Sağlıklı Yaşam

Maden Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Maden suyunun faydaları

Maden suyunun faydaları bir hayli fazladır, çünkü maden suyu doğal kaynaklardan ve yer altı rezervuarlarından elde edilir. Temel besinler bakımından zengindir ve bazı terapötik (tedavi edici) özelliklere sahip olduğu söylenir.

Ölçülü tüketildiği sürece maden suyunun zararları söz konusu olmasa da özellikle plastik şişelerdeki maden suları düşük derecede de olsa risklidir; çünkü içinde mikroplastikler bulunabilir. Ayrıca, çok fazla maden suyu içmek diş minesine zarar verebilir.

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Maden suyu kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum içerir. Bundan dolayı bazı sağlık yararları sağladığı iddia edilmektedir. Maden suyu içmek kemik, sindirim sistemi ve kalp sağlığını geliştirebilir ve kan basıncını düşürebilir.

Aşağıda madde madde maden suyunun faydalarını inceledik:

1. Magnezyum bakımından zengindir

Maden suyunun faydaları arasındaki ilk madde, içerdiği magnezyumla ilgilidir. Maden suyu, sinir sistemi fonksiyonu gibi vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde, kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesinde ve kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan zengin bir magnezyum kaynağıdır. Kaynağa ve markaya bağlı olarak maden suyundaki magnezyum miktarı değişebilir.

Magnezyum için günlük önerilen diyet gereksinimleri (RDA’lar) aşağıdaki gibidir:

 • Yetişkin kadınlar için 310-320 mg
 • Hamileler için 350-400 mg
 • Emziren kadınlar için 310-360 mg
 • Yetişkin erkekler için 400-420 mg

Magnezyum eksikliği anksiyete, sinirlilik, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, titreme ve baş dönmesi gibi semptomlara neden olabilir. Ağır vakalarda nöbetlere, işitme kaybına, migrenlere, kemik erimesine ve düzensiz kalp atışına da yol açabilir.

2. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Maden suyu iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Bu nedenle yüksek tansiyon sorunu olan kişilere faydalı olduğu söyleniyor.

Magnezyum ve kalsiyum eksiklikleri hipertansiyona katkıda bulunabilir. Bu minerallerin ikisi de insan beyninin ve vücudunun elektrolitik sürecine aktif olarak katılır. Bu elektrolitik denge, kan basıncının ve dolaşımın sürdürülmesi için gereklidir. Ayrıca insanlarda hidrasyonu hızlandırmaya da yardımcı olur.

Göteborg Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, maden suyu içmenin yüksek kan basıncı olan kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ayrıca, sınırda hipertansiyonu olan 70 kişi üzerinde yapılan aynı araştırma, günde 1 litre maden suyu içmenin kan basıncını düşürdüğünü bulmuştur.

Bununla birlikte, kan basıncı yönetiminde maden suyu içmenin rolünü anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

maden suyunun faydaları

3. Kemik sağlığını destekler

Maden suyunun faydaları arasındaki en önemli şey içindeki kalsiyumdur; çünkü kemik gelişiminde rol oynayan en önemli mineral kalsiyumdur. Maden suyunda bulunan kalsiyum, önemli bir kalsiyum kaynağıdır ve kemikleri, dişleri ve tırnakları güçlendirir.

Sakson Balneoloji ve Rehabilitasyon Tıp Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma, maden suyundaki kalsiyumun yararlarını süt ürünleriyle karşılaştırmıştır ve bu konuda maden suyunun daha iyi olabileceğini bulmuştur.

Menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada, düzenli olarak kalsiyum bakımından zengin maden suyu alımının kemik mineral yoğunluğunu artırdığı bulunmuştur. Ayrıca, magnezyumun düzenli ve yeteri kadar alınması kemik bütünlüğünün korunmasına da yardımcı olabilir.

4. Sindirim sağlığını iyileştirir

Maden suyu, kabızlık yaşandığında bağırsak hareket sıklığını ve dışkı kıvamını iyileştirmeye yardımcı olabilecek magnezyum sülfat ve sodyum sülfat içerir. Japonya’da yapılan bir araştırma, düşük magnezyum alımının kabızlık ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Dahası, yeterli sıvı alımının bile sindirimi iyileştirdiği bilinmektedir.

5. Kalp sağlığını iyileştirebilir

Maden suyunun faydaları arasındaki bir diğer önemli madde ise kalp sağlığına iyi gelmesidir. İspanya Bilimsel Araştırma Konseyi tarafından menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, sodyum bi-karbonat maden suyunun yemeklerden sonra kolesterol ve triasilgliserol metabolizmasını etkilediğini bulmuştur. Menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada, karbonatlı maden suyu alımının toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve bunun da kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı bulunmuştur.

Maden suyundaki magnezyum seviyelerinin de koroner kalp hastalığına yakalanma riskini azaldığına dair düşünceler de vardır. Bununla birlikte, maden suyu içmenin kalp sağlığını nasıl iyileştirdiğini anlamak için daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır.

6. Vücut yağ oranını düzenleyebilir

Maden suyu, iyi miktarda yağ metabolize eden mineraller sunan temel bir yağsız takviyedir. Vücuttaki yağ katmanlarını yakmak için gerekli olan yağ parçalanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, düşük kalorili bir diyetle birlikte yemeklerden önce maden suyu içmek kilo yönetimine yardımcı olabilir.

Artık maden suyunun faydaları hakkında her şeyi bildiğinize göre, cildinize ve yüzünüze nasıl fayda sağladığına da bakalım.

Maden suyunun cilde ve yüze faydaları var mıdır?

Maden suyunun faydaları, sadece genel sağlıkla sınırlı değildir. Çünkü maden suyu, cilt ve yüz dostu silika parçacıkları için taze bir kaynak olabilir. Silika cilt ve yüz için harikadır. Cildinizde kolajen üretimini tetikler. Artan kolajen oluşumu kırışıklıkları, koyu lekeleri ve donuk görünümü azaltır. Ayrıca silika eksikliği cildin ve yüzün yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle, maden suyu cilt sağlığı için iyi bir kaynak olabilir.

Bununla birlikte, maden suyunun bu faydasını anlamak için daha uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır. Maden suyu genellikle tüketim için güvenli olsa da aklınızda bulundurmanız gereken birkaç yan etkisi vardır.

Maden suyunun zararları var mıdır?

Maden suyunun faydaları olduğu kadar çok fazla maden suyu tüketiminin bazı yan etkileri de vardır ve bu alanda çok az araştırma yapılmıştır.

Maden suyunun olası yan etkileri ve zararları şu şekildedir:

 • Plastik toksisite:
  Bu zarar sadece plastik şişelerdeki maden suyu için geçerlidir, çünkü maden suyuna mikroplastik bulaştırabilir. Mikroplastikler, potansiyel sağlık sorunları ile ilişkili küçük parçacıklardır. Plastik şişeler, vücudunuzdaki hormonal işlevi bozduğu söylenen bisfenol A (BPA) içerir. Bu parçacıklar ayrıca deniz ürünlerinde, plastik şişedeki bira gibi içeceklerde de bulunur.
 • Gazlı su dişlere zarar verebilir:
  Gazlı maden suyu dişlerinizin diş minesine zarar verebilir. Birmingham Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, gazlı maden suyunun diş minesine normal musluk suyundan daha fazla, alkolsüz içeceklerden daha az zarar verdiğini bulmuştur.

Sonuç olarak

Maden suyu, tanımı gereği, mineraller açısından zengindir ve çeşitli tedavi edici özelliklere sahip olduğu söylenir. Bununla birlikte, maden suyunun faydalarını kanıtlamak için sınırlı araştırma mevcuttur. Ancak ölçülü olarak maden suyu içmenin genellikle güvenli olduğu düşünülmektedir.

Kemik yoğunluğunu iyileştirmekten sindirim sağlığını geliştirmeye kadar, maden suyunun birçok sağlık yararına sahip olduğu söyleniyor. Bununla birlikte, özellikle plastik şişelerdeki maden suyu, plastik toksisite (plastik şişelerdeki mikroplastikler nedeniyle) yapabilir ve diş minesine zararı ile ilişkilidir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.stylecraze.com/
 2. https://www.dailysabah.com/
 3. https://www.medicalnewstoday.com/
 4. https://www.healthline.com/

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu