reklam
İç Hastalıkları

Sarı Su Kusmak Normal midir?

Sarı su kusmak demek, safra kusmak demektir. Çeşitli nedenlerden dolayı safra kurabilirsiniz. Safra kusmasının çoğu nedeni genellikle ciddi değildir ve kendi kendine geçecektir. Ancak bazen neden daha ciddi olabilir ve tıbbi tedavi, hatta ameliyat gerektirebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Sarı su kusmak nedir?

Sarı su kusmak, genellikle safra kusmuğudur ve bazen bu kusmuk yeşilimsi bir renkte de olabilir. Safra, karaciğerinizde yapılan ve safra kesenizde depolanan bir sıvıdır ve safra tuzları, bilirubin, kolesterol, elektrolitler ve sudan oluşur. Safra kesenizde depolanan bu sıvı daha sonra ince bağırsağınıza gider ve burada vücudunuzun gıdalardan gelen yağları sindirmesine yardımcı olur.

Sarı su kusmak neden olur?

Sarı su kusmak, yani aslında safra kusmak aşağıdaki gibi nedenlerden kaynaklanabilir:

Safrayı bir kereden fazla kusarsanız, bu tıbbi bir sorunun işareti olabilir. Yaygın bir neden, safra karaciğerinizden midenize ve yemek borunuza yedeklendiğinde meydana gelen safra reflüsüdür. Safra reflüsü mide ameliyatı sonrası gelişebilir. Safra reflüsü asit reflüsü ile aynı şey değildir. Safra reflüsünün aksine midenizdeki asit midenizden yemek borunuza geri döndüğünde asit reflüsü yaşarsınız. Bazen her iki koşulu bir arada da yaşayabilirsiniz.

Sarı su kusmakla ilgili bir diğer neden olan bağırsak tıkanıklığının nedenleri ise aşağıdakiler olabilir:

 • Yapışıklıklar: Bunlar, abdominal veya pelvik cerrahiden sonra bağırsaklarınızda oluşabilen bant benzeri yara izi alanlarıdır.
 • Kolorektal kanser ve diğer kanserli tümörler: Bu tümörler bağırsakların bir kısmını tıkayacak kadar büyüyebilir.
 • Divertikülit: Divertikülit, bağırsak duvarında küçük keselerin oluşmasına neden olur.
 • Fıtık: Bu, bağırsağın bir kısmının karın içine veya vücudun başka bir bölümüne çıkmasına neden olan bir durumdur.
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı: Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları bağırsakta iltihaplanmaya neden olabilir.
 • Volvulus: Bu, bağırsağın bükülerek bağırsağın tıkanmasına neden olan bir durumdur.

Sarı su kusmak nasıl geçer?

Sarı su kusmak tedavisi, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Gıda zehirlenmeniz varsa veya aşırı içki içiyorsanız, hastanede damardan sıvı ve elektrolit almanız gerekebilir.

Safra reflünüz varsa, doktorunuz aşağıdaki ilaçlardan birini reçete etmeye başlayabilir:

 • Ursodeoksikolik asit: Bu ilaç, vücudunuzda daha kolay akmasına yardımcı olmak için safranın bileşimini değiştirir. İshal gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Safra asidi sekestranları: Bu ilaçlar safra dolaşımını bozar. Şişkinlik gibi yan etkilere neden olabilirler.

İlaçlar sorunu kontrol altına alamazsa, bir sonraki adım ameliyat olabilir. Safra reflüsü tedavisi için cerrahi seçenekler arasında Roux-en-Y gastrik bypass bulunur. Bu prosedür aynı zamanda obezite tedavisinde de kullanılır. Ameliyatla safranın mideye akmasını önlemek için ince bağırsakla yeni bir bağlantı oluşturulur.

Bağırsaklarınızda yapışıklıklar veya tıkanıklık için de cerrahi tedaviler vardır. Doktorunuz, tercih ettiği ve size uygun olan bir ameliyatla tıkanıklığın nedenini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca, bağırsak hasar görmüşse bağırsağınızın bir parçasını da çıkarabilirler. Diğer bir seçenek ise bölgeyi açık tutmak ve tıkanıklığı gidermek için bağırsağınızın içine stent adı verilen bir tüp yerleştirmektir.

Sarı su kusmak koloorektal kanserden kaynaklanıyorsa, kanserin ne kadar yayıldığına göre tedavi edilir. Tedaviler cerrahi, radyasyon, kemoterapi ve hedefe yönelik diğer tedavileri içerebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Sarı su kusmak sizia endişelendiriyorsa ve yukarıda açıkladığımız gibi reflü semptomlarınız varsa doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Aşağıdaki durumlarda ise vakit kaybetmeden doktora görünmeniz önerilir:

Sarı su kusmak için hangi doktora gidilir?

Sarı su kusmak problemi için muayene olmanız gereken doktor iç hastalıkları (dahiliye) uzmanıdır.

Sarı su kusmak nasıl önlenir?

Aşağıdaki gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak sarı su kusmak problemiyle ilgili riskinizi azaltabilirsiniz:

 • Alkolden kaynaklanan kusma riskinizi azaltmak için günde bir veya ikiden fazla alkollü içecek içmeyin.
 • Kolorektal kanser riskinizi azaltmak için bol bol meyve ve sebze yeyin, sigara içmeyin ve 50 yaşından büyükseniz kolonoskopi veya başka bir test ile düzenli tarama yaptırın.
 • Fıtık geliştirme riskinizi azaltmak için çok ağır nesneleri kaldırmayın.
 • Divertikülit riskinizi azaltmak için yüksek lifli yeme alışkanlığı edinin.

Sonuç olarak

Sarı su kusmaktan nasıl kurtulacağınız, safra kusmanıza neden olan şeye bağlıdır. Sebep gıda zehirlenmesi veya aşırı içme ise, semptom kendi kendine kaybolacaktır. Aşırı alkol veya kontamine gıdalardan kaçınmak, bunun tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Neden bağırsak tıkanıklığıysa ve tedavi edilmezse, bunun ciddi sonuçları olabilir. Bağırsaklarda apse adı verilen enfeksiyon ceplerine yol açabilir. Tedavi edilmeyen bağırsak tıkanıklığı ile ilgili diğer bir risk ise sepsis adı verilen kan enfeksiyonudur. Bağırsak tıkanıklığını cerrahi tedavi giderebilir ve bu komplikasyonları önleyebilir.

Sarı su kusmanın olası bir diğer nedeni olan kolorektal kanserin etkisi, kanserin evresine ve nasıl tedavi edildiğine bağlıdır. Sebep inflamatuar bağırsak hastalığı veya divertikülit ise, doktorunuzun önerdiği tedavi muhtemelen yardımcı olacaktır.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir