Ortopedi ve Travmatoloji

Diz Kapağı Arkası Ağrısı Neden Olur? 5 Önemli Neden ve Tedavisi

Diz kapağı arkası ağrısı neden olur? Diz arkasında ağrı olması ciddi bir durum mudur? Dizin arkasındaki ağrı için doktora görünmek gerekir mi? Geçmesi için ne yapmalıyız? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Diz kapağı arkası ağrısı ciddi midir?

Diz kapağı arkası ağrısı, yaşlı insanlarda ve aktif sporcularda bile normal olmayan, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Diz arkasında ağrı hissediyorsanız eğer, muhakkak doktorunuza görünmeli ve muayene olmalısınız. Dizin arkasında ağrı olmasının çeşitli nedenleri arasında Baker kisti, hamstring kaslarının tendiniti, varisli damarlar, kireçlenme ve menisküs yaralanması bulunur. Bu olası nedenlerin çoğu, doktorunuz tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Diz kapağı ağrısı neden olur?

Diz kapağı arkası ağrısı neden olur?

1. Baker kisti

Popliteal kist olarak da adlandırılan Baker kisti, diz arkasındaki bölgede bulunan sıvı ile dolu bir kist türüdür. Baker kisti genellikle artrit, menisküs yaralanması veya kıkırdak aşınması gibi diğer hastalıklarla bağlantılıdır.

Baker kistinin arkasındaki neden tedavi edildiğinde kist genellikle kendiliğinden kaybolur. Baker kistiniz varsa, diz arkası ağrısı, dizleri bükerken zorlanma ve diz arkasında şişlik gibi semptomlar yaşayabilirsiniz.

Ne yapılması gerekir?

Baker kistini her zaman tedavi etmek gerekmez. Ancak, diz kapağı arkasında ağrı varsa ve şiddetliyse, dizinizi bükerken zorlanıyorsanız, tedaviye ihtiyacınız var demektir. Baker kisti genellikle elektroterapi cihazı ve fizyoterapi ile tedavi edilir. Bazen ise doktorunuzun tarafından kistin içindeki sıvının boşaltılması gerekebilir.

2. Tendinit (iltihaplanma)

Diz arkasında ağrı olması, uyluğun arkasında bulunan hamstring kaslarının tendonlarında bulunan iltihaplardan da kaynaklanabilir. Bu bölge, koşu, futbol veya bisiklete binme gibi yoğun fiziksel aktivite yapanlarda veya genel olarak sporcularda yaralanmalara daha yatkındır. Eğer diz arkası bölgesindeki tendonlarınız iltihaplanmışsa, diz arkası ağrısı yaşamanız muhtemeldir.

Ne yapılması gerekir?

Tendon iltihabınız varsa, etkilenen kaslar üzerine buz uygulamanız veya esneme egzersizleri size iyi gelecektir. Ayrıca, bölgeyi bir süre hareket ettirmekten kaçınmak ve yoğun fiziksel aktivite yapmamanız da önerilir. Bazı durumlarda fizik tedavi de ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

3. Varisli damarlar

Eğer bacaklarınızda veya dizinizin arkasında varisli damarlar varsa, o bölgede daha fazla kan birikebilir ve bu da diz kapağı arkası ağrısını tetikleyebilir. Varisli damarlar genellikle günün ilerleyen saatlerinde ağrı ve rahatsızlığa neden olma eğilimindedir.

Eğer varisli damarlarınız varsa, bunu kolaylıkla çıplak gözle göreceksinizdir. Ancak bazı tıbbi koşulların şüphesi durumunda doktorunuzun damarlarınızı daha dikkatli incelemesi gerekebilir.

Ne yapılması gerekir?

Varisli damarlarınız varsa, öncelikle yapmanız gereken şey değerlendirme için doktorunuza görünmektir. Çünkü bazı durumlarda doktorunuz çeşitli tedavilerle varisli damarları ortadan kaldırmak isteyebilir. Doktorunuz bazen varis çorabı giymenizi de isteyebilir.

Diz kapağı arkası ağrısı ile beraber diz arkasında şişlik varsa ve ağrı çok şiddetli ise, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir. Çünkü damarlardan biri yırtılmış olabilir ve bu durumda hemen tıbbi müdahale almanız gerekir.

4. Kireçlenme

Dizde oluşan kireçlenme de diz arkası ağrısına neden olabilir. Dizdeki kireçlenme en sık 50 yaşın üzerindeki insanları etkileme eğilimindedir. Kireçlenmenin sık gözlemlendiği insanlar arasında aşırı kilolu olanlar ve uyluk kası zayıf olan insanlar bulunur.

Kireçlenmeniz varsa, diz kapağı arkası ağrısı ilk başlarda gelip gitme eğilimindedir, ancak uygun tedavi alınmaz ise ağrının kalıcı olma ihtimali vardır. Diz bölgesinde kireçlenmeniz varsa, diz kapağı arkasında şişlik görmeniz de mümkündür.

Ne yapılması gerekir?

Eğer diz arkasında hissettiğiniz ağrı yoğun ise, doktorunuz size bir süre almanız için iltihap önleyici ilaçlar reçete edecektir.

İltihap önleyici merhemler, kremler ve jeller ağrınızı dindirecek ve sizi rahatlatacaktır. Kireçlenmesi olanlar fizik tedaviden de yarar görecektir. Ayrıca, dizleri güçlendirecek kuvvet egzersizleri de dizlerinizi güçlendirecek ve ağrınız konusunda işe yarayacaktır.

5. Menisküs yaralanması

Menisküs, femur ve tibia kemikleri arasında dizin ortasında bulunan bir kıkırdaktır. Menisküs yaralanmasının belirtileri arasında merdiven inip çıkarken dizde ağrı olup, yaralanmanın bulunduğu bölgeye göre ağrı dizin önünde, arkasında veya yanlarında olabilir.

Menisküs yaralanmanız varsa, oturup kalkarken diz arkası ağrısı yaşayabilirsiniz ve diz arkasında şişlik fark edebilirsiniz.

Ne yapılması gerekir?

Menisküs yaralanmanız olduğundan şüpheleniyorsanız, değerlendirme için bir ortopedi uzmanına görünmeniz gerekir. Ortopedi uzmanı dizinizi ve arkasını muayene edebilir ve çeşitli görüntüleme testleri isteyebilir.

Menisküs yaralanmaları için tedavi olmanız gerekiyorsa, tedavi için yaralanan kısım dikilebilir veya kesilebilir. Doktorunuz fizik tedavi de önerebilir, daha ciddi vakalar için ise ameliyat gerekli olabilir.

Diz kapağı arkası ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle, diz arkası ağrısı tedavisi için doktorunuza görünmeniz gerekir; doktorunuza görünmeden ilaç almamalısınız. Doktorunuza muayene olduğunuzda, doktorunuz bir hafta kadar iltihap önleyici ilaçlar almanızı isteyebilir. Doktorunuz ilaç tedavisiyle beraber fizik tedavi de almanızı isteyebilir. Ancak her zaman ilaç almak yeterli değildir, ağrınızı tetikleyen şeyle mücadele etmek ve tetikleyicilerden kaçınmak önemlidir.

Diz kapağı arkası ağrısı için hangi doktora gidilir?

Diz arkası ağrısı için eklemle ilgili sorunlardan şüpheleniliyorsa, bu durumda gitmeniz gereken doktor bir ortopedi uzmanıdır. Eğer ağrınızın kaynağının varisli damarlardan olduğundan şüpheleniyorsanız, kalp ve damar hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Bir fizyoterapiste danışmak da size fikir verebilir. Eğer hangi doktora gitmeniz gerektiği konusunda emin değilseniz, aile hekiminize danışarak bu konuda bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Dor atrás do joelho: 10 principais causas (e o que fazer)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu