Tıbbi Farmakoloji

Siprofloksasin Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Siprofloksasin nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kimler kullanmamalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sprofloksasin nedir?

Siprofloksasin, çeşitli solunum yolu, idrar yolu, sindirim enfeksiyonları ve hatta örneğin bel soğukluğu tedavisi için belirtilen florokinolon sınıfına ait geniş spektrumlu bir antibiyotiktir.

Bu antibiyotik ilaç siprofloksasin hidroklorür jenerik adı altında veya Cipro, Ciflosin, Ciloxan, Ciprasit, Cipro veya Ciproktan ticari isimleri altında, örneğin tabletler, enjeksiyon için çözelti, göz damlası veya kulak damlası şeklinde mevcuttur.

Diğer herhangi bir antibiyotik gibi, siprofloksasin de sadece bir doktorun talimatı altında kullanılmalıdır ve sadece reçete ile satın alınmalıdır.

Siprofloksasin ne için kullanılır?

Siprofloksasin, aşağıdakiler dahil çeşitli enfeksiyonların tedavisi için kullanılabilir:

  • Göz enfeksiyonları (blefarit, konjonktivit veya kornea apsesi)
  • Solunum yolu enfeksiyonları (pnömoni, bronşit veya sinüzit)
  • Genital enfeksiyonlar (gonore, servisit, epididimit veya pelvik inflamatuar hastalık)
  • İdrar yolu enfeksiyonları (sistit, gonokokal üretrit veya akut piyelonefrit)
  • Karın enfeksiyonları (bulaşıcı ishal veya karın içi enfeksiyonlar)
  • Deri, yumuşak doku, kemik veya eklem enfeksiyonları

Bu ilaç ayrıca orta kulak iltihabı durumlarında veya şarbon inhalasyonunun önlenmesi ve tedavisinde de kullanılabilir. Siprofloksasinin virüsler üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını vurgulamak önemlidir, viral enfeksiyonların tedavisi için kullanılmaz.

Siprofloksasin nasıl kullanılır?

Yetişkinlerde önerilen dozlar tedavi edilen hastalığa göre değişir ve şunları içerir:

HASTALIKÖNERİLEN DOZ
Solunum yolu enfeksiyonu12 saatte bir 250 ila 500 mg
Akut sinüzit12 saatte bir 500 mg
İdrar yolu enfeksiyonu12 saatte bir 250 mg
Akut sistit12 saatte bir 250 mg
Bulaşıcı ishal12 saatte bir 500 mg
Bel soğukluğu250 mg tek doz

Tedavi süresi tedavi edilecek enfeksiyona göre değişmektedir. Bu nedenle tedavi, akut bel soğukluğu vakalarında 1 gün, böbrek, idrar yolu ve karın boşluğu enfeksiyonu vakalarında 7 güne kadar olabilir. Ayrıca örneğin osteomiyelit gibi daha ciddi vakalarda tedavi 1 aydan fazla sürebilir.

Enjekte edilebilir siprofloksasin, örneğin akut karın içi enfeksiyonlar, orta dereceli üriner enfeksiyonlar veya şarbon inhalasyonunun tedavisi gibi daha ciddi enfeksiyonlar için kullanılmalı ve önerilen doz enfeksiyon tipine göre doktor tarafından belirlenmelidir.

Siprofloksasin içeren göz damlası veya merhem şeklinde olan ilaç, gözlerin kontaminasyonunu önlemek için doğru el temizliğinden sonra uygulanmalı ve doz nedene göre göz doktoru tarafından belirlenmelidir.

Siprofloksasin dozları, özellikle karaciğer veya böbrek yetmezliği durumlarında doktor tarafından değiştirilebilir, çünkü bu ilaç böbrek ve karaciğer ile ilgili hastalıkları kötüleştirebilir.

Siprofloksasin’in yan etkileri nelerdir?

Siprofloksasin alırken ortaya çıkabilecek en yaygın yan etkilerden bazıları mide bulantısı, kusma, ishal veya karın ağrısıdır.

Ayrıca aşil tendonu yırtılması, iştah azalması, ajitasyon, baş ağrısı, baş dönmesi, konvülsiyon, halüsinasyonlar, tat alma bozukluğu, pankreatit, ciltte kabarma, kaşıntı, kurdeşen, vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk, ateş veya böbrek fonksiyonlarında değişiklikler de görülebilir.

Çocuklarda siprofloksasin eklem ağrısına neden olabilir, bu nedenle çocuklarda bu ilaç sadece doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Siprofloksasin’i kimler kullanmamalıdır?

Siprofloksasin, tedaviyi bıraktıktan sonra tekrar emzirmek için 48 saat beklemesi gereken hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Ayrıca bu ilaç, siprofloksasin veya örneğin levofloksasin veya norfloksasin gibi diğer florokinolonlara veya formülün diğer herhangi bir bileşenine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Siprofloksasin, semptomları daha da kötüleştirebileceğinden, florokinolonların neden olduğu tendon sorunları geçmişi olan veya miyastenia gravis hastalığı olan kişiler tarafından da kullanılmamalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu