reklam
Sağlık Rehberi

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları nedir? Neden olur? Ciddi bir durum mudur? Nasıl geçer? Göz altı morluklarına ne iyi gelir? Ne zaman doktora görünmeli? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Göz altı morlukları hakkında

Göz altı morlukları ciddi bir sağlık sorununa işaret eder mi? Muhtemelen etmez, ama birçok insan gözlerinin altındaki koyu halkaların kendilerini yorgun, yaşlı veya sağlıksız göstermesine neden olduğunu düşünüyor.

İnsanların göz altı morluklarından kurtulmak veya görünümünü azaltmak için kullandıkları hem doğal hem de tıbbi olarak reçete edilen bir dizi yöntem vardır. Bu tedavilerin tümü kalıcı olmasa da, bakım ve tutarlılık ile koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Göz altı morlukları neden olur?

Gözlerin altındaki alan, hiperpigmentasyona neden olan daralmış kan damarları veya göz çevresindeki cildin incelmesi nedeniyle daha koyu görünebilir.

Göz altındaki koyu halkaların tüm olası nedenleri şunları içerir:

 • Uyku eksikliği veya uyku düzensizlikleri
 • Saman nezlesi dahil alerji türleri
 • Vücut daha fazla melanin ürettiğinde ortaya çıkan hiperpigmentasyon
 • Göz çevresindeki yağ dokusu seviyelerinde azalma
 • Göz altındaki cildin incelmesi
 • Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi
 • Sık sık güneş ışığına aşırı maruz kalma
 • Gözlerin sık sık ovulması
 • Yaşlanma
 • Tütün ve tütün ürünleri kullanmak
 • Genetik yatkınlık
 • Tiroid hastalıkları
 • Dehidrasyon
 • Atopik dermatit (egzama)
 • Glokom için göz damlası tedavisi

Göz altı morlukları için risk faktörleri

göz altı morlukları neden olur
 • İleri yaş: Yağ dokusunun kaybı ve göz çevresindeki cildin incelmesi yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Bu değişiklikler, göz altı morluklarının yaşlı yetişkinlerde daha belirgin görünmesini sağlayabilir.
 • Ten rengi: Koyu halkalar daha koyu ten rengine sahip insanlarda daha yaygındır ve beyaz insanlardan daha fazla renkli insanları etkiler. Bu risk faktörünün pigmentasyondaki değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. (Kaynak)
 • Genetik faktörler: Göz altı morlukları kalıtsal olabilir. Araştırmalar, birinin gözlerinin altında koyu halkalar varsa, bunların diğer bazı aile üyelerinde de göründüğünü bulmuştur. (Kaynak)

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morlukları için tıbbi tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerir:

 • Topikal kremler

Göz atı morlukları nasıl geçer, sorusunun ilk cevabı beyazlatıcı kremlerdir. Beyazlatıcı kremler hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Bunlar arasında hidrokinon, tretinoin ve ikisinin kombinasyonu vardır. İnsanların bir etki görmesi için en az 3 ay hidrokinon kullanması gerekebilir.

 • Kojik asit

Anekdot raporlar, kojik asitin göz altı morluklarının tedavisinde etkili olduğunu belirtiyor. Kojik asit, iki mantar türünden gelen doğal bir üründür. Bununla birlikte, kojik asidin yan etkileri arasında kontakt dermatit ve cilt kızarıklığı olduğunu bilmek önemlidir.

 • Topikal C vitamini

Göz altı morlukları nasıl geçer, sorusunun bir diğer cevabı ise C vitaminidir. Bir çalışmada, 6 ay boyunca göz altı morlukları tedavisinde %10 C vitamini losyonunun etkilerine bakılmıştır. Losyonun, göz altındaki morluğun giderilmesinde etkili olduğu belirtilmiştir. (Kaynak)

 • Kimyasal peeling

Glikolik asit gibi alfa hidroksi asitlerinin kullanıldığı kimyasal peelingler, göz altındaki hiperpigmentasyonu hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca daha iyi etki için topikal kremlerle birlikte kimyasal peeling de kullanılabilir.

 • Lazerler

Göz altı morlukları için lazer tedavisi etkili bir şekilde işe yarayabilir. Darbeli boya veya diyot lazerler gibi daha az invaziv lazer prosedürleri, yara izi veya diğer olası yan etki riskini azaltabilir.

 • Dolgu maddeleri

Göz altı morlukları nasıl geçer, diye merak ediyorsanız dolgu maddelerini de göz önüne almalısınız. Cildin incelmesi veya yağ dokusunun kaybı göz altı morluklarına neden oluyorsa, dolgu maddeleri potansiyel bir seçenek olabilir. Doktorlar, göz altı bölgesine trombosit bakımından zengin plazma veya hyaluronik asit jeli enjeksiyonu seçeneği sunabilirler.

 • Ameliyat

Blefaroplasti adı verilen bir ameliyat türü, göz çevresindeki yağ birikintileri veya ekstra deri nedeniyle oluşan koyu halkalardan kurtulma konusunda işe yarayabilir.


göz altı morlukları nasıl geçer

Göz altındaki bölge son derece hassastır ve göz altı morluklarından etkilenen insanlar her zaman olası yan etkileri göz önüne almalıdır. Ayrıca, bu alan için herhangi bir tıbbi prosedürü yalnızca uzman bir dermatoloğun gerçekleştirmesini sağlamalıdırlar.

Ayrıca, glokom için bimatoprost gibi bazı ilaçlar alınıyorsa, ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra koyu halkalar kaybolacaktır.

Unutmayın, hangi prosedürün sizin için uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir?

Hangisinin sizin için en etkili olduğunu görmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Yeni bir rutini denerken sabırlı ve tutarlı olmanız gerektiğini unutmayın. 4-6 hafta boyunca her gün aynı rutini takip edin. Bu sürenin sonunda hala istediğiniz sonuçları göremezseniz, bir sonraki uygulamaya geçin ve bunun göz altı morluklarına iyi gelip gelmediğini inceleyin.

İşte madde madde göz altı morluklarına iyi gelen şeyler:

1- Soğuk kompres

Göz altı morluklarına ne iyi gelir, sorusuna şlk cevabımız soğuk komprestir. Göz altınıza sabah ve akşam yaklaşık 10 dakika soğuk kompres uygulayın. Göz altına soğuk kompres uygulamak, göz altındaki koyu halkalara iyi gelen kolay yoldur. Soğuk kompresi ne ile uyguluyorsanız, temiz olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü göz çevresi vücudumuzun en hassas yerlerinden biridir.

2- Salatalık

Hepimiz televizyonda ve filmlerde gözlere uygulanan salatalık gördük ama bu gerçekten işe yarıyor mu? Aslında, salatalık cilt rengini açıcı ve hafif büzücü özelliklere sahiptir, bu nedenle göz altı morluklarını doğal olarak açmak için salatalık dilimlerini kullanabilirsiniz.

Bu yöntemi günde iki kez denemek için, taze bir salatalığı kalın dilimler halinde doğrayın ve ardından 30 dakika buzdolabında saklayın. Daha sonra dilimleri 10 dakika gözünüzde bırakın. Kullandıktan sonra göz bölgenizi ılık (ancak sıcak değil) suyla yıkayın.

3- Salatalık ve limon suyu

Göz altı morluklarına iyi gelen şeyler arasında salatalık ve limon suyu da vardır. Salatalık dilimleri işinize yaramazsa, eşit miktarda salatalık ve limon suyunu karıştırmayı deneyin ve ardından göz altı halkalarınıza uygulamak için pamuk kullanın. Bu solüsyonu cildinizde 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Gözünüze limon suyu değdirmemeye dikkat edin.

4. Gül suyu

Gül suyu sadece harika kokmakla kalmaz, aynı zamanda yorgun cildi yatıştırır ve canlandırır. Salatalık gibi, hafif bir büzücüdür, bu nedenle cilt toneri olarak kullanılabilir. Pamuklu makyaj temizleme pedlerini gül suyunda birkaç dakika bekletin ve ardından ıslatılmış makyaj pedlerinin kapalı göz kapaklarınıza oturmasına izin verin. Pedleri günde iki kez yaklaşık 15 dakika gözlerinizde bırakabilirsiz.

5. Domates

Domatesler, kardiyovasküler sağlığınız, görmeniz ve cildiniz için mükemmel bir madde olan likopen bakımından yüksektir. Likopen, daha yumuşak, daha esnek bir cilt oluşturmanın yanı sıra göz altı morluklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Domateslerde bulunan likopenin tıbbi faydalarından yararlanmak için, eşit miktarda domates suyunu limon suyuyla karıştırın ve ardından bir pamuk veya makyaj temizleme pedi kullanarak göz altı bölgenize uygulayın. Solüsyonu 10 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. Limon suyunun gözünüze temas etmemesine özen gösterin.

6- Soğuk çay poşetleri

Göz altı morluklarına ne iyi gelir, sorusunun cevaplarından birisi ise soğuk çay poşetleridir. Yeşil çay gibi birçok çay, göz altı bölgenizdeki gergin kılcal damarları yatıştırmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve antioksidanların ek faydalarına sahiptir.

Soğuk çay poşetlerini kompres olarak kullanmak için, bir poşet çayı temiz suya batırın ve ardından 30 dakika buzdolabına koyun. Ardından çay poşetlerini gözlerinizin üstüne koyun. 10 dakika bekletin ve ardından bölgeyi ılık suyla durulayın.

7- Patates

Patates C vitamini kaynağıdır ve diğer şeylerin yanı sıra daha sağlıklı ve genç görünen bir cildi desteklemek için kolajen sentezi için harikadır.

Göz altı morluklarını tedavi etmek ve C vitamininin gücünden yararlanmak için biraz patates rendeleyin. Patatesten suyu çıkarın ve pamuklu makyaj temizleyici pedlerini suya batırın. Pedleri yaklaşık 10 dakika gözünüze koyun ve ardından ılık suyla durulayın.

İlgili yazı: Patates suyunun faydaları nelerdir?

8- Soğuk süt

Göz altı morluklarına iyi gelen şeyler arasında soğuk süt de vardır. Süt ve süt ürünleri, cildin parlak ve genç görünmesini sağlamak için retinoidler içeren harika bir A vitamini kaynağıdır.

Sütün A vitamininin faydalarından yararlanmak için, pamuklu bir makyaj temizleme pedini bir kase soğuk sütün içine bir süre batırın. Sütü göz altı torbalarınıza uygulamak için pedi kullanın ve günde iki kez yaklaşık 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

9- Portakal suyu

Portakal suyunun hem A hem de C vitamini içeriği yüksek olduğu için, göz altı morluklarının giderilmesine yardımcı olabilir. Portakal suyuna birkaç damla gliserin ekleyin ve ardından göz altınıza uygulamak için pamuklu bir makyaj temizleme pedini ıslatın. Bu şekilde portakalın vitaminlerinin yanı sıra doğal ışıltılı gliserinin cildinize verdiği faydalardan da yararlanacaksınız.

10- E vitamini yağı

göz altı morluklarına ne iyi gelir

E vitamini, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikallerin etkisiyle savaşmaya yardımcı olur. Gece yatmadan önce, koyu göz altı halkalarınıza bir damla yağ uygulayın ve cilde nazikçe masaj yapın. Bunu gece boyunca cildinizde bırakın ve sabahları ılık suyla durulayın.

11- Hindistan cevizi yağı

Güçlü, doğal ve nazik bir anti-enflamatuar olan Hindistan cevizi yağı, göz altı morluklarını aydınlatmak için etkili bir yöntemdir.

Ayrıca göz altındaki kırışıklıkları ve ince çizgileri önlemeye yardımcı olmak için nemlendirir. E vitamini yağı gibi Hindistan cevizi yağını da aynı şekilde kullanabilirsiniz. Göz altı bölgenize sürün, gece boyunca bekletin ve sabahları durulayın.

İlgili yazı: Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir?

12- Zerdeçal

Bir başka güçlü, doğal antioksidan ve anti-enflamatuar olan zerdeçal, göz altı morluklarını en aza indirir. Kalın bir macun oluşturmak için biraz zerdeçal tozu ile ananas suyunu karıştırın. Yumuşak, ılık ve nemli bir bezle bu karışımı göz altlarınıza uygulayın ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Bu rutini günde bir kez uygulayabilirsiniz.

13- Bitter çikolata

İşte kendinizi şımartmak için bahaneniz! Bitter çikolata gibi flavonol açısından zengin gıdalar, UV radyasyonunun zararlı etkilerine karşı koruma sağlar, böylece güneşte çok fazla zaman geçirmenin neden olduğu yaşlanma sürecini yavaşlatır. Göz altındaki morlukları için bitter çikolatayı ılımlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

14- Somon balığı

Göz altı morluklarına ne iyi gelir, sorusunun cevaplarından bir diğeri ise somon balıklarıdır. Omega 3’ler somon ve ceviz gibi yiyeceklerde bulunur. Bu yağ asitleri, cilde kan akışını iyileştirir, kanın orada birikmesine izin vermek yerine kanı gözünüzden uzaklaştırır ve göz altı morluklarına iyi gelir.

15. Tuz tüketimi ve su

Vücudunuzun sodyum (tuz) oranı düşük olan kısımları daha fazla su içerirken, vücudunuzun daha fazla sodyum içeren kısımları daha az su içerir. Vücudunuzda yeterli su yoksa ve fazla tuz varsa, göz altı morlukları gibi sorunlara neden olabilir.

Göz çevresindeki cilt özellikle incedir ve dehidrasyona karşı hassastır. Tuzlu bir yemek yediğinizde ancak yeterince su içmediğinizde, vücudunuz kelimenin tam anlamıyla susuz kalacaktır ve bu da göz altı morluklarına neden olacaktır. Bu nedenle, tuzlu bir yemeğin tadını çıkarmayı planlıyorsanız, bol bol da su içmelisiniz.

16- Alkol tüketimi

Tuz kötüdür, ancak hiçbir şey sizi alkol gibi kurutmaz. Akşamleyin çok fazla alkol alırsanız, uyandığınızda gözlerinizin halini görmüşsünüzdür. Mümkünse en fazla iki kadeh için, yatmadan önce bol su için ve göz çevrenize uyumadan önce nemlendirici sürün.

17. Göz masajı

Düzenli göz masajı, göz altı bölgesine kan akışını teşvik eder ve kanın göz altındaki kılcal damarlarda birikmesini önlemeye yardımcı olur. Göz altı masajı için çeşitli kremler mevcuttur. Sizin için hangi kremin daha iyi olduğuna karar vermek için doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

18- Yeterli uyumak

Göz altı morluklarına en çok neden olan şeylerden birisi de yetersiz uykudur. Hergün yeterli ve kaliteli uyku aldığınızdan emin olarak göz altı torbalarınıza yardımcı olabilirsiniz. Evet, göz altı morluklarına iyi gelen şeyler arasında yeterli ve düzenli uyumak önemli bir maddedir.

19. Sırt üstü uyumak

Yanınıza doğru veya yüz üstü uyumak, yer çekiminden dolayı vücudunuzdaki sıvının göz çevrenizde birikmesine neden olur. Bu nedenle, başınızın altına ekstra bir yastık koyarak sırt üstü uyumayı deneyebilirsiniz.

20- Egzersiz

Düzenli egzersiz kan dolaşımını hızlandırarak ve cilde kan akışını sağlayarak yaşlanan, donuk bir cildi daha parlak, daha genç görünen bir cilde dönüştürür. Dahası, kan dolaşımınıza günlük endorfin salınımını tetikleyerek, depresyon ve kaygıyı ortadan kaldırır. Bu da sizi daha mutlu ve sakin yapar.

21- Alerji İlaçları

Göz altı morlukları kısmen de olsa alerjiye bağlıysa, düzenli olarak antihistaminikler almak göz altı torbaları ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir. Dahası, alerji gözlerin kaşınmasına da neden olabilir ve bu da göz altı torbalarının daha da kötüleşmesine neden olur.

22- Nemlendiriciler

Temel alışkanlıklar olması gereken şeylerden biri de vücudumuzu nemlendirmektir. Vücudunuza ve göz çevrenize günde iki kere nemlendirici uygulayabilirsiniz. Bu, cildinizi sağlıklı tutmanın yanı sıra göz altı halkalarınıza da yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak

Çoğu insan için göz altı morlukları geçicidir ve genellikle yaşlanmanın veya uykusuzluğun bir göstergesidir. Gözlerinizin görünümünü iyileştirmek için bir dizi evde ve tıbbi tedavi mevcut olsa da, koyu halkalar genellikle alarm için bir neden değildir.

Bununla birlikte, renk değişikliği veya şişlik zamanla kötüleşirse, sorunun doğru şekilde teşhis ve tedavi edilmesi için doktorunuza veya bir dermatoloğa görünmenizde fayda vardır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. healtline.com
 2. foreo.com

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Emrah Gürkan

20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir