reklam
Beslenme ve Diyet

Guavanın Faydaları Nelerdir?

Guavanın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Gerçekten de yaşlanmayı geciktirir mi? Günde ne kadar yemek gerekiyor? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Guavanın faydaları var mıdır?

Guavanın faydaları bir hayli fazladır, meyvenin 100 gramlık bir porsiyonunda sadece 68 kalori ve 8,92 gram şeker bulunuyor. Guava, 100 gram meyve başına 18 gram mineral içerdiğinden kalsiyum açısından da zengindir. Ayrıca 100 gr meyve başına 22 gr magnezyum ve önemli miktarda fosfor ve potasyum içerir.

Guavanın faydaları nelerdir?

İşte madde madde guavanın faydaları:

1- Bağışıklığı güçlendirir

Guava, C vitamininin en zengin kaynaklarından biridir. Guava meyvesi portakallarda bulunan C vitamini içeriğinin 4 katını içerir. C vitamini bağışıklığı artırmaya yardımcı olur ve sizi yaygın enfeksiyonlara ve patojenlere karşı korur. Üstelik gözlerinizi de sağlıklı tutar.

İlgili yazı: Portakalın faydaları nelerdir?

2- Kanser riskini azaltır

Likopen, kuersetin, C vitamini ve diğer polifenoller, vücutta üretilen serbest radikalleri nötralize ederek kanser hücrelerinin büyümesini önleyen güçlü antioksidanlar olarak görev yapar. Guava meyvesinin prostat kanseri riskini azaltmada büyük ölçüde başarılı olduğu ve ayrıca meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği bilinmektedir.

3- Diyabet dostudur

Guava, zengin lif içeriği ve düşük glisemik indeksi sayesinde diyabetin gelişmesini engeller. Düşük glisemik indeks şeker seviyelerinde ani bir yükselmeyi engellerken, lif içeriği şeker seviyelerinin iyi bir şekilde düzenlenmesini sağlar.

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen 25 etkili meyve

4- Kalp sağlığını destekler

Guava meyvesi vücudun sodyum ve potasyum dengesini iyileştirmeye yardımcı olur ve böylece hipertansiyonlu hastalarda kan basıncını düzenler. Guavalar ayrıca kalp hastalığının gelişimine katkıda bulunan trigliserid ve kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bu sihirli meyve, iyi kolesterol (HDL) seviyelerini iyileştirir.

İlgili yazı: Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hakkında her şey

5- Kabızlığı tedavi eder

Guavanın faydaları arasındaki önemli maddelerden biri kabızlığı tedavi etmesidir. Guava, diğer meyvelere kıyasla en zengin diyet lifi kaynaklarından biridir ve sadece 1 tanesi, günlük önerilen lif alımının yaklaşık %12’sini karşılar. Bu da onu sindirim sağlığı için son derece yararlı kılar. Guava tohumları, bütün olarak yutulursa veya çiğnenirse, mükemmel müshil görevi görür ve bağırsak hareketlerini düzenler.

İlgili yazı: Kabızlık hakkında her şey

6- Görmeyi iyileştirir

A Vitamininin
varlığından dolayı guava, görme sağlığı için bir güçlendirici olarak bilinir. Sadece görme bozukluğunu önlemekle kalmaz, aynı zamanda görme yeteneğini de iyileştirir. Katarakt ve makula dejenerasyonunun görünümünü yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Guavalar A vitamini açısından havuç kadar zengin olmasa da, yine de çok iyi bir besin kaynağıdır.

7- Hamilelik döneminde yararlıdır

Guava, folik asit içerdiğinden hamile kadınlara da fayda sağlar. Ayrıca B-9 vitamini, bebeğin sinir sistemini geliştirmeye yardımcı olabilir ve nörolojik rahatsızlıklardan koruyabilir. Bunun için hamile kadınlar için hekimler tarafından da önerilir.

8- Diş ağrısına iyi gelir

Guava yaprakları güçlü bir anti-enflamatuar etkiye, enfeksiyonla savaşan ve mikropları öldüren güçlü bir antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle guava yapraklarını tüketmek, diş ağrısı için harika bir ev ilacı olarak işe yarar. Guava yapraklarının suyunun diş ağrılarını, diş eti iltihaplarını ve ağız ülserlerini iyileştirdiği de bilinmektedir.

İlgili yazı: Diş ağrısına iyi gelen 13 etkili çözüm

9- Stres gidericidir

Guavada bulunan magnezyum, guavanın birçok faydasından birinden sorumludur. Vücuttaki kasları ve sinirleri gevşetmeye yardımcı olur. Bu yüzden, zorlu bir antrenmandan veya ofiste geçen uzun bir günün ardından, kaslarınızı gevşetmek, stresle mücadele etmek ve sisteminize iyi bir enerji artışı sağlamak için kesinlikle ihtiyacınız olan şey bir guavadır.

10- Beyniniz için iyidir

Guavanın beynimizin için de faydaları vardır. Guavalar, beyimdeki kan dolaşımını iyileştirmeye, bilişsel işlevi uyarmaya ve sinirleri gevşetmeye yardımcı olan, sırasıyla niasin ve piridoksin olarak da bilinen B3 vitamini ve B6 vitamini içerir. Bu vitaminler aynı zamanda genel beyin sağlığını da olumlu yönde etkiler.

11- Kilo kaybı için etkilidir

Birkaç kilo vermek mi istiyorsunuz? Öyleyse guava yemelisiniz. Guava, protein, vitamin ve lif alımınızdan ödün vermeden metabolizmanızı düzenleyerek kilo vermenize yardımcı olur. Bu bir kazan-kazan durumudur! Guava çok doyurucu bir atıştırmalıktır ve iştahı çok kolay bir şekilde tatmin eder. Guava, özellikle çiğ guava, elma, portakal, üzüm ve diğer meyvelere kıyasla çok daha az şekere sahiptir.

İlgili yazı: Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

12- Soğuk algınlığına iyi gelir

Guava meyveler arasında en yüksek C vitamini ve demir miktarlarından birine sahiptir ve her ikisinin de soğuk algınlığı ve viral enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır. Çiğ ve olgunlaşmamış guava suyu veya guava yapraklarının kaynatılması, balgamdan kurtulmaya yardımcı olur. Solunum yolunu, boğazı ve akciğerleri dezenfekte ettiği için öksürüğün giderilmesinde de çok faydalıdır.

İlgili yazı: Soğuk algınlığına iyi gelen 10 etkili çözüm

13- Yaşlanma karşıtıdır

Guavalar, cildi kırışıklıklardan korumaya yardımcı olan A vitamini, C vitamini, karoten ve likopen gibi antioksidanlar açısından zengindir. Günde bir guava, hoş görünmeyen kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olarak sizi daha genç gösterebilir.

14- Cildi canlandırır

Bu meyvenin, cildin parlaklığını ve tazeliğini geri kazanmasında yardımcı olması da guavanın faydaları arasındadır. Tek yapmanız gereken, biraz guava etini bir yumurta sarısı ile ezmek ve yüzünüze uygulamaktır. 20 dakika sonra ılık suyla durulayın. Bu haftada bir veya iki kez kullanıldığında, cildinizdeki ölü hücreleri temizler ve cildinizi aydınlatır. Guava ayrıca cilt renginin bozulması, koyu halkalar, kızarıklık ve akne tahrişinden kurtulmaya yardımcı olan harika bir K Vitamini kaynağıdır.

15- Dokuyu iyileştirir

Bu muhteşem meyve aynı zamanda dokularımızın canlı kalmasına da yardımcı olur. Guava, yüz kaslarını canlandırmaya ve sıkılaştırmaya yardımcı olur. Guava yapraklarını veya meyvenin kendisini kaynatarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Sonuç olarak

Guavalar inanılmaz derecede lezzetlidir ve besinlerle doludur,

Bu tropikal meyvenin kalorisi düşüktür, lif yüklüdür ve sağlıklı beslenmeye mükemmel bir katkı sağlar. Bu yüzden guavanın sağlık için faydaları oldukça fazladır.

Birçok çalışma, diyet takviyesi olarak alınan guava yaprağı ekstraktlarının faydalarını da desteklemektedir.

Guava meyve ve yaprak özleri birlikte, diğer faydaların yanı sıra kalp sağlığınızı, sindirim sisteminizi ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
  2. https://www.healthline.com/
  3. https://food.ndtv.com/
  4. https://www.webmd.com/
  5. https://www.researchgate.net/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir