reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Diz kapağı ağrısı nedir? Neden olur? Ciddi bir durum mudur? Doktora görünmek gerekir mi? Hangi bölüme gidilir? Nasıl geçer? Ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Diz kapağı ağrısı nedir?

Diz kapağı ağrısı; diz eklemini, diz kapağını veya dizdeki bağları, tendonları ve kıkırdağı tehlikeye atan herhangi bir kemikli yapıdan kaynaklanabilen yaygın bir diz problemidir.

Diz kapağı ağrısı, yetişkinler arasında yaygın bir şikayettir ve çoğunlukla yürüme, eğilme, ayakta durma ve kaldırma gibi günlük aktivitelerden kaynaklanan genel aşınma ve yıpranma ile ilişkilidir.

Atlama veya hızlı dönüş içeren sporlar yapan veya koşan sporcuların diz ağrısı ve problemleri yaşama olasılığı daha yüksektir.

Ancak, bir kişinin diz kapağı ağrısı yaşlanmadan veya yaralanmadan kaynaklansa da, bazı durumlarda rahatsızlık verici ve hatta zayıflatıcı olabilir.

Diz kapağı ağrısı neden olur?

Birçok diz kapağı problemi, yaşlanma sürecinin ve diz eklemindeki sürekli aşınma ve stresin (artrit gibi) bir sonucudur. Diğer diz problemleri, dizinizi zorlayan bir yaralanma veya ani bir hareketin sonucudur. Belirtileri arasında diz kapağı ağrısı ve şişlik bulunur. Tedavi, durumunuzun ciddiyetine göre değişiklik gösterebilir.

Yaygın diz kapağı problemleri şunları içerir:

1- Diz kapağı kayması (çıkık)

Diz kapağı kayması (veya çıkığı), normalde iyileşmesi yaklaşık 6 hafta süren yaygın bir yaralanmadır. Genellikle, spor veya dans gibi, ayaklar aniden yere basıldığında aldığı darbeden veya ani yön değişikliğinden kaynaklanır.

2- Burkulmuş veya gerilmiş diz bağları/kasları

Burkulmuş veya gergin bir diz bağına veya kasına genellikle dizdeki bir darbe veya dizin ani bir burkulması neden olur. Semptomlar genellikle ağrı, şişme ve yürüme güçlüğünü içerir. Etkilenen bölgeye göre, sağ veya sol tarafta diz kapağı ağrısı ve şişlik meydana gelebilir.

3- Kıkırdak yırtılması

Diz travması, menisküsleri (amortisör görevi gören ve aynı zamanda stabiliteyi artıran bağ dokusu pedleri) yırtabilir. Kıkırdak yırtığı sıklıkla burkulma ile ortaya çıkabilir ve hangi bölgenin burkulduğuna bağlı olarak, sağ veya sol tarafta diz kapağı ağrısı ve şişlik ortaya çıkabilir.

Tedavi, dizinizi daha fazla yaralanmadan korumak için bir aktivite sırasında bir destek takmayı içerebilir. Yırtığın onarılması için bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

4- Kırıklar

diz kapağı kırığı

Diz bölgesine doğrudan bir darbe dizdeki kemiklerden birinin kırılmasına neden olabilir. Bu genellikle çok belirgin ve ağrılı bir diz yaralanmasıdır.

Çoğu diz kapağı kırığı sadece ağrılı olmakla kalmaz, aynı zamanda dizin düzgün çalışmasına müdahale eder veya ağırlık taşımayı çok acı verici hale getirir. Kırıklar hem sağ, hem de sol tarafta ortaya çıkabilir şiddetli diz kapağı ağrısı ve şişlik problemi yaratabilir.

5- Tendinit

Tendonların iltihaplanması, koşma, atlama veya bisiklete binme gibi belirli aktiviteler sırasında bir tendonun aşırı kullanımından kaynaklanabilir. Bu durumda diz kapağı ağrısı genellikle, bir sıçramadan sonra yere çarpma kuvvetinin tendonu zorladığı basketbol gibi sporlarda meydana gelir. Bu durumdan sağ veya sol taraftaki diz kapağı etkilenebilir.

6- Osteoartrit

Osteoartrit, dizinizi etkileyen en yaygın artrit türüdür. Osteoartrit, eklemdeki kıkırdağın yavaş yavaş yıprandığı dejeneratif bir süreçtir. Genellikle orta yaş ve yaşlıları etkiler. Osteoartrit, tekrarlayan yaralanma veya aşırı kilo gibi eklem üzerindeki aşırı stresden kaynaklanabilir. Diz kapağı ağrısına neden olsa da, genellikle şişlik meydana gelmez.

7- Romatoid artrit

Romatoid artrit, eklemin iltihaplanmasına neden olarak ve diz kıkırdağını tahrip ederek dizleri etkileyebilir. Romatoid artrit insanları genellikle osteoartritten daha erken yaşta etkiler.

Diz kapağı ağrısı için kimler risk altındadır?

Diz eklemi karmaşık bir yapıdır ve gün boyunca sıklıkla kullanılır. Eklem hareketindeki herhangi bir değişiklik (bacak uzunluğu farkı, sırt problemlerinden dolayı yürüme tarzındaki değişiklik) hafif değişikliklere neden olabilir ve ağrı ve yaralanmalara neden olabilir.

Fazla kilo ile diz eklemindeki yük artar. Obezite ayrıca, kıkırdak daha hızlı parçalandığından dizdeki osteoartrit riskini artırır.

Belirli egzersizler (koşu, kayak) veya çalışma koşulları (uzun süre diz çökme) sırasında olduğu gibi tekrarlayan hareketler sırasında aşırı kullanım diz kapağındaki kıkırdağın bozulmasına ve ağrıya neden olabilir.

Diz kapağı ağrısı nedeni nasıl teşhis edilir?

diz kapağı ağrısı teşhisi

Tam bir tıbbi geçmişe ve fizik muayeneye ek olarak, diz problemleri için diğer testler şunları içerebilir:

1- Röntgen

Röntgen, iç dokuların, kemiklerin ve organların görüntülerini film üzerine çekmek için görünmez elektromanyetik enerji ışınları kullanır. Bu şekilde kemiklerimizdeki problemler teşhis edilir.

2- Manyetik rezonans görüntüleme

Emar olarak da adlandırılan bu test, vücuttaki organların ve yapıların ayrıntılı görüntülerini üretmek için büyük mıknatıslar, radyofrekanslar ve bir bilgisayar kullanır; genellikle çevreleyen bir bağ veya kastaki hasarı ya da hastalığı belirleyebilir.

3- Bilgisayarlı tomografi taraması

Bilgisayarlı tomografi, vücudun yatay veya eksenel görüntülerini üretmek için X ışınları ve bilgisayar teknolojisini kullanır. BT taraması, kemikler, kaslar, yağlar ve organlar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünün ayrıntılı görüntülerini gösterir. BT taramaları genel X ışınlarından daha ayrıntılıdır.

4- Artroskopi

Artroskopi, eklem koşulları için kullanılan minimal invaziv bir tanı ve tedavi prosedürüdür. Bu prosedür, eklemdeki küçük bir kesikten eklem içine yerleştirilen küçük, ışıklı, optik bir tüp (artroskop) kullanır.

Eklemin iç kısmının görüntüleri bir ekrana yansıtılır; eklemdeki herhangi bir dejeneratif veya artritik değişikliği değerlendirmek için kullanılır. Kemik hastalıklarını, tümörleri, kemik ağrısı ve iltihabın nedenini belirlemek için de kullanılır.

5- Kemik taraması

Kemik taraması prosedürü, bir tarayıcı tarafından tespit edilmek üzere hastanın kan dolaşımına enjekte edilen çok az miktarda radyoaktif malzeme kullanan bir nükleer görüntüleme tekniğidir. Bu test, kemiğe kan akışını ve kemik içindeki hücre aktivitesini gösterir.

Diz kapağı ağrısı ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Genellikle diz kapağı ağrısı, aile hekiminiz tarafından değerlendirilebilir ve tedavi edilebilir. Diz kapağı ağrınız ameliyat gerektiriyorsa veya ağrının nedeninin daha fazla değerlendirilmesi gerekiyorsa, genellikle bir ortopedi cerrahına danışılacaktır. Artrit, gut veya iltihaplı eklem problemlerinde bir romatoloğa danışılabilir.

Diz kapağı ağrısı nasıl geçer?

Diz kapağı ağrısı tedavisi, ağrının nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Olası tedaviler şunlardır:

  • İlaç tedavisi: Altta yatan bir tıbbi durumu tedavi etmek veya ağrıyı gidermek için ilaçlar reçete edilebilir. Eğer reçetesiz satılan ağrı kesiciler alıyorsanız ve geçmiyorsa bunu doktorunuza bildirmenizde fayda var.
  • Fizik tedavi: Bazen diz çevresindeki kasları güçlendirmeye yönelik fizik tedavi seansları, dizinizi daha stabil hale getirecek ve ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır. Bir fizyoterapistle çalışmak, yaralanmalardan kaçınmaya veya bir yaralanmanın daha da kötüleşmemesine yardımcı olabilir.
  • Enjeksiyonlar: İlaçları doğrudan dizinize enjekte etmek bazı durumlarda yardımcı olabilir. En yaygın iki enjeksiyon kortikosteroidler ve kayganlaştırıcılardır. Kortikosteroid enjeksiyonları artrit ve dizdeki diğer iltihaplanmalara yardımcı olabilir. Genellikle birkaç ayda bir tekrarlanmaları gerekir. Halihazırda diz ekleminizde bulunan sıvıya benzer kayganlaştırıcılar hareket ve ağrıya yardımcı olabilir.
  • Cerrahi tedavi: Diz kapağı ameliyatları artroskopik diz ameliyatından total diz protezine kadar çeşitlilik gösterir. Cerrahi tedavinin hangisi olacağı, ağrısının nedenine ve problemin ciddiyetine bağlıdır.

Diz kapağı ağrısına ne iyi gelir?

diz kapağı ağrısına ne iyi gelir

İşte madde madde diz kapağı ağrısına iyi gelen şeyler:

1- Uçucu yağlarla masaj yapın

Masaj, diz ve eklem ağrısı semptomlarından kurtulmanın mükemmel bir yoludur. Dizlerinize masaj yapmak için uçucu yağ kullanmak daha da etkilidir. Bazı araştırmalara göre, zencefil ve portakal esansiyel yağları diz ağrısından kurtulmada oldukça işe yarar. Etkilenen kısımdaki sertliği giderir ve ağrıyı azaltır.

2- Soğuk ve sıcak kompres kullanın

Diz kapağı ağrısı semptomlarını azaltmada hem sıcak hem de soğuk kompres faydalı olabilir. Ancak seçtiğiniz tedavi, çektiğiniz ağrının türüne bağlıdır. İltihap varsa, durumu daha da kötüleştirebileceğinden ısı kompreslerinden kaçınmalısınız. Isı tedavisi, artrit gibi kronik ağrılar için en iyisidir. Spor yaralanması durumunda soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

3- Elma sirkesi deneyin

Bazı araştırmalar, elma sirkesinin artrit gibi kronik ağrılardan kurtulmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Eklemlerdeki yağlanmanın yeniden kazanılmasına yardımcı olur, bu da ağrıyı azaltır ve bacaklarınızı hareket ettirmenizi kolaylaştırır. Yarım fincan elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın ve yatmadan önce günlük olarak bunu için.

4- Zencefil çayı için

Zencefil yağı, zencefil özü veya çiğ zencefil dizleriniz için iyidir. Bu yaygın ev bitkisi, doğada anti-enflamatuar olan gingerol adlı bir bileşikle doludur. Diz ağrısından kurtulmak için zencefil çayı yapabilir ve günde iki kez içebilirsiniz.

5- Zerdeçal ile ağrıyı giderin

Zerdeçal, tıbbi kullanım geçmişi çok uzun olan büyülü bir baharattır. Bu sarı baharat, kurkumin adı verilen güçlü bir anti-enflamatuar bileşik içerir. Bileşik, eklem ağrısı ve iltihaplanma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Bir bardak suya zencefil ve zerdeçal ekleyin ve 12-15 dakika kaynatın. Biraz rahatlamak için bu karışımı günlük olarak içebilirsiniz.

6- Kırmızı biberden faydalanın

Kırmızı biber, doğal bir ağrı kesici görevi gören kapsaisin adlı aktif bir bileşen içerir. Bir tatlı kaşığı kırmızı biberi iki çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak bir macun yapın. Bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın ve nazikçe masaj yapın.

7- Banyo suyunuza epsom tuzu ekleyin

Epsom tuzu, güçlü ağrı giderici ajanlar olan magnezyum ve sülfat içerir. Şişliği azaltır ve ağrıyı hafifletir. Banyo suyunuza bir kaşık epsom tuzu koyup 30 dakika kendinizi bu suda bekletebilirsiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.medicinenet.com/knee_pain_facts/article.htm
  2. https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/patellofemoral-pain-syndrome/
  3. http://semrc.blogs.latrobe.edu.au/5-things-to-help-knee-cap-pain/
  4. https://www.nhs.uk/conditions/knee-pain/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir