Sağlıklı Yaşam

Zencefil Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Zencefil birçok sağlık sorununa iyi gelen şahane bir bitkidir. Örneğin, kendinizi hasta veya bitkin hissettiğinizde zencefil kullanarak bu duygu durum içerisinden kendinizi kurtarmanız kuvvetle muhtemeldir. Bununla birlikte zencefil, çeşitli sindirim sorunlarına da iyi gelir. Ayrıca evet, zencefil mide bulantısına da iyi gelir, ancak ne şekilde kullandığınız önemlidir.

Zencefili birçok farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Örneğin zencefilli gazoz içebilir, hazırladığınız yemeklere zencefil kökü ekleyebilir veya zencefille birçok şekilde atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda zencefil tüketim miktarınıza dikkat etmelisiniz, özellikle düzenli olarak bazı ilaçları kullanıyorsanız veya hamileyseniz tükettiğiniz miktara dikkat etmek oldukça önemlidir.

Mide bulantısı için zencefil nasıl kullanılır?

1. Mide bulantısı için zencefil çayı

Zencefil çayı mide bulantısı için mükemmel tercihtir, çünkü sadece sindirim sistemini rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda sindirimi de uyarır. Böylelikle mide bulantısını durdurmaya ve önlemeye yardımcı olur. Zencefil çayı yapmak için 500 ml suya bir yemek kaşığı zencefil koyun ve 8 dakika kaynatın. Gerekirse balla tatlandırın ve bu çayı günde birkaç kez küçük yudumlar eşliğinde için.

2. Mide bulantısı için zencefilli meyve suyu

Zencefilli meyve suları, mide bulantısı önlemenin yanı sıra taşıt tutmasını önler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji üretimini hızlandırır. Zencefilli meyve suları portakal, havuç veya kavun ile hazırlanabilir; örneğin kavun, sabah bulantısı olan hamile kadınlar için harika bir tercih olabilir.

3. Zencefilli su

Zencefilli su güne zinde başlamak için harika bir seçenektir, bu yüzden uyanır uyanmaz 1 bardak içilmelidir. Zencefil suyu mide bulantısını ve kusmayı önlemenin yanı sıra kilo verme sürecinde de yardımcı olur. Bunun için 1 litre buzlu suya 4-5 dilim zencefil veya 2 yemek kaşığı zencefil kabuğu rendesi koyup günde 1 bardak içmeniz gerekiyor.

4. Kapsüller

Zencefil ayrıca kapsül formunda da bulunabilir ve gıda takviyesi satan birçok mağazadan satın alınabilir. Mide bulantısını gidermek ve önlemek için günde 1 ila 2 kapsül veya takviyeyi aldığınız satıcının tavsiyesine göre tüketilmesi önerilir.

Sonuç olarak

Zencefil, mide bulantısı v e kusmayı önlemenin harika bir yoludur. Zencefili yukarıda da açıkladığımız gibi çeşitli şekillerde almanız mümkündür. Ancak aşırı miktarda almamaya özen göstermeniz gerekir. Herhangi bir yan etki durumunda ise yapılması gereken doktora görünmektir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu