Sağlık Rehberi

Subkutan Ne Demek?

Subkutan” terimi, deri altı dokusunu ifade eder. Latince kökenli olan “subcutis” kelimesinden türetilmiştir. Subkutan, deri tabakasının altında bulunan ve cilt ile kaslar arasında yer alan dokudur.

Subkutan dokusu, vücudun çeşitli bölgelerinde bulunur ve yağ hücreleri, kan damarları, sinir uçları ve bağ doku liflerinden oluşur. Bu tabaka, vücut sıcaklığını korumak, darbe ve darbelere karşı koruma sağlamak ve enerji depolamak gibi önemli fonksiyonlara sahiptir. Aynı zamanda, ilaçların veya aşıların cilt altına enjekte edildiği bir enjeksiyon bölgesi olarak da kullanılır.

Örneğin, diyabet hastaları insülini subkutan yolla enjekte ederler. İğnenin deri altına, subkutan dokuya nüfuz etmesi ve ilacın emilmesi sağlanır. Subkutan enjeksiyonlar, ilaçların hızlı bir şekilde emilmesini ve etkili bir şekilde yayılmasını sağlar.

Uzun lafın kısası, subkutan kelimesi, tıbbi terminolojide sık kullanılan bir terimdir ve deri altı dokusunu ifade ederken kullanılır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu