reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik, bir yumurtanın döllenmesine rağmen rahme tam olarak yerleşmediği zaman meydana gelen çok erken bir düşük türüdür. Kimyasal gebelikte hamilelik beşinci haftadan önce kaybolur. Kimyasal gebelikler (biyokimyasal gebelikler olarak da bilinir) çok yaygındır. Kimyasal gebelikler, tüp bebek işleminden sonra da görülebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik nedir?

Kimyasal gebelik, implantasyondan (bebeğin rahme yerleşmesi) kısa bir süre sonra meydana gelen erken gebelik kaybıdır. Bu tür bir gebelik kaybı, tüm düşüklerin yüzde 50 ila 75’ini oluşturmaktadır. Kimyasal gebelikler, ultrasonun bir fetüsü tespit edebilmesinden önce gerçekleşir, ancak gebelik testlerinde hamilelik net bir şekilde anlaşılabilir. Kimyasal gebelik, pozitif gebelik testinden birkaç hafta sonra ortaya çıktığı için, maalesef yıkıcı bir psikolojik etki yaratabilir.

Kimyasal gebelik nedenleri

Kimyasal gebeliğin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak çoğu durumda düşük, muhtemelen düşük kaliteli sperm veya yumurtadan kaynaklanan embriyo ile ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Diğer olası nedenler aşağıdakileri içerebilir:

  • Anormal hormon seviyeleri
  • Rahim anormallikleri
  • Rahim dışına implantasyon
  • Klamidya veya frengi (sifiliz) gibi enfeksiyonlar

35 yaşın üzerinde olmak, bazı tıbbi problemlerde olduğu gibi kimyasal gebelik riskini artırır. Kan pıhtılaşması ve tiroid bozuklukları olan insanlarda da risk normale kıyasla daha fazladır. Ne yazık ki, kimyasal gebeliği önlemenin bilinen bir yolu yoktur.

Kimyasal gebelik belirtileri

Kimyasal gebeliğin hiçbir belirtisi olmayabilir. Bazı kadınlar hamile olduklarının farkına varmadan erken düşük yaparlar. Semptomları olan kadınlar için bunlar, pozitif bir hamilelik sonucu aldıktan sonraki günlerde adet benzeri mide krampları ve vajinal kanamayı içerebilir.

Pozitif gebelik testinden sonra kanamanın her zaman kimyasal gebeliğe bağlı anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir. Embriyonun rahme tutunduğu implantasyon sırasında da kanama yaygındır. Bu süreç, uterus astarı boyunca küçük kan damarlarını yırtabilir veya zarar verebilir, bu da kanın salınmasına neden olabilir. Bu durum genellikle pembemsi veya kahverengimsi bir akıntı olarak görünür (hamilelikte akıntı). Bu, gebe kaldıktan 10 ila 14 gün sonra normaldir.

Kimyasal gebelik genellikle mide bulantısı ve yorgunluk gibi gebelikle ilgili semptomlara neden olacak kadar uzun sürmez. Bu düşük türü diğer düşüklerden farklıdır. Düşükler hamilelik sırasında herhangi bir zamanda meydana gelebilir. Ancak 20. haftadan önce daha sık görülürler. Kimyasal gebelik ise her zaman implantasyondan kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Çoğu zaman tek semptom adet benzeri kramp ve kanama olduğundan, bazı kadınlar adet döngüsünün olduğunu düşünebilir.

Tüp bebek sonrası kimyasal gebelik

Tüp bebek işleminde yumurtalıklarınızdan bir yumurta alınır ve sperm ile karıştırılır. Döllenmeden sonra embriyo rahme transfer edilir.

Tüp bebek, aşağıdaki nedenlerden dolayı hamile kalamıyorsanız bir seçenektir:

  • Hasarlı fallop tüpleri
  • Yumurtlama sorunları
  • Endometriozis
  • Rahim fibroidleri
  • Diğer doğurganlık sorunları

Kullandığınız kliniğe bağlı olarak, hamileliği kontrol etmek için genellikle işlemden sonraki 9 ila 14 gün içinde bir kan testi yapılır. İmplantasyon gerçekleştiyse kan testi sonuçları pozitif olacaktır. Ancak ne yazık ki, embriyodaki anormallikler kısa süre sonra kimyasal gebeliğe neden olabilir.

Tüp bebek sonrası düşük yapmak kalp kırıcı olabilir, ancak aynı zamanda hamile kalabileceğinizin de bir işaretidir. Tüp bebekteki diğer girişimleriniz başarılı olabilir.

Kimyasal gebelik tedavisi

Kimyasal gebelik her zaman gebe kalamayacağınız ve sağlıklı bir doğum yapamayacağınız anlamına gelmez. Bu tür bir düşük için özel bir tedavi bulunmamakla birlikte, gebe kalmanıza yardımcı olacak seçenekler vardır.

Birden fazla kimyasal gebeliğiniz olduysa, doktorunuz altta yatan olası nedenleri teşhis etmek için testler yapabilir. Doktorunuz nedeni tespit eder ve tedavi edebilirse, bu başka bir kimyasal gebelik riskini azaltabilir.

Örneğin, erken bir düşük, teşhis edilmemiş bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik almak, gelecekte hamile kalma ve sağlıklı doğum yapma şansınızı artırabilir. Düşük, rahminizdeki problemlerden kaynaklanıyorsa, sorunu düzeltmek ve sağlıklı bir hamilelik için cerrahi bir işleme ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca vücudun aşırı hamilelik hormonu üretmesine neden olan tek durumun kimyasal hamilelik olmadığını da bilmelisiniz. Ektopik gebelikte (dış gebelik) de daha yüksek hamilelik hormonu seviyeleri ortaya çıkabilir. Bu, bir yumurtanın rahim dışına implante olmasıdır (yerleşmesidir). Ektopik gebelik kimyasal gebeliği taklit edebileceğinden, doktorunuz bu durumu ekarte etmek için testler yapabilir.

Sonuç olarak

Kimyasal gebelik, vücudunuzun sağlıklı bir hamilelik yaşayamayacağı anlamına gelmez. Erken gebelik düşüklerinin nedenlerini öğrenirseniz, uygun tedaviyi alabilirsiniz. Bu, altta yatan nedeni düzeltebilir.

Doktorunuzla konuşmalı ve seçeneklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Doktorunuz ayrıca destek grupları veya danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi sağlayabilir. Çünkü, düşükten sonra duygusal desteğe ihtiyacınız varsa bunlar size katkı sağlayabilir.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir