Sağlıklı Yaşam

Sabahları Limonlu Su İçmek İçin 7 Önemli Sebep

Sabahları limonlu su içmek

Günlük rutininizdeki en küçük değişiklikler; bile sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, sabahları limonlu su içmek de buna dahildir. Özellikle sabahları limonlu su içmek, sağlığa birçok fayda sağlamanın yanına sıra güne iyi ve enerjik başlamak için de harika bir tercihtir.

Sabahları limonlu su içmek ne işe yarar?

1. Sindirime yardımcı olur

Sabahları limonlu su içmek sindirime müthiş katkılar sağlar. Çünkü limondaki asit, midemizdeki yiyeceklerin parçalanmasına neden olur ve aslında tam da bu yüzden midemizde çok fazla asit vardır. Limonlardaki asit, özellikle yaşlandıkça azalma eğiliminde olan mide asit seviyesinin dengelenmesinde ve desteklenmesinde oldukça önemlidir.

2. Vücudun susuzluğunu giderir

Günlük hayatın koşuşturması içinde birçoğumuz yeteri kadar sıvı tüketmeyiz. Bu yüzden, güne limon suyuyla başlamak ve sabahları limonlu su içmek, vücudumuzu susuzluktan korumak için güzel bir alışkanlıktır. Susuz kalıp kalmadığınızı anlamanın en iyi yolu, idrarınızın rengidir. İdrarınız ne kadar koyuysa, vücudunuz o kadar susuz kalıyor demektir.

3. Kilo vermeye yardımcı olur

İnsan olarak bizler alışkanlık sahibi canlılarız. Bu yüzden nasıl alışkanlıklar edindiğimizin sağlığımız üzerinde güçlü etkileri vardır. Örneğin sabahları aç karnına çay veya kahve yerine limonlu su içtiğinizi düşünün; bu hem daha sağlıklıdır hem de sabahları limonlu su içmek kilo vermenize de yardımcı olur. Böylelikle hem kendinizi daha iyi hissedeceksiniz hem de istediğiniz oranları yakalamanız daha da kolaylaşacak.

4. Hücre hasarını önler

Aç karnına sabahları limonlu su içmek, hücre hasarını önleyebilir. Tüm sağlıklı meyvelerde olduğu gibi, limonda da vücudumuzu (ve hücrelerimizi) sağlıklı tutmaya yarayan birçok şey vardır. Limon gibi turunçgillerin içindeki bu besinler, hücre hasarını önler ve ayrıca bizi hastalıklara karşı daha dirençli hâle getirir. Limonun tüm bu özellikleri, güçlü bir antioksidan olmasıyla yakından bağlantılıdır.

5. Önemli bir C vitamini kaynağıdır

Limon aynı zamanda önemli bir C vitamini kaynağıdır. Limon suyu vücudunuza önemli miktarda C vitamini sağlarken, kalorisi de oldukça düşüktür. Ortalama bir limon günlük C vitamini ihtiyacımızın yaklaşık olarak %50’sini karşılar. C vitamini, bizi hücre hasarından korur, hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için önemlidir.

6. Potasyum takviyesi sağlar

Limonlu su, iyi bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum vücudumuz için oldukça önemlidir; kas-sinir iletişimi, besinlerin ve atıkların taşınması ve kan basıncının düzenlenmesi için gereklidir. Limon da dahil olmak üzere meyve ve sebzeler, önemli potasyum kaynaklarıdır. Siz de potasyuma ihtiyaç duyuyorsanız, sabahları aç karnına limonlu su içmeyi tercih edebilirsiniz.

7. Böbrek taşlarının önlemesinde etkilidir

Limonun içindeki sitrik asit, idrar hacmini ve idrar pH’ını artırarak böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir ve böbrek taşı oluşumu için daha az elverişli bir ortam yaratabilir. Günde sadece yarım bardak limonlu su içmek, daha önce bu sorunu yaşayan kişilerde taş oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için yeterli sitrik asit sağlayabilir. Bu nedenle sabahları limonlu su içmek, böbrek taşı rahatsızlığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Limonlu su nasıl içilir?

Limonlu su içmenin herhangi bir ölçüsü veya tarifi yoktur. Bir bardak suya, damak tadınıza göre istediğiniz miktarda limon sıkabilir ve sonra bunu afiyetle içebilirsiniz. Önemli olan sabahları limonlu su içmek ise, ölçülere takılmayın ve size sunduğu sağlık yararlarının tadını çıkarın.

Sabahları limonlu su içmek dişlere zarar verir mi?

Teorik olarak, limon asidi diş minesine zararlı olabilir. Ancak burada limon suyunu suyla karıştırdığınız için, dişimize herhangi bir zararı olmayacaktır. Uzun lafın kısası, sürekli limon yemeyi ve limon emmeyi alışkanlık haline getirmediğiniz sürece sorun yoktur.

Sabah aç karnına limonlu su içmek

Sabah aç karnına limonlu su içmek sindirimi iyileştirebilir, metabolizmamızı hızlandırabilir ve vücudumuzun sağlıklı bir dengede kalmasına yardımcı olabilir. Sabahları aç karnına limonlu su içmek, vücudumuzdaki iç atıkları temizleyerek ve toksinleri atarak genel sağlığımız için gerçekten faydalı olabilir.


Kaynak:


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu