal olarak kardeşi olan kafeine oldukça benzer. Teobromin kan basıncını düzenleyebilir enerji verebilir. Çikolatada bulunan bir başka kimyasal anandamid‘dir. Anandamid yapısal olarak THC’ye (hint kenevirinin etkin maddesi) benzer, ancak onun gibi zararlı değildir. Anandamid, pozitif ruh hali ve enerji artışı sağlayabilir. Çikolatadaki ruh halini artıran bir başka kimyasal, vücudunuzda serotonine metabolize olan fenetilamin‘dir.

2- Diyette veya normalde bitter çikolata kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir

Küçük ölçekli çalışmalar, bir süredir düzenli kakao alımının kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir. 2006 yılında yapılan kakaonun kardiyovasküler faydaları üzerine daha yakın tarihli bir çalışma, bunu 470 erkekten oluşan daha geniş bir çalışma grubu arasında kanıtladı ve hepsi farklı günlük kakao dozlarını tüketirken test edildi. Sonuçlar, kakaonun gerçekten kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığı yönündeydi.

3- Bitter çikolata diyabete karşı yardımcı olabilir

Çikolatanın endotel fonksiyonunu ve insülin direncini arttırdığı gösterilmiştir. Endotel, arteriyel sağlığın korunmasında son derece önemlidir ve insülin direnci, diyabet gibi gelecekteki hastalıkların gelişip gelişmeyeceğini belirlemek için en sık kontrol edilen istatistiktir. Kakao ve flavonoidleri bu sistemleri pozitif olarak modüle etmeye yardımcı olur. Açıkçası, diyabeti önlemeyi umuyorsanız, düşük şekerli, bitter çikolata yemek isteyeceksiniz.

4- Diyette veya normalde bitter çikolata inmeyi önlemek yardımcı olabilir

Yakın zamanda Norfolk sakinleri üzerinde yapılan bir araştırma, bitter çikolatanın inme olasılığı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Çalışma, sık sık çikolata tüketen ve bu konuda tamamen çekimser kalanlarla karşılaştırıldı. Araştırma, 20951 yetişkini içeren büyük ölçekte yapıldı. Çalışmanın başında çikolata alımını ölçtüler ve insanları kardiyovasküler istatistiklerini izleyerek onlarca yıl boyunca takip ettiler ve bu sonuca vardılar.


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir