Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kimyasal Gebelik Nedir, Neden Olur? Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal gebelik nedir?

Kimyasal gebelik, implantasyondan (bebeğin rahme yerleşmesi) sonraki ilk 5 hafta içinde meydana gelen gebelik kaybıdır (düşük). Kimyasal gebelikte kadınların kendi kendine yaptığı hamilelik testi pozitif çıkmış olabilir. Çünkü bu durumda da normal gebelik gibi, vücut hamilelik hormonları üretir.

Kimyasal gebelik, erken düşüklerin yaygın bir türüdür, ancak sanılanın aksine her zaman kısırlığı göstermez. Kimyasal gebeliğin bilinen bir nedeni yoktur, ancak aşağıda göreceğiniz üzere belirli risk faktörlerini öğrenmek ve anlamak, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu makale, kimyasal gebeliğe dair aklınızdaki tüm soruları cevaplamayı amaçlamıştır. [1]

Kimyasal gebelikle normal gebelik arasındaki fark nedir?

Normal gebelik, embriyonun 5 haftayı geçtiği ve ultrasonun embriyonik keseyi tespit edebildiği zamandır. Normal gebelikte doktorlar 6-7 hafta civarında bebeğin kalp atışını bile tespit edebilirler. Normal gebelikte bir nevi gebelik hormonu olan hCG seciyeleri yüksektir. Eğer doktorunuz hCG seviyelerini ölçtüğünde seviyeniniz düşükse, kimyasal bir gebelikten mustarip olabilirsiniz.

Kimyasal gebelik neden olur?

Kimyasal gebeliğin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, yapılan bilimsel araştırmalarda kimyasal gebeliklerinin yaklaşık %60’ının bir tür kromozom düzensizlikten kaynaklandığı gösterilmiştir. Bu araştırmada, erkeklerin yaşlandıkça kromozomal anormallik riskinin arttığına dair bazı kanıtlar vardır. Bu araştırmada ayrıca, 40 yaşın üzerinde hamile kalan kadınların kimyasal bir gebelik yaşama riskinin daha yüksek olduğu vurgulanmıştır. [2, 3]

Kimyasal bir gebelik ve kimyasal bir gebeliğe katkıda bulunabilen anormallikler aşağıdakilerden kaynaklanabilir.

 • Yumurta veya spermin kalitesiz olması
 • Genetik düzensizlikler
 • Embriyonun gelişmesini durduran düzensiz hücre bölünmesi

Aşağıdaki gibi bazı durumlarda veya fiziksel sorunlarda da embriyo rahme yerleşemeyerek kimyasal bir gebeliğe ve dolayısıyla erken düşüğe neden olabilir: [4]

 • Rahimde iyi huylu veya kötü huylu tümörler
 • Daha önce yapılan ameliyatlar
 • Rahmin astarında veya çevresinde yara dokusu
 • Servikal yetmezlik (rahim ağzının erken açılması)
 • Klamidya veya frengi gibi cinsel hastalıklar

Not:

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, herhangi bir düşükle ilgili olası risk faktörlerini nasıl en aza indireceğiniz hakkında kadın doğum uzmanınıza danışabilirsiniz.

kimyasal gebelik nedenleri belirtileri

Kimyasal gebelik açısından kimler risk altındadır?

Kimyasal gebelik veya erken düşük riskini artıran çeşitli risk faktörleri olsa da risk faktörleri olan herkes erken düşük yapmayacak veya kimyasal bir gebelik yaşamayacaktır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda, kimyasal gebeliğe ve erken düşüğe dair risk faktörleri arasında şunlar bulunmuştur: [5]

 • 40 yaşından büyük kadınların hamileliği
 • Daha önce düşük geçmişine sahip olmak
 • Çok fazla kilolu veya zayıf olmak
 • Yüksek tansiyon hastası olmak
 • Kan pıhtılaşma sorunlarının olması
 • Tütün ve tütün ürünleri içilmesi
 • Sağlık veya yetersiz beslenme

Not:

Eğer risk faktörleriniz olduğunu düşünüyorsanız, riskinizi nasıl en aza indireceğinizi kadın doğum uzmanınıza sorabilirsiniz.

Kimyasal gebelik belirtileri nelerdir?

Kimyasal bir gebelikten etkilenen birçok kadın böyle bir durumu olduğunu bilmez. Bunun nedeni, kimyasal gebeliğin belirtilerinin adet dönemiyle ilgili semptomlara fazla benzemesidir.

Kimyasal gebeliğe dair belirtiler şunları içerir:

 • Ağır adet dönemleri ve kanama
 • Birkaç saat veya gün süren aşırı kanama
 • Rahim krampları
 • Mide rahatsızlıkları

Sağlıklı bir hamilelikle implantasyon sırasında kanama olması normaldir. Bu, gebe kaldıktan yaklaşık 2 hafta sonra pembemsi veya açık kahverengi bir kandır. Bu durum kimyasal bir gebelikle karıştırılabilir, bu nedenle pozitif gebelik testinden sonra kanama yaşarsanız veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, doktorunuza muayene olmanız daha iyi olacaktır.

Kimyasal gebelikten sonra hamile kalınır mı?

Evet, çoğu kadın sorunlu bir gebelikten sonra da sağlıklı bir şekilde tekrar hamile kalabilir. Duygusal olarak iyileşmek biraz zaman alabilir, ancak düzenli bir adet döneminden sonra tekrar hamile kalabilirsiniz. Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarda, düşük yapan kadınlarda bir sorun yoksa, tekrar hamile kalma başarısının azalmadığı bildirilmiştir. Kişisel sağlığınız ve diğer detayları doktorunuzla konuşmanız gerekir. [6, 7]

Kimyasal gebelik nasıl teşhis edilir?

Böyle bir durumda doktorunuz öncelikle sağlık geçmişinizi öğrenmek isteyecektir. Eğer doktorunuz genetik bir durumdan şüphelenirse aile sağlığınız hakkında da bilgi edinmek isteyebilir. Doktorunuz daha sonra sizi fiziki bir muayene yapacak ve ardından muhtemelen kan değerlerinize bakacaktır. Doktorunuz kan değerlerinizdeki gebelik hormonuna bakarak, kimyasal bir gebeliğiniz olup olmadığını belirleyecektir.

kimyasal gebelik tedavisi

Kimyasal gebelik nasıl tedavi edilir?

Üzücü haber şu ki, kimyasal gebeliği tedavi edecek zaman yoktur. Çoğu kadın ne zaman kimyasal gebelik yaşadıklarını bile bilmezler, potansiyel olarak tanınabilen tek işaret normalden daha ağır adet görme ve/veya birkaç gün gecikmiş adet görmedir.

Bu durumda sağlık uzmanlarına kalan şey, hastada bu duruma neyin neden olduğu konusunda doğru bir teşhise ulaşmaya çalışmaktır. Nedenin embriyolardaki kromozomal anormallikler olduğu varsayılabilirse, bu durumda önlem almaya gerek yoktur. Kimyasal gebeliğin ardındaki neden tedavi edilebilir bir şey ise, doktorunuz muhakkak en uygun tedaviyi zaten belirleyecektir.

Bir kimyasal gebelikten sonra, bazı kadınlar diğerlerine kıyasla daha yüksek düşük yapma riskleri olduğunu öğrenebilir ve bunun çeşitli hastalıklar ve sağlık koşulları gibi birçok sebebi olabilir. Ancak yine de bu durum hamile kalmalarına engel değildir, sadece diğerlerine kıyasla düşük yapma riskleri biraz daha yüksektir.

Tüp bebekte kimyasal gebelik

Tüp bebekten sonra da böyle bir düşükle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu düşüğün her zaman tüp bebek tedavisiyle ilişkilendirilmesi doğru değildir, bunun birçok farklı nedeni de olabilir. Ancak iyi haber şudur ki; tüp bebek tedavisinde kimyasal bir gebelik yaşayan kadınların daha sonra başarılı bir gebelik şansı daha yüksektir. [8]

Sık sorulan sorular

Kimyasal gebelik yaşamamak için neler yapmalı?

Düzenli olarak egzersiz yapabilir, sağlıklı beslenmeyi tercih edebilir, demir içeren besinler tüketebilir, folik asit takviyesi alabilir ve mevcut hastalıklarınızı iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Kimyasal gebelikten sonra hamile kalınır mı?

Herhangi bir nedenden dolayı düşük yaşadıysanız iyi haber şu ki daha sonra hamile kalmanız kesinlikle mümkündür. Aslında, bu duruma pozitif bakmayı da tercih edebilirsiniz, çünkü bu hem eşinizin hem de sizin çocuk yapmak için bir sorununuz olmadığını gösterir.

Kimyasal gebelikten sonra adet ne zaman görülür?

Çeşitli nedenlerden dolayı düşük yapan kadınların çoğu dört ila altı hafta sonra tekrar adet görmeye başlarlar. Bu durumda adetiniz normalden daha ağır veya ağrılı olabilir ve güçlü bir koku fark edebilirsiniz.

Kimyasal gebelik: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Understanding Chemical Pregnancy: Why It Happens and What to Expect2- Repeated Miscarriages3- Reproductive genetics and the aging male4- Miscarriage5- Miscarriage6- Pregnancy loss7- Interpregnancy Interval After Pregnancy Loss and Risk of Repeat Miscarriage8- Chemical Pregnancy vs. Miscarriage

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu